LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 26 MEI. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs tier Courant is 12 in het jaar; tie afzonderlijke Nommers tvorden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEY DEN, 24 Mei. De Hoogleeraar P. 0. van der Chijs alhier is door den Koning van Wur- lemberg benoemd lot. Ridder van de Frederiksorde. Heden vierde het llof Meermansburg op de Oude Vest alhier, de her innering dal voor 175 jaar de grond van wege de stad werd aangekocht. Ten 12 uur vereenigden zich de Regenten Mr. P. G. Hubrecht, tevens Rentmeester, Mr. C. W. Hubrecht, Jhr. 3Ir. van der Goes van Naters en Mr. C. A. Ka reliant, met hunne eehlgenootcn op de Regentenkamer, en ontvingen de conventualen, die op drie na, alle opkwamen. De Rent meester herdacht in eene gepaste toespraak aan de menschlievendhcid van den Stichter, en herinnerde ook de conventualcn aan de voorreglen die ook zij na oen zoo lang lijdsverloop van deze stichting inogten genieten. Bij vroeger genomen besluit van HU. Regenten werd daarop aan elk der conventualen ƒ3.in geld uitgereikt, en een flesch wijn t'huis bezorgd, terwijl HU. Regenten onder hel gebruik van chocolade en broodjes met de conventualenzich eenigen tijd aangenaam met hen onderhielden. Ten slotte bedankte de poortier 1111. Regenten namens de conventualen voor dc feestelijke herdenking van dezen dag, en hieven zij uit Psalm 134 het laatste vers aan: Dat 's Hemels zegen op u daal," waarna elk deze feestelijke bijeenkomst voldaan verliet. In het -tijdschrift de Vereent'ging deelt Ds. Cliantepie dc la Saussaye een hij hem ontvangen brief mede van den hem zelfs bij name onbekenden Predikant, Joseph Estenak, te Sazau in Boheme60 jaren oud en met 7 kinderen bezwaard, op eenvoudige maar roerende wijze zijne hulp in roepende; uit welken brief verder blijkt, dat zijne gemeente verspreid is in 45 dorpen in een' omtrek van 10 uren en 740 leden telt. Zijne jaar- weddewaarvan hij door de armoede der lidmaten nog grootendeels afstand g moet doen; bedraagt 113 Ned., 5 mud koren en 25 ffi boter, benevens dc rente van 873 flor. door de Duilschc Gustaaf- Adolf-Vcreeniging lot dat doel geschonken. Oud en zwak, kan hij de vele en verre voetreizen door de bergachtige landstreek niet meer doen. Middelen voor een hulpprediker zijn er niet. Zijn oudste zoon heeft zijne studiën geëindigd te Presburg, maar moet vol gens de wet, nu nog 2 jaren naar VVeenen, en wil dan zijnen vader als Hulpprediker dienen. Door den billerslen nood gedrongen, zelf aan het noodige gebrek lijdende, smeekt hij om bijdragen lot dit doel, en Ds. Clian tepie de la Saussaye is bereid de liefdegaven te ontvangen. Ilct getal opgcnomeneiiin liet werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt 18 Mei 63 volwassenen 21 kinderen te zamen 84. 19 74 26 100. 20 71 25 96. 21 66 25 91. 22 64 23 87. 23 68 22 90. 24 65 21 86. Het beroep in cassatie door den ter dood veroordeelden A. Blom gesteld, zal op den 28stcn dezer voor den lloogen Raad behandeld worden. De Amh. Cour. deelt het volgende mede: Sedert eene maand heeft dc firma van Ylissingen en C°. te Amsterdam, hare afleveringen van munt- plaatjes voor Indie gestaakt. Zij heeft slechts ongeveer 100,000 ponden ge leverd terwijl die hoeveelheid naar de bepalingen van hel contract800,000 ponden had moeten bedragen. De munt, door den muntmeester Bake te Utrecht opgerigt voor het munten dier plaatjes, heeft mede hare werk zaamheden gestaakten het werkvolk is afgedankt. Aan den Heer G. Morel van Parijs is vergunning verleend tot het aanleggen eener spoorweg-linie van Amsterdam naar het Nieuwe Diep. Uit Utrecht wordt gemeld dal de toebereidselen voor de aanstaande feesten bijna de gansche stad bezig houden. Bij vele ambachten komt men thans handen te kort. De toevloed van vreemdelingen zal ook stellig bij schoon weder overgroot zijn; eenige logementhouders kunnen voor de feest dagen geen Iogé's meer aannemen, ofschoon zij voor die dagen natuurlijk hunne beschikbare ruimte door alle mogelijke hulpmiddelen vermeerderen. Van wege de policie worden ook reeds maatregelen van voorzorg genomen. Van 10—16 dezer zijn in Friesland wederom 92 runderen aan de longziekte bezweken of uit voorzorg afgemaakt. Uit Leeuwarden schrijft, mendat bij de jongste verkiezing van leden der Prov. Staten in hel hoofd-kiesdistrict Dokkumvan de eilanden Ame land en Schiermonnikoog geene stembussen zijn ingekomen. Van het laatst genoemd eiland is geen berigt ontvangen, doch van het eerste de me- dedeeling, dat in die gemeente gcenc stembriefjes waren ingeleverd. De leden van bet stembureau hebben zich dus ook van stemmen onthouden waarschijnlijk om verschoond te blijven van over zee met hunne stembriefjes naar Dokkum te komen. Te Harlingen is door de stoomboot Harlingen wederom uitgevoerd 3518/4 vaten boter, 26 last haver, 11 last garst, 30 last tarwe, 125 balen vlas, 1131 kanter kazen, 1180 hammen, 3 kisten wild, 21 zak alikruiken, 8 Goudsche kazen, 20 koeijen, 101 schapen en lammeren; en door dc Lion: 2623/4 vaten boter, 166 last haver, 14 last garst, 1 last tarwe, 313 kazen, 3 paarden37 koeijen173 schapen2 kalveren2 vaten olie. Op den 18dcn dezer heeft over de gemeente Middclslum (prov. Gro ningen) een zwaar onweder, vergezeld van lievigcn wind, gewoed. Als eene bijzonderheid wordt vermelddat bij die gelegenheid een in aanbouw zijnde schuur, aan den weg naar Bedumvan hare standplaats gerukt en 5 voeten is verzet, waarbij een persoon ernstig is gekwetst. De Prov. Drentsche Cour. meldt dat in hel kiesdistrict Sleenwijk bij de aanslaande verkiezingen tot lid van de Tweede Kamer, aanbevolen wordt de Heer Mr. A. J. Duymaer van Twist, gewezen Gouv.-Generaal van Nederl.-Indiëdie vroeger ook door dat district was gekozen. Door de Prov. Staten van Drenthe is tot lid van de Eerste Kamer herkozen Mr. W. J. Tonckens, die, wegens zijne benoeming als Kanton- regler, aan eene herkiezing was onderworpen. Aan den Gemeenteraad van Zwolle zijn onlangs door den Minister van Binuenl. Zaken de voordragten tot heffing van eenen hoofdelijken omslag en andere belastingen teruggezondenomdat de grondslagen van eerstge noemde belasting te onbepaald waren. Dien ten gevolge zijn genoemde ont werpen op nieuw bij den Raad in behandeling gebragt. De hoofdelijke omslag is gesteld op een maximum van ƒ18,000 'sjaars, hetwelk met ƒ2,000 voor suppletoire kohieren mag worden overschreden. Bij de primi tive voordragt van de klassifieatic was eene ruime speling bij de hoogere klassen gesteld. De Raad heeft besloten, dat, terwijl eene opklimming met mindere sommen, zoowel in het belang der belastingschuldigen als in dat der gemeentekas zal zijn, voor de opklimming van de inkomsten boven dc ƒ20,000, telkens 5,000 te nemen. De belasting zal alleen geheven wor den van hen wier inkomen ƒ400 of daarboven bedraagt. Te 's Hertogenbosch is in 82 jarigen ouderdom overleden, de Generaal- Majoor G. F. Brade. Aan de IV. R. C. wordt het volgende uit Parijs geschrevenHet is hier eene drukte van belang en dc tentoonstelling van vee, enz., die plaats moet hebben in het gebouw, waar hel vorige jaar die der nijverheid ge weest is, zal voor de liefhebbers zeer uitlokkend zijn. Meer dan 1500stuks hoornvee worden er verwacht en zij zullen onder dc gaanderijen gestald worden; terwijl het middelste gedeelte van het gebouw in een sierlijken tuin, met bloemen, boomen, grasperken, beelden en fonteinen herschapen is. Het zal wel der moeite waardig zijndat ook Nederlanders zich naar hier begeven, om deze tentoonstelling te komen bewonderen; want zeker heeft er nog nooit zoo iets plaats gehad. Er worden geene kosten ge spaard een ieder hier is als hel ware met de zaak geheel ingenomen en de verwachting isdat deze tentoonstelling de vorige nog moet overtreffen. 's GRAVENHAGE24 Mei. Aan den Luitenant ter Zee 2de klasse G. F. Servatius en den Schieman T. Rijnberg is vergunning verleend tot hel aannemen en dragen van het onderscheidingskruis van militaire en maritime Verdiensten, aan hen door de Koningin van Spanje geschonken. Bij den Minister van Financiën is ontvangen eene som van ƒ3,300, door een onbekende als teruggave aan 's Rijks schatkist in bankpapier in gezonden. Bij het Dep. van Rinnenl. Zaken isdoor lusschenkomst van den Heer J. E. de Groot, te 's Gravenhage, ontvangen 10, van J. I.T., uit Riouw, ten behoeve der noodlijdenden door den jongsten watersnood. De Synodale Commissie der Hervormde kerk heeft hare zittingen ge sloten. Eene commissie is ook thans weder benoemd om dringende zaken af te doen. Dezer dagen is men begonnen met het opgraven van den grond achter de Groote kerk alhier, alwaar het bad- en waschhuis zal worden opgerigt, bij welke opgraving men verscheidene zoo groote als kleinere metalen beel den heeft gevondenalsook andere voorwerpenwaarvan sommige bescha digd zijn. Een en ander zou beden daar ter plaatse te bezigligen zijn en dan op eene meer geschikte plaats worden overgebragt. In 1729, volgens de Riemer, I. bl. 360, zijn bij het aanleggen van een nieuw graf tegen den muur van den toren bij het orgel, en dus in de zelfde rigling als de nu gevonden voorwerpeneenige stukken sierlijk zilver werk gevonden. Genoemde schrijver achtte die waarschijnlijk verborgen

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1