COURANT. LEYDSCHE m 62. V f De Prijs der Courant is f\1 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. YRIJDAG 23 MEI. BIMENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN22 Mei. De jaarlijksclie algemeene vergadering van de Maatschappij der Ned. Letterkunde zal gehouden worden op Donderdag 19 Juuijdie van het Prov. Ulrcchlsch Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen, op Dings- dag den 24stcn Julij aanst. Vervolg en Slot van het jaarlijksch verslag gedaan door Burgemeester en Wethouders aan den Gemeenteraad van Leyden. Zie ons tiommer van den 2dc"9den en 2lstcn dezer. Uoofdstuk XI. Gemcentc-polieie. XII. Landbouw en het XIIIde verveening, jagt en visscherijgeene belangrijke bijzonderheden opleverende, gaan wij over tot het XlYde Hoofdstuk. Ambachls- en fabrieksnijverheid. Ilij de lakenfabrieken was de aftrek in ordinaire lakens minder, dat der fijne soor ten is vermeerderd. De bekrooning der laatste op de algemeene tentoon stelling te Parijs met de medaille lsle klassemag tot aanmoediging strek ken van die tak van nijverheid. Aangaande de grijn- en polemietfabrieken is niets gunstigs te zeggende vooruitzigten tot verbetering zijn tot hiertoe niet verwezenllijkt. De wollen en zijden damastfabriek blijft steeds af trek vinden, doch de mededinging tegen de Fransche damast, is zoowel in den prijs, als in de alloos nieuwe en zich snel opvolgende kostbare dessins, niet gemakkelijk vol te houden. De vlaggedoekfabrieken blijven, niet tegenstaande veel invoer van vlaggedoek uit Duitschland, hun gewoon debiet behouden, als wordende de deugdzaamheid boven het vreemde fabrikaat steeds erkend, terwijl daarenboven de aannemingen voor Koloniën en Marine die fabrieken ten dienste zijn. De zeildoekfabriek heeft voldoende debiel gevonden. In de dekenfabrieken hebben in bet afgeloopen jaar vele werk zaamheden plaats gehadde dubbele bekrooning op de genoemde tentoon stelling behaald, bewijst voldoende voor haren vooruitgang. De wollen garen- en saaijetfahrieken hebben geregeld en druk doorgewerkt. De kousenfabrieken blijven in voordeeligcn toestand. De saaifabriekendie hoofdzakelijk hunne werkzaamheden vinden in de aannemingen bij de Marine en bij de inlandschc en Oost-Indische artillerie, blijven hetzelfde geregeld debiet behouden. De Ioonspinnerijen hebbenniettegenstaande de be langrijke uitbreiding, niet aan de behoeften kunnen voldoen. De katoen- drukkerij en verwerijen hebbenbij de tengevolge van het steeds toenemend debiet, zoo voor het binnenland als naar Neerlandsch Oost-Indie, onaf gebroken doorgewerkt. De staat der laken-verwerijen is niet gunstig. De zijdenstoffen verwerijen werken geregeld door. De toestand der vel- lenbloterij is dezelfde als in het vorige jaar. De zeemtouwerijen hebben gedurende het geheele jaar regelmatig doorgewerkt. Aan eene der maro kijn- en gekleurd leder fabrieken, is bij vergrooting door aanbouw cener stoommachineeene niet onbelangrijke verbetering gebragt. De looijcrij is in denzelfdcn toestand. De zcemlraankokerij bleef steeds een geregeld debiet ondervinden. De bchangselfabriek handhaaft haren gevesligden roem. De spiegellijstenfabriek is steeds vooruitgaande. De meufelfa- brieken hebben vele werkzaamheden gehad. De fincerzagerij heeft we derom, even als in het vorige jaar, druk gewerkt. De Iras- en pleister- fabriek heeft niet zoo veel en niet zoo gunstig gewerkt. De poltenfabriek is niet zoo druk werkzaam geweest als gewoonlijk. De wallenfabriek kan als gunstig worden beschouwd. De grofsmederij blijft steeds in uit breiding toenemen en behoudt zijn verkregen vertrouwen. De ijzergieterij heeft met moeite aan al de bestellingen kunnen voldoen. De stedelijke gaz-fabriek neemt door de deelneming aan verlichting uit die fabriek gedu rig toe. De gaz-fabriek van den Heer Droinet blijft voortgaan te wer ken. De staat der rijstpellerij is als in het vorige jaar. De branderijen Gde klasse (distilleerderijen) hebben in het vorige jaar een goed vertier ge had. De branderij lslc klassewaarvan in het vorige jaar melding is ge maakt, is thans werkende terwijl er tegenwoordig weder een tweede in aanbouw is, in welke waarschijnlijk in het jaar 1856 ook een aanvang met stoken zal worden gemaakt. De beide alhier bestaande bierbrouwerijen hebben redelijk doorgewerkt. Er zijn in deze gemeente 17 kuipersbazen die uitsluitend botervaalwerlc vervaardigenwerkende met 48 knechts nog 4 bestaan er bovendien die geen bolcrvaatwerk maken. Het bedrag van de te Leyden geijkte botervaten beloopt 900 J19893 G748 en in het geheel alzoo 27541 stuksbehalve de fusten die voor buiten 's lands worden bestemd. De zeepziederijen zijn met vele commission steeds werkzaam geweest. De lijmziederij is in gunstigen toestand. De staat der zout ziederij blijft gunstig, ofschoon door het minder maken van boter en kaas, het debiet is verminderd. De kofïijstroopfabriek heeft geregeld in het vorige jaar doorgewerkt. De boekdrukkerijen zijn in denzelfden gunsti gen toestand als in het vorige jaar, doch een der oude firma's heeft opge houden te bestaan. De steendrukkerijen zijn in denzelfdcn toestand. De gevestigde hocdenfabrieken gaan vooruit. De wolhandcl heeft zich door niets bijzonders gekenmerkt. De handel in vee is toegenomen, hoe zeer de prijzen over het algemeen lager zijn geweest. De aanvoer van steenkolen en turf is in het afgeloopen jaar aanmerkelijk meerder geweest dan in het voorgaande. Hoofdstuk XV en XVI geven een kort overzigl van den handel en scheep vaart, waaruit blijkt dal de jaarlijksclie kermis minder druk is bezocht dan vroeger en dal de wekelijksche markten over 't algemeen minder op- bragien. De veemarkt echter bleef in een gunstigen toestand en op de graanmarkt hadden niet onbelangrijke verkoopen plaats. Wal betreft de scheepvaart mag vooral genoemd worden de alhier gevestigde stoomboot- dienst langs den Rijn en Amslel op Amsterdamdie niet weinig bijdraagt om het verkeer met de hoofdstad en tussehenliggende dorpen te verge makkelijken. A'oorts bevat dit verslag eene reeks van 39 staten of tabellenop welke al hetgeen wat door opgaven van getallen nader kan worden toegelicht, op duidelijke en uitvoerige wijze vermeld wordt. Over het dienstjaar 1856/57 zullen op de personele belasling worden gelieven de volgende opcenten, als: 20 voor bet rijk; 7, waarvan 4j ge woon en 2j buitengewoon, voor de provincie; en lot vinding van plaatse lijke uitgaven voor de gemeenten in Zuidholland het aantal, aangewezen bij eene lijstgevoegd bij het Prov. bind ran Zuidholland N°. 58. Volgens de Amst. Cour. heeft de Natuurkundige afdeeling der Kon. Akademic van Wetenschappen tot leden benoemdde Heeren S. Bosquet te Maastricht, J. Bierens de Haan te Deventer en A. W. M. van Hasselt te Utrecht. Deze benoeming zou reeds door de goedkeuring des Konings zijn bekrachtigd. De Dclftsche Cour. meldt, dat, bij gelegenheid van de tentoonstel ling voor landbouw en nijverheid, in de maand September aldaar te hou den, door Heeren Studenten een gemaskerde optogt plaats zal hebben. Te Rotterdam zijn van Harderwijk aangekomen 120 Ouderofïicicrcn en manschappen, om onder bevel van den Luit.-Koloncl Boclbouwcr, met het schip Jan Schouten, naar Java te worden overgevoerd. In de vorige week is op het Loo een schoone gierarendwelke ruim 6 voet vlugt hadin eene klem gevangen. Deze vogel werd nog levend door den oppasser der menagerie den Koning aangeboden. Z. M. heeft gelast, dat deze schoone vogel naar het genootschap Natura Arlis Ma- gistra, te Amsterdam, zou worden opgezonden. Het Prov. Geregtshof in Utrecht heeft het vonnis van de Arr.-Regt- bank te Amersfoort in de zaak van den Heer Mr. Zegers Veeckensuilge ver der Amersf. Cour.tegen den Heer Lnyben, bevestigd. Eerstgenoemde heeft daartegen cassatie aangeteekend. Uit Stcenwijk wordt gemeld dal er onder de veenarbeiders eene groote gisting hcerscht, willende zij een hooger loon van de bazen afdwingen. Zij die voor het bepaalde loon willen werken worden door de anderen daarin verhinderd. Op sommigen punten hebben zelfs ongeregeldheden plaats gehad. In hel Limbnrgsche gehucht Ovcrhovenonder de gemeente Sittardis in den avond van den 18dcn dezer, brand ontstaan, die door een hevigen windbinnen een half uur 9 woningen met schuren en stallingen vernielde. 2 paarden4 koeijen en verscheidene varkens kwamen in de vlammen om terwijl 15 huisgezinnen hierdoor van woning zijn versloken; een der bewo ners heeft zich met zijn gezin ter naauwemood kunnen redden, en werd door het vuur deerlijk gewond; men begroot de schade op ruim ƒ15,000; 7 der verbrande huizen waren legen brandschade verzekerd. 's GRAVENHAGE22 Mei. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van den Hoogen Raad van Adel, Jhr. W. J. C. Rammelman Elsevier, Archivaris van Leyden, en aldaar woonachtig. Tot Ontvanger te Oldenzaal c. a. is benoemd J. van den Hoff, thans Ontvanger te Dirksland. Z. M. heeft bij gelegenheid der sluiting van bet handels- en schecp- vaarlverdrag tusschen Nederland en Oostenrijk, den Baron A. von Doblhofl- Dier, buitengewoon Gezant van den Keizer van Oostenrijk, bevorderd tot Grootkruis der Orde van den Ned. Leeuw. Ook is de Graaf G. von Thun en Hohcnstein, Secretaris der Oostenrijksche Legatie, bij zijn vertrek van hier, benoemd tot Ridder dier Orde. Aan Mr. J. van Andel is op verzoek eervol ontslag verleend als Bur gemeester van de gemeente Krimpen aan de Lek en in zijne plaats be noemd J. E. G. de Vries. Bij Kon. besluit zijn benoemd: lot Regter in de Arr.-Regtbank IcTiel Mr. J. A. Trttter, thans Regter-Plaatsvervanger in de Arr.-Regtbank te

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1