Mej. de Courlay, nog onlangs aan een onzer schouwburgen verbon den is Donderdag avond het slagtoffer geweest van de baldadigheid van een onverlaat. Bij het verlaten van den schouwburg goot een persoon een flesch met vitriool op haar hoofd uit, en wist zich daarop weg te maken. Gelukkig heeft zij persoonlijk geen letsel daarvan ondervonden, maar zijn alleen hare kleederen en die eener Dame, die haar vergezelde, vernield. De politie doet onderzoek. Het kruidmagazijn te Moresnet is Vrijdag 11. gesprongen. Men zegt dat daarbij 9 personen zijn omgekomen. In den omtrek van Yerviers daeht men aan eene aardbeving. K\Gïil.A X Iï. LONDEN, 30 Maart. De Koningin zal legen half April de vloot te Portsmouth in oogen- schouw nemen. Het zal een grootsch schouwspel zijn, daar tegen dien tijd de aldaar vereenigde vloot 150 zeiien meer zal tellen dan in het vorige jaar. Van den Tower zijn 101 schoten gelost om het sluiten van den vrede aan te kondigen. Het klokkengelui van alle torens heeft zich daarop tot middernacht doen hooren. De Morning Post zegt, dat Lord Palmerston het sluiten van den vrede heden in het Iluis der Gemeenten zal aankondigen, maar dat het verdrag zelve niet zal bekend worden dan na de bekrachtiging, als wanneer het verbindend voor de onderscheidene partijen zal zijn.«Het berigt van den vrede," zegt de Times, «is met groole geestvervoering ontvangen. Het verdrag zal reeds van kracht zijn van den dag der onderteekening af en niet eerst bij de uitwisseling der bekrachtiging." Er is bevel gegeven om de manschappen te ontslaandie 21 jaren dienst bij de infanterie en 24 jaren bij de ruiterij hebben volbragt. Ook worden op de rijkswerven vele arbeiders ontslagen. De Heer Kossuth heeft Donderdag 11. de eerste van twee door hem aangekondigde redevoeringen gehoudenover het tusschen den Paus en den Keizer van Oostenrijk gesloten Concordaat, en wel inzonderheid met het oog op Hongarye en het Protestantismus aldaar. Volgens hem was dat Con cordaat van den kant van den Paus een vermetel en gevaarlijk teeken zij ner zucht tot de algemeene opperheerschappijen van des Keizers zijde eene schaamtelooze opoffering van de heiligste regten der Kroon, der geestelijk heid en des volks. Voor Hongarye zouden de gevolgen zeer ernstig zijn. Dat land had, zoo wel vóór als na de hervorming, altijd een moedig verzet tegen de Pauselijke aanmatigingen aan den dag gelegd en geene natie had de zaak van het Protestantismus grootere diensten bewezen. Te Dublin is in de hoofdkerk een Te Deum gezongen ter eere van de geboorte des Franschen Prinsenwaarna de Aartsbisschop Cullen in plegt- gewaad eene lofrede uitspraak op den Franschen Keizer, wiens gewigtige diensten aan Pius IX bewezen, hij bijzonder aan zijne toehoorders voor oogen hield. De plegtigheid baarde veel opzien. Vrijdag morgen is de groote ketel in de stoomzagerij van de HH. Cathe- rallin Spitalfields gesprongen. De muren van dat gebouw en van verscheiden andere huizenzijn naar alle kanten omgeworpen en de ketel door een der naburige huizen heenvliegendeis op 70 voeten afstands zoodanig in den grond geslagendat slechts een klein gedeelte daarvan zigtbaar was. De ontploffing geleek naar die van zwaar geschut. Van de arbeiders zijn ver scheiden gevaarlijk gekwetst, doch niemand gedood. In de Londondocks had eergisteren een groot ongeluk plaats. Twee meisjes bezochten aldaar haren broederdie haar de schepenkelders en pakhuizen liet zien. Hij geleidde haar ook naar de hydraulische kraan en haar voor eenige oogenblikken moetende verlaten, vermaande hij zijne zus ters de opening in den grond, waardoor de machine op en neder gaat, niet te digt te naderen. De beide meisjes bogen zich echter over de opening om naar beneden te zien. In hetzelfde oogenblik ging de machine naar bene den en scheidde de hoofden der meisjes van de rompendie in de opening storttenterwijl de ligchamen op den rand nedervielen. Men moest den ongclukkigen broeder met geweld bedwingendaar hij in wanhoop in de diepte wilde springen. Te Manchester is er brand ontstaan in de uitgestrekte pakhuizen van de HH. Ilenry, waardoor een gedeelte dier gebouwen en veel van de daarin opgeslagen goederen zijn vernield en beschadigd. Het verlies wordt op om trent 20,000 begrootdat door verzekering gedekt is. Men heeft uit Konstantinopel nadere berigten ontvangen omtrent den storm die in de Zwarte zee heeft gewoed. Die storm heeft 48 uren ge duurd. Zes Engelsche barkschepen en vijf Engelsche brikken, allen voor de transportdienst gebezigden tien vaartuigen van andere natiënhebben schipbreuk geleden. De Engelsche schepen waren allen verzekerd en van de bemanning is gelukkig niemand om het leven gekomen. Volgens berigten uit Bombay heeft bij de aankomst van Lord Canning aldaar eene belangrijke plegtigheid plaats gehadde opening der werken aan de waterleiding van Vehar. Het is gebleken dat de stad Bombay om de 5 jaren met gebrek aan water wordt bedreigddoor de verbazende toene ming der bevolking, die van 161,000 inwoners in 1816 op heden tot 900,000 is geklommen. Onderscheidene graanhandelaars te New-York zijn overeengekomen om maatregelen te beramen legen de verregaande vervalsching van het meët. Onder het merk van de voornaamste huizenworden tegenwoordig aanzien lijke hoeveelheden vervalscht meel verzonden, waaromtrent veel klagten uit Europa inkomen. Uit officiële opgaven bij het Amerikaansche Congres ingediendblijkt dat in het jaar 1853 230,476 landverhuizers in de Vereenigde Staten zijn aangekomen. Uil België 1,506, uit Duitschland 66,219, uit Engeland 38,871 uit Ierland 49,627, uit Schotland 5,275, uit Frankrijk 6,000, uil Zwitser land 4,433. Gedurende den overlogt zijn er 403 overleden. De meesten (20,388) hebben zich naar Louisiana hegeven. Van 30 September 1854 tot 31 December 11. bedraagt hel aantal landverhuizers 3,404,871. De Ohio-rivier in de Vereenigde Staten is dezen winter sterker dan immer digtgevroren. Het ijs had gemiddeld 14 duim dikte. Eene menigte slaven ontsnapten van Kentucky naar Ohio over den bevroren stroomdie hun de vrijheidwelke zij verloren haddenteruggaf. Te New-Orleans zijn 28,000 balen katoen verbrand. Te S'. Francisco is eene aardbeving waargenomen, die heviger was dan men daar ooit heeft gevoeld. Men heeft berigt ontvangen dat op 11 November, om 10 ure des mor gens, de Japansche stad Jedo door eene aardbeving is verwoest. Daardoor zouden 100,000 huizen en 54 tempels vernield en 30,000 inwoners zijn omge komen. Op verschillende plaatsen van de stad was ook bij die gelegenheid brand ontstaan. De grond opende zich en sloot zich weder toe, duizende huizen met de daarin zijnde bewoners wegnemende. De schok was ook te Simoda gevoeld. De Japannezen schenen aan deze gebeurtenis weinig gewigt te hechten. De huizen te Jedo hebben slechts eene verdieping en zijn slecht gebouwd, maar de tempels zijn goed gemetseld en hooger. Hel is echter te verwachten dat de opgegeven cijfers overdreven zullen zijn. FRAIVKRIJK. PARIJS30 Maart. De Moniteur heeft heden een einde gemaakt aan de bestaande onzeker heid, door de mededeeling van de volgende aankondiging, die de Prefect van Policie in de straten dezer stad heeft doen aanplakken De vrede is heden ten 1 ure aan het Ministerie van Buitenl. Zaken ge- teekend. De gevolmagligden van Frankrijk, van Oostenrijk, van Groot- Brittannië, van Pruissen, van Rusland, van Sardinië en van Turkye, heb ben hunne handleekening gesteld onder het tractaat, dat een einde aan den tegenwoordigen oorlog maakt, en dat de Oostersche quaestie regelende, de rust van Europa op vaste grondslagen verzekert." Genoemd blad voegt hier nog bij dat de uitwisseling der bekrachtiging van het verdragalhier zal plaats hebben binnen 4 weken en dat binnen dien lijd de onderscheidene bepalingen niet openbaar kunnen worden gemaakt. Bij de tedkening van het verdrag waren al de leden in uniform. Ten 2 ure werd het geschut van de vestingwerken wegens die heugelijke gebeurtenis gelost. Het geschut van het Hótel der Invaliden loste mede een salvo van 101 schoten. Ten 3 ure liet de Keizer aan de leden van het congres zeggen dat hij gereed was hen te ontvangenwaarop zij zich allen naar de Tuileriën hebben begeven. De vreugde was algemeen. Alle huizen werden met vlaggen versierd en heden avond reeds zal eene gedeeltelijke verlichting plaats hebben, om op morgen algemeen en prachtig herhaald te worden. De Keizerin had den wensch uitgedrukt de pen te mogen bezitten, waarmede de leden van de conferentie den vrede zouden teekenen. De Af gevaardigden dit vernemendeen hoewel zij voornemens waren ieder hunne pen als een aandenken te bewarenhebben terstond besloten aan H. M. ge noegen te gevendoor allen met dezelfde pen te teekenen. Door hunne zorg is daartoe eene arendspen(genomen van den konings-arend in den plantentuin alhier) rijk met goud bezet, gereed gemaakt, om na het gebruik aan de Keizerin te worden aangeboden. De Moniteur deelt een berigt mede van den Maarschalk Pélissier, volgens hetwelk de tijding van de bevalling der Keizerin in de Krim aan leiding heeft gegeven tot vreugdebetooning bij hel leger en op de vloot. Het geschut is overal gelost, en een pleglig Te Deum gezongen. Zoodra de Russen de reden van deze vreugde vernamen, hebben zij terstond hunne deelneming betoond door het. aansteken van groote vuren en verlichtingen langs den tegcnovergestelden oever van de baaivan het fort Nicolaas tot aan Inkermann. De Keizer heeft aan Lord Clarendon, Graaf Cavour en Graaf Orloff, zijnen dank doen betuigen voor de prachtige verlichting hunner hotels, bij de geboorte zijns zoons. De zoon des Keizers zalzoo het goede weder dit toelaatdezer da genbegeleid door zijne gouvernantes en minnen, een toglje door de stad maken. Reeds is een piquet jagers te paard tot geleide aangewezen. Ook de Keizerin zal eerstdaags haar eersten kerkgang doenwaartoe reeds de uoodige aanstalten worden gemaakt. Volgens het door de Regering bij het Wetgevend Ligchaam ingediend wetsontwerp omtrent de ligting van 1857, wil zij voortaan 600,000 man onder de wapenen honden. De Regering heeft bevolen in al de groole krijgshavens van Frankrijk slagboomen en afsluitingen, ter wering van vijandelijke stoomschepen, te stellen, als zijnde het nut daarvan te Sebastopol gebleken. Lord Clarendon is reeds naar Londen vertrokken om bij de zitting van het Huis der Lords tegenwoordig te zijn. De levendigheid in de havens van de Middellandsche zee wordt niet minder. Vele schepen gaan naar de Krim om zieken te halenanderen om troepen aan boord te nemen. Men zegt dat 38,000 man uit de Krim naar Algerië zullen overgebragt worden, maar men een togt tegen de Kabylen in het oog heeft; 30,000 man zouden te Konstantinopel verblijven. De Vice-Admiraal Trehouart zal Toulon aan boord van de Bretagne verlaten. De berigten met de Sinaï uit Konstantinopel aangebragt vermelden dat de wapenstilstand aan de oevers der Tschernaïa te midden van een grooten toevloed van Officieren der beide legers geleekend werd. Er werd wijn gebragt en verschillende toasten werden gedronken op eene algeheele verzoening. Een Rus gaf hiertoe het voorbeeld door de gezondheid in te stellen van een Zouaaf, die hem gewond had. De laatste stormen hadden in den Bosphorus talrijke schipbreuken veroor zaakt. Men zegt dat 24 vaartuigen vergaan zijn; volgens anderen 40. De Zwarte zee bleef onstuimig, en de gezondheidstoestand der troepen werd langzamerhand beter.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2