VRIJDAG 28 MAART. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdug Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. RIMENLAIVDSCIIS BERKiTKN. LEYDEN27 Maart. Bij Koninki. besluit is aan H. de la Maar, Commies der lstc klasse bij 's Rijks belastingen alhier, een pensioen verleend van ƒ472. De St. Cour. beval eene opgaaf van den Directeur van het Museum van Oudheden alhier, Dr. C. Leemans, betrekkelijk de vermeerdering, zoo door aankoop als door geschenken die genoemde verzameling gedurende het laatst afgeloopen jaar heeft erlangd. Hieruit blijkt dat de Aziatische en Aegyptische, maar vooral de Romeinsche en Germaansche Oudheden aanzienlijk zijn vermeerderd, en dat het Museum dientengevolge wederom in belangrijkheid heeft gewonnen. Eene opsomming van de verkregen voor werpenachten wij hier minder noodzakelijk. Alleen zij ten slotte opge merkt, dat de werkzaamheden voor het behoorlijk ten toon stellen der pa pyrussen in de nieuw gebouwde en als papyrus-bibliotheek ineerigte galerij onafgebroken worden voortgezet, zoodat thans nog alleen de HSS. op linnen en eenige fragmenten van Koplische, benevens een paar Grieksche papy russen in orde gebragt moeten worden, om den geheelen rijken voorraad, dien de verzameling voor dezen lak der oudheidkundige studie bezitten algemeenen gebruike open te stellen. De wis- en natuurkundige afdeeling der Koninki. Akademie van We tenschappen zal eene gewone vergadering houden op Zaturdag aanstaan de. De spreekbeurten zullen worden vervuld door de 11H. G. Vrolik, A. A. SebastianJ. Badon Ghyben. Op den 18den dezer is te Hellevoetsluis uitgezeild het koopvaardijschip Jan van Galen, bestemd naar de Kaap de Goede Hoop, hebbende aan boord een 20-tal passagiers, meestal behoorende lot den fatsoenlijken stand, groo- tendeels met het vooruilzigt om aldaar in onderscheidene vakken te worden geplaatst. Onder hen bevindt zich iemand uit de omstreken van Amersfoort, grondig met den tabaksbouw bekend. Hollandsche industriëlen worden in de kaapkolonie en in de Hollandsche Republieken zeer verlangd. De inschrijvingen aan de Kaap de Goede Hoop, voor de noodlijdenden door den watersnood hier te lande, bedragen reeds 1250 Op 9 April eersik. zal er eene afdeeling suppletie-Lroepen naar Indië vertrekkensterk 100 Onderofficieren en manschappenonder bevel van den Majoor der artillerie, Feuilleteau de Bruyn, van verlof terugkeerende, om zich te Nieuwediepaan boord van het schip PalemhangGezagvoerder Hoekstrain te schepen. Uit Weesp wordt het volgende gemeld: Eene bedelares, die bekend staat als niet te wel bij hare zinnenwerd dezer dagen door vier land- houwers, bij avond, tegen belooning van ƒ1.op een stuk lands in dezen omtrek, bescheiden; aldaar werd zij het slagtoffer van de brooddronkenheid dier liedenwelke haar o. a. ook met vitriool-olie bestreken en aan de hevigste pijnen ter prooi lieten; de arme vrouw sleurde zich onder doode- lijkc smarten voort tot Abcoudewerd bij een boer ingenomen cn stierf aldaar ten gevolge van den aan haar g< pleegden moedwil; liet lijk is naar Utrecht ter schouwing opgezonden en de Justitie houdt zich ijverig bezig met het ontdekken der daders. Uit de gemeente Staphorst (Overijssel) zullen eerstdaags een 70-tal per sonen naar Noord-Amerika vertrekken. Onder hen bevindt zich iemand, die alleen zijne tilbare have verkocht heeft en mede reist om in persoon de goede gesteldheid op te nemen, en daarvan overtuigd, in het aanstaande jaar terug zal keeren, ten einde zijne vaste goederen te gelde te maken en zich dan voor goed in de nieuwe wereld te vestigen. De belangrijke werken aan de kapitale zeesluis bij de Wester haven te Vlissingen naderen hunne vollooijing, zoodat men hoopt zich binnen weinige maanden aldaar in het bezit van eene fraaije haven te mo gen verblijden, die niet alleen eene lang gevoelde behoefte vervult, maar ook voor die stad de beste uilzigten opent. De opening van het XIde landhiiishoudknndig congres, hetwelk te Maastricht zal plaats hebben, is bepaald op Dingsdag den 24slen Junij. Van vele zijden, zoowel uit Nederland als uit België, heeft men reeds de toe zegging bekomen, dat het congres door voorname landhuishoudkundigen zal worden bijgewoond en naar het zich laat aanzienzal hel bestuur door ruime geldelijke bijdragen in staat gesteld worden, om de deelneming aan eene te dier gelegenheid te houden vee-lenlooustelling, door het uitloven van schoone prijzen op te wekken. Te Waalwijk is Zaturdag 11. brand ontdekt in het huis van een koop man in leder, die weigerde zijne deur voor de hulpbiedende personen te openen. Na met geweld zich den toegang gebaand te hebbenis men den brand spoedig meester geworden. Van wege de regterlijke magt is daarop alles verzegeld en een bewaarder in het huis gesteldin afwachting van nader onderzoek. 's GRAVENHAGE27 Maart. Z. M. heeft den Heer Decker, Directeur der Koninklijke Opperhofboek drukkerij te Berlijn, benoemd tot Ridder der Orde van de Eikenkroon, wegens de aanbieding van een exemplaar der prachtuitgave van het N. T. naar de vertaling van Luther. Aan deze uitgave alsmede aan meer andere voortbrengselen van die drukkerijis op de Londensche wereldtentoonstel ling in 1851 de gouden medaille toegekend. Z. M. de Koning zal in de volgende week zijn jaarlijkseh bezoek aan de stad Amsterdam brengen. Volgens bekendmaking van den Opper-Ka- merheer en den Chef van het Militaire Huis des Konings zal Z. M. op 4 April gehoor verleenen aan commissiëii en aan burgerlijke en militaire autoriteiten en op 5 April aan bijzondere personen. Door Z. M. zijn benoemd tot Burgemeester: Ie Kloosterburen, J. Wa terbolk en te NoordbroekDijkstra. Tot Ontvangers zijn benoemd: te Huissen, F. G. van Deldenthans te Didam; te DidamD. II. W. Laeyendecker, thans te Westervoort; te Westervoort, F. F. C. Steinmetz, thans te Heerewaarden; te Hoogkerk, D. J. P. N. Gaymans, thans te Ruurlo, en te Ruurlo, N. B. II. Malingré, thans te Horssen. Tot Attaché bij het Ned. Gezantschap te Brussel is benoemd Jhr. Mr. E. van den Boschtot hiertoe in dienst bij het Dep. van Buitenl. Zaken. Bij Kon. besluit is vrijdom van port toegekend voor de briefwisseling, behoorende lot den gewonen werkkring der Ycreeniging ter bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid. De Heer van Meeuwen, Commissaris des Konings in Limburg is alhier aangekomen. In de zitting van den Hoogen Raad van hedenzouden de pleidooijen gehouden worden in de zaak van A. Hansen, een der oud-bedienden van Z M. Willem I tegen de Ilooge Erfgenamen van wijlen Z. M. Willem II. Die pleidooijen zijn echter uitgesteld. Men schrijft dit toe aan voorstellen tot schikking, welke namens de Erfgenamen zijn gedaan, en welke tot nadere onderhandelingen aanleiding hebben gegeven. Door de leden van den Hoogen Raad der Nederlanden zal aanst. Don derdag in het hotel Paulez aan den lieer Voorzitter van dien Raad een diner worden aangeboden. Bij de Tweede Kamer der Staicn-Generaal zijn reeds ongeveer 200 adressen ingekomen houdende bezwaren tegen de wet op hel lager onderwijs. Met genoegzame zekerheid verneemt men, dat bij hel onderzoek van het wetsontwerp op de regterlijke organisatie, in de Afdeelingcn van de Tweede Kamer der Stalen Generaalhet voorstel om deu Hoogen Raad in een Hof van Appèl te veranderen, zeer ongunstig is opgenomen. (ffbl.) Naar men verneemt werd den 17dcn Jan. 11. uit de residentie naar Pe tersburg een koffer verzonden, toebelioorende aan en bestemd voor II. M. de Koningin-weduwe, waarin zich eene aanzienlijke waarde bevond aan edel gesteenten en andere kostbaarheden, lil het laatst der vorige weck ontving men berigl uit Petersburg, dat men dien koffer aldaar nog niet ontvangen had, waarop men zich naar het bureau der onderneming van van Gend en Loos spoeddeom aldaar te vernemenwat van denzelve geworden was sedert zijne bezorging. Dadelijk loonde men echter aan voornoemd bureau, dat de koffer afgezonden en aan de Pruissische grenzen door de onderneming ter verdere opzending was afgegevenzoodat men allen grond heeft te ver moeden dat dezelve op zijnen verderen togt is zoek geraakt. ('sGr.Nb.) Volgens het rapport van den Ned. Consul te Boulogne is het Schc- veningsche barkschip de Jonge Hendrik David, door hevigen storm op een logger geslagen, zoodat het schip is gezonken. De bemanning is door den Franschcn stuurman Ducarme met groot gevaar gered cn te Boulogne aan wal gebragt. Gisteren avond is de bemanning van dit schip, dat aan den reeder Jacob van Duyn te Scheveningen toebehoord heeft, in geheel verarmden toestand aldaar aangekomen. Zij hebben de reis over Calais, Duinkerken, Gent en Antwerpen herwaarts genomen en zijn door onze Consuls op die plaatsen en te Boulogne overal zeer menschlievend behandeld geworden. Wij mogen verwachten dat de menschlievende handelingen van den Fransehen stuurman Ducarme de aandacht onzer Regering niet zullen ontgaan. BIHTENLANDSCHE I1KHIGTCV BRLGIiS. Door den Heer L. Ilijmans, vroeger aan de redactie van de Ind. Beige verbonden, zal eerstdaags een nieuw-dagblad worden uitgegeven, onderden titel van la Presse Beige. Hiertoe is eene vereeniging opgerigt met een kapitaal van 400,000 fr. De Heer Hjjmans heeft echter nog moeijelijkhe- den te verwachtendaar er reeds een blad onder dien naam is verschenen

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1