LEYDSCHE COURANT. YRÏJDAG 2 MEI. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in liet jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 30 April. Bij besluit van 27 dezer, beeft Z. M. tot buitengewoon lloogleeraar in de Faculteit der Wis- en Natuurkundige Wetenschappen aan de lloogeschool te Utrecht benoemd den Heer J. A. C. OudemansDoctor in de Wis- en Natuurkundige Wetenschappen, thans Observator bij de Sterrewacht aan de Hoogeschool alhier. Het sedert den jare 1785 binnen deze stad gevestigd Genootschap, onder de zinspreuk: Mathesis Scientinrum Genitrixhield 11. Donderdag avond te zes ure in de Stads-Gehoorzaal zijne 71e jaarlijksche algemeene Vergadering. Zij werd vereerd met de tegenwoordigheid van eene Commis sie uil bet. Collegie van HH. Burgemeester en Wethouders, beslaande uit den lieer Wethouder Stoffels, terwijl de Heer Bucaille, mede daartoe afge vaardigd door onverwachte beletselen daarin verhinderd was. De Leydsche Afdeelingen der Maatschappij ter bevordering van Nijverheid en de Vereeni- ging tot bevordering van Fabriek- en Handwerksnijverheid lieten zich mede vertegenwoordigenom van hare belangstelling te doen blijken. De Voorzitter, de Heer A. Montagne lz., opende de Vergadering en gaf verslag van den toestand der instelling, gedurende hel afgeloopen genool- schapsjaar. Hij nam daaruit aanleiding, om, uit het oogpunt van het niet te miskennen verband tussclien regten en pligten, te wijzen op de nuttige strekking van het onderwijs, dat gegeven wordt, in betrekking lot de hoofdbron van Leydens welvaart en op de billijke aanspraak die hel heeft op ondersteuning, medewerking en uitbreiding, omdat Leyden eene fabriek stad is, die bij de beoefening der wis-, natuur- en werktnigkunde tot be vordering der industrie het meeste belang heeft. De prjjsbelooningen werden door den Voorziiter uitgereikt aan de volgende jongelingen, als: In de Rekenkunde: aan I. S. Royaards, M. J. B. Iloogcboom, W. F. Mastenbroek en N. van Wingen. In de Stel- en Meetkunde: aan B. C. van Dorp, B. I. R. Engelbregt en D. G. Leembroek. In de onderscheiden vakken van het Handels onderwijs: aan C.duCroix. In het Handteekenenaan W. Jillisse, E.G. Abspoel, E. Hl. II. Sehletle, I. S. Boogers, J. J. de Groot en II. A. Sparenberg. In het Letterteekmenaan A. Splinter. In het Bouwkundig Teekenen: aan T. van Grieken, G. J. Gijsman, J. P. Roozendaal, A. van Dijk, P. Schopbuizen en J. van der Linden. In het Bouwkundig Rekenen: aan C. F. van Gelder en II. Driessen. In de Matuur-, Werktuig- en Boorzigtkun.deaan C. C. van Rijsber- gen, N. D. H. Heidman en H. J. Labree. De gewone zilveren medaille voor het teekenen naar pleisterbeelden werd behaald door P. J. Mulder; eene uitgeloofde bronzen medaille voor het beste werkstuk in de Bouwkunde naar een opgegeven prijsvraag door J. van der Kaayde gewone zilveren medaille voor bouwkundige of regtlijnige leekc- ningen door L. Burgersdijken de groole zilveren medaille voor een inge leverd eigen ontwerp van een opgegeven gebouw door J. Rietbergen. De boekgeschenken, als accesdt bij elke medaille uitgeloofd, werden toegewe zen aan J. T. Cornclissen J. P. Meerburg J. Timmermans en J. J. van Oerle, De dankbetuigingen geschiedden door C. du Croix, II. A. Sparenberg, J. P. Roozendaal, J. van der Kaay, P. J. Mulder, L. Burgersdijk en J. Rietbergen. Aan het einde dezer plegligheid herinnerde de Voorzitter aan het zeld zaam voorregt, dat het Genootschap geniet, daar één der medeoprigters van deze 70jarige instelling, de Heer Barlholomeus van den Broek, den 19 April jl. zijn 96e jaar mogt beleven, in het bezit van bijna alle zintuigen en in het genot van eene goede gezondheid. Moge dit Genootschap aanhoudend en bij toeneming dcelen in de belang stelling van allendie in de verspreiding van nuttige kundigheden het beste middel tot bevordering van volkswelvaart erkennen. Uit het jaarlijksch verslag gedaan door Burgemeester en Wethouders aan den Gemeenteraad van Leyden onllecnen wij de volgende bijzonderheden Hoofdstuk I. Bevolking. De bevolking op 1 Januarij 1855 was 36,603; deze is door geboorte met 1,247, en door vestiging in de gemeente met 1,178 vermeerderd; door sterfte 1,524, en door vertrek 1,435 verminderd, zoodat de wettige bevolking op 31 December 1855 bedroeg 36,129 personen en alzoo met 534 personen is verminderd. De feitelijke bevolking beliep 36,580, daar zich alhier bevonden 945 personen, die niet tot de wettige bevolking behoorenmaar daarentegen 494, tot die bevolking behoorende, elders tijdelijk verblijf houden. Voorts nog de volgende: 929 personen be hoorende tot de landmagt88 gevangenen en 303 bestedelingen en bedelaars i in de koloniën der Maatschappij van Weldadigheiddievoor zoo ver zij niet reeds onder de wettige bevolking behoordenbij de feitelijke bevolking 1 begrepen zijn. I Hoofdstuk II. Verkiezingen en Gemeentebestuur. Blijkens de kiezerslijsten I was het getal kiezers voor leden van de Tweede Kamer 1,017; van de Prov. B Stalen 1,013; van den Gemeenteraad 1,447. »Wij moeten," wordt in het verslag gezegd, «hier melding maken van hel plotseling en onverwacht overlijden van den lieer Mr. G. P. van Outcren, lid der Prov. Stalen van Zuidholland en van den Gemeenteraadwiens werkzaam en nuttig leven een einde vond op den 6den November, tijdens iliij zich ter bijwoning der najaarsvergadering der Prov. Stalen in de hoofd plaats van hel gewest ophield. Ofschoon door den Voorziiter der Collegiën waarvan hij deel uitmaaktein het openbaar aan zijne verdiensten hulde is bewezen en de grootte van zijn verlies daarbij werd erkend, mag ook hier lot eene blijvende herinnering worden vermeld dat de overledene zich steeds als een regt schapen-, bekwaam en ijverig Raadslid heeft doen kennen, wien de gemeentebelangen ter harte gingen." In December werd de Ileer Dr. C. W. II. van Kaalboven, lot lid der Prov. Staten verkozen. De gewone verkiezing had plaats op den I7den Julij, en werden verkozen de Heeren: Mr. J. G. Bucaille, G. II. Ysselsteyn, P. L. C. Driessen, B. F. Krantz, S. J. Ie Poole, II. P. C. Stoffels, Mr. II. Cock, en nog den 31sle" I Julij bij herstemming de Ileer M. A. Kluit. 1 Den 4den September had de verkiezing plaats van de Wethouders, ten ge- I volge waarvan verkozen werden de Ileeren: Mr. J. C. Bucaille, om af te I treden in 1860; II. P. C. Stoffels en Mr. N. Olivier, om aftreden in 1857. Verder vermeldt het verslag de verandering in het personeel van het Be stuur en verschillende Commissiën voorgevallen alsmede de nieuwe inrigting van gebuurten en een opgave der door den Raad vastgestelde verordeningen. Hoofdstuk III. Verschillende onderwerpen betrekkelijk het beheer der gemeente. Dc Gemeenteraad heeft bij besluit van den 29sl°" Maart 1855, goedgevonden voor den tijd van 2 jaren, tegen een honorarium van 600 jaarlijks, aan een daartoe te benoemen persoon de commissie op te dragen, om een volledig en beredeneerd register aan den Raad over te leggen van de boekencharters en papieren tot hel Archief der Gemeente behoorende en verder dal geen nader aan te duiden of te beschrijven, wat voor het regt cn de geschiedenisin het bijzonder dezer stad en van het vaderland in het algemeen, belangrijk is. Die commissie is bij besluit van den 19dcn April 1855 opgedragen aan Jhr. W. I. C. Rammelman Elsevier, die in het begin der maand Mei die taak heeft aanvaard en de beschrijving voortzet van al wat van de Ge- meenle-archiven nog niet beschreven is. In de Raadsvergadering van den 24stc" December werd overgelegd een door hem vervaardigd register van handschriftenwelke niet lot eenige calhcgorie kunnen worden gebragt. Hoofdstuk IV. Geldmiddelen. De rekening over 1854 bedroeg in ont vang ƒ426.388.565, in uitgaaf ƒ394,811.765sluitende alzoo met een batig slot van ƒ32.056.80. De begrooling voor het dienstjaar 1856 bedroeg de inkomsten ƒ350,217.733, de uilgaven 350,037.20, alzoo met een waar schijnlijk batig slot van ƒ180.533. Verder bevat dit Hoofdstuk een opgaaf der verandering in de belastingen, welke nu reeds in werking is. Hoofdstuk V. Gemeente-eigendommen werken en inrigtingen. Zij wer den in voldoenden staat onderhouden. De kosten in het afgeloopen jaar besteed, bedroegen niet meer dan ƒ15,329.39». Onder de Gemeente-eigendommen mag nu ook geteld worden het Noso- comium Academicumdoor het Rijk aan deze Gemeente afgestaan, benevens de daarbij gelegene woningen, waarvan de grond voor het nieuw te bouwen ziekenhuis benoodigd is en die tot dat einde, ten behoeve dezer Gemeente zijn aangekocht. In afwachting van de daaromtrent verder te nemen be schikkingen, besloot de Raad den lste" Februarij 1855 die huizen inmiddels onderhands te verhuren. Den 5den April daaraanvolgende, werden de ont- worpene plannen en voorwaarden tot den aanbouw van een nieuw zieken huis bij den Raad in behandeling genomendoch alvorens die vast te stellen besloten omtrent enkele punten van belang, waaromtrent verschil van ge voelen bestondden raad van deskundigen in te winnen. Het daarop ge volgd verslag, deed den Raad den 23sten Junij 1855 die plannen en voor waarden vaststellen, onder bepaling evenwel, dat tegen de daarin voorko mende artikelen, betreffende de toestellen lot verwarming en luchtverversching, na ingewonnen gevoelen van deskundigengeene bedenkingen moglen be staan. Dit oordeel scheen niet gunstig voor de aanbevolene toestellenzoo dat de Gemeenteraad op den lldcn Augustus besloot, in overleg met de Commissie van Fabricage, een nieuw onderzoek op te dragen betreffende de

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1