Tweede Hamer der Stmten-Generaal. Zitting van Maandag 14 April. In deze zitting lieeft de Heer van Bosse verlof bekomen omop een nader te bepalen dag, aan de Regering eenige inlichtingen te vragen om trent de vestiging eener crediet-inslelling te Luxemburg, die voornemens schijnt te zijn Nederland tot zetel harer operatien te maken. De Kamer heeft de behandeling van het wets-ontwerp, houdende bepalin gen omtrent de huishouding en tucht op de koopvaardijschepenvoortgezet. Art. 4, na de verwerping van art. 1 en de intrekking van de beide vol gende, art. 1 geworden, is, gewijzigd wat de redactie betreft, zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Art. 2 (oud 5) is, gewijzigd, aangenomen en de beide volgende artt. onveranderd. Voortzetting op morgen. Zitting van Dingsdag 15 April. In deze zitting zijn de beraadslagingen over het genoemde wets-ontwerp voortgezet. Verschillende amendementen zijn daarop voorgesteld en aange nomen, waarna het geheel met algemeene stemmen, op e'e'n na (de Heer v. Gollstein) is aangenomen. AMSTERDAM, 13 April. De Kon. Akademie, afdeeling taal-, letter-, geschiedkundige en wijsgeerige wetenschappenhield heden eenc gewone vergadering. Tegenwoordig de Ï1H. Bake, Koenen, Bosscha, Ackersdijk, Holtius, Karstens, de Vries, Dozy, Kist, Moll, Rutgers, Hoffmann, Leemans, Bakhuizen van den Brink, Roorda, Janssen, van Assen en van den Bergh. De Voorzitter geeft namens de commissie, benoemd tot onderzoek van het voorstel des Heeren Bake, betrekkelijk de belangen van het hoogcr onder wijs, berigt dat die commissie nog niet gereed is en verzoekt diligent te worden verklaard. De Heer Del prat deelt namens de commissiebelast met het onderzoek wegens de prijsuilschrijving van den Heer Hoeufft, mede, dat zij eerlang gereed zal zijn met haar rapport. De Heer Roorda droeg het vervolg zijner laatst afgebroken rede over de spreek- en schrijftaal voor, en wederlegde de stellingen door de Heeren de Vries en Brill vroeger voorgedragen. Spr. wees er op, hoe onze schrijftaal geprangd wordt in willekeurige banden van onbevoegde spraakkunstenaars, waardoor de kracht en de welluidenheid onzer taal verloren gaat, én hoopt ENCELAND. LONDEN, 13 April. Bij besluit der Koningin zijn de eilanden Rualan, Bonacca, Ulilla, He- lene, Barbaral en Moxat, op de kust van Centraal Amerika, tot cene ko lonie verklaard onder den naam van Baai eilanden. Men verzekert dat het sluiten van den vrede alhier door groote fees ten zal worden gevierddie een aanvang zullen nemen op den verjaardag der Koningin. II. M. zal tevens eene wapenschouwing houden over 12,000 man, die uil de Krim teruggekeerd zijn, terwijl gedurende de twee vol gende dagen in Hyde Park feesten zullen plaats hebben. Te Woolwich zal ook een wapenschouwing gehouden worden, gevolgd door een schillerend vuurwerk. Ook zou deze hoofdstad bij die gelegenheid luisterrijk verlicht worden. In het Huis der Gemeenten is in comilte'-generaal in beraadslaging ge komen het door Lord John Russell aangeboden wets ontwerp betreffende het openbaar onderwijs. De voortzetting der beraadslaging is tot den vol genden dag uitgesteldna vergeefsche pogingen van den Heer Disraëliom de Regering te bewegen hare inzigten omtrent deze kwestie te doen kennen. Sir James Graham heeft den maatregel, als zijnde overbodig, bestreden; hij beweerde, dat geen land in Europa zulke snelle vorderingen had ge maakt als Engeland, wat betreft het openbaar onderwijs. Ook had hij bedenkingen tegen het kostbare van het voorgedragen stelsel en tegen de dwangmaatregelenwelke daardoor ten behoeve van het regerings-monopolie worden ingesteld. Sir John Pakington beantwoordde laalstgemelden spreker en bewees juist door de statistiek, dat Engeland, wel verre van op het ge bied der volksopvoeding voorwaarts te tredenachteruit was gegaan. De Regering heeft officieel aan Denemarken doen wetendat het zijn' voorslag, om de Sondtol te kapitaliseren, weigert. Het wacht meer aan neembare voorstellen. Daar het vervoer van paarden uit de Krim van ƒ500 tot 700 per stuk zou kostenheeft de Regering bepaaldhare paarden in de Krim of in Turkye te verkoopen. Naauwclijks is de vrede hersteld, of reeds is hier de deelneming open gesteld in eene Russische spoorweg-onderneming, namelijk voor den spoor weg van Riga naar Dunaborg, die op laatstgenoemd punt zich zal aanslui ten aan den spoorweg van Petersburg naar Warschau. Het kapitaal voor deze onderneming beloopt 1,600 000 De Russische Regering waarborgt eene rente van ten minste 4 pCt.betaalbaar te Londen, te Petersburg en te Riga. De aandeden zullen tegen 80 pCt. verkrijgbaar zijn. De Bevelhebber onzer troepen in de Krim berigt weder het overlijden van 16 soldatenwaarvan 3 aan de gevolgen van dronkenschap. De Times deelt mede, dat Miss Nightingale eenig letsel heeft beko men, door het omvallen van een rijtuig, waarmede zij met eenige andere ziekenverzorgsters van Balaklava naar Sebastopol reed; zij bevindt zich thans zelve als gekwetste in het hospitaal, doch men hoopt haar spoedig hersteld te zien. Voor het bekende hospilaalfonds van Miss Nightingale is reeds 30,000 ingeschreven. Onlangs wilden 5 matrozenin gezelschap van 3 meisjes in een bootje uit de haven van Ayr naar die van Troon zeilen. In het midden geko men, is het vaartnig omgeslagen en zijn allen verdronken. FRANKRIJK. PARIJS, 13 April. De Hertog van AIba heeft de door de Koningin van Spanje aan den Kroonprins toegedachte versierselen van het Gulden AHies aan den Keizer overhandigd. Aan den Keizer zou het plan zijn voorgelegd tot oprigting van eene nieuwe bank, onder den naam van Keizerlijke Fransche Bank, met een kapitaal van 250 millioen fr.verdeeld in aandeelen van 500 fr. De Keizerlijke civile lijst is thans met een schuldenlast van 50 mil lioen fr. bezwaard. De Keizer heeft nog verscheidene brieven van gelukwensching ontvangen wegens de geboorte zijns zoons, o. a. ook van den Koning der Nederlanden. De reis des Keizers naar Algerië wordt meer en meer onwaarschijn lijk, maar daarentegen verspreid zich het gerucht dat de Maarschalk Pelis- sier, na zijne terugkomst uit de Krim, tot Onderkoning van die bezittingen zal worden benoemd. Gisteren heeft in de zaal der Maarschalken op de Tuilerien het gast maal plaals gehad, aan de leden van het vredes-congres door den Keizer aangeboden. Z. M. heeft bij die gelegenheid de volgende toast uitgebragt: Ik wijd eenen feestdronk aan de zoo gelukkig herstelde eendragt tus- schen de Souvereinen. Dat zij duurzaam zijen dat zal zij wezen indien zij altijd op regt en geregtigheidop de ware en regtmatige belangen der volken rust." De sluiting van de vredes-conferentien heeft nog niet plaats gehad, men verwacht die op Woensdag aanst. Men zegt dat op dien eigen dag velen der Afgevaardigden deze stad zullen verlaten. De Italiaansche zaken zijn wel degelijk ter sprake gekomen en hieromtrent heeft men vrij alge meen de overtuiging uitgesproken, dat aanzienlijke hervormingen in de re geringen aldaar dringend noodzakelijk zijn, maar dat die niet kunnen wor den verkregen, dan met medewerking der burgers, en de burgers hunne medewerking niet kunnen en willen verleenen, zoolang zij niet in de gele genheid worden gesteldom de voor- en nadeelen dezer hervormingen vrijelijk te bespreken. Over verdere bijzonderheden liepen de gevoelens zeer uiteen. Men verneemt dat onder het volk eene inschrijving is geopend, om aan de Keizerin een geschenk te geven. Het maximum der som waarvoor men deel kan nemen is 25 centimes. Volgens berigt van den Maarschalk Pe'lissier wordt de gezondheids toestand der troepen meer en meer beter. De typhus nam dagelijks in hevigheid af. De Heer Henri RobertUerv. Prcd.dienstdoende bij het leger in het Oosten, is overleden. Er is een plan ontworpen om onder Parijs een onderaardsch spoor wegnet aan te leggen. De kosten worden op 40 millioen begroot. De Regering heeft besloten bij Havre drie forten te doen aanleggen ter verdediging dier plaats van den zeekant. De Heer Randoing, een voornaam lakenfabriekant in het departement der Somme, geene kinderen of naaste erfgenamen hebbende, heeft verleden jaar aan zijne werklieden aangeboden, zijne fabriek in actiën te verdeelen, tegen een prijs, verre beneden de waarde en daarvan aan elk hunner een zeker deel toe te leggen. Zijne voorstellen werden aangenomen en reeds heeft de Heer Randoing over het eerste afgeloopen halfjaar aan zijne mede werkers zooals hij zijne werklieden noemteen voorloopige rente van 8% kunnen uitbetalen. In 1855 zijn in Frankrijk 142,342 zoo gouden als zilveren horologien vervaardigd, ter waarde van ruim 6 millioen francs. Het veld van Mars is thans ruim 40 bunders groot; 'tis 900 el lang en half zoo breed. Het getal restauratiën en dergelijke inriglingen, waar men hel mid dagmaal kan gebruiken, beloopt hier 11,384. Te Montagnac is gedurende de godsdienstoefening, de bliksem in de kerk geslagen en een persoon gedood. Bij de verwarring zijn nog vele personen gewond en gekwetst. Het Journal des Débats behelst een artikel van den Heer G. Guizot, zoon van den gewezen Minister Guizot, strekkende tot huldiging der nage dachtenis van den Protestantschen Ieeraar A. Monod. Te La Tour de Dramelay, in het depart. Jura, is een man gevangen genomen, die zijne vrouw sedert 2 jaren in een varkenshok hield opgeslo ten, haar mishandelde en zelfs voedsel en kleeding onthield. De ongeluk kige was daardoor krankzinnig geworden. Men is, door zijne verteeringen, den ambtenaar bij de bank, die in December 182,000 fr. had ontvreemd, op het spoor gekomen. Hij heeft voor den Regter bekend en aanwijzing gedaanwaar hij 157,000 fr. had begraven. V'crder vond men nog lot 170,000 fr. Het overige heelt hij ver teerd. Hij is tol 6 jaren gevangenis veroordeeld, en heeft veel berouw getoond. Te Toulon zijn nog 100 Russische krijgsgevangenenonder welke drie Officieren, naar Odessa ingescheept. op hervorming. Spr. wenscht dat zijne verhandeling, wegens hare uitge breidheid, afzonderlijk van wege de akademie worde uitgegeven, doch vooraf in handen eener commissie worde gesteldten einde haar gevoelen en be denkingen te vernemen en daarvan gebruik te maken eer de verhandeling uitkomt. De President stelt voor tot die commissie te benoemende HH. de Vries Brill en van den Bergh. Dit voorstel lokte eenige beraadslaging uit, waar aan de HH. Roorda, de 4rries, Koenen, Janssen, Bosscha, Ackersdijk en de Voorzitter deelnamen. De Heeren de Vries en van den Bergh zetten de redenen uiteen, waarom zij van die taak wenschten verschoond te blijven. Eerstgenoemd lid kwam later van zijne bedenkingen tegen het aanvaarden van het lidmaatschap terug. Laatstgenoemd lid bleef er bijde Heer Brill was afwezig. Daarna is de vergadering gescheiden. I5U1TKNLANDSCHE BERIGTEN.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2