LEYDSCHE COURANT. 18oG. VRIJDAG 16 MEI. /tsV" De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. Nj W. U De Prijs der Courant is f 12 zm Tiet jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven Rij deze Courant behoort Bijblad N°. 9. BINNKNLANDSCHK KKKIGTEN.. LEY DEN, 15 Mei. PROCES-VERBAAL. van de opening der Stembriefjesdie ter benoeming van twee Leden der Staten van de provincie Zuidholland den l3'den Mei 1856 zijn ingeleverd. Op heden den veertienden Mei des ja«irs achttien honderd zes en vijftig in de Ge meente Leyden, hoofdplaats van het hoofdkiesdistrict Leyden, is door het bureau van Stemopneming in de ter inlevering van Stembriefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaats genomen, des morgens te negen ure. Het bureau is zarnengesleld uit den Heer Mp. A. O. E. Grave van LimburgSliruin, Burgemeester. Voorzitter, en de Heéreh Mp. P. du Rieu Jr. en M. A. Kluit, Leden van den Gemeenteraad, Stemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel eene Stembus, bij hem den 13dcn Mei 1856 overgebragt uit de Gemeente Leyden. De zegels van de bus Morden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bus wordt geopend eu bevonden vier honderd zes en tachtig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijst der Kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn één meer dan het getal dier Kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het Bureau heeft van onwaarde verklaard vier stembriefjes, waarvan drie niet ingevuld en één de personen niet duidelijk aanwijzende. Het getal der geldige uitgebragte stemmen is mitsdien geweest vier honderd twee en tachtig. Van dit getal zijn uilgehragt op de Heeren Mr. H. C. Huyser 420 stemmenMr. H. Cock 291Mr. D. Tieboel Siegenbeek 189Mr. S. Tak 12J. Kheppelhoul 4Mr. N. Sikkel Groos 3, G. II. YsselsteynMr. II. Gevers, L. Sloots Mr. P. du Rieu Jr.j. A. de Fremery en F. W. J. van den Aardwegh ieder 2 stem men Mr. C. W. Hubrecht. Mr. W. B. Iluygens, Prof.S. Vissering, Prof. J. Bake, A. Tiele- man Mr. J. E. GoudsmitC. Leembruggen, P. O. van der Chys,Mr. N. J. W. Smallcuhurg, J. C. Dohhe, A. Wijnstroom, Mp. H. Obreen, G. J.Oberthur, N. van Wingen, II. ten Sande en Mr. Paul IJ. Berkbout ieder ééne stem. Hebben alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen, zónder dat het verschil tusschen het getal gevonden briefjes en dat der Kiezers, dié stemden, op de stemming vah invloed is, de Heeren ML H. C. Huyser en Mr. II. Cock. Zijn derhalve verkozen lot Leden van de Staten der piovincie Zuidbollandde Heeren Mp. I1ENRICUS CORNELIUS HUYSER en Mp. HENDRIK COCK, wonende binnen deze Gemeente. En zijn tegen deze opening van stembriefjes, door de in de zaal aanwezige Kiezers geene bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander Proces-Verbaal opgemaakt, in tegenwoor digheid van allen die zich in de zaal bevonden. VAN LIMBURG STIRUM, Voorzitter. Gedaan te Leyden den 14tlcn Mei 1856. P. dij RIEU Jr.I c. M. A. KLUIT. PROCES VË8ÏBAAL, van de opening der Stembriefjesdie ter benoeming van één Lid der Staten van de Provincie ZuidhoLland den 13den Mei 1856 zijn ingeleverd Op lieden den veertienden Mei des jaars aehttien honderd zes en vijftig in de Ge meente Leyden, hoofdplaats van het hoofdkiesdistrict Leyden is door het bureau van Stemopneming in de ter inlevering van Stembriefjes bestemde Zaal oj> het Raadhuis plaats genomen, des morgens te negen ure. Met bureau is zarnengesleld uit den Heer Mr. A. O. E. Grave van Litnbnrg Slirum, Burgemeester, Voorzitter, en de Ueercn Mr. P. du Rieu Junior en M. A. Kluit Leden van den Gemeenteraad, Stemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel eene Stembus hij hem den 13den Mei 1856 over gebragt uit de gemeente Leyden. De zegels van de bus worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bus wordt geopend en bevonden vier honderd negen en zeventig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijst der Kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn oven groot als het getal dier Kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengd, worden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. liet Bureau heeft van onwaarde verklaard elf stembriefjes, die niet ingevuld zijn. Het getal der geldige uitgebragte stemmen is mitsdien geweest vier honderd acht en zestig. Van dit getal zijn uitgebragt op de Heeren Mr. Nicolaas Sikkel Groos 233 stemmen, Mr. Samuel Tak 171, Mr. Daniel Tieboel Siegenbeek 38, M'. N. J. W. Smallenhurg te 's llage 7, Mr. H. Gevers en B. W. Wttewaal ieder 5 stemmen, Mr. II. C. Huyser 2 stemmen, Mr. II. Cock, M. A. Kluit, C. LeembruggenMr. W. B. IloygensMp. P. G. HubrechtP. O. van der Cliys en A. Tie- letnan ieder ééoe slem. Niemand alzoo dc volstrekte meerderheid van stemmen verkregen hebbende, moet over de Heeren Mr. Nicolaas Sikkel Groos en Mr. Samuel Tak eene herstemming plaats vinden, die op de bij Art. 9 der provinciale wet voorgeschrevenc lijst worden geplaatst. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander Proces-Verbaal opgemaakt, in tegenwoordig heid van allen die zich in de Zaal bevonden. VAN LIMBURG STIRUM, Voorzitter. Gedaan te Leyden den li'1™ Mei 1856. P. du UI LU Jr.I MA KIU1T j Stemopnemers. In het kiesdistrict Leyderdorp waren 290 geldige stembriefjes ingeleverd, daarvan zijn uitgebragt op Jhr. A. L. van Ileteren Gevers 251, welke Heer dus herkozen is, en op den lieer A. E. Hoest van Limburg 148; zoodat er eene herstemming zal moeten plaats hebben tusschen gemelden Heer en den Ileer Mr. W. Wijnaendts te Ilillegom, die 48 stemmen had. Heden nacht is uit 's Gravenstein alhier ontvjugt zekere Jan Putting, die thans wegens vcrvalsching van coupons gevangen zat. Reeds vroeger was hij te Amsierdam uit de cellulaire gevangens gebroken. Het is hem gelukt, om in de zoldering van zijn vertrek met een kram uitzijn krib, in een 2 dnims eiken deel twee doorsnijdingenen zoo een luik te ma- keu, en telkens de reien met brood te stoppen, opdat de cipier niets mer ken zon. Op een zolder uitgekomenheeft hij daar desgelijks een luik ge maakt in het beschoten dak, en zich, aan de zijde waar geen schildwacht slaat, aan een kunstig uit zijn beddeiaken vervaardigd touw, en verder touw van schalen, die op die zolder hingen, laten afzakken. Hij moet, als men 't hoogst gebrekkig gereedschap in aanmerking neemt, verscheidene weken hieraan hebben gewerkt. De publieke veiling van de bloembollen te Noordwijkdie daar vele drukte veroorzaakt, is weder afgcloopeu. Dit jaar heeft die verkooping ongeveer ƒ120,000 opgebragt, zijnde nagenoeg ƒ40,000 meer dan in hel vorige jaar. Opmerkelijk is die meerdere opbrengst; want de hoeveelheid maakte een gering verschil uit met het vorige jaar. Jaar op jaar neemt de verzending van bloembollen toe, niet alleen naar verschillende dcelen van dit werelddeel, ntaar ook naar Noord-Amerika. (lib!.) Tot Bevelhebber van 's lands stoomboot Me rap iwelke eerlang in dienst zal worden gesteld, is benoemd de Kapt.-Luit. ter Zee J. D. Woller- heck, en tol lste Officier, de Luit. ter Zee lste kl. N. M. J. Kroef. De Commissie uit het Provinciaal Geregtshof in Zuidhollandbelast met liet examineren van hen, die den graad van Candidaat-Notaris wenschen te hekomenheeft dezer dagen den bedoelden graad verleend aan de Heeren C. E. M. Plemp, le Rotterdam; Mr. T. j. van Voorthuizen, te Leerdam; Mp. van Weel, te Ooltgensplaat, J. W. Haltinga Ravente's Gravenhage. Volgens de Stoompostis door den Ileer G. More, Parijsch ingezeten, vergunning hij de Nederl. Regering aangevraagd tot het aanleggen van een spoorweg van het Nieuwediep naar Amsterdamin verbinding met den Rijnspoorweg. Te Offenbach heeft eene weinig bemiddelde familieuit twee broeders en eene zuster beslaande, het stellige berigt ontvangen, dat een in Amerika onlangs overleden bloedverwant haar een vermogen van nagenoeg 7 millioen dollars heeft nagelaten. Vervolg en Slot van het Verslag op het Lager Onderwijs. Zie ons vorig N°. Het vraagstuk omtrent de toelating van hel Christelijk element bij het onderwijs op de openbare lagere schoolheeft in al de afdeelingcn een ernstig onderwerp van overweging uitgemaakt. Door enkele leden is de opmerking gemaaktdat de memorieterwijl zij de verschillende gevoelens in de Kamer over dit punt optelter een ver zwijgt, naar hetwelk zij overhelden. Zij wilden namelijk, dat het onder wijs, zonder leerstellig te zijn, bezield zij van positief Christelijke begin selen. De Protestant, zeiden zij, heeft met den R. K. een positief Chris tendom gemeen; zij ontmoeten elkander in liet geloof aan hoofdwaarheden, die de kern van het Christendom uitmaken. In verband met die leerbegrip pen moest ook op de openbare school lager onderwijs gegeven worden. Bij het opvolgen van dat stelsel bleef men getrouw aan het beginsel der school wet van 1806, die geenszins den band tusschen school en Kerk geheel wilde verbroken hebben. Het stelsel bragt mede, dat ook van de zijde der Kerk toezigt op de openbare lagere school gehouden wierd. Het bragt te vens ntededat voor de behoefte der Israëlitische schooljeugdin zoover het positief Christelijk onderwijs aan de Israëlitische ouders eene ergernis mogt zijnafzonderlijk gezorgd wierd. De hoofdzaak wasdat liet opkomend geslacht op de school niet verstoken bleef van hel ontvangen van indruk ken van positief Christendom, waaraan te meer behoefte bestond, omdat in zoo veel huisgezinnen de godsdienstige opleiding der kinderen bijna geheel wordt verwaarloosd. Alleen zij konden zich tegen de opvolging dezer denk beelden verklaren, die eene algeheele afscheiding van opvoeding en onderwijs mogelijk achtten en dus ook de godsdienstlooze school moesten voorstaan. De groole meerderheid bestreed dit stelsel met nadruk. Men ontkende daarbij ten stelligstedat verbanning uit de school van al wat naar op voeding zweemt in iemands bedoeling lagen verhief zich tegen de beschul diging, als of zij, die eene volksschool in den geest der thans behandelde wet willen, godsdienstlooze scholen zouden voorstaan. Die beschuldiging is moeijclijk vrij te pleiten van de zucht om door harde, maar niet minder

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1