LEYDSCHE COURANT. YRIJDAG 11 APRIL. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LÏ:v7)FJt\, 10 April. De Letterkundige Afdeeling der Kon. Academie van AVetenschappeu zal op Maandag aanst. te Amsterdam cene gewone vergadering houden. Aan de Heeren G. F. Servalius, Commandant van de kanonneerboot n°. 34, en Rijnberg, Schieman cn Loods, is de eervolle onderscheiding ten deel gevallen, door 11. M. de Koningin van Spanje met de Ridderorde der Koninklijke Diadeem begiftigd te worden, wegens het met levensgevaar redden der bemanning van de Spaansche brik Alessandria. De N. R. C deelt in een berigt uit Arnhem mede, dat de vermiste koffer van 11. M. de Koningin-Moeder gaaf en goed te Petersburg aan het adres is bezorgd. Prinses Marianne heeft Zondag 11. de stad Maastricht bezocht. Na de godsdienstoefening in de Ned. Herv. kerk bijgewoond, en de St. Pieters berg te hebben bezocht, is II. K. H. naar Duitschland voórtgcreisd. Dit het verslag vatl de Doofstommen-Inrigtihg te Rotterdam blijkt, dat er thans 27 leerlingen aanwezig zijnwaarvan 12 kosteloos cn 5 voor gedeeltelijke betaling onderwijs ontvangen. In het godsdienstig onderwijs is thans op eene gepaste wijze voorzien. Het getal leden der inrigting be draagt thans met de oprigters 600. Over 't algemeen verheugen Bestuurders zich over den bloei en vooruitgang dezer inrigting. In het midden van de prov. Utrecht,, tusschen Amersfoort, Zeist, de Bilt en Soest, is dringende behoefte aan eene Hervormde kerk en Lccraar, 400 personen wonen aldaar op verren afstand van eenig kerkgebouw. Om hierin te voorzien heeft zich eene commissie gevormddie zich deze zaak zal aantrekken en thans aan hare geloofsgenooten verzoekt om door gelde lijke giften en bijdragen of door hel doen van een renteloos voorschot mede te werken, om het lang gewcnschle doel: het bezit van een bedehuis, te bereiken. De kosten voor kerkgebouw en predikanlswoning worden ge raamd op ongeveer ƒ14,000. De eigenaar van het landgoed Zandbergen, Mr. P. M. de la Courtheeft reeds den noodigen grond voor kerk en pastorie met welwillendheid afgestaan. Te Amerongen (prov. Utrecht) had onlangs eene zeldzame plegligheid plaats. Eene vrouw vierdemet bare kinderen en klein-kinderenharen I00slen verjaardag, welke plegligheid werd bijgewoond door een zuster en broeder, die beide meer dan 90 jaren tellen. De 100-jarige is nog vlug ter been, breit en stopt nog zonder bril, en geniet eene goede gezondheid. Uit Hoorn wordt gemelddat de vangst van haring op de Zuiderzee thans zeer druk is, dal deze tak van bedrijf voor de arme visscbcrs op dit oogenblik eene goede uilkomst oplevert. Dagelijks ziet men thans dien viseh met 1000-tallen aanbrengen; 11. Zaturdag zijn in twee ophalen of trekken tusschen de 7 en 8 lasten haringen opgehaald, dat als iets buiten gewoons mag aangemerkt worden. Te Middelburg is dezer dagen door eenige Arnemuidsche visscbcrs aange- bragt een noordkaper of traanvisch, van 16 voet lang en 3j voet in omtrek. 13 dezer dieren waren door hen op een zandplaat gevangen, waaronder enkele van 22 voet lengte. Zij deden een gebrul hooren, als dat van een rund. De traanvisschen (Dolphinus Globiceps Ccv.), op hel strand van Goeree vervallen, zijn in 't openbaar verkocht voor bijna ƒ3,200, welke gelden, naar men verneemt, ten voordtele zullen komen van de gemeente Ouddorp, op wier grond die beesten zijn gevangen. Aan den Westkerkepolder, onder Wolfaarlsdijk (Zeeland) zijn dezer dagen voor de aanzienlijke som van ƒ28,600, 56 bunders schorgrond ver kocht aan de HH. van Diggelen c. s. te Zwolle. Spoedig zal de bedijking een aanvang nemen. Te 's Hertogenbosch is gevestigd geworden het noviciaat of de kweek school van de Orde der Redemptoristen voor Engeland en Nederland, ter wijl te S'. Truyen die voor Amerika en Belgie is opgerigt. v De Zuid-Africaan van 4 Feb. deelt hel volgende mede: Comité' van weldadigheid voor de lijders door de overstroomingen in Holland. Dade lijk na de aankomst van het schip Nileop deszelfs terugreis naar Enge land, kwam gemeld comitlé bijeen en besloot om van hel reeds door het zelve ontvangen bedrag, hetwelk door de bijzondere hulp en medewerking van de Leeraren der Hervormde kerk binnen de kolonie en over hare gren zenen eenige vrienden, de aanzienlijke som van 1,238 beloopt vooreerst de som van 1,200 in Gonvernements wissels, aan het Comité in Holland over te maken en het resterende te laten volgenzoodra de nog verwacht wordende penningen zullen zijn ingekomen. Genoemde gelden zijn reeds bij het Dep. van Binnenl. Zaken ontvangen. Het Amerikaansch blad Sheboygan Nieuwsb. deelt het volgende mede omtrent de Nederlanders, die zich in den staat Wisconsin hebben geves tigd: De Hollanders vormen hier eene bloeijende gemeente van ongeveer 800 zielen en het gaat hen in alle opziglen voorspoedig. Hun stil en inge togen gedrag, gepaard met vlijt en volharding, heeft den naam «Hollander" hier tot eenen eeretitel gemaakt, en zij hebben dit met eencn goeden uit slag bekroond gezien. De armoedige hullen, waarin zij zich voor een half dozijn jaren vestigden, hebben voor flinke planken huizen plaats gemaakt, en nog altijd gaan zij vooruit. Een timmermansknecht verdient hier van 16 tot 18 schellingen (ƒ5,daags, andere ambachtslieden verdienen naar evenredigheid: een venver of huisschilder kan lot zelfs 20 schellingen daags verdienen. Zoo Ook een schrijnwerker. Alle handenarbeid wordt hier rijkelijk betaald; doch wee hem, die hier komt zonder handenarbeid ge leerd te hebben! Honger is zijn deel en het armenhuis zijn vooruitzigt." Men heeft wel eens gevraagd naar den oorsprong van het gebruik om bij plegtige gelegenheden 101 kanonschoten te lossen. Velen, willen dit ge tal afleiden van eene oude gewoonte bij de Duilschers, out bij het geheele getal altijd nog één bij te vorgen, eene gewoonte waarvan men voorbeel den in hel Duilsche ,regt vindt en die tot op heden in den handel stand houdt. Anderen geven echter aan dit gebruik de volgende geschiedkundige oorsprong Toen Keizer Maximiliaan als overwinnaar uit eenen veldslag in Duitsch land terugkeerdeviel hem te Augsburg eene schitterende ontvangst te beurt en men loste ter zijner eer 100 schoten; maar de Bevelhebber der kanon niers verkeerde in den waan dat hij er een te weinig had doen lossen, en gaf daarom, om alle verwijt te voorkomen er een toe. Van Augsburg be gaf de Keizer zich naar Neurenberg. Deze stad wilde voor Augsburg niet onderdoen cn deed mede 101 schoten lossen. Van daar dagtcekent de ge woonte om bij plegtige gelegenheden 101 in plaats van 100 scholen te lossen, 's GRAVENHAGE10 April. Bij Kon. besluit zijn, wegens hunne krijgsverrigtingen in Indië, tot Rid ders van de Milit. Willemsorde 4Je ld. benoemd: de Luitenant ter zee der 2,lc kl. C. Star Nauta cn de Marinier der 3Jc kl. L. Vos. Voorts zullen eervol worden vermeld de Luitenants lei' zee der lstc kl. T. Hansen en W. P. J. L. Stort, en die der 2jc kl. J. M. BylevcldJ. W. Binkes en II. van Goeiis, en zulks met bijvoeging dal wat betreft T. Hansen, aan zijne benoeming als Ridder der 4dc kl. van de Milit. Willemsorde, ten gevolge van zijn sedert plaats gehad hebbend overlijden, geen gevolg is kunnen worden gegeven. Tot eersten Commissaris van Policie te Arnhem is benoemd M1'. W. C. Scheidius, Advocaat aldaar. II!!. MM. de Koning en Koningin zijn gisteren I4 ure van Amsterdam alhier teruggekeerd. De Koning zal morgen ten 5 ure naar het Loo ver- 1 rekken en de Koningin Zaturdag morgen hare voorgenomene builenlandsche reis ondernemen. Van wege het Ministerie van Oorlog is bevel ontvangen, om de troe pen die met Mei aanst. van garnizoen zullen veranderenniet op den lslcn (zijnde Hemelvaartsdag)maar op den 2deo Mei te doen marcheren. Naar men verneemt wordt er ijverig gewerkt aan het opmaken van het voorloopig verslag der Tweede Kamer, over het ontwerp van wet we gens het lager onderwijs. Dat verslag zal in het breede de gevoelens behel zen die in verschillenden zin bij het onderzoek in de afdeelingenover dat belangrijk onderwerp zijn blootgelegd. Ook de voorloopige verslagen wegens de ontwerpen betrekkelijk de organisatie der regterlijke magt en de burger lijke regtsvorderiug zijn nog in bewerking. Omtrent het ontwerp van de kieswet, worden de antwoorden der Regering op heL voorloopig verslag der Kamer in gereedheid gebragt. De Maatschappij tot bevordering der toonkunst heeft zich bij adres van 31 Maart jl. lol Z. M. den Koning gewend, om hem, in naam der kunst cn bovenal in het belang des volks, bepaaldelijk van de lagere klasse, ernstig en met allen aandrang te verzoeken, het zangonderwijs, als verpligle leerstoffe voor de lagere schoolin de conccpt-wet op het onderwijs te doen opnemen. Zij motiveert dat verzoek op de volgende gronden: 1°. dat, ge middeld van de honderd leerlingen, naauwelijks drie, voor methodisch zang- onderrigt ongeschikt worden bevonden2°. datzelfs bij die ongeschiklen het theoretisch onderwijs (loonverhoudingen maat en rbythmus) als vormend middel lot denken en lezen van uitnemend nut is; 3°. dat, bij de meer ge- schikten, het zangonderwijs de meest uitstekende aanleiding is tot goeden leesloon en algemeene verstandsontwikkeling; 4°. dat het, wel verre van nutteloos tijd te rooven, eene, moeijelijk anders in de volksschool te ver krijgen, afwisseling geeft aan het gewoon onderwijs, en nieuwe frischheid en ijver wekt bij de overige leervakken; 5°. dat het zangonderwijs (juist in de volgschool) onontbeerlijk is tot het verlevendigen en leiden van het schoonheidsgevoel, tot het wekken en bevestigen van den zin voor orde,

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1