LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 16 APRIL. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zatnrdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERÏGTEN. LEY DEN, 15 April. Gisteren morgen le 5 uren brak alhier brand uit in het hoekhuis op het Rapenburg en de Kloksteeg 0. zijde, bewoond door denhuisverwer C. Buys, j De brand in de keuken, welligt 's avonds door een vonk in de turfbak ontslaan, schijnt zich langs de lurfkoker onmiddellijk naar boven le hebben verspreid, waardoor het achterste gedeelte van het huis schielijk in vollen brand stond en de vlam het dak uitsloeg. Spoedig kwamen er brandspuiten opdagen en waren de Heer Burgemees ter en verdere autoriteiten tegenwoordig, en terwijl schutterij en garnizoen bij den grooten toeloop die weldra ontstond, de goede orde handhaafden, mogt, het aan hel beleid onzer uitmuntende brandweer gelukken, om door de werking van vijf spuitenreeds te half zeven uur den brand meester te worden. Het huis, des bewoners eigendom, is tegen brandschade verzekerd; doch niet zijn inboedel, zoo dat hij te dien opzigte belangrijke schade lijdt. De inboedel der twee op de bovenkamers inwonende Dames, was verzekerd. De naastgelegen buren zijn met den schrik en geringe schade vrijgekomen. In een berigt, waarvan de plaatsing ons verzocht werd las men nog het volgende Schoon er reeds eene spuit aanwezig wasbeeft die langen tijd gestaan voor zij water gaf, en werd de bemanning, bocwel buiten hunne schuld, voorgegaan door de spuit n°. 7 van de Hervormde weesjongens, die, zooals meermalen bleekbij zoodanige rampen steeds de overwinning behalen. Den R. K. weesjongens komt mede een palm der overwinning toe; zij heb ben zich als mannen geweerd en gaven op de meest gevaarlijke punten krachtige hulp; niets was hun te zwaar, onverschrokken en wel berekend waren hunne handelingen en zullen zij steeds, van wie hunne bemoeijingen zagen, de meeste erkenning inoogsten. Dank zij ook hier gebragt aan het Bestuur onzer stad, on inzonderheid aan den Heer Mr. H. Gevers, die niet alleen het eerste bij de ramp tegen woordig was, maar zich op hel gevaarlijkste punt begaf waar de vlammen het meeste dreigdendie Heer plaatste zich in de goot van het huis en kende geen vrees om te redden wat mogelijk was. De Majoor Crommelinals Chef van het regiment artillerie, liet een 50-tal zijner manschappen aanrukken, ter ondersteuning aan de spuiten en daar waar die mogt noodig zijn; terwijl de schutterij tot bewaring van ge redde goederenalsmede tol handhaving der orde enz.zich loffelijk heeft gekweten. Zoo braglen velen het hunne toe om groolere onheilen le voorkomenen bleek het dal', waar hulp noodig is, wakkere mannen gereed zijn hunne krachten tot redding aan te wenden. De Directie van de Nederlandsche Bank heeft het dividend over het boekjaar, eindigende 31 Maart 1856, bepaald op ƒ98 per aandeel. Voorts is bekend gemaakt, dat builen het kapitaal van 15 milliocn het reserve fonds eene waarde had van ƒ2,221,885. Aan het Nederl. Zendeling-Genootschap zijn dezer dagen weder be langrijke legaten toegekomen, als: een van ƒ5,800, geschonken door wijlen Mej. Sara van Es, Wed. van den Heer H. Drees, le Rotterdam, en twee ieder van ƒ2000, geschonken door wijlen Vrouwe van Cattenburcll geb. van der Oudermeulen, te Amsterdam, en door wijlen Mejonkvrouwe J. L. G. Gregoryte 's Gravenhage. Door de Ned. Handelmaatschappij zijn bevracht 28 schepen; als voor Amsterdam 14, voor Rotterdam 9, voor Dordrecht en Middelburg ieder 2 en voor Schiedam 1. Naar men verneemt zal te Delft eene kweekschool worden gevestigd ter vorming van onderwijzerszoo voor ons vaderland als voor de Oost- Indische bezittingen. Reeds is tot dat einde een kapitaal woonhuis aange kocht, waartoe de gelden bij eene negotiatie met aandcelen van ƒ1000 zullen worden gevonden. (Amst. Cour.) Het Russische schoenerschip Constantia dat wegens den oorlog, sedert Maart 1854 in de buitenhaven te Schiedam heeft gelegenis aange kocht door de Heeren Jansen en van den Burg en J. A. J. Nolet aldaar. Het zal voortaan den naam Marius voeren en ten gevolge van den gesloten vrede spoedig naar zee vertrekken. Gedep. Stalen van Noordholland hebben, naar aanleiding van een brief van den Procureur-Generaal in genoemde provincie, ten geleide van een arrest van hel Prov. Hof, bij hetwelk Jhr. M. Salvador, lid der Stalen en van den Gemeenteraad der stad Haarlem, voor 5 jaren van het kicsregt en van het regt tot waarneming van openbare bedieningen of ambten wordt ontzet; en houdendemedcdeelingdat zijn beroep in cassatie, bij arrest van den Hoogen Raad, is afgewezen, en het ingediend verzoek om gratie, is gewezen van de hand; en overwegende dat Jhr. M. Salvador, alzoo het volle genot van zijne burgerschaps-reglen verloren hebbendeeender vcr- eischten mist voor het lidmaatschap der Statenbepaald dal de verkiezing in het hoofddistrict Haarlem, ter vervulling dezer vacature, zal plaats heb ben op Dingsdag 29 April aanstaande. Ook de Kamer van Koophandel le Zulphen heeft in navolging van anderen een adres opgezonden aan den Minister van Financien, houdende verzoek de indiening te bevorderen van een wets-onlwerpwaarbij aan de gemeenten wordt voorgeschreven om van den accijns op het gedistilleerd voor het geheele rijk gelijke opcenten te heffen. De Regering heeft in het belang van de verdediging des lands het ver zoek afgewezenom de vesting Groningen in de 3,l<' klasse te rangschikken. Te Vlissingen heeft men Donderdag 11. eene wel ontdekt in den kist dam waarmede de koopvaardijhaven dier stad is afgesloten tot den bouw eener nieuwe zeesluis. Die wel nam zoodanig toe, dat in weinige oogen- blikken een gedeelte van den dam instortte en de haven vol liep. Men vreest dat een geheel nieuwe dam buiten om de beslaande zal moeten gelegd wor den, ten einde met het werk der sluis, welke bijna voltooid is te kunnen voortgaan; de schade wordt op ƒ10,000 begroot. Te Rijssen (Overijssel) is een kuil waarin eenige personen bezig waren leem te graven, ingestort. Twee hunner zijn daarbij onder hel zand be dolven geraakt en jammerlijk omgekomen. 's GRAVENHAGE 15 April. Z. M. heeft den Raad van Legatie J. S. Mazel, en Jhr. F. A. Ridder van Ilappard Secretaris-Generaal bij de Ministeriën van Buitenl. Zaken en van Oorlog, benoemd lot Ridders met de Ster der Orde van de Eikenkroon. Van wege den Koning is aan den Luitenant ter zee M. F. Maury, superintendent van het observatorium te Washington, eene groote gouden medaille gezondenals een blijk van erkenning der groote verdiensten van dien Heer, ten opzigte van de zeevaart in het algemeen en van die van Ne derland in het bijzonder. Gisleren en vervolgens is gedurende den tijd van het verblijf vail Z. M. den Koning op het Loo, aldaar een kantoor van den rijkstelegraaf voor de binnen- en buitenlandsche dienst geopend. Bij het Dep. van Binnenl. Zaken is ontvangen van den Minister van Marine 4429.93j, zijnde het bedrag van den gedanen afstand hunner soldij, door de bemanningen van de korvetten Nehalennia en van Speijk, stoomschepen Batavia, Celebes, Borneo, Samarang en Etna en schooner- bi'ikkcn PadangLansier en Sylphin de Oost-Indien, ten behoeve der noodlijdenden door den jongsten watersnood hier te lande. Bij den Minister van Financien is ten behoeve van de schatkist ont vangen 10van een onbekendeonder liet postmerk Heerenveenvan den 10dcu dezer. In de buitengewone vergadering der Prov. Staten van Zuidholland van hedenis overgegaan lot de benoeming van een lid der Eerste Kamer voor wijlen Mr. A. Boxman. Er hebben drie stemmingen plaats gehad. Bij de eerste stemming bekwamen van de 71 briefjes, do Heeren T. L. Begram van Jaarsveldt 19, A. Ilartevelt Jznlid van de Stalen van Zuid- holland 19, Baron Groeninx van Zoelen van Ridderkerk, oud lid der Eerste Kamer 9, J. II. Boellaard, M. A. F. Hoffman en Joost van Vollen- hoven, ieder 3, Mr. P. Blussé van Oud-Alblas en Graaf van Limburg Sti- rum, Burgemeester te Leyden, ieder 2 stemmen; en nog eenige Heeren 1 stem. Bij de tweede vrije stemming erlangden de Heeren Ilartevelt, te Leyden, 34, Begram van Jaarsveldt 24, Baron Groeninx 6, Hoffman 3 en de Hee ren A. M. Begram, Graaf van Limburg SlirumBoellaard en Maas Geesle- ranus, ieder 1 stem. De derde stemming had plaats lusschcn de Heeren A. Ilartevelt Jzn., die 43 en Mr. P. L. Begram van Jaarsveld, President bij de Arr.-Regtbank te Gorinehem, die 27 stemmen bekwam; zoodat de Heer A. Ilartevelt Jzn., te Leyden, lid van de Prov. Staten van Zuidholland, is gekozen tot lid van de Eerste Kamer. Deze Heer heeft de vergadering bijzonder bedankt voor het verecrend blijk van vertrouwen, maar achtte de vervulling op zijn leeftijd moeijclijk. Hij verzocht den lijd van beraad, dien de wet hem verleende. De synodale commissie van de Nederlandsche Hervormde kerk zal den 28stcn April e. k. hare voorjaars-vergadering houden. Bij de prov. commissie van onderwijs in Zuidholland hebben zich 35 personen ter verkrijging van den 2den rang aangemeldwaarvan slechts 9 zijn toegelaten.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1