ven om den mast op le riglcnaan welks lop de Parijzenaars gewoon zijn de ster van die Ridderorde in vuur van verschillende kleuren le zien schit teren. Aan het Dep. van Buitenl. Zaken, waar het congres zitting heeft, wordt eene groote gas-verlichting gereed gemaakt. Voor het Engelsche ge- zanlschaps-hótel worden toebereidselen gemaakt voor een grooten feestdag, en bij alle Minisleriën en openbare gebouwen zijn de toestellen van den 17<icn bewaard gebleven. Alles kondigt met zekerheid een groot vreugde feest aan. Men verwacht dat op het Congres ook later de Italiaansche zaken zullen ter sprake komenvooral de bezetting der Romeinsche staten door vreemde troepen. Als Frankrijk terugtrekt, zal ook Oostenrijk moeten wijkendaar het hoog tijd is dat de invloed van die laatste Mogendheid op de Italiaansche hoven ophoudt. Maar als de Franschen Rome en de Oos tenrijkers Bologne verlaten, is men bevreest voor het uitbarsten van een opstand. Dit zoude niet onmogelijk zijn, maar, zoo de Pauselijke Regering zich niet dan door de kracht van bajonnetten kan staande houdenmoet zij wel zeer slecht zijn ingerigt. De Mogendheden erkennen allen dat het be stuur in den Pauselijken Staat schandelijk en geheel in strijd met de eischen des tijds is. Oostenrijk zal zich bij de behandeling van dit vraag stuk in eene netelige stelling bevinden. De Prefect van Policie, de Heer Pietri, heeft al de Commissionairs of Makelaars bij zich ontbodenen hen aangezegd dat zij zich van den handel in vreemde fondsen, die niet oiFicieel zijn genoteerd, moeten onthouden, als ook van den verkoop van aandeelen in nieuw opgerigtc maatschappijen. Ten einde gelegenheid te geven de loopende zaken af te doenzal dit ver bod met den 25stcn dezer van kracht zijn. Deze maatregel treft vooral de actiën van het Oostenrijksche crediet-mobilier, waarin sedert twee maanden aanzienlijke handel gedreven wordt en de actiën van de Londensche omni bus-maatschappij. De Regering van de stad Rijssel had onlangs een wedstrijd geopend voor bouwkundigen, ter inlevering van een plan voor eene nieuwe hoofd kerk, waartoe reeds voor 3 millioen fr. is ingeschreven. Uit alle oorden van Europa is aan die oproeping gehoor geven, zoodat 600 ontwerpen zijn ingekomen. Zij zijn thans ten loon gesteld en beslaan eene ruimte van 315 ellen. Vroeger werd de gemeente Longepierre veel door brand geteisterd. Eene bende boosdoeners, aan welks hoofd de Burgemeester van die plaats stond, werd daarvan beschuldigd. De Burgemeester heeft zich zelve van het leven beroofd, en drie der bende zijn door bet Hof te Chalons schuldig verklaard en tot de doodstraf verwezen. De berigten te Konstantinopel uit de Krim aangebragt vermeldendat er vriendschappelijk verkeer tusschen de Fransche en de Russische Officie ren plaats heeft. De Russen verbergen niet dat zij gaarne den vrede uit de onderhandelingen zouden zien voortspruiten. De gezondheidstoestand is nog bedroevend. De hospitalen blijven steeds vol. Op vele punten waren de rations verdubbeld. Men is druk bezig met de slooping van de Hendrik IV, die in het vorig jaar is verongelukt, en welk schip aan de troepen eene uit muntende hoeveelheid hout heeft opgeleverd. Het weder blijft zeer ruw. Te Konstantinopel zelve heeft minder opstopping in de hospitalen plaats, maar dit is eerder aan het ophouden der toezending uit de Krim te wijlen dan aan vermindering van de hevigheid der typhus. De Geneesheer Bou- querot is bezweken; ook is sedert 1 Feb. de vijfde ziekenverpleegster over leden. Deze zusters hebben zware beproevingen door te staan. 16 hunner liggen ziek te S'. Benoït en nog vele anderen in de ambulances. De opzig- ster is mede door het ruwe weder op hare rondreize ongesteld geworden. Het verzenden van troepen naar het Oosten beeft opgehouden. De schepen die naar de Krim vertrekkenhebben slechts de noodige beman ning aan boord. Alles schijnt de spoedige terugkeer van ons leger aan te kondigenmet uitzondering van een gedeelte dat wel noodig zal zijn om aan den Sultan de behulpzame hand te bieden tot invoering van de vastge stelde hervormingen. Dit langer verblijf zal door velen onzer soldalen met genoegen worden vernomen, want bij den legenwoordigen toestand van het leger heeft men het ergste te vreezen van eene opeenstapeling van mensehen op de schepen. SP AN JE. MADRID, 18 Maart. De Gaceta bevat de volgende mededeeling: De Regering heeft narigtcn ingewonnen en verzamelt bescheiden betrekkelijk het door een dagblad ver melde feit, dat een regterlijk ambtenaar, in zake van den te Barcelona ver- toevenden leeraar der Protestantsche godsdiensteen vonnis zou geveld hebben waarbij de tweede hoofdbepaling der constitutie zoo uitgelegd is als of zij de godsdienstige verdraagzaamheid in Spanje ingevoerd had. Het is de wil van de Regering die bepaling in geest en letter tot eene waarheid te makengelijk in de bedoelde zaak gebleken is door de circulaire van het Depart, van Justitie van 19 Febr. jl. (vroeger ook door ons medegedeeld). ITALIË. De aanleg van den spoorweg van Rome naar Civita-Vccchia zal waar schijnlijk aan den Hertog de Rianzarès, echtgenoot van Koningin Maria Christina van Spanje, worden vergund. Te Milaan is eene ministeriële aanschrijving ontvangenwaarbij het verboden wordt de ambtenaren, om hunne gedragingen in 1848, verder te bemoeijelijken. Te Parma heeft wederom een staalkundige moordaanslag plaats gehad. De Heer Gaetano Bordi, is op de straat door een dolksteek getroffen. Ten gevolge van deze gebeurtenis is door de regering de stad en omstreken in staat van beleg gesteld. De bezitters van wapenen moeten die aan de Overheid uitleveren en de personen, die van geen verblijf kaart zijn voor zien, moeten het grondgebied verlaten. De Sardinische regering heeft troe pen gezonden om een waakzaam oog op de grenzen te houden. PRUISSEN. BERLIJN, 23 Maart. De nieuw benoemde Gouverneur-Generaal van Neêrl.-Indiëde HeerPahud, is den 19d™ van hier naar Weenen vertrokken. De vroegere geruchten omtrent den dood van Baron van Canitzdie in een tweegevecht zou gevallen zijn, en volgens later berigt, de handen aan zijn eigen leven had geslagenzijn allen gelogenstraftdoor de ver schijning van dien Heer in hel Casino. -— Volgens eene bekendmaking, te Hamburg ter beurze aangeplakt, heeft de Commodore Watson, Bevelhebber van het Engelsche escader in de Oost zee, de haven van Libau en de overige Russische havens in genoemde zee in slaat van blokkade gesteld. De Russische schepen hebben de vaart tot op het laatste oogenblik volgehouden. Men verwacht echter dat deze strem ming van korten duur zal zijn, en dat de handel ook in deze streken we der spoedig zal herleven. In de Saksische gemeente Eibenslock zijn 140 woningen door brand vernield. OOSTENRIJK. WEENEN, 22 Maart. De Keizer heeft liet besluit tot eene aanzienlijke vermindering van het leger geteekend. Die vermindering zalnaar men zegt, 200,000 man bedragen. Donderdag II. heeft wederom de gebruikelijke voelwassching plaats ge had. Zoo als gewoonlijk werden daartoe 12 bejaarde mannen en even zoo vele vrouwen uitgekozen, de jongste was 83 en de oudste 91 jaren oud. Nadat de Keizer en de Keizerin de plegtigheid hadden volbragt, werden zij als naar gewoonte, op een uitgelezen maaltijd en wijn onthaald, en vervol gens met het overschot en eene geldelijke toelage begiftigdmet rijtuigen huiswaarts gebragt. De overdragt van de Italiaansche spoorwegen aan de maatschappij van de IIII. Laing, Blunt, Talebot en Rothschild heeft zijn beslag gekregen en is door partijen geteekend. Het kapitaal van 180 millioen zal, naar men verneemt, in 130 millioen aan actiën, elke van 200 fl. en in 50 mil lioen aan obligalien bestaan, van welke elk der deelnemers voor zijn aan deel een vierde moet nemen. Bij alle boekhandelaars dezer stad zijn de exemplaren in beslag geno men van hel werkjeKatholieke Kalender, uitgegeven door Dr. Jarisch bekend door zijne hevige aanvallen tegen alle niet-katholieke geloofsbelij denissen. Dr. Jarisch, Priester en lid der school-commissie te Grütz, is in de uitoefening zijner bedieningen geschorst. Deze maatregel is genomen ten gevolge der klagten van Vorst SchwarzenbergMilitair Gouverneur van BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEY DEN; gciien de Circulaire van den Staatsraad Commissaris des Konings in de Provincie Zuidhollaud van den lid"1 Maart 1856. A. N°. 2356, 2 Afd. ProvBI. N°. 29, doen te weten: dat bet Zijne Majesteit heeft behaagd, bij besluit van den 9den Februarij II. N°. 49, het Departement van Oorlog te magtigeri, om de miliciens der ligting van 1855, die, bij de verschillende corpsen van bet leger in reserve zijn gesteld, tegeri den lste" April aanstaande in werkelijke dienst op te roepen ten einde gekleed en in den wapenhandel geoefend te worden, en wel die, welke tot hel wapen der Kavalerie en de regementen Veld- en Rijdende Artillerie liehooren in het algemeen voor den tijd van één jaar, en die welke bij het wapen der Infanterie, de drie regementen Vesting-Artillerie, het corps Pontonniers en het hataillon Mineurs en Sappeurs zijn ingedeeld, voor den tijd ,van zes maanden. Dat bij opgemeld besluit tevens is bepaalddat op den 10<len Julij aanstaande bij de onderscheidene corpsen, onder al de miliciens, uit de reserve in active dienst opgeroepen, eene loting zal plaats hchhcn, ten einde daarnaar te regelen wie hun ner bij bet met verlof zenden der Ligting, tot zamenstelling van dat gedeelte der Nationale Militie, hetwelk den Koning voorbehouden is te doen zamenblijvenvoor zoo veel de dienst der onderscheidene wapens zulks mogt vorderen, langer in wer kelijke dienst zal moeten blijven, of wel later bijaldien dit noodzakelijk mogt zijn, weder onder de wapenen geroepen zal kunnen worden. Ten einde niemand daaromtrent onwetendheid zal kunnen voorwenden, zal deze door aanplakking en plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voorn"1., Leyden, 18 Maart 1856. VAN LIMBURG STIRUM De Secretaris, v. PUTTKAMMER. Zevenbergenalwaar de werken van Dr. Jarisch een groote spanning onder de Protestanlsche bevolking dier provincie hebben le weeg gebragt. De voorstanders der godsdienstvrijheid hebben deze handeling van het openbaar gezag zeer toegejuicht. In 1855 werden in Zevenbergen premiën uitgedeeld voor het vellen van 843 wolven en 135 beeren. TURKTE. De terugkomst van Omer-Pacha maakt geen grooten indruk. Men spreekt weder van zijne vroegere voorstellen, en zegt, dat hij daarop wenscht terug te komendaar hij vermeent nog steedseven als vroeger onmisbaar te zijn. Men houdt het er echter bepaald voor dat, zoo hij volhardt om zijn ontslag te nemen, dit hem zal worden verleend. De eebtgenoote van een Hongaarsch Officier, in dienst des Sullans, be woonde een huisje in de Turksche wijk, dat zij lot bezuiniging gedurende de afwezigheid van haar man gehuurd had. Zij stierf, en daar zij tot de Katholieke gezindte behoord had, wilden eenige vrienden van den Officier met eenige Priesters de begrafenisplegtigheid volvoeren. Toen de bewoners der wijk dit ontwaardennoodzaakten zij hen door geweld zich te verwij deren, bonden, naar men zegt, het lijk op eene plank en wierpen het in zee. De waarheid van dit laatste mag men echter betwijfelenwaarschijn lijker is het dat zij het lijk in den kuil hebben geworpen, die tot verza melplaats dient van de lijken der zwarte slaven en slavinnen. Volgens de Presse d'Orient heeft Dost-MohamedKhan van Cabocl zich van de provincie Kandahar meester gemaakt. De Persische Regering had troepen afgezonden om hem terug te slaan. STARS BERIGTEN.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3