Men zegt dat eerstdaags een plegtigen dankdag za gehouden worden voor het herstel des vredes. Het blad the Sun is met rouwranden verschenen en laat zich aldus uit: Alzoo is de bijeengeraapte vrede gisteren geteekend en de vijand der menschenkinderen beging die daad op 's Heeren dagEen zeer gepaste voleindiging voor allen die er deel in haddenWij hebben reeds zoo dik wijls het goddelooze verraad aan de belangen van dit rijk, door zijne zoo genaamde vrienden, voor oogen gehouden, dat het te vergeefs ware, het droevige verlies van menschenlevcns, de verschrikkelijke verkwisting van de staatsgelden aan de algemeene verontwaardiging te herinnerenDe vrij dom slaakte een kreet toen Engelands bolwerk viel." Uit het driemaandclijksch verslag, betreffende de staatsinkomsten, blijkt dat er eene netto vermeerdering heeft plaats gehad van l j millioen namelijk van 1 millioen op de belasting der inkomsten en millioen op de inkomende en uitgaande regten. Een beambte bij de werven van Portsmouth is met eene som van ƒ15,000 op de vlugt gegaan, welke hij van de Bank had moeten halen om het werkvolk te betalen. Hij genoot een jaarlijksch inkomen van ƒ2500 en vrije woning. Te Bristol zijn de olie- en terpentijn pakhuizen van de HH. Ilillier en Comp. afgebrand. Eene ontploffing van een gedeelte buskruid, dat ook al daar was opgeslagenheeft veel schade aan de belendende gebouwen loegebragt. Volgens berigt uit Indie heeft Lord Canning reeds den lsten Maart den eed als Gouverneur afgelegd. De ziekte van Lord Dalhousie wordt te gengesproken. Hij zal den 6dcn Maart de reis herwaarts aannemen. Men wil ter zijner eere te Calcutta een standbeeld opriglen. De Gouverneur van AustraliëSir Hotmanis overleden. Omtrent de laatste aardbeving te Sl. Franciscoverneemt men nog dal al de gebouwen schuddcden, zoodat de inwoners in bijna naakten toestand (het was 's morgens 5 ure) de huizen verlietenom zich op de pleinen te verzamelen. Al de dieren waren verschrikt, de paarden stonden te beven en de vogels vielen als versteend neder. In weerwil van het ontzettende oogenblik hebben toch eenige dieven gebruik gemaakt van de afwezigheid der bewoners om meer dan een vertrek te bcrooven. FRANKRIJK. PARIJS, 1 April. Graaf Walewski is tot Grootkruis van het Legioen van Eer benoemdter zake der door hem als Minister van Buitenlandsche Zaken bewezen diensten. De Heer de Bourqueney is lot Senator verheven. Ook hebben er talrijke benoemingen plaats gehad onder de Hoofd-Officieren der infanterie, artillerie en geniedie door den Moniteur worden medegedeeld. Het vertrek van Lord Clarendon naar Londen is ten onregte gemeld. Een der Heeren van zijn gevolg, Lord Ponsomby, is met de overbrenging van het traetaat belast. Lord Clarendon heeft gisteren avond aan het prachtig gastmaal van Graaf Walewski deelgenomen. Heden heeft onder begunstiging van fraai weder de aangekondigde wa penschouwing plaats gehad. 30,000 man waren daartoe op het veld van Mars vcreenigd. Eene aanzienlijke volksmenigte was daarbij op de been, niet zoo zeer om het militaire feest bij te wonen, maar om de vreemde Officieren te zien die den Keizer zouden vergezellen. Tegen een ure verliet de Keizer met zijn gevolg, allen te paard, de Tuileriën, waarbij vooral Graaf Orloff de algemeene opmerkzaamheid tot zich trok. Op het veld van Mars aangekomen ging de stoet voorbij de gelederenwaarna de troepen op hunne beurt voor den Keizer en zijn gevolg defileerden Tegen 4 uren was alles afgeloopen. Eene tribune was afgezonderd voor sommige leden van het vredes congres en andere personen tot de bijwoning uilgenoodigd. De verlichting van Parijs op Zondag avond heeft in fraaiheid de vorige verre overtroffen. Het feest van den dag is daarmede waardiglijk besloten. Het paleis der Tuileriën, al de Ministeriën, de Hotels der onderscheidene Gezanten, en alle openbare gebouwen waren schitterend verlicht en de stralen als in een vuurzee herschapen. Niets overtrof de op sommige plaat sen aangebragte gasverlichtingin gekleurde glazen of Chinesche lantaarns. Van een toren gezien had de stad een belooverend aanzien. Alles werd door fraai weder begunstigd. Er worden toebereidselen gemaakt om heden avond de stad op nieuw te verlichten. Op het gisteren gehouden groot diner bij Graaf Walewskiwaartoe al de leden van het vredes-congres en de Ministers waren genoodigdheeft hij de volgende toast uitgebragt: Op de duurzaamheid van den vrede," er bijvoegende: «hij zal duurzaam zijn, want hij is eervol voor allen." Graaf Orlotf heeft den titel aangenomen van Gevolmagtigd Minister cn Buitengewoon Gezant bij het Hof van Frankrijk. Hij zal de troonsbeklim ming van Keizer Alexander II aankondigen, en zal stellig nog zes weken hier verblijven. Baron Brunnow heeft aan Graaf Walewski doen weten, dat de Kei zer van Rusland het verbod heeft opgehevendat de Russische edelen be lette alhier te komen. Reeds in de volgende weck ziet men de komst van veel aanzienlijke Russen in de Fransche hoofdstad te gemoet. De hoofden der dagbladen hebben van regeringswege eenige wenken ontvangen, betrekkelijk de wijze waarop zij zich over den gesloten vrede E moeten uitlaten. De Constitutionneldie zoo dikwijls in uitersten vervalt, I zegt dien ten gevolge dat de vrede aan Europa drie groole waarborgen geeft. Vooreerst de neutralisatie van de Zwarte zee en de regeling van een onaf- hankelijken staat in de Vorstendommen; ten tweede, dal Rusland zijne oude eischen op heL Turkschc rijk heeft laten varen en dat Tuikye nu lid van de groote Europesche slalenfamilie geworden is; ten derde, de verzekering van Keizer Alexander, dat hij geheel en opregt afstand doet van de staat kunde van Peter den Groote en Katharina II. La Patrie zegt, dat het vredes-iraetaat van dien aard isdat het een volkomcne en wettige voldoening verschaft aan de groote belangen waar voor Frankrijk en Engeland de wapens hadden opgevat. Het is een voor ons roemrijke vrede, die levens vruchtbaar zal zijn voor allen," zegt hel blad. «De vier waarborgen zijn in den ruimsten zin toegepast, en de vijfde paragraaf is zóó verwezenlijkt, dat Europa er door verkregen heeft al wat het aan zekerheid kon eischen zonder nogtans Rusland te vernederen." Elke gevolmagtigde moest behalve zijne handteekening onder hel traetaat, nog viermaal 90 parafes, tot waarmaking van protokollen enz., er opzetten. De Heer Veuillot, geeft in de Vnivers, mede zijne vreugde over het sluiten des vredes te kennenen voegt daarbij de opmerking dat nog niet lang geleden de Onbevlekte Ontvangenis als kerkelijk leerstuk is afgekon digd; dat, naar luid der overlevering, die afkondiging zou worden gevolgd door een tijdperk van vrede voor de natiën, en dat dit tijdperk thans is aangebroken. De inktkoker, waarvan de gevolmagligden zich hebben bediend om het vredes-tractaat te teekenenwas opzettelijk voor deze gelegenheid vervaar digd, en heeft niet minder dan 11,000 fr. gekost. Het berigt van de bevalling der Keizerin is te Algiers met groote vreugde vernomen. De inlanders deelden daarin. Op Paaschdag is een Te Deurn van dankzegging gezongen en den volgenden dag hield de Gou verneur-Generaal eene wapenschouwing over al de troepen der bezetting. De soldaten van de ligting van 1848, die thans nog onder de wapenen zijn zullen naar hunne haardsteden worden gezonden. De bank heeft haar disconto op 5 pCt. verminderd. De toestand van ons leger in de Krim wordt meer en meer gunstig. Het bouwen van ruime barakkenen het uitdeelen van versche groenten en vleeseh heeft hiertoe veel bijgedragenen de terugkeer van het sehoone jaar getijde zal de verbetering wel volmaken. De Aalmoezeniers hebben ook in den laatsten tijd veel door ziekte geleden. Van de 15 die bij het leger in dienst waren, zijn er thans nog maar 6 in slaat om werkzaam te zijn. De expeditie tegen de Kabylen in Algerië wordt thans ernstig ter sprake gebragt. Niet 30,000 maar 50,000 man zal derwaarts worden ge zonden. Ook zullen in dat land groote werken ondernomen worden. Vol gens berigt uit Toulon zouden twee regementen zee-soldatendrie gewapende transportschepen, eenige ligte vaartuigen en kanonneerbooten gereed zijn om in zee te stekenten einde naar Madagascar te vertrekken. Het Museum van Nat. Historie heeft 54 kisten ontvangen met geologi sche voortbrengselen, die door de zorg van den Heer Gaudry in Grieken land zijn verzameld. Door de werkzaamheid van dien Heer zal het Museum eerstdaags ook in het bezit zijn van al de dieren die in vroeger tijd Grie kenland hebben bewoond. Die dierensoorlen moeten veel overeenkomst heb ben met die welke men thans in Afrika aantreft. De Heer Dugrip, lid van het landbouwkundig genootschap te Mans, heeft in een dagblad eene mededeeling geplaatst omtrent eene nieuwe soort van aardappel, die hij Chardon noemt, naar den naam van den invoerder. Die plant brengt nooit minder dan 20 en somtijds wel 97 maal meer dan het zaad op, dat geplant is. De knol is voortreffelijk en wordt nooit door de ziekte aangetast. SPANJE. MADRID, 28 Maart. Een der Regters van de Regtbank alhier is naar Pampeluna vertrok kenom een onderzoek in te stellen omtrent de zaak van een voornaam geestelijke aldaar, beschuldigd van de absolutie te hebben geweigerd aan een overheidspersoon in die stadonder voorwendsel dat hij ambtenaar was van eene kettersche regering. Die geestelijke had hem daardoor tot het nemen van zijn ontslag willen dwingen. ITT A LIE. Mgr. Patrizi zal in het laatst van Mei uit Rome naar Parijs vertrekken om den Paus bij de doopplegtigheid te vertegenwoordigen. Hij zal door den Bisschop van La Rochelle vergezeld worden. Bij die gelegenheid zal hij ook de gewijde roos voor de Keizerin medenemen. De Italiaansehe bladen maken melding van een Bisschop uit Zuid- Amerika, die naar Rome is gekomen, medebrengende eene som van 70,000 piasters, tot oprigting eener kweekschool voor jongelieden die zich voor dat werelddeel aan den geestelijken stand willen wijden. De Paus zou hierbij nog eene aanzienlijke som voegen. Deze Bisschop zou ook veel kans hebben om eerstdaags tot Kardinaal te worden verheven. Meer dan 30,000 vreemdelingen zijn in de stille week voor Paschen te Rome aangekomen om de godsdienstige pleglighcden bij te wonen. Onder hen merkte men op: Prins Albert van Pruissen en den voormaligen Presi dent van N.-Amerika, de Heer Fillmore. In den Kerkdijken Staat wordt eene aanzienlijke hervorming tot stand gebragt, namelijk die der kloosters. Ongelukkiglijk zal het geenen vooruit gang zijn. Zij heeft alleen ten doel de kloosters te zuiveren van den invloed die de wetenschap en den geest des lijds op die gestichten heeft uitgeoefend. Te Florence nemen de moorden mede zeer sterk toe. Uit Romagne doen de roovers strooptogten tot in Toscane, de reizigers uitplunderende en den schril^ onder de bevolking verspreidende. PRUISSEN. BERLIJN, 1 April. De Luitenant-Generaal Bonin, Oud-Minister van Oorlog, is benoemd lot Bevelhebber van de vesting Mainz. De Minister v. d. Heydt, die bij de afwezigheid van den Heer v. Man- teuffel het Voorzitterschap van den Ministerraad waarneemt, heeft aan de beide Kamers van het onderteekenen van het vredes-verdrag kennis gege ven. De Voorzitters hebben daarop geantwoord en tevens de weldadige strekking doen uitkomen van de staatkunde door den Koning gevolgd. Zoowel de mededeeling als de aanspraken der Voorzitters werden luide toegejuicht. De Koning heeft bij het vernemen van het sluiten des vredes, een Te Deurn doen zingen in de slotkapel te Charlottenburg. Het was op den-

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2