Eenig opzien verwekt een dezer dagen door de Fransclie academie ge nomen besluit. Zekere Heer Azielli namelijk, handelaar te Londen en deel genoot van liet handelshuis Devaux en C°. was voornemens een twee-jaar- lijksehen prijs uit te schrijven van 1200 fr.voor het beste werk over de weldaden van den vrede en van het Engelsch-Fransche verbond. De prijs vragen zouden alle twee jaren ingezonden worden en de academie den prijs toekennen. Dit ligchaam heeft echter het voorstel afgewezen, op grond, dat de vrede en de tegenwoordige alliantiën, hoe wenschelijk ook, echter niet altijddurend waren, zoo als de voorgestelde stichting scheen voorop te zetten. Volgens officiële, eer te laag dan te hoog gestelde opgaven hebben de oorlogen van de Frausche Republiek sedert den slag van Valmy (20 Sept. 1792) tot dien van Marengo (14 Junij 1800) 948,255, de oorlogen tijdens het Keizerrijk van den slag van Austcrliiz (2 Dec. 1805) lot dien van Wa terloo (18 Junij 1815) 1,215,595 menschenlevens gekost. Ganseh Frankrijk wordt thans doorkruist door troepen die uit de Krim terugkomen; overal is men getroffen door de magerheid, de verbrande ge laatskleur en het vermoeide voorkomen van die zwaar beproefde dapperen; overal ook wordt opgemerkt hoe zeer hunne gelederen gedimd zijn door den veldtogt en door de ziekten, welke ons leger in de Krim in den laatsten tijd voor zijn vertrek, als het ware, vertiend hebben. De sterkste van de ontscheepte afdeelingen telt slechts 4 tot 5,000 man; er zijn regementen met niet meer bruikbare manschappen dan een bataillon. Van de muziekanten en tamboers zijn er soms maar 7 of 8 overgebleven. Te Angoulème wordt eene belangrijke zaak vervolgd, betreffende een geheim genootschap, hetwelk vele verlakkingen heeft. SPAVJE. MADRID, 17 Mei. De Maarschalk Espartero is gisteren van zijne binnenlandsche reis alhier teruggekomen. Het eerste werk van den President-Minister na zijne terug komst is geweest zijne opwachting aan de Koningin te maken en haar ver slag van zijne reis te doen. De Hertog der Overwinning, zegt een der ministeriële bladen van Parijs, lieefl in het door hem bezochte gedeelte van Spanje overal gezien, dat de bevolking hem toegenegenmaar levens aan de Koningin en aan het consti- tutioneele koningschap van harte verknocht is. Eene vrucht van zijne reis is, dat er niet langer vrees bestaat voor ernstige verstoringen der openbare orde in de provinciën; en zijne terugkomst maakt een einde aan de pogin gen zijner tegenpartijders om tweedragt in het Kabinet te slichten. Van 9 verschillende nieuwsbladen alhier, zitten de uitgevers thans in de gevangenis. ITALIË. Volgens de Gaz. de Lyon, zou de Paus zich bij de krooning van den Keizer van Rusland door een Kardinaal doen vertegenwoordigen. De Sardinische Regering heeft eene wet op het onderwijs voorgedragen die reeds door den Senaat is aangenomenwelke den invloed van het staats bestuur op het onderwijs, ook het kerkelijke, vergroot. De Bisschoppen beweren dat die wetsbepalingen hun het bestuur ontnemen over dat gedeelte van het onderwijs, waarvoor zij verpligt en eeniglijlc bevoegd zijn te zorgen; en op grond daarvan hebben zij een formeel protest tegen het wetsontwerp ingediend. PRDI§SE1V. BERLIJN, 18 Mei. Mevrouw Pollackeen der deelgenoolen van hel handelshuis Erven H. Pol lack, heeft onlangs den olijfberg nabij Jeruzalem aangekocht, en zal die hoogte door plantsoenen verfraaijen en alzoo deze plaats voor de bezoekers toegankelijker maken. Te Gothenburg in Zweden is een persoon overleden die als een groote woekeraar bekend slond, en reeds te dier zake verscheidene malen gereglc- lijk was veroordeeld. Zijne uiterste wil heeft echter nog al opzien verwekt. Hij heeft aan allen, meest soldaten en arme boeren, die hem iets schuldig waren, alles kwijt gescholden, en bepaald dat aan hen de panden die hij in menigte bezat, zullen teruggegeven worden. Zijn verder vermogen heeft hij aan de scholen en weldadige inriglingen van Gothenburg vermaakt. FRAAKFORT, Aan onze munt wordt thans dag en nacht gearbeid. De Russische Rege ring doet legen hooge prijzen zilver in Duitsehland opkoopen, dat hier wordt gesmolten en naar Rusland verzondenom in het gebrek aan klinkende munt te voorzien. Gedurende vele dagen zijn verscheiden centenaars zilver in baren van hier verzonden. OOSTENRIJK. WEENEN17 Mei, Onmiddellijk na de sluiting der Bisschoppelijke confcrentien alhier, zal de Pauselijke Nuntius, Yiale Prcla, de betrekking van legaat van Bologna, waartoe hij benoemd is, gaan waarnemen. In zijne plaats zal als Romes vertegenwoordiger bij het Oostenrijksche Hof, de Heer Lucca,.Nuntius te Munchen, of de Heer Grasselini, Legaat van Bologna, benoemd worden. Laatstgenoemde zal in het eerstvolgende geheim consistorie den Kardinaals hoed ontvangen. De hoogeschool te Breslau heeft wederom een gevoelig verlies geleden door het overlijden van den lloogleeraar Dr. K. E. C. Schneider, bekend door zijne uitgaven van Caesar en Plato. De plaatselijke overheid van eene kleine gemeente in den omtrek van Znaïm heeft zich eene daad van nalatigheid te verwijlen, die thans treu rige gevolgen heeft gehadnamelijk van eene vrouw die gedurende de ja ren 185054 aan zinsverbijstering leed, niet onschadelijk te hebben ge maakt. Deze ongelukkige, 28 jaren oud, heeft van de afwezigheid van haren echtgenoot gebruik gemaakt, om haar dochtertje van 2 jaren en haar zoontje van 9 maanden te vermoorden, alsmede een kindermeisje van 12 jaren. Vervolgens is zij op de straat van het dorp gekomen en heeft aldaar nog 3 kinderen doodelijk getroffen, alsmede eene oude vrouw die de on- noozele kleinen wilde te hulp komen. Deze ongelukkige kenmerkte zich in den laatsten tijd door eene overdrevene vroomheid en las vele boeken die voor haar zwak vermogen onbegrijpelijk waren, waardoor ten laatste haar verstand geheel werd beneveld. TFRKYE. KONSTANTINOPEL, 9 Mei. Den 5dcn dezer zijn alhier de bepalingen van het vredes-verdrag van rege ringswege afgekondigd benevens een manifest des Sullans van dezen inhoud: »Het heeft aan de Goddelijke Voorzienigheid behaagd de krachtsinspanning van den troon en van de natie te bekroonen en aan den oorlog een einde te makendoor eenen vrede van heugelijken aard en overeenkomende met de regten en de belangen onzer kroon; en het algemeene vredes-verdrag, hetwelk bij deze gelegenheid gesloten is, door ons bekrachtigd zijnde, wordt op ons bevel openbaar gemaakt. Ons krijgsvolk van alle wapenentol verdediging des vaderlands opge roepen zijnde, heeft in den nu zoo roemrijk besloten oorlog de pligten van heldhaftige dapperheid, van edelaardige gelatenheid in het verdragen der van den oorlog onafscheidelijke jammeren, van voorbeeldige krijgstucht en gehoor zaamheid vervuld en alzoo de glorie der Turksche wapenen glansrijk doen schitteren. Onze krijgslieden hebben hunnen naam onsterfelijk gemaakt en met hunne heldendaden de schoonste bladzijden van de geschiedenis onzer eeuw gevuld. Hun geworde de betuiging van onze Keizerlijke tevredenheid. Ik zal altijd heilwenschen voor hen uiten. Al onze onderdanen, zonder onderscheid of uitzondering, hebben in deze zaak even veel trouw en liefde aan troon en vaderland betoond en hun uit stekende diensten bewezen. De ambtenaren van alle klassen, en de aan zienlijke lieden van de gemeenten in het algemeen hebben in het uitvoeren van de bevelen der regering hunnen pligt met zeer edelen wedijver gedaan. Ook zij hebben onze hooge goedkeuring verdiend. »Ten einde dezen heugelijken vrede voor ons land voordeelig te maken, moet de band der vaderlandsliefde al de klassen onzer onderdanen vereeni gen even als zij in den heilrijk besloten oorlog onderling van harte zamen- gewerkt hebbenen ik hoop dat al onze ambtenaren zich ten hoogste zul len beijveren om, overeenkomstig mijn onwrikbaar voornemen, de regeling en verbetering, wier grondslagen ik met hulp van Gods Voorzienigheid ge legd heb, volkomen te verwezenlijken. »Van Gods goedertierenheid en van den bijstand mijns volks hoop ik, dat alzoo ons land en onze natie meer grootheid en roem in de wereld zul len verwerven door vooruitgang van hunnen voorspoed en welvaart. »De blijken van vriendschap en welwillendheid, welke wij bij deze gele genheid van onze doorluchtige bondgenooten ontvangen hebbenzullen nooit vergeten wordeneeuwig zal erkentelijkheid jegens hen in het hart van den Turk blijven; en de namen hunner heldhaftige krijgslieden, die hun bloed voor onze zaak gestort en zich op het slagveld met onvergankelijken roem bedekt hebben, zullen in onze gcschiedboeken dezelfde plaats innemen als in hunne eigene. De openbaarmaking van het algemeene vredes-verdrag gelast hebbende, bevelen wij dat de betuiging van onze Keizerlijke tevredenheid aan allen worde overgebragt." Dit stuk is in het Turksch en Fransch gedrukt, en een groot aantal af drukken zijn alom door het rijk gezonden. Heden overleed mijne Echtgenoote CATHARINA HERD1NGH, in bijna 52-jarigen ouderdom, na eene gelukkige Echtvereeniging van 21 jaren, mij nalatende vijf Kinderen. Letden, 18 Mei 1856. J. A. EIGEMAN. Voor de menigvuldige blijken van deelneming, ontvangen bij het verlies van mijn jongste Behuwd-Zoon, betuig ik met mijne Kinderen en Betrek kingen mijnen opregten dank. J. M. SOR1LLON, Wed. J. v. Alme*. Ti' A Ci> 3 18 K EU 5 c;J TKA. De BURGEMEESTER van LEYDEN doet te weten, dal aan den Ont vanger ad interim der Directe Belastingen alhier is verzonden het op heden ingekomen elfde en twaalfde deel van het Kohier voor de belasting op het Personeel, over het dienstjaar 1855 en 1856, invorderbaar verklaard op den IS"1™ dezer maand. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Levden, 19 Mei 1856. VAN LIMBURG STIRUM. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN,— Gezien Art. 364 der Wel van den 29slen Junij 1851 StaatshlN°. 85). Gelet op art. 3 der Verordening van den 3dc» April 1856 Gemeenteblad N°. 5) regelende de invordering der plaatselijke directe belasting, over 1856. Doen te welen, dat het suppleloire Kohier voor de plaatselijke directe belasting, in de maand April over den jare 1856 op te maken, op den 10den dezer maand voorloopig is vastgesteld en van heden lot en met den 4d™ Junij aanstaande, ter Secretarie dezer Gemeente, van 12 lot 3 ure, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN LIMBURG STIRUM, Burgemeester. Leyden, 20 Mei 1856.v. PUTTKAMMER, Secretaris. REKHA1ËÜ1VS. Ds. J. J. van den Broek, te Oegstgeest, heeft het beroep lot Predikant bij de Herv. gemeente te Hoorn aangenomen. A Ei VERTENTIEN

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3