LEYDSCHE RIJ DAG 4 APRIL. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen IQ Centen afgegeven. Mij «leze Courant behoort Mijblad IV0. HINNENLANDSCilE BKItlGTEN. LEYDEN3 April. Het bestuur van de gemeente Sassenbeim heeft op nieuw de kermis of jj jaarmarkt ingesteld, te houden op den eersten Maandag in September. Het hoofd-bestuur lot het opigten van een metalen standbeeld ter eere van Lourens Janszoon Coster, heeft ter algemeene kennis gebragt, dat het beeld, hier te lande ontworpen en gegoten, in de maand Julij e. k. aan de stad Haarlem zal kunnen worden aangeboden. liet bestuur dier gemeente wenscht alsdan van zijne belangstelling in deze nationale onder neming, en van zijne erkentelijkheid voor dal geschenk, te doen blijken door het geven van feesten, waarvan het progromma nader zal worden op gemaakt. Aan de commission, die zich in onderscheidene oorden des lands gevormd hebbenom de verwezenlijking van het plan te bevorderenen uit welker midden het hoofdbestuur werd gekozenzal intusschen reeds spoedig mededeeling worden gedaan van eenige bijzonderheden, aangaande de plegtigheid der onthulling. In de Illustrirte Zeitung van 15 Maart is een opstel opgenomen over de droogmaking van het Haarlemmermeer, met twee houtsneden, een gezigt in den polder en de eerste Protestantsche godsdienstoefening aldaar, op 2 Dec. 1855, voorstellende. Wij vermelden dit stuk, dat kennelijk dooreen deskundige op de plaats zelve geschreven is, ook omdat er eene, nog niet bekend gemaakte, en zoo wij meencu te kunnen verzekeren juiste, beschrij ving van het wapen in voorkomt, dat denkelijk aan de nieuwe gemeente zal gegeven worden. Het zal bestaan uit drie uit de baren klimmende stieren van goudmet twee leeuwen als tenants en eene stoommachine als cimier. Het motlo zullen de woorden Goud uit schuim uilmaken, ont leend aan het gedicht van Vondel Op het uitmalen van 't Haarlemmer meir, in zijne Mengeldichten. AK. en L.) De Kapilein-ter-Zee van Maldeghem zal zich zoo spoedig mogelijk naar Malta begeven, om bet bevel op zich te nemen van 's Lands fregat de Ruiter daar de Bevelhebber van dien bodemde Kapitein-ter-Zee Stavenisse de Brauw, door eene beroerte is getroffen. De laatste berigten geven echter den toestand van dien Heer eenigzins geruststellender open als het moge lijk is zal hij ter verpleging naar Toulon worden vervoerd. Het onlangs uit Weesp gemelde voorval, omtrent verregaande mishan delingen eene onnoozele vrouw aangedaanaan de gevolgen waarvan zij was overleden, wordt door een berigt uit die plaats in de Amst. Cour. grootendeels tegengesproken en volgenderwijze opgehelderd: Er zijn zware vermoedens ontstaan tegen eenige inwoners dezer gemeente, tot den gerin gen stand behoorende, dal zij in de vorige maand met voorbedachten rade, zekere boeremeiddie toen buiten dienst en arm wasen zich alhier in eene slaapstede ophield, des avonds onverhoeds op de straat zouden heb ben aangevallenhaar naar een der singels gedrongen en toen op eene schandelijke wijze met koolleer bestreken. De bewuste vrouw heeft dien zelfden nacht neg in genoemde slaapstede doorgebragt en heeft zich eerst in den namiddag van den volgenden dag naar Abcoude begeven. Zij is ver volgens meer dan eenmaal in gemelde gemeente geweest om eene dienst als boeremeid te zoeken, en wel verre van daar te zijn overleden, heeft zij die gemeente gezond en wèl verlaten en is waarschijnlijk thans bij een boer in den Haarlcmmerpolder in dienst. De Kantonregier alhier heeft zich de zaak aangetrokken en van zijn onderzoek een proces-verbaal aan den Heer Officier van Justitie ingezonden. Ten gevolge van dit onderzoek zijn reeds 4 personen, van bovenvermelde mishandeling beschuldigd, gevangen genomen. Uit Genemuiden wordt gemelddat aldaar door den Rijks-Veearts Eg berts eene koe is verlost van een kalf dat het binnenst naar buiten is ge boren, zoodat de ribben en de borstholte geheel omgebogen zijn, het vel naar buiten. Het had, ofschoon dood geboren, nog kortelings geleefd. Uit Huizen wordt gemeld, dat een zekere Hendrik Visser, aldaar woonachtig, met zijn visschersvaarluig van Urk huiswaarts willende kee- renonderweg daarin een lek heeft gekregenzoodat hel schip in het ge zigt van het dorp gezonken, en Visser met zijn knecht een prooi der gol ven zijn geworden. Eene poging lot redding aangewend was vruchteloos VGRAVENHAGE, 3 April. Bij besluit van den lstcn dezer, heeft Z. M. aan den Heer Mr. F. A- van Hall, Minister van Staat en van Buitenl. Zaken, en al zijne wettige af stammelingen Adeldom verleend met den titel van Baronvoor hem en voor zijne wettige mannelijke afstammelingen, bij regt van eerstgeboorte. Z. M. den Koning heeft den ls<« Luitenant-Adjudant W. F. Ie Maitrc, van het 3de balt. van het reg. grenadiers, benoemd tot Ridder der Orde van de Eikenkroon. Aan den Heer E. KiderlenVice-Consul van Wurtemberg te Amster dam is vergunning verleend tot liet dragen der versierselen van Ridder der Frederiks orde, hem door Z. M. den Koning van Wurtemberg geschonken. Ook is aan den Luitenant ter Zee van de lstc kl. W. de Fremery, tijdelijk Inspecteur der artillerie van de marinevergund het dragen van het ver siersel van Officier der Orde van Leopoldhem door den Koning van Belgie geschonken. Heden middag ten 12| ure zijn de Koning en Koningin nil de resi dentie naar Amsterdam vertrokken. Reeds heden morgen heeft een groot deel van hun gevolg zich derwaarts begeven. Tot Kantonregter te Oirschot is benoemd Mr. A. J. II. van Baar, thans Plaatsvervangend Kantonregter aldaar. Bij het Ministerie van Binnenl. Zaken is van het Dep. van Koloniën ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood ontvangen 2484.161 voortspruitende uit nadere inzamelingen op Java en de buitenbezittingen gehouden. De Kapt.-Luit. ter Zee Fabius is van hier naar Londen vertrokken, om zich vervolgens naar Japan te begeven. In den nacht van 26 op 27 Maart ontstond er brand, door liet om vallen van een nachtlicht, in eene woning in de Bierstraat alhier, en wel in eene bedstede, waarin, benevens de ouders, nog twee kinderen lagen. Hoe spoedig men zich ook trachtte te redden, had de vlam de kinderen reeds bereikt, waardoor het eene zoo deerlijk gebrand werd, dal het den volgenden dag is overledenhet andere kind is mede van den schrik gestorven. AMSTERDAM, 2 April. Z. K. II. Prins Hendrik is heden alhier aangekomen, om als Voorzitter op te treden bij de vergadering van Afgevaardigden der afdeelingcn van de Vereeniging: Het Metalen Kruis, die ter regeling van de feesten in Augus tus aanst. zal gehouden worden. Gisteren is een bejaard arbeider bij de Holl. Spoorweg-Maatschappij terwijl hij bezig was met hel schoonmaken van rijtuigen, gevallen en over reden, zoodal hij onmiddellijk is overleden. Het lijk in een goederen-wa gen herwaarts overgebragt wordende is dit rijtuig, bij het Rokin, door het schrikken van bet paard in liet water geraakt; de voerman en liet paard zijn echter spoedig gered, waarop het lijk naar het gasthuis is vervoerd. BUITENLANHSCHE BERIGTEN. SS Ët, <KBE. BRUSSEL2 April. De liótels van de Fransclie, Engelsche, Russische, Turksche, Pruis- sische en Sardinische Gezanten zijn Zondag, wegens het sluiten van den vrede prachtig verlicht geweest. De vier Russische schepen die sedert het begin van den oorlog te Antwerpen liggenhadden al hunne vlaggen geheschen. Sommige dagbladen te Gent zijn door de Reglbauk tot boeten ver oordeeld, omdat zij in openbare aankondigingen, van de oude lengtemaat hadden gebruik gemaakt. EIVGEEAK®. LONDEN, I April. Lord Palmerston heeft in de zitting van hel Huis der Gemeenten de slui ting van den vrede aangekondigd. Hij verklaarde tevens dat liet vredes verdrag voor alle partijen eervol was, dat het doel van den oorlog ten volle was bereikt, dat de onafhankelijkheid en onschendbaarheid van Turkye zijn gewaarborgd, en dat de grondslagen van cenen duurzamen vrede waren ge legd, die het verbond met Frankrijk niet alleen zou handhaven, maar ook tot eene uitbreiding daarvan aanleiding zou geven. Voor de ratificatie van het verdrag te Petersburg en Konslantinopelwas een termijn van 4 weken gesteld, ofschoon waarschijnlijk 3 weken toereikend zijn. De Globe den vrede aankondigende, zegt dat Engeland al zijne wenschen bevredigd ziet, en dat het doel van den oorlog zonder cenig voorbehoud of uitzondering is bereikt. De afkondiging van den vrede heeft alhier tot geen buitengewoon vreugdebetoon aanleiding gegeven. Lord Malmesbury heeft in het Huis der Lords de vraag opgeworpen, wanneer Lord Clarendon zou terugkeerenopdat men met het onderzoek omtrent de vesting Kars zou kunnen voortgaan. Wie denkt thans nog over het beleg van Kars in een tijd waarin zoo vele gewigtige gebeur tenissen elkander spoedig zijn opgevolgd. Echter heeft de Markies van Lansdowne geantwoord dat Lord Clarendon zoo spoedig mogelijk zou terugkeeren, maar stellig nog eenige dagen te Parjjs zou verblijven, om aan de beraadslagingen van het congres deel tc nemen.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1