LEYDSCHE COURANT. 185G. N .1: life? MAANDAG 31 MAART. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. <S' w't De Prijs der Courant is ƒ12 tVt het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIMENLANDSCUE BERIGTEN. LEY DEN, 29 Maart. "Woensdag 11. is te Gorinchem in 59-jarigen ouderdom overleden de Beer Mr. A. Boxman, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaalvroe ger Burgemeester van genoemde stad, en Ridder der Orde van den Ned. Leeuw. Als dichter had hij zich een groote naam verworven. De Maat schappij der Nederl. Letterkunde alhier had hem in 1821 onder hare leden opgenomen. Als eene bijzonderheid kan worden gemelddat in de verleden maand onder het toczigt van den Heer Versier, Inspecteur der jagt en visscherij in deze provincie, door den rentmeester van den eigenaar der gronden en 8 jagers, eene jagt heeft plaats gehad op de goederen van den Heer van Graauwenhaanonder de gemeente Stompwijk, en dat bij die gelegenheid in den tijd van 2 dagen, niet minder dan 50 hazen zijn gescholen. Het getal opgenomenenin het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt: 23 Maart 248 volwassenen110 kinderen, te zamen 358. 24 250 112 362. 25 228 110 338. 26 238 108 346. 27 230 98 328. 28 229 91 320. 29 216 91 307. Lil hel dezer dagen openbaar gemaakt verslag van het bestuur der lloll. IJzeren Spoorweg-Maatschappij over 1855 blijkt: Lat de ontvangsten hebben bedragen 1,184,427.06Jals: voorliet vervoer van 1,048,685 reizi gers en militairen, benevens extra treinen ƒ926,762.75, goederen ƒ203,322.70, rijtuigen, paarden en vee/21,247.30 en voor de beambten der posterij ƒ18,435. De telegraaf voor overgeseinde depêches 5,422.25 j diverse verpachtingen ƒ8,588 90 en aan renten van heleeningen ƒ648.16. Le uitgaven bedroegen 908,127.47 als: aan het onderhond van den weg 177,508.33 jdat der stations en de werkplaats te Haarlem ƒ29,076.715 dat der locomotieven ƒ71,328.464, der rijtuigen ƒ47.573.431, tractemenleu vuur en licht der bureaux 4,589.85de beweging ƒ228,666.38, de goederen kantoren aan de stations en de bestelkantoren in de vier steden ƒ44,764.001 electro magn. telegraaf 4,555.45enz. enz. Met inbegrip van het batig saldo des vorigen jaars blijft er thans een overschot van ƒ276,415.00. Dientengevolge zal er een dividend van ƒ42.50 voor ieder aandeel worden uitbetaald en alsdan nog ƒ165.90 in kas blijven. In dat jaar was het verkeer over den spoorweg met 23,904 reizigers toe genomen, en de opbrengst met 27,232 verminderd, hetwelk moet worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat de lijn van den Nederl. Rijnspoor weg van Amsterdam naar Rotterdameene mededinging met den Holland- schen spoorweg heeft te weeg gebragt. De geheele weg en de bruggen zijn in behoorlijken staat. Bij hel bestuur van het XIde landhuishoudkundig congres (te Maastricht) is, van wege Z. M. den Koning ƒ150 en van wege Prins Frederik ƒ200, voor de vee-tentoonstelling ontvangen. De Prov. Staten van Limburg heb ben daartoe eene bijdrage van ƒ1,000 verleend. Bij de op (27 Maart) ten huize Zwanenburg, te Halfweg, gehouden herstemming, ter benoeming van vijf Hoofdingelanden van den Haarlemmer meer-polder, zijn 215 stemmen uilgebragten wel op de Ileeren J. W. M. van de Poll 127, Jhr. H. G. Barnaart 123, C. E. Duyls Cz. Ill Ds. J. J. van Voorst 95, II. v. W. Crommelin 94, H. A. Ilanedocs 74, J. C. van de Blocquery 52, B. Buys 50, A. A. Visser 45, II. Verdegaal 40; zoodat de vijf eersten tot Hoofdingelanden zijn verkozen. Gisteren is te Haarlem het arrest van het Prov. Geregtsliof in Noord- holland in de zaak van Jhr. M. Salvador en S. Fongers ten nilvoer gelegd. Beide deze veroordeelden zijn in hunne woningen aangehouden en naar het huis van arrest geleidten einde van daar naar Amsterdam te worden overgebragt. De Heer Salvador heeft zich luide beklaagd over deze aanhou ding, die hij als onwettig beschouwde. C.) Bij den Burgemeester van Amsterdam is per post een geschenk ont vangen van ƒ1700 aan bankbillcttenten behoeve der gemeentekas aldaar. In den nacht van Zondag op Maandag zijn eenige dieven door buiten- braak in de Kerkeraadskamcr van de Ilerv. kerk te IJsselstein ingeklom men alwaar zjj de kas die met drie sloten was voorzienhebben openge broken maar daarin niets vindendevernielden zij ook het diaconiekastje en maakten zich van de daarin bewaard wordende gelden van de kerk col lecten, meester. Te Kamerik (prov. Utrecht) is thans eene hofstede voor ƒ27,300 in het openbaar verkocht. De verkooper had haar in der tijd aangekocht voor ƒ8000. De eigenaars van den Groenlandsvaarder Dirkje Adarna van Harlin- genhebben bekend gemaakt, dat hun van het vroeger vermelde vergaan van dat schip niets bekend is, en dat het berigt daarvan waarschijnlijk valsch is. - De redacteur van de Asser-Cour. is in hooger beroep gekomen, we gens zijne veroordceling door de Arr.-Regtbank te Assenin zake het stuk tegen den Heer Zylker. Te Rijssen (Overijssel) zijn onlangs twee personen door de Arr. Regl- bank te Deventer veroordeeld tol het betalen van tiende, wegens het polen van aardappelen op tiendpligtige landerijen. Die sommen bedroegen ƒ2.25 en ƒ2.92). Hardnekkig de betaling weigerende, zijn thans hunne onroe rende goederen, ter waarde van 4000 in beslaggenomen om verkocht le worden, ten einde het verschuldigde en de kosten, die meer dan ƒ500 beloopente innen. Onlangs is gemeld, dat nabij Y'erseke in Zeeland een man was ge vonden, wiens kleederen waren in brand geraakt door het opengaan van een tonleidoos, die hij in den zak droeg. De Middelb. Cour. zegt hierom trent dat men algemeen verontwaardigd is over de behandeling hem aan gedaan. Zijne brandwonden waren niet bijzonder erg en althans niet doo- delijk, en toch vond men goed hem naakt op eene opene kar, met een weinig slroo en alleen met eene dunne soort van deken gedekt, door het gure weder le vervoeren. Om warm drinken gevraagd hebbende, is hem ook dit geweigerd, en is de patient onder het vervoer, dat 4 uren schijnt geduurd te hebben, overleden. 's GRAVENUAGE, 29 Maart. Tot Surnumerairen bij de administratie der posterijen zijn benoemd de HH. F. II. II. Dofïignies, A. L. Nagel, P. J. C. van Schuyleuborgh W. J. Snellen en J. W. J. IJssel de Schepper. Z. M. de Koning heeft aan den door zijn werk: De lotgevallen van het Nassaasche Volk en de aangrensenden landen tijdens den dertigja rigen oorlogbekenden Heer Keller van Idstein, in Nassau, de Orde van de Luxemburgsche Eikenkroon verleend. Het heeft de Koningin van Spanje behaagd de Heer W. A. de Bruvn gepensioneerd Kolonel der artillerie en vroeger Chef van dat wapen aan het Depart, van Oorlog, te benoemen tot Commandeur der Orde van Isabella la Calholica. 1111. MM. de Koning en de Koningin zullen zich Donderdag aanst. naar de hoofdstad begeven. Dingsdag aanst. zal er bij den Minister van Builenl. Zaken w:edcr een diplomatiek diner plaats hebben. Heden middag zal er bij den Heer de Belmont, Minister-Resident van de Vereenigde Stalen van Noord-Amerika een diner worden gehoudenter eere van den Heer Buchanan, laatst Amerikaansch Gezant te Londen. Yelc aanzienlijken zijn lot bijwoning van dat diner genoodigd. Dezer dagen is alhier het berigt ontvangen dat de Heer G. A. O. Schneitler, Bevelhebber op 'slands fort Oranje, aan de kust van Guinea, aldaar is overleden. Tot heden zijn de nasporingen naar de vermiste kist, bestemd voor H. M. de Koningin-Moeder, vruchteloos gebleven. Men zet evenwel het onderzoekzoo van de Pruissische grenzen als van Petersburglangs de spoorwegliniSn voort. BUITENLANDSCIIE IIERIGTEN. BKLGIB. BRUSSEL, 28 Maart. Eene 76-jarige vrouw alhier, heeft getracht zich het leven te benemen, ter oorzake van te leur gestelde liefde cn coquetterie. Ilaar minnaar had, om een borreltje te drinkenhaar 10 fr. ontstolendie zij bespaard had om de benoodigdheden voor haar toilet aan te koopen. Op den spoorweg tusschen Chièvres-Attres en Brugelette heeft een treurig ongeluk plaats gehad. Een goederentrein is uit het spoor geslagen. De machinist, tusschen den tender en de machine geklemd, is vermorseld. Die ongelukkige laat eene weduwe en 4 jonge kinderen na. De stooker is mede zwaar gewond en men wanhoopt aan zijn behoud. De locomotief en 2 rijtuigen zijn zwaar beschadigd. Het onheil is aan het breken van de as van de locomotief toe te schrijven. Te Gent zal op 15 Junij de groote, om de 3 jaren te honden, ten toonstelling van schoone kunsten plaats hebben. Men verwacht vele stuk ken uit het buitenland.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1