Volgens berigt uit Trebizonde is de Engelsche Minister bij liet Pcrsisclie ïïof, die tot nu toe zich op de grenzen had opgehouden, naar Bagdad ver trokken, waaruit blijkt, dat de bestaande geschillen nog niet zijn vereffend. In de gieterij van de HII. Horsfall bij Liverpool, is een van geslagen ijzer vervaardigd stuk geschut voltooid. Dit kanon is 10 voet en 3 d. lang, aan het achtereinde 44 duim en aan den mond 27 duim in doorsnede dik; hel weegt 21 ton en 17 centenaars, en moet een kogel van 300 ffi 5 mijlen ver werpen. De IUI. Horsfall hebben dit kanonwelks vervaardiging hun 3000 gekost heeft, aan de Regering ten geschenke gegeven. Tc Woolwich heeft eene ontploffing plaats gehad van sloffenbestemd tot het laden van percussie-geweren, 4 werklieden zijn daarbij gedood en 7 gekwetst. Beriglen uil N.-Amerika vermelden een brand te Philadelphiadie eene schade van meer dan een millioen dollars heeft veroorzaakt. Ook had in die streken een geweldige storm gewoed. De oogst Iaat zich overal in de Ver- eenigde Staten buitengewoon gunstig aanzien. PKAlVKRyK. PAI1IJS, 20 Mei. De Heer von Brunnow heeft aan den Keizer een brief van den Czaar overhandigd, waarbij hij als buitengewoon Gezant van Rusland wordt aangesteld. Prins Oscar van Zweden is alhier aangekomen. Onze ministeriële bladen bevestigen thans het berigt, dat Prins Napo leon eenen togt in de noordelijke zeeën van Europa, tot aan Spitsbergen toe, doen zal, inet het doel om de wetenschap te verrijken. Eene stoom- korvet van de Fransche marine is daarvoor lot beschikking van den Prins gesteld. Ter herinnering aan de krijgsbedrijven van het leger in het Oosten zal waarschijnlijk een trinmfboog worden opgerigl; men verzekert dat de bas- reliefs, de voornaamste gevechten voorstellende, reeds zijn ontworpen. Op den spoorweg van hier op S'. Germain is eene proef genomen met eene dubbele locomotief. De proef heeft volkomen aan bet doel beantwoordt, zoodat men door dit middel in staat is gesteld buitengewoon zware treinen in beweging te brengen. Tc Marseille is eene groole hoeveelheid graan uit Napels ontscheept. De prijzen zijn 1.50 fr. per mud gedaald. De beriglen uil de onderscheidene Departementen blijven zeer zorg wekkend omtrent den stand van het water. Groote overstroomingen en doorbraken hebben plaats gehad, die van verschrikkelijke ongelukken ver gezeld zijn gegaan. Naar sommige punten zijn troepen afgezonden om de behulpzame hand te bieden. Deze overslroomingen zijn veroorzaakt door de stortregens die sedert eene maand zijn gevallenwaardoor het water van alle kanten komt opzetten; alsmede door het smelten der sneeuw in Auvergne, op de Pyreneën en op de Alpen. Uit het dorp Grand Codere (Dep. Dordogne, in liet zuid-westen des lands) wordt gemeld, dat zich aldaar in den nacht van den 10dcn op den lldcn eene sterke aardbeving heeft doen gevoelen. De beweging was zoo sterk dat een gedeelte van een berg, op 5 minuten afstands van die ge meente gelegen, verschoof, en daarna met een oorverdoovend geraas in den bergpas nederstortteboomenwijngaarden en rotsbrokken met zich voe rende. Meer dan 400 bunders land, tot wijngaarden ingerigt, zijn door deze gebeurtenis vernield. De Simois en de Euphraatte Marseille binnengekomenhebben berigten aangebragt uit Konstantinopcl van den 8stc" en den 12dcn. De Russen hebben het Circassische dorp Soennech ingenomen, waarbij zij 0000 stuks vee hebben buit gemaakt. De Circassische opperhoofden vragen hulp aan Turkye. Hel reglsgeding wegens den moord van een meisje te Varna is afgeloopende Pacha is schuldig verklaard. De werkzaamheden om trent de grensscheiding van Bessarabie zullen 3 maanden duren. G Engel sche regementen moeten oogenblikkclijk naar Canada vertrekken5 naar Gibraltar, 3 naar Corfu en 9 naar Malta. De Sardinische afdeeling is vertrokken. Er waren afgrijselijke daadzaken aan het licht gekomen omtrent den handel in Zwarten tusschen Candia en Tripoli. SPANJE. MADRID, 18 Mei. I Een rijk koopman van Malaga is dezer dagen door eene rooverbende opgeligt. Als losprijs werd 30,000 realen geëischt. Die som is gezonden maar noch de brenger, noch de gevangene zijn teruggekomen. Alle onder zoek is vruchteloos geweest. De Koning Ferdinand van Portugal, vader van den regerenden Koning, zal op zijne reize Gibraltar aandoen. Men gelooft niet dat hjj herwaarts zal komeil. ITALIË. Te Rome heersclit eene buitengewone gistingvooral in de regeringskrin gen, daar men elk oogenblik de aanbieding van eene nota 'van Frankrijk en Oostenrijk, over hervorming van de'régèrin'gverwacht. De Groothertog van Toscane is met zijne 'gèhèele familie te Rome aangekomen, en door den Kardinaal Antonelli aan den Paus voorgesteld. Bij die gelegenheid is natuurlijk het sluiten van een Concordaat, op den voet van het Ooslenrijksche, ter sprake gekomenmaar de Groothertog was hiertoe niet te bewegen. Tc Genua heeft het gemeen do vensters van het Oostenrijksche con sulaat-gebouw ingeworpen en nog meer-andere baldadigheden gepleegd. PRUIS SEN. BERLIJN., 20 .Mei. Prinses Frederik der Nederlanden en Prinses Maria zijn hier aangeko men en aan het Nederl. paleis afgestapt. Prins Frederik der Nederlanden wordt den 21sttn of 22slen verwacht. Naar men verneemt is bet door den krijgsraad gevelde vonnis tegen den Heer von Rochow, wegens het in een tweegevecht dooden van den lieer von Hinckcldey, door den Koning bekrachtigd. De straf van den Heer von Rochow zou 5 jaren veslinggevangenis zijn, terwijl de secondan ten zijn vrijgesproken, omdat het uit al de omstandigheden duidelijk geble ken is, dat door hen al het mogelijke is gedaan, om de partijen met elkan der te verzoenen. De Kroonprins van Zweden, benoemd Onderkoning van Noorwegen, is den 17dc" dezer met zijne gemalin, naar zijne bestemming vertrokken. De beroemde Hoogleeraar F. von Raumer, die zijn 76sl« levensjaar is ingetreden, zal, in weerwil van zijnen boogen ouderdom, eerlang eene reis naar Denemarken, Zweden en Noorwegen ondernemen. Uit Dantzig wordt het volgende bedroevende voorval gemeldEen Zeeofficier begaf zich, vergezeld van zijn meisje, naar een groot gezel schap te Oliva en plaagde ccnige dames, door haar met een kikvorsch te dreigen, die hij in de band hield. Na het dier weggeworpen te hebben, raakte hij zijn gezigt met de hand aan. Een onbeduidend zweertje, dat bij in de nabijheid van de lip had, begon weldra zoo pijnlijk te worden, dat hij in allerijl terugkeerde en geneeskundige hulp inriep. In weerwil daarvan overleed de ongelukkige twee dagen later onder verschrikkelijke smarten. OOSTENROH. WEENEN, 19 Mei. In onderscheidene kringen verzekert men dat de Keizer vooreerst niet zal gekroond worden, daar Keizer Ferdinand nog in leven is, en het strij dig is met de overleveringen des rijks, dat er twee gekroonde hoofden te gelijk beslaan. De Aartsbisschop van Weenen, overtuigd geworden dat de Regering niet voornemens is gevolg te geven aan zijne eischen, betrekkelijk de be grafenis van Protestanten op Katholieke kerkhovenverval in zijnen laatslen ror.dgaandcn brief, heeft op nieuw een schrijven aan de geestelijkheid ge- rigt, waarbij hij de bepalingen in zijn eersten brief vervat, herroept. De Times verzekert mede dat de circulaire van den Kardinaal-Bisschop van Weenenten aanzien van het begraven van lijken van Protestanten op kerkhoven van R. K., met waardigheid is bestreden door den Primaat van Hongarije, zoodat het waarschijnlijk is' dat die circulaire wel eene doode letter zal blijven. RUSEAND. De Keizer is naar Warschau vertrokken, alwaar alles lot zijne ontvangst in gereedheid is gebragt. De Regering en de Adel van die stad zijn voor nemens drie groote bals, ter cere des Keizers, gedurende zijne aanwezig heid aldaar, te geven. Men koestert in de Poolsche hoofdstad groote ver wachtingen van het Keizerlijk bezoek en voorspelt niets minder dan eene algemeene amnestie, de wederherstelling der Universiteit, het weder invoe ren der Poolsche taal in de scholen, en de vorming van eene Poolsche lijfwacht van 8000 man. De Geheimraad Lomonosoff, buitengewoon Gezant van Rusland bij den Koning der Nederlanden, is tot Grootkruis der Orde van den H. Wladimir 2dc kl. benoemd. Volgens berigt uit Petersburg, beginnen de troepen die de Krim zoo dapper hebben verdedigd, langzamerhand hel schiereiland te verlaten. Twee afdeelingen van de grenadiers hebben dén togt naar Moskou begonnen alwaar men hoopt dat zij voor de krooning des Keizers zullen aankomen. Generaal Williams, de verdediger van Kars, is te Petersburg aan gekomen. ,j Op 13 Mei heeft er op Katharina-hof, bij Petersburg, een volksfeest plaats gehad, ter eere van de Kopingin-Moeder der Nederlanden, als een afscheidsgroet bij haar aanstaand vertrek. De scheepvaart in de golf van Finland kan, thans weder ongehinderd plaats hebben. De vestiging van Katholieke bisdommen in Polen is thans eene uit gemaakte zaak; er zullen vier zetels zijn, namelijk te Warschau, Lublin, Kalisch en Poldaky. In Polen was in den laatslen tijd veel graan opgehoopt, dat niet kon vervoerd worden wegens den lagen waterstand der rivieren. Thans echter heeft men aanzienlijke hoeveelheden naar Dantzig kunnen overbrengen. Door de hcerschende longziekte is er groot gebrek aan rundvee. TURKYE. Tusschen de Regering en de Westelijke Mogendheden is eene overeenkomst gesloten, houdende dat de algeheele ontruiming van het Oltomannische ge bied door de troepen der bondgenooten eerst over zes maanden zal behoe ven te zijn volbragt. De Regering is voornemens eene afdeeling gendarmerie op te riglen, gelijk aan die in Frankrijk. Volgens berigt uit Alcxandrië worden aldaar groole toebereidselen ge maakt voor de groote expeditie ter opsporing van de bronnen van den Nijl, die aan de leiding van den Graaf d'Escayrai de Lauture is toevertrouwd. De broeder van den Onderkoning legt veel ijver aan den dag, om die on derneming wel te doen slagen. HANTONGEREGT EEYS5EN. Bij vonnis van den Heer Kantonregter te Leyden, dd. 10 Mei 1856, zijn veroordeeld G. C., A. II. en J. de J., broodbakkers te Leyderdorp, wegens overtre ding der Verordening op liet bakken en verkoopen van brood aldaardd. 12/26 Oct. 1854, ieder in eene geldboete van 10.en bij niet voldoening binnen 2 maanden na aanmaning, ieder tot 3 dagen gevangenisstraf.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3