COURANT LEYDSCHE N°._ MAANDAG 19 MEI. 1856. J)e Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in liet jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BIJ tleze Courant behoort Bijblad P. ÏO. BINNENLANDSG1IE BERIGTEN. LEYDEN, 17 Mei. De Koninklijke Akademie der Weienschappen, afdeeling letterkunde, heeft lot gewone leden benoemd de navolgende vaderlandsche geleerden: Prof. Scliolten alhier, Mr. L. Baron Sloct tot Oldhuis te Arnhem, Mr. De Wind te Middelburg, Mr. Dirks te Leeuwarden, Prof. Opzoomer te Utrecht, D\ Hulleman te Amsterdam en Prof. Millies te Amsterdam; welke benoeming door de goedkeuring van Z. M. den Koning is bekrachtigd. Bij besluit van den Minister van Finantiën van 24 April jl.is be paald, dat het kantoor van ontvang der directe belastingen alhier zal over gaan van de eerste in de tweede klasse. Het getal opgenomenenin het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt: 11 Mei 73 volwassenen27 kinderente zamen 100. 12 83 30 113. 13 75 25 100. 14 76 27 103. 15 77 ii 24 101. 16 75 21 96. 17 72 23 n 95. Z. Exc. de Heer Staatsraad-Commissaris des Konings in deze provincie heeft 11. Donderdag de gemeenten IlillcgomLisseSassenheim en War mond bezocht en Vrijdag de gemeenten Valkenburg, de beide Katwijken, Rijnsburg en Oegstgeest. Te Alphen zijn tot leden voor de Prov. Staten van Zuidholland herko zen de HeerenMr. A. Jongkindt Coninck en E. II. Geraerds Thesing. Ook te Soetërmeer de aftredende Ril. J. Molenaar.Cz. en H. van Zegwaard. In meest alle kiesdistricten zijn de kiezers zeer traag opgekomen; in Groningen o. a. was de belangstelling zoo gering, dal van de 1744 kiezers slechts 321 aan de'stémthihg'htebben deelgenomen. Döor de Nedcrlnndsche Handelmaatschappij zijn bevracht de navol gende schepen als': 18'vóer'Aülsferdaut11 voor Itótlerdam1 voor Dor drecht en 1 voor Middélbürg. De St.-Cour. beva't een overziet van de opbrengst van 's Lands midJ delen, over de vier eerste maanden van 1856, waaruit blijkt, dat die be dragen hebben ƒ18,701,768, zijnde 1,046.915 meer dan over genoemd tijdvak in 1855. Op den afslag aan het Kralingschevecr is den 13dc" dezer een versche zalm verkocht van 33 halve Nedcrl. ponden ƒ46.90, welke prijs in dezen tijd van het jaar nimmer is bekend geweest. In de vergadering van den Gemeenteraad te Leeuwarden van den 8st™ dezer, is besloten tot het'doen eener geldleening ten behoeve dier ge meente, groot ƒ32,000, tegen 4j- pCt. Mede is in die vergadering besloten tot het heffen eener plaatselijke belasting op het rund- en kalfsvleeschten bedrage van 75 opcenten op de hoofdsom van den rijks-accijns, op die mid delen geheven wordende. Men verneemt dat de bekwame beeldhouwer F. Donkers R. IIzte 's Hertogenbosch, het gedenkteeken voltooid heeft, dat ter eere van wijlen den Admiraal J. C. Rijk, op de begraafplaats Eikenduinen, te 'sHage, zal geplaatst worden. Het borstbeeld van den Admiraal, in wit marmer ge houwen is meesterlijk getroffen. Wij onlleenen aan de l'tr. Cour. het volgende uitreksel, uit mijn reis-journal: 's Avonds den 14dc" April te Alexandria aangekomen bragt ik een bezoek aan onzen Nederl. Consul-Generaal, den Heer S. W. Ruyssenaers. Deze, ceu allcrhupst menschis een groot vriend Tan den Fgyptischen Onder- Koning, die in het loyale karakter des Consuls het grootste vertrouwen heeft, de heer R. weet dat vertrouwen aan te wenden geheel ten voordeele van zijne landgenooten en gaf reeds bewijzen hoe naauw de Nederl. indus trie hem aan 't harte ligt. Ik zag op den Nijl een slecpsloomboot te Am sterdam gebouwd; er wordt nog een tweede verwacht; ik hoorde van ijzeren sluisdeurendie in Nederland zouden vervaardigd wordenvan eene sleepsloomboot-maalschappijwaarvan de henoodigde vervoermiddelen aan eene lloll. fabriek zouden worden toevertrouwdik ontmoette in Egypte een' Hollandschen mechanicus, in dienst van het Eg. gouvernement. Enfin, de Heer Ruyssenaers heeft te Alexandrië het Nederl. Consulaat geheel ge releveerd en reeds tot eene aanzienlijke hoogte opgevoerd. Ik vernam van hem dat met de Triester boot den 16den verwacht werd de Gouv.-Gen. van Neèrl. Indië, heiast met het overbrengen van het Grootkruis van den Ncd. Leeuw voor den Onder-Koning. Den 16den begaf de Consul-Gen., verzeld van den Generaal Koenig-Bey, zich aan boord om Z. E. te verwelkomen. Aan land gekomen, werd de Heer Pahud begroet door 19 saluutschoten en opgewacht door de Gouver neurs der stad en van het arsenaal. Een rijtuig met 4 paarden bespannen, voorafgegaan door eene ecrewacht van 24 kawwassen te paard en door 2 saïs, (voorloopers) gevolgd door een tweede rijtuig voor den aide-de-kanip en Secretaris bestemdvoerde hem naar het door de Regering ingcrigle paleis. Den 17dM1 had ik de eer den Heer Pahud te ontmoetenter gelegenheid van een diné, den Gouverneur door den Consul-Gen. aangeboden. Z. E. was minzaam door den l'acha ontvangen geworden en door den Heer Iluis- scnaer aan Z. H. voorgesteld. Ten huize des Heeren R. ontmoette ik nog meerdere Hollanders, die de lust tot reizenevenals mij, naar Egypte ge lokt had. Mevr. T. v. d. K. en HEds. dochter van 'sG.de Heeren D. v. II. en J. v. d. V. van A. In Egypte was het dien avond regt Hollandsch. l)en 18dt'" begaf ik mij 's morgens vroeg naar het verblijf van den Heer Pahud. Ten 8 uur werd hij van zijn paleis afgehaald. De Gouverneur-Gen., verzeld van den Heer Ruyssenaers, steeg in een prachtige hofcoupé des Ondcr-Konings, met 4 paarden. Zijn gevolg, vergezeld van den "Vicc-Consul in een tweede hofrijluig. De eerewacht van Z. E. bestond uit 24 kawwas sen te paard met hunne blinkende standaards, dan volgde een corps hoorn- mnziek, vervolgens 2 escadrons ruiterij, daarna hel rijtuig des Gouv.-Gen., begeleid door Sais en voetknechten; ter zijde van het rijtuig reed te paard de Generaal Ibrahim-Bey; verder het gevolg; de trein werd gesloten door 1 escadron ruiterij. Allen in groot uniform. Zoo trok* de stoet een groot gedeelte van Alexandrië door en kwam ten 9 uur aan het paleis, De Pacha in prachtige uniform, wachtte den Heer Pahud op in de voorzaalomgeven door zijn Militair- en Civielhuisallen rijk uitgedoscht. De ingang van het paleis lot de receptie-zaal was bezet met eene dubbele rij soldaten. Zoodra de Heer Pahud het paleis genaderd was, verwelkomde een ander wachtend muziekcorps hem met ons. volkslied. Op honderde mijlen afstands van mijn Vaderland met den zang zijner kin deren begroet te worden, maakte op mijn gemoed een onverklaarbaar zoe ten jndruk. i Inlusschen waren de Heeren Palind, Ruyssenaers en gevolg de receptie zaal binnen getreden. Na eene korte toespraak omhing de Nederl. Gouv.- Gen. den Onder-Koning van Egypte de versierselen Tan het Grootkruis. Z. II. beantwoordde deze toespraak op eene passende wijze. De Pacha verheugde zich over de goede verslandhouding, welke tusschen Nederland en Egypte hestaat, te kennen gevende niets te zullen onbeproefd laten den band der betrekking naauwer toe te halen." Aanstonds werd de Ned. vlag door het gebulder des gcschuls begroet; de 21 saluutschoten werden her haald door 5 verschillende batterijen. Met een zeker gevoel van hoogmoed beschouwde ik de Vaderl. driekleur, waaraan zoo veel eer te beurt viel. Na de plegligheid verliet het geheele gevolg de zaal en liet de Heeren Pahud en Ruyssenaers met den Onder-Koning alleen. In dezelfde;orde werd de Heer Pahud naar zijn paleis teruggevoerd. Ten 12 ure bragt een extra trein den Gouv.-Gen. in 3£ uur van Alexan drië naar Kaïroaldaar was weder alles ter ontvangst ingerigt. Z. E. werd vergezeld door den Gen. Koenig-Bey. Van Kaïro is Z. E. met eene lot alle gemakken ingerigte reiskaravaan naar Suez vertrokken. Geheel Nederl. had ik den 18ta April te Alexandrië gcwenschl, want de geheele natie had ongetwijfeld eenparige hulde gebragt aan haren Consul- Gen., die de geliefde vlag in den vreemde weet te doen eerbiedigen; die de Nèdcrl. nijverheid zoo krachtig voorstaat, en aan een Yaderlandsch hart regte Hollandsche gastvrijheid paart. Marseille, 30 April 1856. N. 's GRAVENnAGE, 17 Mei. Bij besluit van den IS4™ dezer, heeft Z. M. den Heer Mr. E. J. II. Borrel:, lid van den Raad van Statebenoemd tot Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw. H. K. H. Prinses Frcderik met 1ID. dochter, Prinses Maria, zijn gis teren namiddag uit deze residentie naar Rotlcrdam vertrokken, ten einde zich van daar over den Rijn-spoorweg naar Emmerik te begeven en de reis naar Berlijn voort te zetten. De aankomst van den Aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk alhier is tegen den 4de" Junij officieel aangekondigd. Men meent dat hij van Z. M. den Keizer zijnen broeder, in last heeft om Z. M. den Koning, in zijne betrekking van Groothertog van Luxemburg lot een voorstel over te halen, dat Oostenrijk op den aanstaanden Rijksdag voornemens is te doen. Alhier is aangekomen en aan het hótel de Bellevue afgestapt de Ilecr Nathaniel Salomon, oud lid van den Legatie-Raad te Sl. Helena, en Consu lair Agent van Z. M. den Koning der Nederlanden te S'. Helena, komende met zijne familie van Londen. Alhier is aangekomen en aan het Hotel de l'Europe afgestapt de Graaf Poniatowskimet gevolg, komende van Warschau.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1