zich zelf staande personen waren 5G uit Noordbrabant, 174 uit Gelderland, 73 uit Zuidholland, 64 uil Noordholland, 190 uit Zeeland, 14 uit Utrecht, 21 uit Friesland, 12 uit Overijssel, 67 uit Groningen en 6 uit Drenthe. 'sGRAVENHAGE, 5 April. Tot Burgemeester van de gemeente Dussen is benoemd de Heer J. H. Sprangers; en tot Ontvangers: te Goor c. a., de Heer D. de Liefde, thans te Varsseveld; te Varsseveld de Heer A. H. Melelerkamp, thans te Joure. Naar men verneemt zal H. M. de Koningin, na hare terugkomst uit Amsterdameenc buitenlandsche reis ondernemen. Prinses Marianne is naar Duitschland vertrokken. Volgens de Amst. C. zal er eerstdaags weder eene niet onbelangrijke bevordering bij het leger plaats hebben. Volgens de uit Suriname ontvangen beriglenhebben zich aldaar geene gevallen van gele koorts meer onder dc bevolking en de schepelingen voor gedaan, zoodat die ziekte thans als geheel geweken schijnt te kunnen wor den beschouwd. AMSTERDAM, 4 April. Gisteren omtrent 3 ure zijn de Koning en de Koningin met gevolg uit de residentie alhier aangekomen. Zij werden op hunnen weg naar het Pa leis, langs den met vlaggen versierden Haarlemmerdijk en Nieuwendijk, alsmede op den Dam bij hunne aankomst, door een bijzonder talrijke me nigte met luid gejuich begroet. Onmiddellijk nadat 1111. MM. aan het Pa leis waren afgestapt, verschenen zij op het balkon, hetgeen lot vernieuwde blijken van gehechtheid van wege de menigte aanleiding gaf. lieden heeft dc Koning gehoor verleend aan de burgerlijke en militaire autoriteiten. Ook heeft de Koningin de Sophia-school met een bezoek ver eerd en daarna de bloemen tentoonstelling in het Park. 's Namiddags was er groot diner ten hove, gedurende hetwelk het mnziek-corps van den staf der schutterij zich deed hooren. Tot bijwoning van het diner waren uitge- noodigd Heeren Gcdep. Staten dezer prov. en de leden van den Gemeenteraad. 1111. MM. zullen heden avond het concert van Felix Meritis bijwonen. Gisteren heeft er alhier eene vergadering plaats gehad van Afgevaar digden uit de verschillende afdeelingcn van het Metalen Kruis, onder voor zitting van Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden. In die bijeenkomst zijn de noodige maatregelen genomen om den bouw van hel gedenkteeken op den Dam vóór Augustus te voltooijen met inbegrip van het beeld er bo ven op, zijnde de Eendragtwaarvan het model reeds door den Heer Royer is vervaardigd. HAARLEM, 2 April. In den Gemeenteraad alhier zijn ingekomen twee extract-arresten van het Prov. Geregtshof, ten gevolge waarvan B. en W. volgens art. 25 der ge meentewet, den Heer Salvador hebben gewaarschuwd, dat er tot eene nieuwe keuze van een lid van den Raad zal worden overgegaan. De Heer Salvador is legen deze waarschuwingbij deurwaarders-exploit in verzet gekomenen noodigt daarbij den Raad uit om «Aangezien het regt van gratie als een attribuut van de magt des Ko- nings door Z. M. wordt uitgeoefend, en geen ambtenaar hoegenaamd, bij delegatie van magt, daartoe kan worden gemagtigd, maar daartoe wordt gevorderd een Koninklijk besluit, of beschikking, volgens art. 73 van de Grondwet, door een der hoofden van de ministeriele departementen mede- onderteekend Aangezien hem dergelijke grondwettige Koninklijke beschikking niet is bekend geworden; het uit de waarschuwing van B. en W. niet blijkt, dat het arrest in kracht van gewijsde is gegaan, en de nog loopende schorsing daarin geheel onbesproken blijft; Hem Jhr. Salvador voor alsnog te handhaven in liet ongestoord lidmaat schap van dien Raad en daartoe met B. en W. het noodige te regelen, onder uitdrukkelijk voorbehoud van al zijne regten uit dc wet ontleend." De Voorzitter heeft doen opmerken, dat de Raad verpligt is om hierom trent tot eene beslissing te komen. Na breedvoerige deliberationheeft de Raad, met 16 tegen eene stem (die van den Heer v. d. Breggen) het navolgende besluit genomen «Beslissende op het verzet van Jhr. M. Salvador van 27 Maart 1856, tegen dc waarschuwing van B. en YV. van den 26stc" dezer maand «Overwegende, dat door den Proc.-Generaal in N.-Holland aan den Bur gemeester de olïlcicle kennisgeving is gedaan, dat Jhr. M. Salvador, bij arrest van het Geregtshof van Noord-Holland van 10 October 1855, van een gedeelte zijner burgerlijke en burgerschaps-reglen is ontzet; dat dit arrest in kracht van gewijsde is gegaanen dat een door Jhr. Salvador aan den Koning gerigt verzoek om gratie van de hand is gewezen Gelet op art. 25 der gemccnle-wetbeveeltdat lot eene nieuwe keuze worde overgegaan." Tevens is besloten om den lieer Procureur-Generaal te verzoekendit raadsbesluit aan Jhr. M. Salvador te overhandigen, opdat hij, desverkie- zende, van het hem toegekende regt van beroep op Ged. Staten gebruik kunne maken. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 3 April. Lord Palmerslonheeft in antwoord op eene interpellatie van den Heer Mitchell, verklaard dat het Parijsche congres den wapenstilstand ook heeft uitgestrekt op de werkzaamheden der vloten, en dat bijgevolg de blokkade der Russische havens heeft opgehouden. De eerste Minister heeft geweigerd te antwoorden op de vraag of Brilsche schepen thans in staat zijn zonder gevaar in de Russische havens binnen te loopen. Niet alleen is de Oostzee-vloot terug geroepen, maar ook de wervin gen in Duitschland zijn op bevel der Regering gestaakt. Eene talrijke Commissie heeft zich hier gevormd, met het doel om te Konstanlinopcl eene kerk te stichtenter gedachtenis van de dapperen die in den laatsten oorlog gesneuveld zijn, en van de herstelling des vredes. Te Cork (in Ierland) is de zolder van een huis waar zich een 50-lal personen bevonden ingestort, waardoor 18 het leven hebben verloren. Het berigtdat het Engelsch-Duitsche legioenhetwelk voor den oor log tegen Rusland aangeworven is, maar daarin nog geen dienst heeft ge daan thans naar de Kaap de Goede Hoop zal worden gezondenwordt door de Globe bevestigd. Deze militairen zullen in de Kaapkolonie garni zoensdienst doen, en tevens ieder eene zekere uitgestrektheid gronds in eigendom ontvangen, gelijk hun bij de aanwerving toegezegd is. Zoo zullen zij ook voor de kolonisatie van de grensstreken der kolonie dienstbaar ge maakt worden. Het legioen is thans nagenoeg 9000 man sterk. Ten gevolge van het herstel van den vrede hebben stoomboot-maat schappijen aangekondigd, dat de geregelde vaart tusschen Engelsche havens en Petersburg eerstdaags zal worden hervat. Op de werven en in de dokken te Woolwich heerscht bij voortduring de meeste bedrijvigheid, alsof men zich nog te midden van den oorlog bevond. Te Liverpool zijn 900 mormonen (eene soort van dweepers), afkomstig uit onderscheiden oorden des lands, aan boord gegaan van het schip Enoch Trail en naar Amerika vertrokken, om zich verder naar Utah te begeven. In Britsch Guyana heeft bet gepeupel, door een zwervenden prediker tegen de Roomsch-Katholieke bevolking opgeruid zijnde, grove wanordelijk heden aan de ingezetenen van Porlugesche afkomst gepleegd. Door krach tige maatregelen was echter de orde spoedig hersteld, en een corps van ruim 1000 burgers, die vrijwillig de wapens opgevat hadden, waakte tegen nieuwe rustverstoringen; doch het aantal geplunderde winkels van Portuge zen bedroeg niet minder dan omstreeks 800, en de door het gepeupel aan- gerigtc schade werd op 200,000 dollars begroot. Reeds waren omstreeks 1200 personen wegens deelneming aan die ongeregeldheden gevangen geno men en gevonnisd. Een dweeper die zich voor den Engel Gabriel uitgeeft, had de negers legen de Portugezen opgehitst. Hij is mede gevangen genomen. Thans is aan de magistraten weder de bevoegdheid toegekend om lijfstraffen aan de negers op te leggen. Volgens berigt uit New-York is nabij Philadelphia eene der overvaart- booten, op welke zich een 100-tal passagiers bevonden, in brand geraakt, waardoor deze zoodanig verschrikten, dat zij in de rivier sprongen om te trachten zich door zwemmen te redden; ruim 30 personen verloren bij deze poging het leven. Uit Valparaiso is het berigt ontvangen, dat het Chiliaansche oorlog stoomschip Cazador op 30 Jan. tegen de Carranga-rotsen18 mijlen ten zuiden van Constitucionis verbrijzeld en dat 315 menschen daarbij het le ven hebben verloren. FRANKRIJK. PARIJS3 April. De Heeren Benedelti en Fcuillet zijn benoemd tot Commandeurs van het Legioen van Eer. De Keizer heeft reeds voor zeer vele der op 16 Maart geboren kinde ren 100 fr. per hoofd in de spaarkas belegd, en het livrct aan de ouders doen toekomen. In de vlakte van Satory zullen onder bevel des Keizers, eerstdaags groote manoeuvres plaats hebben. De opneming van den Hertog de Broglie bij de Academie heeft plaats gehad. De Heer Nisard, met de beantwoording heiast, heeft daarbij eene lofrede gehouden op de tegenwoordige instellingen en op den Keizer. De Bisschop van Pamiers heeft mede zijn ontslag genomen. De Re gering zal hem een behoorlijk jaargeld geven. Er heeft alhier een tweegevecht plaats gehad tusschen twee Officieren van de guides. Een hunner is door en door gestoken, zoodat de degen in de borst is gebroken. De ander is mede zwaar gekwetst. Aan den Maarschalk Pélissier zijn reeds de noodige bevelen, in ver band met het sluiten van den vrede, afgezonden. Het is te verwachten, dat genoemde Veldheer spoedig herwaarts zal terugkeeren. Ook heeft men reeds maatregelen genomen voor het terugbrengen der Fransche troepen en van het materieel des legers in het Oosten. Omtrent de pen waarmede het vredes-verdrag is gcleekendwordt nog het volgende medegedeeldNa de teekening werd zij door de Ceremo niemeester Fcuillet des Conches op een satijnen kussen gelegd, met de vol gende verklaringIk verklaar hierbijdat deze veder aan den Keizerlijken adelaar van den Plantentuin door mij is uitgetrokken, en dat zij gediend heeft tot onderlcekening van het verdrag van 30 Maart 1856. De zeven gevolmagtigden bevestigden deze verklaring door hun zegel. Hel geheel is, onder glas gebragt, in eene lijst gezet, om der Keizerin ten geschenke te worden aangeboden. Dc verlichting van Dingsdag heeft die van Zondag 11. nog overtroffen hoewel de openbare gebouwen daarin niet deelden. De bazars, de koflij- huizen en de schouwburgen wedijverden thans om uit te munten. Van de Bastille tot aan Madclaine had ieder huis eene bijzondere verlichting van gekleurde glazen of Chineesche lantaarns. Op de Boulevard bij de poort S'. Denis, werd Bengaalsch vuur ontstoken. Op vele punten was de door gang onmogelijk, wegens de menigte der aanschouwersdie door bet af steken van vuurwerken luide hunne vreugd aan den dag legden. De Senaat heeft aan den Graaf Tascher dc Ia Pagerie, die aan dit Ligchaam de geboorte van den zoon van Frankrijk had aangekondigd, eene eeredegen geschonkenmet edele gesteenten omzetter waarde van 10,000 fr. Nu de vrede is gesloten, begint men het oog te vestigen op de vreemde handelingen van den Engelschen Gezant, Lord Redcliffe, in het Oosten; en

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2