Gisteren is liet bronzen standbeeld van Lourens Janszoon Coster, uit de fabriek van de Ileeren L. J. Enthoven en Comp.alhier, naar Haarlem afgezonden. Even als vroeger bet Rembrandtsbecldis ook thans dat van Coster, op eene doelmatige wijze ingepakt, en door middel van de| ijzeren weegkraanop het erf der fabriek aan de Trekvaart geplaatstin een met vlaggen en wimpels versierd vaartuig, nedergelaten. HAARLEM, 11 Mei. In de gisteren gehondene vergadering van den Gemeenteraad is besloten dat het arduinstecnen Costersbeeld, hetwelk thans nog op de Groote Markt staat, naar de plaats alwaar het vroeger stond, zal terug gebragt worden; dit beeld is, in 1722, op last van de leden van 't Collegium Medicum, door Heerstal gebeeldhouwd, naar eene teekening van Romijn de Hooge, ver maard Haarlemsch teekenaar, en stond vroeger in den Kruidtuin, op het Prinsenhof, van waar het in het jaar 1801 naar de tegenwoordige stand plaats is overgebragt, om nu, als op de Groote Markt vervangen wordende door een metalen beeldderwaarts terug te keeren. BUITENLANDSCriE BERIGTEN. FRANKRIJK. PARIJS, 15 Mei. De Minister van Financiën heeft aan het Wetgevend Ligchaam een wetsontwerp ingediend betreffende aanvullings credicten gedurende de dienst jaren 1854, 1855 en 1856, boven en behalve de 1500 millioen der 3 leenin gen. Deze credieten beloopen 508 millioen; slechts de 3 eerste maanden van 1856 zijn er onder begrepen. De Minister doet opmerken dat al die aanvul lings credieten grootendeels tot dekking der oorlogskosten dienen. Alhier liep bet gerucht dat de Groothertog van Toscane bepaald ge weigerd heeft het door het Hof van Rome zoo zeer gewenschte concordaat met den Paus te sluitenen dat dit besluit te Florence met groot genoegen vernomen is. Het dagblad van Rome heeft het geheele protocol van 8 April mede gedeeld. De Paus moet dit zelf begeerd hebben. De liturgie der Gallicaansehc Kerk wordt thansgelijk vroeger reeds door vele Bisschoppenook door den Aartsbisschop van Parijs afgeschaft. Hij is na langdurige aarzeling tot dal besluit gekomen, en heeft in zijn mandement verklaart op dringend en herhaald verzoek en niet op bevel van den Paus, daartoe over te gaan uit liefde voor de eenheid der Kerk en uit verknochtheid aan haar hoofd. In dal mandement zegt de Heer Sibour, die ook bij de voorstanders van liberale begrippen hoog aangeschreven staat, o. a. hel volgende: «Wij gaan werwaarts Gods adem ons drijft. Er ligt in den aard der zaken eene god delijke wet die ze tot onderlinge eenheid brengt. Wij gehoorzamen aan het immer werkzame beginsel van ons geloof. De Kerk leeft van eenheid en orde. De orde en de eenheid berusten op de heilige regelen der hiërarchie. Het is niet mogelijk dat gedeelten der kudde de uitdrukkelijke wenschen van den oppersten herder langen tijd afwijzen, de door hem gewenschte toenaderingen onophoudelijk uitstellen. In het rijk der geesten is de liefde de groote hefboom. De liefde gehoorzaamt bereidvaardiger aan wenschen dan aan bevelen. Zouden wij tot onze priesters en geloovigcn van kinder lijke gehoorzaamheid mogen sprekenindien wij niet begonnen met zeiven aan den algemeenen vader der geloovigen en der priesters te gehoorzamen? «Voorzeker, bij eene eenheid, welke het ganseh heelal moet omvatten, bestaat geoorloofd en zelfs noodzakelijk verschil. Het is een van de karak tertrekken der Kerk, dat zij, zonder in kracht of luister te verliezen, plaats geeft aan de geheele verscheidenheid van vormen, waarin 'smenschen geest zich op verschillende lijden en plaatsen voordoet. Zoo bestaat er grond voor de liturgische eigenaardigheden der Kerk in het Oostenhare regtmatigheid wordt door de opperpriesters volmondig erkend, en het zou eene feil zijn ze niet te eerbiedigen. Maar anders is het gesteld in de Latijnsehe wereld, die nader bij het middelpunt der Kerk en onder den onmiddelijken invloed daarvan staat enz." Verder echter komt de Aartsbisschop cr vooruit dat eene partij van bui tensporige geesten," en van «Katholieken die in hunne aanmatiging paal noch perk kennen," hem door zedelijken dwang genoodzaakt heeft. Dit kan echter dezulken weinig deerenals ze ten slotte toch zelfs den Aartsbisschop zich zien onderwerpen. De Aartshertog Ferdinand Maximiliaan van Oostenrijk, zou na deze stad te hebben verlatenBrussel en 's Gravenhage bezoeken. De Heer Renetlid der akademie van wetenschappen en Hoogleeraar in de sterrekunde bij het college de France, is overleden. In de voorstad Saint Honore', nabij de straat des Ecuries d'Artois, laat de Heer Fould een allerprachtigst paleis bouwen, dat bijna zoo groot als het Elysée zijn zal, en waar men zegt dat die Minister, op het voor beeld der Engelschc Ministerszijne woonplaats zal vestigenom zich dage lijks slechts weinige nren naar het gebouw van het Staalsminislerie te begeven. Op den spoorweg van hier naar Tours heeft men eene proef genomen met een voor de dienst des Keizers bestemden treinbestaande uit 5 wa gens, welke door middel ecner galerij met elkander verbonden zijn, zoodat men zich van den eenen wagen in den anderen begeven kan; de gezamen lijke wagens bevatten verschillende vertrekken, als salons, slaapkamer, bediendenkamer enz. Op den Orleanschcn spoorweg bevinden zich thans wagens met acht slaapplaatsen; men betaalt voor dusdanige slaapplaats het dubbel van eene gewone plaats. Met het boren van den artesischen put te Passy is men tot eene diepte van 370 ellen of 1010 oiide voeten gevorderd. Verscheidene Departementen lijden schade door overstrooming. In het fabriekstadje Vierson, dep. dti Cher, heeft de rivier van dien naam, groote sehade aan een grofsmederij toegebragten een korenmolen vernield. Een porseleinfabriek heeft voor 25,000 fr. aan waren verloren; 800 el van den spoorweg naar Bourges is vernielden 60,000 fr. gehakt hout weg gespoeld. NAPELS. 8 Mei. Maandag jl. is de Koning met zijn geheele gezin en een talrijken hofstoet het bloed van den H. Januarius godsdienstige eer gaan betoonen. De ge loovigen zeggen dat het wonder ditmaal niet volkomen heeft plaats gehad; daar niet de geheele massa van het bloed, hetwelk als een overblijfsel van den heilige sedert eeuwen wordt bewaardvloeibaar is geworden. Dit wordt als een wisse voorbode van groote rampen voor Napels aangemerkt. PRCISSEN. BERLIJN, 14 Mei. Het vertrek van den Pruissischen Prins, bestemd tot gemaal der oudste dochter van Koningin Victoria, naar Londen, is op 26 dezer bepaald. Men zegt dat de Prins van Pruissen zijn vader, zich insgelijks naar die stad zal begeven. Eene commissie, bestaande uit regtsgeleerden en voorname handelaars,, zal eerstdaags alhier bijeenkomen tot het ontwerpen van een wetboek van koophandel gegrond op de beginselen in den tijd door het Parlement des Duilschen rijks vastgesteld. Het te vervaardigen ontwerp zal aan den Mi nister van Koophandel worden ingediend. OOSTENRIJK. WEENEN, 14 Mei. De Nestor der Europeschc Staatsmannen, Vorst Melternich, treedt mor gen, 15 dezer, zijn 83ste levensjaar in, en bevindt zich in het volle bezit van een gezond ligchaam en helderen geest. De werkkring der Jezuiten-Orde breidt zich alhier sterk uit. Binnen kort zal haar het bestuur van twee kerken aldaar, waaronder de Univer- siteitskerk, worden opgedragen. Reeds is de daartoe noodige bewilliging verleend. TDSHÏE. KONSTANTINOPEL7 Mei. Eenigen tijd geleden is in Engeland hel denkbeeld opgevat om alhier een kerkgebouw voor de Anglicaansche eeredienst te slichten, als een gedenk- tceken van den krijgstogt naar de Krim en ter cere der daarbij omgekomen Engelschen. Thans blijkt uit eene mededeeling in de Times, dat de Porte niet alleen de gevraagde vergunning verleend, maar ook een stuks gronds geschonken heeft van genoegzame uitgestrektheid, om de kerk alsmede school gebouwen en eene woning voor de geestelijken en schoolonderwijzers te kunnen bevatten. Uit Jeruzalem schrijft men van 27 April: Den vorigen dag is in de kerk van het Heilige Graf eene bloedige vechtpartij lusschen de Armeniërs en de Grieken voorgevallen, bij gelegenheid van de viering van het Paasch- feest. Aan weèrszijden werd al wat maar voor de hand lag, als wapentuig gebruikt, vlaggestokkenhoutwerk, altaar-sieraden, lampen, gewijd vaat werk. Ook ditmaal weder, was de lusschenkomst der Turken noodig om te beletten dat Christenen elkander op het graf van hunnen Heer vermoord den; maar het kostte den Turkschen soldaten veel moeite, de vechtenden uit het heiligdom te drijven en vaneen te scheiden. De Gouverneur van Jeruzalem, Kiamil-Pachabekwam eene ligte wonde, en zijn leven zou in gevaar geraakt zijnindien hij niet door 2 of 3 Europeanen uit het gedrang ware geholpen. De oorzaak van den twist is niet bekend. Van Eupatoria zijn Turksche troepen alhier aangekomen. Naar Na- plocse is krijgsmagt afgezonden, om den daar nog voortdurenden opstand te stuiten. Volgens nadere bcrigten hebben te Marasch de Turken het huis van den Heer Guarmaniden Engelsche Consuldie zich daar tegen de oproerlingen verdedigde, in brand gestoken en is die Heer alzoo met de zijnen, levend verbrand; de Kadi hitste de brandstichters op. Omer-Pacha heeft in last gekregen mobiele kolonnes te organiseren, om door de gewes ten te trekken, alwaar gebrek de oorzaak van de muiterij schijnt te zijn. Duizenden Gcorgiërs en Tartaren uit de Krim zijn van daar vertrok ken cn hebben zich in de Dobroedscha nedergezet, alwaar zij wel ontvangen en ondersteund werden. KAAP DE GOEDE HOOP. Den 13acn Maart jl. is in de Kaapstad de derde zitting van het eerste Parlement der kolonie door den Gouverneur, Sir George Grey, geopend. Hij heeft daarbij aan de Wetgevende Kamers voorgesteld, eene leening van 200,000 tegen 6 pCt. renteaan te gaanen die som te besteden om voor Europeanen het verhuizen naar de kolonie gemakkelijk en aanlokkelijk te maken. Hij betoogde daarbij dat eene groote vermeerdering der Europe- sche bevolking, zoo als alleen door stelselmatige bevordering van den toe vloed van landverhuizers bewerkt kon wordende rijke hulpbronnen der kolonie ontwikkelen en de daarvoor gedane uitgaven ruimschoots vergoeden zou. Hij beweerde verder, dat de Europesche landverhuizer in geen ander land, zelfs niet in de Australische koloniën, meer vooruitzigt had om zich door eigen arbeid lot welstand te verheffenterwijl hij in de Kaap-kolonie buitendien voordeelen van maatschappelijken en zedelijken aard vond, zoo als alleen een reeds lang door Europeanen bewoond land kon opleveren. HANTONGEREGT LEÏDEN. Bij vonnis van den Heer Kanlonregter te Leyden, dd. 5 Mei 1856, zijn veroordeeld G. P. cn M. L.wegens overtreding der Verordening van 6 Oct. 1853, de eerste tot 3 dagen, de tweede tot 1 dag gevangenisstraf. J. O., sjouwer, en A. K.baggerman, wegens overtreding der Keur op het baggeren en diepen in stads grachten cn wateren alhier, dd. 2 Sept,

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2