honw van het Depart, voor de Herv. Eeredienst, te 's Gravenhage, hebben zich tot dusver bepaald tot het opmaken van het rapport aan de algemeene synodale vergadering, in Julij aanstaande te honden, betreffende de Bijbel vertaling en het te maken vervolg op de Evangelische Gezangen. Verder is eene commissie benoemd tot het vervaardigen van een kerkelijk handboekje voor de kerkeraden, en zijn deswege eenige algemeene grondslagen voor dat werk vastgesteld. De aanvragenlot ondersteuning voor kerken en gebou wen van noodlijdende gemeenten, zijn naanwkeurig onderzocht, doch uit gebrek zullen vele afgewezen moeten worden, hoe billijk zij meerendeels zijn. Er is eene voordragt aan de Synode gedaan, over de grensscheiding van de nieuwe Herv. gemeente Haarlemmermeer. De Synodale Commissie houdt zich nog bezig met het regelen van de toe lagen uil het fonds voor de schraalste traelemenlen van Predikanten, ter wijl men verwacht, dat de werkzaamheden waarschijnlijk deze week zullen len einde loopen. Verleden week is van Woubrugge naar Botterdam vertrokken, om naar iNoord-Amerika te gaan, de rietdekker en klompenmaker B. van Mijnen met zijn gezin, waaronder eene moeder van 74 jaren, terwijl ée'ne gehuwde en e'e'ne ongehuwde dochter door bijzondere omstandigheden voorloopig zijn achtergebleven. De vertrokkene was algemeen geacht en bemindzucht tot verbetering van zijn bestaan, schijnt hem lot die landverhuizing te hebben doen besluiten. Het standbeeld van Eourens Jz. Coster is te Haarlem aangekomen en met goed gevolg op het bestemde voetstuk op de Groote Markt aldaar geplaatst. In de Hacirl. Cour. wordt een kalf te koop aangeboden uit Grosthui- zen in Noordholland, 0 weken oud met vijf en een halve poot. Onder de genen die gaarne vijf pooten aan een schaap hebben, moet dit koopje voor zeker bijzondere belangstelling opwekken. Uit het verslag van Burgemeester en Wethouders aan den Raad der gemeente Deventer, omtrent den toestand dier gemeente in 1855, blijkt o. a. dat in 1855 door de Deventer stoomboot-maatschappij beurt- en andere sche pen werden uitgevoerd 220,394 Ned. ffi koek. Op 31 Dec. 1855 waren er in het geheel 35 leerlingendie van het onderwijs der Hoogleeraren aan het Athenaeum gebruik maakten. Uit Zevenhuizen in Groningen wordt het volgende gemeld omtrent een man die zijne vrouw heeft willen vergevenIlet was middag en er zou gegeten worden. Terwijl de vrouw nog even naar builen was, wierp de man spoedig het vergif in het etensbord der vrouwterwijl in ieders bord het slip of de sous reeds opgeschept was. Toen de vrouw binnen kwam, ging de man even naar buitenonderwijl zakt eene spin van boven in het etensbord van de vrouw. Deze ziet dat; zij neemt de spin en werpt ze weg; doch eenige viesheid hierover doet haar besluiten de borden om te zetten; de man heeft het immers niet gezien en alzoo kan het hem dus niet hinderenzoo denkt zij. Ook de man komt weder binnen zij be ginnen te eten. Nu duurde het niet lang of de man spreekt van ongesteld heid, die hij ondervindt. De goede vrouw, van geen ander onheil bewust dan dat van de spin, verhaalt haren echtgenoot met deelneming dat geval met de spin en hoe zij de etensborden had omgezet, terwijl zij reeds ge moedelijk bezwaard wordt dat de mantegen haar oogmerkdaarom in het ongeval komt. Hierop verklaart de reeds dubbel ongelukkige man met haast en schrik in dat bord heb ik vergif gedaan! Na weinig tijds was de man een lijk. 's GRAVENHAGE20 Mei. Bij besluit van 17 dezer heeft Z. M. benoemd: tot Hoofdingenieur van den waterstaat van de Is 10 klasse den Hoofdingenieur van de 2de kl. W. Ba- don Ghybenlot Ingenieur van den waterstaat van de lste kl. den Ingenieur van de 2de kl. P. J. dc Quartel; tot Ingenieur van den waterstaat van de 2de kl. den Adspirant-Ingenieur L. A. Reuvens. Bij Zr. Ms. besluit van den 16,len dezer, is aan Mr. F. J. Gallé, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Officier bij de Regtbank te Amersfoort, en benoemd: Mr. G. Turk, thans Substituut-Officier aldaar, en in diens plaats Mr. S. J. A. van Walchren, thans Griffier bij het Kantongeregt aldaar. Bij gelegenheid van de uitwisseling der ratificatien van het, den 29sten Dec. 11., tusschèn Z. M. den Koning der Nederlanden en Z. M. den Keizer van Oostenrijk gesloten verdrag van handel en scheepvaart, heeft Z. M. de Keizer den Nederl. Minister van Bnitenl. Zaken, Baron F. A. van Hall, be noemd tot Grootkruis der Leopold's-Ordeden Minister van Finantienden Heer Dr. A. Yrolik, en den voormaligen Minister van Koloniën, thans Gouv.- Generaal van Neêrl.-Indië, den Heer C. F. Pahud, tot Grootkruis der Orde van de IJzeren Kroon; den Heer Staatsraad Mr. I. Boeyelot Comman deur derzelfde Orde, en den Referendaris bij het Ministerie van Builenl. Zaken, den Heer Mr. C. Ie Clercq, tot Ridder der Orde van Frans Joseph. Volgens den Belgischen Moniteurzijn de Heeren Roelofs, Vice-Pre sident en Perez, lid van den Raad van Neerl.-Indie, de eerste benoemd en de tweede bevorderd tot Commandeur der Leopolds-Orde. En zijn bij Kon. besluiten van 2 dezer benoemd: de Heer C. T. Suermondt, tot Consul van Belgie te Batavia; de lieer G. L. Dorrepaal, lot Consul te Samarang; de Heer P. Kervel, tot Consul te Soerabaya en de Heer A. R. J. Kramers, tot Consul te Padang. Eergisteren en gisteren is alhier pleglig gevierd het 100-jarig bestaan van het Groot-Oosten der Vrijmetselaars-orde in Nederland en het 40-jarig grootmeesterschap van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden. Eergis- lercn werden die twee belangrijke gebeurtenissen, door hel houden van eene redevoering pleglig herdacht. Na afloop van de werkzaamheden had er in de zaal van de Loge, een groot diner plaats, onder voorzitterschap van den groolmeesler, en waarbij een zeer groot getal Officieren, meesters enz. te genwoordig was. Daaronder trof men vele Commissien aan van andere loges buiten deze stad. Gedurende dit banquet werden er eenige gepaste mu- ziekale stukken uitgevoerd. Menige feestdronk werd daarbij ingesteld en hartelijk beantwoord. Ter herinnering aan deze feestviering, en aan de 40ste verjaring van den dagwaarop dit nationale grootmeesterschap van de orde is bekleed door Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, is hem door de gezamenlijke Loges, werkende onder het gezag van het Ned. Groot- Oosten een bewijs van belangstelling aangeboden. Dit bestaat in een kost baren zilveren kroonluchter met 40 armen. Zoowel de keurige bewerking als de smaakvolle ordonnantie, is hoogelijk te roemen. Aangezien die ver jaardag zameuloopt met de 100ste verjaring der vestiging van het Nederl. Groot-Oosten, zijn beide feesten gevierd door een schitterend feestmaal, waaraan honderde broeders uit alle oorden des lands zich met Z. K. H. heb ben vereenigd en dat door den Prins tot het einde is bijgewoond. N.RC.) Bij het Dep. van Binnenl. Zaken is ontvangen eene quitanlie van stor ting in 'srijks schatkist, groot 364.57 j-, als restant der opbrengst van boek- en plaatwerken, verloot ten behoeve der noodlijdenden door den jongsten watersnood, gehouden door het boekverkoopers-eollegie Eendragt te Utrecht. Op Pinkster-Maandag zijn alleen langs den Hollandschen spoorweg tus schèn Amsterdam en Rotterdam aan 17,000 personen plaatsbriefjes afgege ven. Daaronder kan men aan het station alhier de af- en aankomenden op 10,000 berekenen, zonder dat men over oponthoud of eenig ander ongeval heeft hooren klagten. derinvoering van de Zondagsmuziek in de Koninklijke parken te eischen. De vroegere gebeurtenissen in Hyde-park hebben aangetoond dat de driften, eenmaal aangevuurd, moeijelijk te bedaren zijn. Gelukkig is echter alles goed afgeloopen, daar het ruwe weder alle vereenigingen heeft verhinderd, en de dienst der policie onnoodig is geweest. Uit Philadelphia wordt gemeld, dat in den Staat Pensylvanie nieuwe wetsbepalingen op het verkoopen van sterke dranken gemaakt zijn ter ver vanging der bestaande bepalingendie al te beperkend waren en daarom niet werden gehandhaafd. FKANKRIJEi. PARIJS18 Mei. De Minister van Eeredienst heeft op last des Keizers de Prol est. ker ken in het depart. Haute Vienne, die in 1852 gesloten waren, weder ge opend; men hoopt, dat thans ook in andere departementen dezelfde maat regel zal genomen worden. De Minister van Oorlog heeft dank betuigd en de Keizer zal eene be looning schenken aan eene boerin in het Dep. Tarn et Garonne, Mevr. Bo- nafous genaamd, die vroeger in genoemd departement 20 balen linnen en pluksel heeft bijeenverzameld voor de gekwetsten van het leger in de Krim. - Het ultramontaansehe blad l'Univers bestrijdt de bewering van een blad, dat Paus Pius eenige liberale beginselen wilde invoeren, en dat die beginselen met de Kath. godsdienst niet in strijd zijn. De Univers noemt zulk eene bewering schandelijke laster, en verhaalt met vreugde, dat Paus Pius nooit aan zijne onderdanen eene sprank der vrijheden heeft verleend, die anders de roem zijn onzer eeuw! Noch de afschaffing der privilegiën, noch de gelijkheid voor de wet, noch de toelating van leeken lot ambten, noch de vrijheid van geweten, noch de vrijheid van de drukpers, noch stemming over belastingen heeft de Paus ooit willen, of zal hij ooit toestaan, roept de Univers uit! De Indépendance vraagt hoe men met zulke leerstellingendie de menschheid tot de eeuwen der barhaarschheid zouden willen terugvoeren ooit hoopen kan om in den Kerkdijken Staat vrede en voorspoed te zien bloeijen. De Heer Lejollivet, in hechtenis genomen wegens de ontijdige bekend making van het vredesverdrag en de protocollenis naar de correctionele regtbank verwezen, onder de beschuldiging van ontvreemding van kopij op eene drukkerij en omkooping van personen, bij die drukkerij aangesteld. LI. Vrijdag avond, even voor dat de gordijn zou worden opgetrokken, in de Keizerlijke groote opera, ging plotseling het gaslicht uit, zonder dat het, niettegenstaande alle pogingen, mogelijk was het weder te ontsteken. De zaal was stampvol, en ieder kreeg zijn geld terug. Het ongeval wordt aan een gebrek in den gasmeter toegeschreven. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. K E L, G I E. BRUSSEL, 19 Mei. Het ontwerp van wet, waarbij de Regering gemagtigd wordt om eene geldleening van 35 millioen fr. aan te gaan, is in de afdeelingen der Kamer overwogen en door de centrale afdeeling goedgekeurd. Prins Oscar van Zweden is op zijne reize naar Parijs alhier aangeko men, en heeft zijn intrek in het hotel Bellevue genomen, alwaar de Koning hem een bezoek heeft gebragt. Zondag is de hoofdkerk en het stadhuis door hem bezocht en heeft hij zich vergezeld van den Hertog van Brabant en den Graaf van Vlaanderen naar Antwerpen begeven, om ook aldaar de merkwaardigheden te bezigligen. Hel vertrek van den Prins is op heden bepaald. Het schijnt zeker te zijn, dat de verschanste omwalling van Namen gesloopt en weggeruimd, maar de citadel dier vesting in stand gehouden en nog sterker gemaakt zal worden. Nabij Gent is in de fabriek der Heeren van Hecke en van der Heyden de stoommachine gesprongen, waardoor 8 personen gedood en 6 gekwetst werden. ENCiELA&D. LONDEN, 18 Mei. Men berigt dat de leening van 5 mill, aan het Huis Rothsehildt is toege wezen tegen 93 pCt. De aandeelen zijn daarna met lj pCt. premie ver handeld. Men is alhier niet zonder vrees geweest omtrent de verstooring der openbare rust, daar er volksvergaderingen waren aangekondigd, om de we-

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2