TURK YE. Het hoofd der Nederlandsclie legatie te KonstaiUinapel heeft de aldaar bestaande kerk voor de Walsehe gemeente ter beschikking gesteld van de Protestantsche aalmoezeniers bij het Fransche leger in de Levant. De Pre dikant Frossard heeft het eerst daarin de dienst verrigtwaarmede geregeld zal worden voortgegaan. Uit onderscheidene plaatsen des lands ontvangt men berigten omtrent onlusten die hebben plaats gehad; ten gevolge van de laatste besluiten des Sultans omtrent de Christenen. De Engelsehe Generaal Williams zal vooreerst niet huiswaarts keeren maar belast worden met de regeling der grenzen in Azië. STABS BERÏGTES. De vervaardiging van aarden pijpen is ontzaggelijk. De twee fabrie ken van St. Omer leveren er jaarlijks 300,000 gros van 12 dozijn (ruim 43 millioen stuks) aan den handei. ITALIË. De Keizer van Rusland zou gezind zijn een nieuw concordaat met den Paus te sluiten, waartoe de nieuwe Russische Gezant te Rome, de baron von Kisseleff, de noodige inslructien heeft ontvangen. Xe Rome is een gedeelte van de hoofdkerk der Clarissen-nonnen achter het Pantheon ingestort. Deze kerk zal in een collegie veranderd en een ander Clarissen klooster op het Quirinaal ingerigt worden. Bij besluit van den Koning van Sardinië is het totaal der buiten gewone uitgaven voor het krijgswezen, die tot nog toe uit de schatkist van Piemont voor den oorlog tegen Rusland gedaan zijn, vastgesteld op 74,198,401 fr. Daarbij is tevens bepaald dat na het herstel des vredes eene afzonderlijke rekening van al de oorlogsuitgaven aan de Wetgevende Ka mers zal ingediend worden. NAPELS. Dc Regering heeft geen zin in dat Engelseh-Italiaansch Legioen op Malta; 'tis haar te digt bij Sicilië, en schijnt haar eene bedreiging. Eene Regering die zoo veel te wenschen overlaat is ligt wantrouwend. Zij ziet overal zamenzwering, oproer en afval, maar is er blind voor, dat ze door hare handelwijze er zelve de stichtster van is. Den 14dcn dezer geeft de Fransche Gezant, Baron Brenier, een bal ter eere van de geboorte van den Keizerlijken Prins. Koning Ferdinand is ver zocht en heeft het aangenomen. Dat is voor 'teerst sedert 1848, dat de Koning van Napels op een feest verschijnt, hetwelk door een vreemd diplomaat wordt gegeven; 'twekt te meer de aandacht daar hij een dergelijke uit- noodiging van den Engelschcn Gezant, Temple, had afgeslagen. Men denkt dat Z. M. 't nu aannamom ten minste met eene der groote Mogendheden op goeden voet te zijn. PRUIS S EN. BERLIJN, 13 April. Uit Koningsbergen wordt geschreven dat van de 10,000 benoodigde thalers, ten einde een gedenkleeken voor den wijsgeer Kant op te rigten, reeds 6000 bij elkander zijn gebragt, zoodat er alle hoop bestaat, om het daartoe opgevatte plan verwezentlijkt te zien. De Koning gaf daartoe 800 thalers. De fabrieken in de Rijnprovinciën, hebben door den oorlog weinig geleden. De laken- en zijdenfabrieken hebben voordurend veel werk gehad. Te Bazel, in Zwitserland, zijn op den 8stcn dezer aardschuddingen waargenomen, van het Noorwesten naar het Zuidoosten. OOSTENRIJK. WEENEN12 April. De Keizer heeft aan 62 om staatkundige redenen veroordeelden, verligting der in 1849 en 1850 door de militaire gereglshoven tegen hen uitgesprokene straffen verleend, door den tijd hunner opsluiting van 20 op 10 jaren te verminderen. De vergadering der Bisschoppen heeft zich, naar men verneemt, tot dus verre met twee vraagpunten bezig gehouden, namelijk: de gemeenschap pelijke begraafplaatsen voor de verschillende Christelijke gezindhedenen de verhooging van het inkomen der leden van de lagere geestelijkheid. Met betrekking lot het eerste punt is de uilslag der beraadslagingen geweest, dat de Regering zal worden uitgenoodigdom in de gemeentenvoor over ledenen van niet-Katholieke gezindten, die tot dus verre gezamenllijk met Katholieken op ée'n kerkhof ter aarde werden besteldafzonderlijke begraaf plaatsen te doen aanleggen. Omtrent de bezoldiging werd met algemccne stemmen beslotenom zoo ver de middelen van het kerkfonds zullen toela ten voor een beteren toestand van 's lleeren dienaren te zorgen en voor het ontbrekende de hulp der staatskas te vragen. Beide genomen besluiten kun nen natuurlijk niet anders tot uitvoering komendan in gemeen overleg met de wereldlijke magt. De Bisschoppen zullen heden aan den Keizer worden voorgesteld. De Kardinaal Prins v. Schwarzenberg zal daarbij het woord voeren. De bibliotheek van den beroemden K. F. Hermann is door deu Minis ter van Onderwijs aangekocht voor 4000 th. voor de Hoogeschool van Praag. Deze bibliotheek beval meer dan 11,000 nommers (waaronder 4,000 disser- tatiën) en was door den Hoogleeraar met veel zorg bijeengebragt. De Heer G. lleinc deelt in een dagblad eenige bijzonderheden over de laatsle dagen van zijnen broeder mede, onder andere ook een gedeelte van zijn testament, waarin de gestorvene zijii verlangen te kennen geeft, dat geen predikant zijn lijk zou volgenof dat er eenige plegtige handeling bij zijne begravenis zou plaats hebben. »Deze wensch," dus luidt het in het testament, »is niet die van een' vrijgeest; sedert 4 jaren heb ik allen wijs- geerigen trots afgelegd en ben tot het geloof teruggekeerd. Ik sterf geloo- vende aan een eenigen God, Schepper der wereld, wiens barmhartigheid ik aanroep voor mijne onsterfelijke ziel." Verder betuigt hij daarin zijn leed wezen over wat hij oneerbiedigs geschreven- heeft, over 't geen hem nu heilig was. In vele Zuid-Duitsche Stalen worden reeds de militaire paarden die overbodig zijn, verkocht. RUSEAX». Op 6 April zal er aan het Hof een groot feest, ter eere van den vrede, plaats hebben. De Keizer heeft bepaald dat de staten van Finland weder om de 5 jaren zullen bijeengeroepen worden. Sedert 1811 was dit ligchaam niet vergaderd. Volgens opgave in de dagbladen hebben de belegerden te Sebaslopol van 17 Oct. 1854 tot 8 Sept. 1855 verbruikt 205,810 pud kruid (1 pud 40 en 25 millioen patronen. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 17deo April 1856's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1°. Benoeming van 2 leden voor het stembureau bij de aanstaande verkie zing van 2 leden voor de Prov. Staten. 2°. Tarief voor het gebruik van gemeentewerken. 3°. Verordening daartoe behoorende. 4°. Staat van af-en overschrijving van de Kamer van Koophandel, dienst 1855. 5°. Voorwaarden van aanbesteding van fabricage-werkenals: a. omtrent de herstelling van eenige verspreid liggende brugwerken; b. het bouwen van een wachthuisje aan de haven c. het maken van een nieuw kantoor aan het Rotterdammer veer; d. het verrigten van eenige reparatiën aan de Kascrne-gebouwen e. het verwen van de Kaserne aan de Wittepoort; de vernieuwing van dak en deuren van het brandspuitenhuis n°. 2. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, doen te weten, dat don- den Raad dier Gemeente, in zijne Vergadering van den 3dcn April 1856, is vast gesteld de volgende VERORDENING, regelende de invordering der plaatselijke directe belasting binnen Leyden. over bet jaar 1856, aangehaald bij Koninklijk Besluit van den 10dco April 1856, 1Y°. 105. Art. 1. De invordering der plaatselijke directe belasting geschiedt over 1856, volgens de regels, vastgesteld bij de raadsbesluiten van 11 en 24 December 1855, aangehaald bij Koninklijk besluit van 22 Maart 1856 N°. 51, doch met de wijzi gingen in de twee volgende artikelen vervat. Art. 2. De aanslagen op de voljaarskohieren zijn invorderbaar in zoo vele ter mijnen als er na de maandwaarin die kohieren zijn goedgekeurdmaanden in het dienstjaar overblijven. Art. 3. De suppletoire kohieren, volgens gemelde raadsbesluiten in de maand April op te maken voor die belastingschuldigen, welke na de maand Januarij binnen deze Gemeente verblijf zijn komen houden, worden in dit jaar opgemaakt binnen ééne maand, nadat de Koninklijke goedkeuring verkregen zal zijn, om volgens de bepalingen dezer verordening de plaatselijke directe belasting over 1856 te heffen. Wanneer de Koninklijke goedkeuring niet vóór 1 Jnlij mogt verkregen zijn, is bovenstaande bepaling ook op de suppletoire kohierenin Julij op te makentoepasselijk. Vastgesteld door den Raad der Gemeente Leyden, in de openbare Vergadering van den 3dcn April 1856. De Burgemeester van LIMBURG STIRUM. Dc Secretaris v. PUTTKAMMER. Zijnde deze verordening aangehaald bij Koninklijk Besluit van den 10den April 1856, N°. 105, waarbij andermaal is goedgekeurd de heffing eencr plaatselijke di recte belasting binnen Leydenlot het bedrag en naar de grondslagen uitgedrukt in de Raadsbesluiten van den Ue"ml"''' en 24 December 1855, en mede is aansc- 24 December haald de verordening van den 1855, (Gemeenteblad 1856 N». 2, 3 en 4). 24 December En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 15dcn April 1856. Burgemeester en Wethouders van Leyden, VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris V. PUTTKAMMER. 229sl° Staats-IjOtei-if. Trekking der Tweede Klasse. 1ste Trekking. N°. 14659 een prijs van ƒ1,000. Dc Ondergeteekenden doen in hunne gebuurten N°. 10 en JN°. 11 eene lijst rondgaanter inschrijving voor eenige bijdragen tot gemoelkoming aan C. Buys, huisverwer op den hoek van de Kloksteeg op de grens der ge buurte N". 10, die zich daar voor ruim 2 jaren vestigde en wien ll. Maandag het onheil trof, dat zijn inboedel en verfwaren, niet tegen brandschade ver zekerd een prooi der vlammen werden. Die heide buurten zijn echter nog onvoldoende. Er wonen nog vele wcl- gezinden in onze stad, die mede gaarne de hand tot herstel zullen wil len Ieenen. De Ondergeteekenden zijn bereid om te ontvangen wal het medelijden met het braaf, oppassend, doch onbemiddeld gezin, daartoe zou willen af zonderen zullende de ingekomene giften in deze Courant worden vermeld. Mr. J. G. LA LAU, Heer der Gebuurte N°. 10. VERBOOM SOUMAINRaad dier Gebuurte. H. W. HAZENBERG, Heer der Gebuurte N°. 11. R. JESSERaad dier Gebuurte. Wij vernemen nog dat er ook door eenige Heeren eene Commissie tot bovengenoemd einde gevormd iswaarvan de lijst zal worden aangeboden en tevens gelegenheid ter teekening zal worden gegeven bij de Heeren SCilREUDEIt ex van BAAK.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3