o rr e ar sa std k. rij SLA1V®. zich dientengevolge als lid der Kamer aan eene herkiezing onderwerpen, maar men gelooft dat de kiezers deze gelegenheid zullen gebruikenom door hem op nieuw af te vaardigengetuigenis af te leggenhoe hoog men zijne verdiensten schat. Te Palermo verwekt een 10-jarige knaap, Girolamo di Majo genaamd, 'thans veel opzien. Hij verstaatbehalve zijne moedertaal ook volkomen de Latijnsehe, Fransche, Engelsche, Spaansehc en Gricksche talen en is boven dien zeer bedreven in de geschiedenis, aardrijkskunde, natuurlijke historie, enz. Zijn opvoeder is Pater Natoli, die zich den ouderloozen, armen knaap aangetrokken heeft. De knaap werd door den Koning van Napels ontbo den, die zich langen tijd met den jeugdigen geleerde onderhield en hem een jaargeld van 400 dueaten tot zijn 21stc jaar toestond, ten einde zijne studiën te kunnen voortzetten. WEENEN21 April. De bevalling van de Keizerin wordt in hel begin van Junij verwacht. De Geestelijkheid is reeds uilgenoodigd in de gebeden's Hemels zegen daar over af te smeken. De steen, die tot grondsteen zal dienen voor de nieuw te bouwen kerk, ter herinnering aan de redding des Keizers, is uit Jeruzalem aange- bragt. De plaatsing daarvan zal op den 24slcn dezer met veel plegtigheid geschieden. Drie Bisschoppen, waaronder die van Weenen, hebben reeds aan de gezamenllijkeonder hen staande geestelijken een rondgaanden brief gezon den, waarin het dezen lot pligt wordt gesteld, de noodige maatregelen te treffen, opdat voortaan geen Protestant met den Katholiek op hetzelfde kerkhof worde ter aarde besteld. Van Staatswege worden nu alhier toe bereidselen gemaakt om dc Protestanten een afgezonderd kerkhof te bezorgen. In Tyrol tracht de geestelijkheid de Keizerlijke Regering te bewegen om niet tc dulden, dat lieden, welke de R. K. Godsdienst niet belijden, zich aldaar grondbezittingen zonden kunnen verwerven, en wel om misnoe gen onder de bevolking te verhoeden. Intusschen zijn de Protcstantsche bezitters van eene belangrijke industriële inrigtingbij Rellcnbergkort ge leden door hen aangekocht, door de talrijke daaraan verbondene werklie den met groote plegtigheid en vreugdebetooning ingehaald en verwelkomd. De Vorst-Aartsbisschop Schwarzenberg heeft de Bisschoppen, die in het vorig jaar aan hel Bonifacius-feest tc Mainz en te Fulda hebben deelge nomen, uitgenoodigd telken jare eene vergadering van Duitsche Bisschoppen in Fulda te beleggen, om aldaar over de aangelegenheden van de Duitsche Bisdommen te beraadslagen. Voor dit jaar is de dag der bijeenkomst be paald op 13 Julij. Het bankiershuis Gebr. llaber zal eene nieuwe maatschappij oprigten onder de benaming van aaudeelen-maatschappij voor landhuishoudkundige ondernemingen." Het kapitaal zal 50 millioen gulden bedragen, verdeeld in twee seriën20 en 30 millioen. De raad van bestuur zal uit 15 leden bestaan. Te Offenbach, waar vele fabrieken van galanterien zijn, heerscht na het tot stand komen van den vrede, eene groote drukte. Er zijn fabrie kanten die bestellingen, ten bedrage van ƒ100,000, hebben ontvangen. Te Frankfort heeft eene ernstige botsing plaats gehad tusschen het 38ste Pruissiscke en het 13'le Beijersche infanlerie-regement. Een streng onderzoek wordt daaromtrent ingesteld. Graaf Orloff is benoemd tot Voorzitter van den Rijksraad, in de plaats van Prins Tchernicheff, Oud-Minister van Oorlog, die om redenen van ge zondheid zijn ontslag heeft gevraagd. Bij dagorder des Keizers zijn al de regementen van de landweer ont bonden. Ook zijn in de Oostzee, en in de Bolhnisehen en Finlandsche gol ven allcrwege de vuurbakens weder ontstoken en de betonning der vaar waters hersteld. De Keizer is van zijne reize naar Moskou alhier teruggekeerd. De Noordsche Bij verzekert dat er geen schepen genoeg zijn tot ver zending van verkochte goederen naar verschillende Rijken, doch voegt er bijdat dit hoofdzakelijk is te wijten aan de hooge vrachtendie gevraagd worden door Deensehe, Pruissische, Hamburgsche en Nederlandsche koop- vaardij-Kapiteins. Voortdurend worden er nog hoogcre vrachtprijzen verwacht. Een legerberigt van Generaal Luders, uit de Krim, hangt thans een tafereel op van de houding der onderscheidene legers, dat gunstig afsteekt bij de oorlogszuchtige berigten die men van daar lot hiertoe gewoon was. Na het onderteekenen van den vrede, zijn groote massa's Franschen van alle rangen ten getale van omstreeks 6,000, naar de hoogten van Mackenzie gekomen, na de Tschernaya in haren geheelen loop doorwaad te hebben. De Russische Officieren en soldaten ontvingen hen hartelijk en ont haalden hen zoo goed mogelijk; de Franschen dansten, met de Russische soldaten, wandelden arm in arm met hen en velen van lien braglen den nacht in het Russische kamp door. Over het algemeen is hunne sympathie voor de Russen in het oogloopend. Er is besloten, dat men met toegang- biljetten in de wederzijdsche kampen zal mogen komen. TÜKKÏE. De Regering is voornemens de straten .van Konslantinqpel te doen pla- veijen. Eene commissie is met de uitvoering daarvan belast. De Groote Raad heeft dc vcrvallen-verklaring van de Ilospodars van Wallachye en Moldavië uitgesproken. De eerstgenoemdeVorst Ghylca, had dit voorzien en zijn ontslag genomen, maar de tweede, Vorst Stirbey hield zijne betrekking tot op het laatste oogenblik vast. Tevens is er een Stedehouder van den Sultan benoemdom het beheer te voerentot dat dc reorganisatie, waartoe eene gemengde Commissie is benoemd, zal zijn tot stand gekomen. Safet-Effendi is van wege Turkye lol lid dier Commissie benoemd. Men is verlangend te zien hoe de YVcslerschc Mogendheden deze maatregelen zullen opnemen, en of Oostenrijk in 'tbijzonder, hiermede ge noegen zal nemen. Bij voortduring worden er nog ernstige voorvallen vermeld, die van de dweepzucht des volks getuigen en doen zien, dat de Regering eene mocijelijkc taak zal hebben te vervullen, wanneer zij de besluiten omtrent de gelijkstelling der Christenen wil ten uitvoer leggen. Te Philippopoli had een Geneesheer den moed tot den Mufti te zeggen dat de Regering door de Westersche Mogendheden genoodzaakt zou worden de gedane beloften ge stand te doen, en daarop liet de Mufti, deze verklaarder en handhaver der Muzelmanselie wet, den Geneesheer door twee zijner buren om hel leven brengen; terwijl hij bovendien aan de moordenaren voor hunne veiligheid een felva uitreikteeene soort van dokumenlwaarbij de wettigheid van den moord wordt erkend en verdedigd, op grond van de moorddadige han delingen des slagloffers. De Regering wil thans een blijk geven van haren goeden wildoor eene voorbeeldige straf aan den Gouverneur van Varna, die een Grieksch meisje heeft vennoord, op tc leggen. Men verwacht dal hij onthoofd zal worden of lot openbaar straatveger zal worden vernederd. Deze straf verwekt veel ergernis onder het publiek en hijzelf is van oordeel dat hij slechts om deze kleinigheid lot eene geldboete van 100 piasters kan worden veroordeeld. De Regering heeft ook thans eene Commissie benoemd om onderzoek te doen naar de oorzaken der onlustenwelke in Aziatiseh-Turkye hebben plaats gehad. Deze Commissie moet zich naar dc provinciën begeven, de behoeften der bevolking nagaan en daarvan mededeeling doen aan de Regering. Tevens moet het leger van Omer-Pacha in Azië den sterken arm aan het gezag verleenen, ten einde de jongste maatregelen van den Sultan overal naar den wensch der Europesche Mogendheden worden uitgevoerd. PRIJSVRAGEN DER UOOGESCIIOOL TE GRONINGEN. Bij de Medische faculteit: Describalur modus, quo oriantur et evolvanlur musculi striati et ratio historologica huius lelae exponatur. Qua in re muta- tiones pathologieae rcspicianturqnatenus ad illuslrandam microscopicam istius lelae investigationcm couferant. (Qui quacstioni responsuri sint non solum consulant quae apud scriptores de hoe capite legantur, sed propriis quoque obscrvalionibus opinionem suam muniant.) Bij de Wis- en Natuurkundige faculteit: I. Referantur ca, quae noslrae aetatis physic observaverunt de conductione caloris in crystallis, atque indi- celur, quid ea conlulerint ad perfieiendam theoriam caloris. II. Conseribaiur conspectus plenus et perspicuus eorum, quae chemia do- cuit de corporibus pinguibuslatiore vocabuli signilicationeila ut scripto- rum opiniones de eorum compositione diiudicentur. Bij de Theologische faculteit: Quanam ralione ac vi Jesus ecclesiam con- didit? Num haec ecclesia ei erat vel finis, quem attingcret, vel alius linis attingendi via, vel ulrumque? Bij de Litterarisehe faculteit: I. Acsthetica inslilualur disquisitio dc ope- ribus dramaticis Gerbrandi Adriaensz Bredcro. II. Quaeritur, quo tempore Horatii opera composita et a poeta cdita sint. In quo ut cerla aut probabilia ab incertis et dubiis distinguanlur primum, seposilis argumentis, quae e natura et compositione carminum pe- tuntur, tempora conslituantur illarum rerum, quarum in poeta simnl et historicis veleribus clara mentio ext.at. Turn transeatur ad singula carmiua, quae temporis indicia habent, librorumque, in quos distributa fuerunl, pri- mam edilioncm. Ilia disquisitione quae demonstrala erunt per tabulam chronologicam nno in conspectu ponanlur. Denique si quae vel ad Horatii pocsin rite aeslimandam vel ad versuum pangendorum artem sensim cxcul- tam hinc effici posse videanturqua fieri poterit brevissime explicentur. Bij de Juridische faculteit: I. De origine bonorum possessions el universe de huius instituti, dum vigebat ius honorarium, progredientis vi in adiu- vandosupplendocorrigendo iure hereditario praecipuae exponanlur et diiudicentur recentiorum interpretrum sententiaemaxime eorumqui post Gaji institutiones reperlas, hoc iuris Romani caput historice tractarunt. (Ne niminm crescat disquirendi materies, Ordo excipit bona libertorum; caeteras item quaesliones de iuribus singularibuselsi cum inslituto coniunc- tise. gr. de collatione bonorum, de Carboniano Edictosimiles; et vel ipsorum pracsidiorumquae bonorum possessoribus tribuit ius honorarium, earn tantum poscit brevem expositionemqua prorsus vacare non possit dis- putatio de origine atque progressione instituti universi.) II. CapitaVII, XIXVII, XVIIIXIII Germaniaea Tacito deseriptae, ita explicentur, ut appareat, interpretem diligenter ad patriae quoque nos- trae mores, instiluta, iura altendisse. De antwoorden moeten in de Latijnsehe taal (behalve die van de Medi sche, Wis- en Natuurkundige, en de eerste der Litter, faculteit, welke ook in de Hollandsehe taal mogen worden gesteld)door eene andere hand dan die van den vervaardiger geschreven, vóór den loiea April 1857 bij den Secretaris der Academie worden ingezonden. JSatrtjctrlijfec j^tanb. Aan den 17 tot en met den 23 April 1853. BEVALLEN: J. Berlenbach, geb. Heusden, D. E. P. M. Steenslralcn geb. van lleusenZ. M. Noordeloos, geb. van derKlugt, D. S. II. Tijdeman, geb. Terpslra, Z. H. Doove, geb. van der Plas, Z. J. van Grieken, geb. MieloD. M. Eikerbout, geb. Onderwater, Z. G. Bakker, geb. van Steen D. M. A. Keyzergeb. WoutersZ. II. S. Kleinhansgeb. VerappeD. M. II. Mieremet, geb. Chardonnens, Z. J. van Mastrigt, geb. Niederbergen, D. J. M. Kiipfcr, geb. Huygens, D. M. T. Lokkers, geb. Roomberg, D. levenl. M. C. II. Sloos, D. W. Eeldert, geb. de Haan, D. J.vanderHey- dengeb. van der NatD. P. Nedcrbergcrgeb. MeyersD. W. E. Blok

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3