bevatteden meer dan 10,000 lijders, en de sterfte bedroeg er niet minder dan 60 pCt. van bet aantal lijders. In een Fransch-Ilaliaansch koffijhuis alhier is eene afgrijselijke mis daad gepleegd. Een Italiaan heeft 4 zijner landgenooten aangevallen en verwond. Een hunner, Rouelli genaamd, is zoo gevaarlijk gewonddat men voor zijn leven vreest, de overigen hoopt men te behouden. In dc verwarring is het den moordenaar gelukt te ontsnappen en tot heden zijn alle maatregelen om hem te vinden mislukt. De aanleiding tot deze vree- selijke daad is onbekend. Het groote logement of herberg Star and Garter van den Ileer J. Cole alhier is geheel afgebrand. De Heer Bartonde bestuurder van het nieuwe reddingswerktuig, heeft bij die gelegenheid, wederom met levensgevaar 5 personen gered. In de verwarring heeft een deugniet middel weten te vin den een kistje met geldswaarde open te breken en te ledigen. Sir George Grey, Gouverneur van de Kaap, bevorens van N.-Zeeland, erkennende dat het Evangelie Sen Heidenen levens met het Woord des Le vens, de weldaden eener goede beschaving brengt, en naar zijn vermogen willende medewerken ter voorkoming van den terugkeer van den oorlog met de Kaffers, heeft aan de Engelsche Zendelingmaatschappijen eene jaar- iijksche inschrijving van ruim drie ton Ned. aangeboden, ter uitzending van nieuwe Zendelingen in het Kafferland. Den 18dc" Februari] 11. raakte het schip John Rudlcdgeden 16dc™ Januarij van Liverpool naar N.-Amerika vertrokken, bij Newfoundland in 'lijs bezet en verging. De 120 passagiers en 10 man scheepsvolk, trachten zich, op 35 personen na, die op 't schip achterbleven en denkelijk omgekomen zijnop vijf booten te redden. Van vier heeft men niets meer vernomen. Van de vijfde met een 13-tal, behield na 10 dagen zvvervens, een enkel 19-jarig matroos 'lieven. Vreeselijk was volgens zijn verhaal hun lijden geweest. Sedert den vijf den dag was er geen water noch brood meer. Velen dronken, tegen zijne vermaningzeewater en gaven onder aanvallen van hevige razernij den geest. Ilij was met nog vier lijken, die hij door zijne zwakte niet meer over boord kon werpen, meer dood dan levend opgenomen, aan boord van 'tpaketschip Germain awaar hij alleen door de zorgvuldigste verpleging behouden werd. Volgens berigten uit Indië heeft de afgetreden Gouverneur-Generaal Lord Dalhousie, bij zijn vertrek, vele blijken van hoogachting en erkente lijkheid ontvangen. Aan de inwoners van Calcutta die hem een afscheids- adres overhandigdenheeft hij geant woord dat er thans geen vrees bestond voor eene spoedige verstoring der rust en dat het daarom lijd was met alle krachtsinspanning aan de verbetering van den inwendigen toestand des lands te arbeiden. Dc inlijving van Oude bij het Brilsehe rijk ging voorspoedig; de in- landsche troepen, van wien men verzet duchtte, waren grootendeels in En gelsche dienst overgegaan. PKANKKIJK. PARIJS20 April. De Generaal Hilpert heeft namens den Groothertog-Regent van Baden, aan den Keizer de insigniën der Orde van Trouw en van den Leeuw van Zahringen overhandigd. De Keizer heeft aan ieder lid van het vredes-congres, lot een aan denken, een exemplaar geschonken van het groote werk: Iconographie grecque ct romaine. Bovendien heeft de Keizer aan den Heer von Man- teuffel het Grootkruis der Orde van hel Legioen van Eer geschonken. Daar de overige eerste gevolmagtigden reeds in het bezit van die orde waren hebben zij andere geschenken ontvangen. Tevens is Graaf Walewski door den Keizer van Oostenrijk benoemd tot Grootkruis van de S'. Stephanus-Orde en de Baron von Hubner door den Koning der Belgen lot Grootkruis der Leopolds-Ordc. De inschrijvingen voor het aanbieden van een geschenk aan de Kei zerin en den jongen Prins gaan steeds voort. Men is thans op het denk beeld gekomen daarvoor een landgoed te koopenen namens de stad Parijs den Prins aan te bieden. Daar het domein Marengo juist te koop is, zoude het niet onmogelijk zijn dal dit lot dat einde zal worden aangekocht. De Academie geeft bij voortduring blijken van tegenstand aan de Re gering. Zij is thans voornemens den prijs van 10,000 ft'.door den Keizer uitgeloofd voor het beste letterkundige werk dat in dc laatst vcrloopcn 5 jaren het licht heeft gezien, toe te kennen aan het jongste werk van Victor Hugo, getiteld Contemplations. Dat hij echter zulk eene belooniitg niet zal aannemen, kan niet in twijfel worden getrokken. De Koningin-Weduwe van Zweden wordt in het begin van Mei al hier verwacht. Graaf Orloff heeft bij den Heer Pozzo di Borgo te Parijs aanzoek ge daan om de kostbare handschriften, nagelaten door diens vader, den be roemden Russischen Gezant bij het Fransche hof. Men verwacht dat Pozzo di Borgo die handschriften aan den Keizer van Rusland zal ten geschenke geven. Graaf Orloff begeeft zich niet naar Napels, maar naar Pisa, alwaar zich zijn zoon bevindt. Graaf Cavour heeft zich te Calais naar Engeland ingescheept. De Heer von Seebach is mede vertrokken. Mgr. Sjbour, de Aartsbisschop van Parijs, heeft een mandement uit gevaardigd waarin hij partij trekt voor de vrijheid van gewetenen de verschillende geloofsbelijdenissen uitnoodigt onderling eene toenadering tot stand te brengen, door de ontwikkeling van een algemeen begrip, waaraan het Christendom zijn beginsel heeft ontleend, onder den naam van Liefde. De somdie krachtens de nieuwe wet op de plaatsvervanging voor dienstpligtigen bij de nationale militiedit jaar in de staatskas is gevloeid bedraagt 04,400,000 fr. voor 22,285 lotelingen. Het Museum van Nat. Historie, heefL wederom eene verzameling dieren uit Alexandrië ontvangen, waaronder een roofvogel, de Secretaris ge naamd, die jagt op slangen maakt. Het is het eerste exemplaar dat daar van in Frankrijk is aangekomen. Te Lourdes heeft men een schok van aardbeving gevoeld. De Courrier du Lot deelt het volgende medeIn de gemeente Blars woonde het gezin Bornes, bestaande uil vader, twee zonen en eene dochter. De oudste zoon had aan zijn vader te kennen gegeven, dat hij in het hu welijk wilde tredenmaar deze had geantwoord dat hij nog jong genoeg was en wel konde wachten tot dat zijne zuster gehuwd was, als wanneer hij, eene goede huishoudster noodig hebbende, gaarne zijne vestiging zoude zien. Van dien tijd af zag de jongeling in zijne zuster niets dan het voor werp, dat de vervulling zijner wenschen in den weg stond. Langzamer hand kwam het plan om haar te vermoorden bij hem tot rijpheid, en een oogenblik met haar alleen zijnde, verworgde hij haar, en verborg het lijk in een meslkuil. Een maand later, vermeenende niet meer ontdekt te zul len worden, wierp hij het lijk op de straat, aan zijne zuster niet langer eene eervolle begrafenis en de gebeden der kerk willende onthouden. De politie, die reeds sedert lang nasporingen omtrent de vermiste dochter had in het werk gesteld, wist echter spoedig den dader te ontmaskeren. SPANJE. De Officieren van ons leger die naar de Krim zijn geweest om de krijgs bedrijven gade te slaan, zijn voornemens aan den Maarschalk Pe'lissier eene eere-degen aan te biedenals bewijs hunner erkentelijkheid voor het gunstig onthaal hun ten deel gevallen. De roovers die dc provincie Toledo en de omstreken van Madrid onveilig maakten, schijnen thans te Talavera gevestigd te zijn. Daar is hunne stout heid ten top gestegen, zij vertoonen zich onbeschaamd in de dorpen. Te Gamonal hebben zij eene Dame met twee harer nichten vermoord. De ont steltenis is algemeen. ITALIË. ROME15 April. De Paus heeft groote verwachting van de gezindheid van den Keizer van Rusland ten opzigle van de Katholieke Kerk in Polen. Intusschen wordt uit het binnenste van Rusland zelf bezorgdheid te kennen gegeven omtrent hetgeen de nog te benoemen opvolger van Mgr. Holowinsky, ook met de grootst mogelijke veerkracht, als Aartsbisschop van Mohilew voor het Pool- sche Episkopaat tot stand zoude kunnen brengen, daar er, zoo beweert menin de laatste 25 jaren te veel verloren isdan dat de krachten van een enkel persoon toereikend konden zijn om hel geleden nadeel te herstel len. Het moet in hel plan van den Paus liggen, als namelijk de Keizer daarmede instemtom een Prelaat of Kardinaal tot Generaal-Visitaleur van Polen aan te wijzen, ten einde later een Aposlolischen Nuntius te Peters burg te benoemen, gelijk dit reeds eenmaal onder Kalharina II het geval was. Men zegt dat de Heer v. Kisseleff reeds te Rome is aangekomen, om een concordaat tol stand te brengen. PRITISSE1V. BERLIJN, 20 April. De Gemeenteraad alhier heeft in een adres den Koning dank gezegd voor de wijze staatkunde door hem en zijne Regering lot hiertoe gevolgdwaar door Pruissen heeft kunnen onzijdig blijven. De Koning heeft dit zeer min zaam beantwoord. In den nacht van 16 op 17 dezer had te Crefeld een verschrikkelijk ongeluk plaats. In eene straat achter de nieuwe R. K. kerk, stortte des nachts ten half een ure het drie verdiepingen hooge achterpand van een ge bouw, hetwelk door 27 personen bewoond werd, als een kaartenhuis in een. Van de 9 die de beneden verdieping bewoonden waren 2 onverwijld dood en de 7 anderen zoo zwaar verwond en gekneusd, dat geen uitzigt op hunne herstelling bestaat. Van de bewoners der middelste en bovenste verdieping hebben 7 insgelijks zware wonden bekomen, en slechts 6 zijn nagenoeg onbezeerd gebleven. Het ingestorte pand wasslechts 9 jaren geledenzeer ligt opgebouwd en boezemde sedert de laatste 3 jarenuit hoofde van ont stane scheurengroote bezorgdheid in. De verjaardag van de Koningin van Hanover is op den 14dcn met veel luister gevierd, waartoe de Koningin der Nederlanden en eenige andere hooge personen waren overgekomen. Op den vorigen avond heeft bij het afsteken van vuurwerk een ongeluk plaats gehad, door hel springen van een ijzeren propwaarvan de stukken onder de toeschouwers vielenzoodal 4 hunner gekwetst werdenéén zelfs zoodanig dat hij kort daarna overleed. De Generaal von Wedell heeft op den 15dc" dezer te Luxemburg het feest van zijne 00 jarige dienst gevierd. OOSTENRIJK. WEENEN, 19 April. Bij gelegenheid dat de Keizer het vredes-verdrag bekrachtigde, heeft hij bepaald dat in alle kerken eene plegtige godsdienstoefening zal worden gehoudentot dankzegging voor het herstel des vredes. Volgens de Börsenhalle heeft de Regering een blijk gegeven, dat zij tegen de aanmatigingen der kerk op burgerlijk gebied wil waken. De polieie alhier zou al de exemplaren van een herderlijken brief van den Aartsbisschop hebben in beslag genomen, van welk stuk verzuimd was het bij de wet op de drukpers bepaalde getal exemplaren bij het Ministerie te deponeren. Men verzekert dat onze Regering eene nota aan de Pauselijke en Na- pelsche regeringen zal zendenwaarbij zal worden aangedrongen op ver- beleringen in het inwendig bestuur hunner landen. Aan den Maarschalk Radetzky is volmagt verleend om aan alle Lom- bardijsche uitgewekenen, die eene verklaring afleggen zich aan de wetten te zullen onderwerpen, den terugkeer in de Oostenrijksche stalen te vergun nen, en hen weder te stellen in het genot hunner gesequestreerde goederen.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2