Met 16 legen 16 stemmen is gisteren in den Gemeenteraad de vraag: of er voortaan ten behoeve der gemeentekas, zal worden geheven eene be lasting op het gemaal, ja dan neen? onbeslist gebleven. AMSTERDAM, 9 Mei. Dingsdag avond jl. werd in bet collegia Zeemanshoop aan W. van Essen, oud 22 jaar, een met zorg bewerkte chronometer uitgereikt. De tijdelijk voorzittende Commissaris, de Heer C. Koert, hield bij deze gelegenheid eene gepaste aanspraak. Vooreerst werd aan de leden kenbaar gemaakt in wel ken ongelukkigen toestand zich de brik VHarmonie bevond, toen zij den Staatsraad Baud ontmoette, hoe de gezagvoerder van dien bodem, Kapt. T. de Jong, bereid was hulp te verleenen, en alzoo de eer te handhaven van de Nederl. vlag. Daarna herinnerde hij aan de kloekmoedige daad van den Stuurman van Essen zeiven, bragt hulde aan diens moed, beleid en volharding, en herdacht bet voordeel dat daardoor aan de assuradeurs-van het geredde schip werd aangebragt, en voor hetwelk deze zich dankbaar toonden door de toezending van den chronometer, die daarna aan W. van Essen werd uitgereikt. AmstCour.) De benoodigde gelden zijn bijcengebragt voor bet op te rigten zeemans huis alhier en spoedig zal men dus overgaan tot de aanbesteding van dat gebouw, 't welk echter niet op zulk eene groote schaal als men primitief voornemens was, zal ingerigt worden. UTRECHT, 9 Mei. LI. Dingsdag is voor het I'rov. Gereglshof de zaak behandeld van Mr. L. Zegcrs Veeckens, bij Vonnis der Regtbank te Amersfoort, veroordeeld tot cëiie maand gevangenis en 25 boete wegens het opnemen in de Amers- fonrtsche Courant van een artikel over Mr. J. L. A. Luyben, lid der Tweede Kamer, op wiens schriftelijk verzoek deze vervolging was ingesteld. Het O. M.waargenomen door den Proc.-Generaal Mr. G. L. Visscher, betuigde zijne verwondering dat door den beklaagde van dit vonnis was geappelleerd, daar bet minimum der straf op den laster was uitgesproken. Na eene uitvoerige rede concludeerde de Proc.-Generaal tot verwerping van het appel en bevestiging van het vonnis. De verdediger van den bekl.Mr. B. C. E. Proes, Adv. te 's Gravenhage, toetste hel vonnis aan het geïncrimineerde artikel en dit aan de wet, en betoogde in eene uitvoerige rede boe drie elementen van laster hier ontbra ken, daar er 1». geen bedoeling was om te beleedigen; 2°. geen fait précis volgens de wet was ten laste gelegd, en 3\ het geïmputëerde noch straf baar noch immoreel was. In een namiddag zitting bragt de Proc.-Generaal hulde aan de onpartij digheid van den verdediger, die de zaak op het juiste gebied had tcrugge- biagt, en trad in eene uitvoerige wederlegging der verschillende punten van verdediging, handhaafde alle overwegingen van het vonnis en schetste het verraderlijke van het gedrag van een Noord-Nederlander, die naar de Belgen overliep. De uitspraak is bepaald op 20 Mei. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. HSKL.GIE. BRUSSEL, 8 Mei. De beide Kamers der Wetgevende Magt hebben besloten aan den Koning een gastmaal aan te bieden bij gelegenheid van de 25ste verjaring zijner troonsbeklimming. Eene deputatie heeft de uitnoodiging daartoe overge- bragt en Z. M. verzocht om met zijn gezin aan te zitten tc midden van allen, die sedert de vestiging van Belgie's volksbestaan, lid van de Wet gevende Kamers geweest zijn of nog zijn. In de zitting der Kamer van Volksvertegenwoordigers van eergisteren, is door den Voorzitter medegedeelddat die uitnoodiging door den Koning volgaarne aangenomen is. In een brief, door den Minister van Builenl. Zaken Vilain XIIII aan den Franschen Gezant, loont die Heer in kalme en waardige bewoordingen liet gevaar aan, om door ontijdige maatregelen tegen de vrijheid der druk pers, in Belgie eene gisting te verwekken, welke zich naar builen zou kunnen verspreiden en den naauwelijks in Europa herstelden vrede in ge vaar brengen. Ten slotte verklaart hij, dat hij als oud lid van het Con gres, steeds voor de vrijheid der drukpers heeft geijverd en nooit aan de Kamers een wetsontwerp zal aanbieden, hetwelk ten doel of ten gevolge zou hebben, om die vrijheid aan te randen. Het lid der Kamer, de Heer Oris, had verlof gevraagd, om aan gaande dit punt eenigc vragen aan de Regering tc doen. Met zeer veel welsprekendheid verdedigde hij de Belgische drukpers tegen de onrrgtvaar- digc beschuldiging van Graaf Walcwski, en eindigde met het stellen van de volgende drie vragen aan de Regering, die door den Min. van Builenl. Zaken werden beantwoord. Eerste vraag. Heeft de Belgische Regering geantwoord op de in het Parijsche congres geuite beschuldigingen tegen de Belgische drukpers?" Antwoord. Zoodra hel protocol van 8 April ter mijner kennis was geko men, heb ik, niettegenstaande de smartelijke omstandigheden waarin ik mij bevond (de dood zijns vaders), onmiddelijk een antwoord in gereedheid ge- hragt, dat reeds sedert 4 dagen is voltooid, doch dat ik niet zal teekenen en verzenden vóór dat mij het tractaat van Parijs met de protocollen officieel zal zijn medegedeeld." Tweede vraag. Is door eene der grooie Mogendheden eenige wijziging, welke ook, in de Belgische grondwet gevraagd?" Antivoord. «Geene." Derde vraag. «Bijaldien zulk eene wijziging zou worden gevraagd, zou dan de Regering er in toestemmen?" Antwoord. «Nooit." Op ilcze woorden maakte een onbeschrijfelijke geesdrift zich van de Ka mer en bet publiek meester. Verscheidene minuten achtereen hielden de daverende toejuichingen, die door de zaal weérgalmden, onafgebroken aan. «Bij zulk eene verklaring," riep de Heer Orts uit, «blijft mij slechts nog e'e'n woord te zeggen over: Ik ben er trolsch op dat die verklaring is afgelegd door een voormalig lid van het congres." (De Minister van Buitenl. Zaken, Graaf Vilain XIIII). Op nieuw barstte een salvo van bravoos los. ENGELAND, LONDEN, 9 Mei. De Morning-Post meldt, dat de Koningin, ter gelegenheid van liet slui ten van den vredealgehecle kwijtschelding van straf heeft verleend aan alle personenzonder onderscheiddie ter zake van staalkundige misdrij ven zijn veroordeeld. Smith O'Brien, de vroeger naar Australië verbannen Iersche volksvertegenwoordigeris van dien maatregel niet uitgesloten. Ter beurze is beden aangekondigd, dat de Regering eene nieuwe lee ning van 5 millioen in geconsolideerde schuld wil sluiten. Gisteren avond heeft Lord Palmerston in het Lagerhuis een Koninkl. boodschap aangebodenstrekkendetot het verleenen van een jaargeld van 1000 en den titel van Baron aan Generaal Williams, den verdediger van Kars. Dezelfde Minister stelde tevens voor, dat het Huis zijnen dank betuige aan het leger en de vloot, voor hunne verriglingcn gedurende den oorlog. De begrooting voor het Departement van Oorlog, over het loopende dienstjaar, is voorloopig op 34 millioen gesteld, en heeft alzoo eene ver mindering ondergaan van 20 millioen In het te Plymouth garnizoen houdend Britsch-Duitsche legioen is oproer uitgebarsten, ten gevolge van de ontevredenheid der manschappen met hunnen Kolonel. Detachementen artillerie zijn derwaarts afgezonden om de muiterij te beteugelen. liet Bijbelgenootschap voor zeelieden en militairen, hield dezer dagen zijue zevende jaarlijksche vergadering, onder het voorzitterschap van den Admiraal Vernon Hacourt, uit wiens mededeelingcn onder anderen bleek, dat het genootschap al de regementen en schepen gedurende den nu geëin- digden oorlog, van Bijbels en Nieuwe Testamenten voorzien heeft, en dat gedurende het laatste genootschapsjaar 42,657 exemplaren daarvan uitge reikt zijn. In Noord-Amerika is onlangs een vader van een buisgezin het slagt offer zijner onvoorzigligheid geworden; James P. William bevond zich met zijne vrouw en zijn kind op den nachttrein tussehen Philadelphia en Pitts burg; toen men bereids twee uren had afgelegd, bemerkte men dat zijn hoofd buiten het portier hing en dat eene zware bloedstorting plaats greep toen men zulks gewaar werd, was de ongelukkige reeds overleden, terwijl men niet weet waar bet ongeval heeft plaats gehad. Zijne vrouw en zijn kind lagen op dezelfde bank te slapen waarop de ongelukkige was gezeten en hebben er niets van gemerkt. FRANKRIJK. PARIJS8 Mei. De Moniteur meldt dat Graaf de Moray is benoemd tot buitengewoon Gezant van Frankrijk bij het Russische Hof, en dat de Generaal Ney reeds naar Petersburg is afgereisd, om het antwoord over te brengen op het bc- rigt der troonbeklimming van Keizer Alexander II. In bet begin dezer week zijn door de correctionele regtbank alhier wederom een aantal personen wegens deelneming aan geheime genootschap pen veroordeeld. De geheime genootschappenzegt de Parijsche berigt- gevcr van de Londensehe Globe, zijn een vloek voor Frankrijk; zoolang zij bestaan, zou de Keizer roekeloos handelen met de volksvrijheid uit te breidenwant de vrijheid zou door de in het duister woelende zamenzweer- ders terstond als een middel tot omkcering der politieke en maatschap pelijke orde misbruikt worden." Bij de jongste volkstelling voor 1856 vond men alhier in de straat Megrin eene vrouw, genaamd Antoinette Girod, sedert 33 jaren weduwe, geboren in 1750 en dus 106 jaren oud en in het volle genot barer vermo gens zij ziel nog zonder bril en heeft den besten eetlust. Zij leeft met hare jongste dochter van 69 jaren. Hel weder is en blijft hier ongunstig. De koude is zoo vinnig, dal aan de oevers van de Rhone zelfs weder ijs is gezien. Dat weder werkt ongunstig en doet de prijzen der granen hooger blijven, dan de vrede ze anders zou doen zijn. Een dagblad van Orleans meldt, dat in eene wagon van den spoor trein, tussehen Artenay en Chevilly, eene vrouw van een kind is bevallen. Gelukkig bevond zich in dezelfde wagon een Geneesheer die haar zijne hulp bood, terwijl onder de verdere reizigers, een oud soldaat de eerste zorgen voor het kind op zich nam. Toen de trein te Orleans aankwamwas alles afgeloopen en werden moeder en kind door de zorgen der directie van den spoorweg naar hunne woning vervoerd. 9PASJE. MADRID, 6 Mei. Overal zijn de werkzaamheden der krijgsopschrijving afgeloopen. Zij zal een leger van 14,000 man leveren. In de maand Junij zal men met de regeling der reserve een begin maken. Zondag 20 April 11. plaatsten zich 8 roovers te paard voor den ingang der kerk te Bendegos in de noordelijke en bergachtige provincie Biscaye, riepen de voornaamste ingezetenen, zelfs den Burgemeester en Pastoor bij namen af, dwongen ze mede te gaan naar hunne huizen en aldaar hun geld en kostbaarbeden af tc geven, bragten hen terug naar de kerk, en vertrokken toen ongedeerd en onvervolgd met huil buit. Zoo zijn die rooversbenden onder de bevolking gevreesd. ITALIË. De Gazette de Lyon berigt, dat er plan bestaat, te Rome een zamen- komst te houden van Italiaansche Vorsten uit het midden en zuiden van het schiereiland. Bedoeld congres zou beraadslagen over de Hervormingen die dringend worden vereischt, en tot de invoering daarvan besluiten. Oosten rijk en Frankrijk, die troepen in Italië hebben, zullen, naar men zegt,

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2