in den jare 1574, teen de Haag', na liet opbreken van het beleg van Leyden, door de Spanjaarden in allerijl verlaten werd. Waarschijnlijk dagteekenen de thans gevonden voorwerpen van denzellden tijd. Belang stellende deskundigen zullen zich waarschijnlijk wel met een bepaald onder zoek en beschrijving van deze voorwerpen bezig houdengelijk de Riemer met de in zijnen tijd gevondene gedaan heeft, waarvan hij zelfs de afbeel ding geeft. BUITENLANDSCUE BERIGTEN. BËLG1G. Twee groote zwaar beladen kolenschuiten zijn in de Maas bij Hoey, ter wijl de schippers aan land warendoor den feilen wind 11. Zondag los ge slagen, afgedreven en verder op, waar de rivier smaller is, verbrijzeld en gezonken; zoodat de stoomboot van Namen naar Luik, die eenige uren daarna kwam, is moeten terugkeeren. ENSELAND. LONDEN, 22 Mei. De Koningin heeft, vergezeld van Prins Albert, in de vlakte van Southsea ecne wapenschonwiiig over 3G00 man militie van Portsmouth gehouden. In het Hoogerhuis is eene motie van Graaf Derbyom te verklarendat de Gevolmagligden bij de vredes-conferentie inbreuk hebben gemaakt op Engelands eer, met 54 stemmen verworpen. Door de Regering is in het Lagerhuis magtiging gevraagd om aan Sardinië, overeenkomstig de beslaande verdragsbepalingen, nog een mill. lol goedmaking der oorlogsuilgaven voor te schieten. Dit voorstel heeft gecne tegenkanting ontmoet. De mededeelingen door den Kanselier der schatkist in hel Lagerhuis gedaan, betrekkelijk den toestand der finanlien, hebben over het algemeen veel genoegen verschaft. Daaruit is geblekendal de geheele uitgaaf ge durende de twee jaren van oorlog, 1854 tot 1855 en 1855 tot 1856, 155,121,307 heeft bedragen, terwijl de uitgaaf in de twee voorafgegane jaren van vrede 102,032,596 bedroegzoodat de geheele meerdere uitgaaf voor den oorlog slechts 53,088,711 heeft bedragen, waarbij nog in aan merking komtdat in de uitgaaf e'én millioen der aan Sardinië voor geschoten leening begrepen is. Ilij heeft ook doen opmerkenhoe de staat kunde der Regering het daarheen gerigt had, om het opleggen van nieuwe lasten aan nijverheid en handel te vermijdenen ook de uitgaven had voor gekomen welke uit het volhouden van het regt om onderzoek naar vijan delijk goed in neutrale schepen te doenhadden kunnen voortspruiten terwijl hij hoopte dat de jongste Parijzer overeenkomst het zegel op die gewenschle verandering in de wijze van oorlogvoeren gezet zal hebben. De bank heeft het disconto voor lang loopende wissels van 7 tot 6 pCt. verminderd. De Admiraal Sir Lyons heeft het hem aangeboden burgerregt der City, onder dankbetuiging aangenomen. Overal worden de toebereidselen voor de openbare verlichting voort gezet. Aan het hotel van den Great Western spoorweg zijn 40,000 gas vlammen aangebragt. De Morning-Advertiser verzekert uit goede bron te weten dat er wel degelijk nog een geheim tractaat bestaat, gegrond op het beginsel dat Turkye niet in staat zal zijn de bij het vredes-tractaat vastgestelde hervormingen ten uitvoer te brengenen voegt er bij dat er een plan van verdeeling zou beraamd zijnvolgens hetwelk Konstantinopel met het grootste gedeelte van Europccsch-Turkye aan Frankrijk, de Donau-provinciën aan Oostenrijk, en Egypte en Syrië, aan Engeland toegewezen worden. Het is naauwelijks denkbaar dat zulk een ontwerp, hetwelk de beschuldiging was tegen Niko- laas I, thans door de wcslersche Mogendheden aangenomen is. Er is nog- tans veel dat aanleiding geeft lot vermoedens. Bij gelegenheid van het leggen van den hoeksteen van het militaire hospitaal nabij Southampton, dat door salvo's van het geschut werd opge luisterd, is een der stukken van het schip Ilardy onverwachts afgegaan, waardoor twee matrozen zijn gedood en verscheidene gewond. In genoemd hospitaal zullen 1000 lijders kunnen geplaatst worden. Eene daarnevens ge plaatste kaseme zal mede 1000 herstellenden kunnen bevatten; ook zal daaraan een museum en eene Protestantsche en R. K. kerk worden ver bonden. De kosten van den bouw worden op 200,000 begroot. De Planet, toebehoorendc aan de O.-I. Compagnie en van Londen naar China bestemd, is in bet Kanaal in aanzeiling geweest met een ander schip, ten gevolge waarvan de Planet is gezonken. De bemanning is gered. Zondag 11. zijn op de rivier bij Shccrness ook verscheiden sloombooten van hare ankers geslagen en heeft hel linieschip Cressy, de schroefstoomboot Mars en het linieschip Colossus door aanzeiling beschadigd. De ketels van de stoomboot Ncmrod, te Cork, zijn gesprongen, waarbij twee machinisten en vier stookers zijn gedood. Gedurende ée'n jaar werden op de vischmarkt van Billingsgate niet minder dan 3000 millioen visschcn verkocht, die eene waarde van 24 mill, gulden hadden. De gemiddelde prijs van allen visch is 12J els per pond. Van Yarmouth heeft men in e'e'n dag 100 tonnen bokkingen ontvangen. De rijken betalen in oogcnhlikken van schaarsehle somtijds 3 sh. (ƒ1.80) en 5 sh. (ƒ3) voor een pond zahnen ƒ10 a ƒ12 voor een kbbcljaauwskop en hals. Zelfs heeft men eens 4.4 (ƒ50.40) voor een kreeft betaald, zijnde de eenige ter markt. Tarbot kost somtijds 3 of 4 Door verandering van wind zijn te Liverpool een ongehoord aantal schepen binnengeloopen. In twee dagen lijds is aldaar 9,394 aan inko mende reglen betaald. De Morn.-Post deelt het volgende staalje van veiligheid in Grieken land mede: Eenige dagen geleden zijn 35 roovers te Thcbe gekomen en hebben zich van 7 der inwoners meester gemaaktechter hebben zjj slechts de 3 rijkslcn met zich genomen. Dezelfde bende heeft ook eenige kooplie den, die zich naar Larnia begaven, uitgeschud. Eindelijk is een legertje van bandieten, niet minder dan 80 in getal, met kracht in een dorp op de grenzen gedrongen en heeft er al de huizen uitgeplunderd. In de districten die deze plunderaars doorloopenis de schrik algemeen. De pakelboot Dreadnought heeft de reis van New-York naar Liver pool in den tijd van 15 dagen afgelegd. FRANKRIJK. PARIJS22 Mei. Volgens een gerucht zou de Keizer verlangen, dat de som die bij in schrijving is bijeengebragtom der Keizerin een geschenk aan te bieden den noodlijdenden door de overslrooming mogt worden geschonken. Naar men verzekert zon aan den lieer de Morny den titel van Prins Aartskansclier des rijks zijn toegedacht, met een jaarlijksch inkomen van 500,000 fr. De Koningin van Spanje heeft hem benoemd lot Grootkruis van de Orde van Karei III. Hij zal in het begin van de volgende maand naar Petersburg vertrekken. De toekomst van Algerie moet den Keizer ernstig bezig houden. Het gerucht houdt stand dat hij in September derwaarts zal vertrekken. Ook zou het voornemen bestaan om aldaar domeinen te stichten voor verdienste lijke Generaals van het leger. De Baron Hubner heeft aan den Keizer op nieuw zijne geloofsbrieven overhandigd als buitengewoon Afgezant van Oostenrijk. In de laatste dagen hebben vooral sommige Engelsche bladen willen betoogen, dat de Keizerlijke Prins aanleg zoude hebben om blind te wor den. Deze berigten verwekten aan het Hof groote ontevredenheid. De Keizerlijke Gcneesheeren spreken echter ten stelligste tegendal dit gevaar te duchten zij en verzekerendat de jonge Prins volmaakt goed kan zien. Alle Maires der sLedenwelke de zetels zijn van prefecturen en onder prefecturen zullen op staatskosten naar Parijs komenom de dooppleglig- heid van den Kroonprins bij te wonen. Men is van gevoelen dat de Regering aan het Wetgevend Ligeliaam eerstdaags magtiging zal vragen tot het aangaan van eene nieuwe leening, tot dekking der oorlogsuitgaven. Die leening zou echter niet bij openbare inschrijving plaats hebben, om den speculatie geest niet in de hand te wer ken, maar aan groote kapitalisten worden gegund. De zittingen van het Wetgevend Ligchaam zullen op 21 Junij worden gesloten. Prins Napoleon heeft bij de academie van wetenschappen aanzoek ge daan om van haar een reeks vragen te ontvangen, die hij zich voorstelt op zijne reis naar de noordelijke streken te onderzoeken. Onder de personen die den Prins zullen vergezellen behoort de zoon van Admiraal lïamelin, een uitstekend jeugdig Zee-Officier. Te Salory is eene groote wapenschouwing gehouden, die door Prins Oscar van Zweden en den Aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk werd bijgewoond. Men verwacht dat ook Prins Christiaan van Denemarken eerstdaags deze hoofdstad met een bezoek zal vereeren. Yan de 89 cantates, welke den 15de" bij den Secretaris der academie van schoone kunsten zijn ingezonden, om naar den prijs van 500 fr. te dingen, is die van een jonge Dame bekroond, die zich onder den naam van Gaston d'Albano heeft bekend gemaakt. De Heer Bourboulon, Zaakgelastigde van Frankrijk in China, is her waarts ontboden. Men gelooft dat hij de noodige inlichtingen zal moeten geven over eenen mogelijken togt in de Chinesche zeeën. Naar men verzekert zalop verzoek van eenige hier gevestigde Pas toors, de Romeinsche liturgie in dit kerkelijke arrondissement eerst met het jaar 1857 worden ingevoerd. Vele boekhandelaren, uitsluitend ingcrigt voor de drukwerken, behoorende tot het vorig ritueel, zijn bijna geheel ten gronde gerigt, ten gevolge van deze onverwachte wijziging. llet J. des Deb. geeft zijn ongeloof te kennen over de echtheid van een zoogenoemd kleed van onzen Verlosser, dat door de II. Maagd zoude gesponnen zijn en door Karei den Groote aan het klooster van Argcnteuil bij Parijs ten geschenke gegeven. l'Hnivers beroept zich stoutweg op den geschiedschrijver GregoriusBisschop van Tours. Grcgorius echter stierf in Nov. 594. Karei de Groote werd geboren in April 742. Hoe durft l'Univers zijne lezers opdisschendat Grcgoriu9 vermeldt wat Karei meer dan anderhalve eeuw later zou gedaan hebben. Graaf Orloff die reeds toebereidselen tot zijn vertrek maakte, wordt door eene oogziekte verhindert hieraan gevolg te geven. Te Marseille zijn de prijzen van Afrikaansch korenleverbaar op het einde des jaars, van 23 op 20 fr. per mud gedaald. Wat beschikbaar is, wordt op goeden prijs gehoudenuithoofde van de schaarschheid. Evenwel worden zeer groote hoeveelheden tegen Julij uit de Levant verwacht, hetgeen eene aanzienlijke daling legen dien tijd doet te gemoet zien. De berigten omtrent de overstroomingen beginnen gunstiger te wor den. De rivieren treden langzamerhand binnen hunne oevers terug. ITALIË. Tc Rome begint men de onmogelijkheid in te zien om op den duur de door Frankrijk en Oostenrijk gedane eischen lol eenige hervormingen wederstand te bieden. De Paus zelf zou wel gezind zijnmaar met de behoudende partij, van welke de Kardinaal Antonelli aan 'thoofd staat, was niets aan te vangen, noe onhandelbaar echter Antonelli ismeent men toch dat Junij, in welke maand de Paus het jaarfeest van zijne verkiezing viertniet zal voorbijgaanzonder dat er niet het een of ander zal ge daan zijn. De vader van Mevr. Kisseleff, echtgenoote van den Russischen Gezant te Rome, heeft zich in een klooster begeven te Monza, nabij Milaan. IJvcrig

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2