LEYDSCHE irê$w-- COURANT. WOENSDAG 26 MAART. 1856. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is fl 2 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. RINNENLANDSGHE BERIGTEN. LEIDEN25 Maart. liet Paasclifecst werd gisteren in de Hervormde gemeente alhier op eene waardige en pleglige wijze besloten. Een feestelijke zangslond zooals te voren wel op het Kersfeest in de Pieterskerk gehouden werd, had nu plaats in de Ilooglandsche kerk, onder de leiding van den Wel-Eerw. Zeer Gel. fleer de Blaauw. liet kerkgezang der gemeente werd gedurig op eene gepaste en treffende wijze afgewisseld door het koor der Gereformeerde weeskinderen, die daar toe behoorlijk voorbereid en geoefend door Meester de Haas en den Heer Hepp, zich op eene uitmuntende wijze van hunne taak kweten, en veel lot liet aangename en stichtelijke van deze eigenaardige godsdienstoefening heb ben bijgedragen. Niet minder werkten daartoe mede de hartverheffende toespraken van den redenaar, geheel toepasselijk op hel gezang. Al wat men hoorde, maakte door vorm en inhoud beide, een heiligen en regt fees- lelijken indruk, waarvan de opgewekte stemming der talrijke schare, bij liet verlaten van het tempelgebouwde onmiskenbare getuigenis opleverde. Eere liebbe de voorganger en allen die met hem medewerkten ter berei king van het voorgestelde doel dezer feestelijke zamenkomst. Eere hebben de burgers van het weeshuis, die, door aan de algemeene stichting hunne zangkunst dienstbaar te makeneen blijk van erkentenis hebben willen ge ven voor het goede dat zij als kinderen der gemeente genieten. Maar eere liebbe ook de gemeente die door hare talrijke opkomst geloond heeft hare Paaschviering door eene daad van menschlievendheid te willen heiligen want de opbrengst der toegangskaartjes zal ook nu wederom strekken 0111 te voorzien in de behoefte aan Evangelische Gezangboekendie bij den ge ringen stand beslaat. De bijwoning dezer plegtigheid heeft zeker bij me nigeen den wenscli opgewekt, dat meermalen, op onze hooge Christelijke leesten, der gemeente zulk een rein godsdienstig genot, in verband met zulk een nuttig en weldadig doel, moge bereid worden. Voor liet volgende is 011s door een ooggetuige eene plaats verzocht: Na den alloop van den plegligen zangslond, had er in het weeshuis hel aandoenlijkste looneel plaats. Omtrent den lijd van hunnen gewonen avond- i'isch trad de Heer de Blaauw, de waardige spreker en voorganger gedu rende den zangstond, met eene commissie uit Broederen Diakenen, zijnde de 1111. Zaalberg en Gillissen, de eetzaal binnen en bedankte de weezen, uit de volheid zijns harten, zoowel voor zich, als uit naam der gemeente, voor de heerlijke uitvoering en welwillende medewerking, en beloofde hun, dal zij dien dank eerlang nog op eene andere wijze zouden ondervinden. Ver volgens hield de geachte Leeraar lot hen eene aandoenlijke maar tevens opwekkende toespraak en eindigde met een zielroerend gebed, waardoor verre de meeslen zoo getroffen waren, dal zij hunne tranen niet konden bedwingen, en naauwclijks was het Amen uitgesproken, of de kinderen hieven, geheel uit eigen beweging, de woorden aan van 't bekende vers: Dat 'sfleeren zegen op 11 daalom zingende den geliefden leeraar Gods besten zegen toe te bidden, die ziglbaar getroffen hun den zegen gaf en toen de eetzaal verliet, om aan zijne aandoeningen den vrijen loop te geven. Zoo mogt dan die zangstond, behalve lot het bekende doel, ook nog eenen gezegenden invloed uitoefenen op de jeugdige harten dier ouderlooze kinderen, en zoo moge dat burger-weeshuis, dal eenmaal door de vaderen werd geslicht en waar meer dan 400 kinderen niet alleen verpleegd worden, maar ook eene echt Christelijke opvoeding genieten, het bestendige voorwerp zijn van de algemeene belangstelling en vooral van de Christelijke en be kende liefdadigheid van Leydens ingezetenen. V. Omtrent de zaak van A. Blomdie wegens moedwilligen manslag op de dochter van C. van Velzen, onder Hazerswoudegepleegd, op 4 April voor het Prov. Geregtshof zal lercgt staan, deelt het JFcckbl. v, h. II., in de akte van beschuldiging, hoofdzakelijk het volgende mede: Zoo als bekend is, heeft de besch., vroeger in dienst van van Velzen en als zoodanig de gcheele localiteit van het huis van zijn gewezen meester kennendealleen liet voornemen gehad 0111 er diefstal te plegenten einde gelijk hij later moet hebben voorgegeven, aan zijn voornemen om te trou wen te kunnen gevolg geven en zich de daartoe benoodigde gelden te ver schaffen. Uit de instructie is gebleken dat de aan den diefstal voorafgegaan zijnde manslag daaraan is toe te schrijven dat de besch. zich heeft bedro gen gevonden in zijne verwachting, dat al de bewoners zich op den bc- wusten Zondag als naar gewoonte naar de kerk zouden hebben begeven en hij dus het huis verlaten zou vinden; dat hij alzoo legen die onderstelling in de woning de verslagene aangetroffen hebbende, hoewel zij hem moet hebben uitgenoodigd zich te verwijderen onder belofte van geheimhouding, echter, uit vrees voor ontdekking van den voorgenomen en reeds lot een begin van uitvoering gekomen diefstal en ten einde daarvan geen levenden getuige te hebbenhaar beloofd stilzwijgen dadelijk moet hebben van de hand gewezen en zijn voornemen hebben kenbaar gemaakt 0111 haar te doo- denonder toevoeging der woorden: dat kost je je leven dat daarop Maria naar den koestal is gevlugt en door den besch. achtervolgd; dat al daar, in aanmerking genomen de sterke ligchaamsbonw van het 18-jarige meisje en het op den grond verspreid vinden van hare muts en andere stukken van hare kleederen. eene hevige worsteling moet hebben plaats gehad, en de besch. haar met een toevallig in den stal aanwezigen klomp onderscheidene slagen op het hoofd heeft toegebragt, terwijl zij hem daar entegen in een zijner vingeren heeft gebeten; dat echter het slagtoffer ten laatste het onderspit heeft moeten delven en in slaat van bezwijming ge raakt zijnde, door den besch. in een daar aanwezigen koelbak werd ge worpen en daarin onder het water gehouden tot dat dal zij levenloos was, waarna hij den diefstal heeft gepleegd en zich verwijderd. Overigens heeft de beschuldigde bij zijne arrestatie de misdaad hardnekkig ontkend, doch de legen hem al meer en meer ontstaande bezwaren niet kunnende ontzenuwen (gelijk 0. a. het ten zijnen huize hij gelegenheid eener gedane huiszoeking aanwezig gevonden bebloed adreskaartje van den orgelma ker Lohman te Lcyden dat in hel bezit is geweest van den vader der verslagene en door den besch. die niet kan lezen, voor bankpapier was aangezien) eeltige dagen later tol eene volledige bekentenis zijner euveldaad is gekomen. De besch. is 30 jaren oudpokdalig en heeft een zeer dom uiterlijk. Men verzekert dat hij 0 jaren op school is geweest, zonder ge durende dien tijd te hebben leeren lezen. Van goeder hand zijn wij verzocht te melden, dat het vroeger gege ven berigt aangaande het monument van den Iloogleeraar A. des Amorie van der Hoevenonjuist is. Wel heeft er eene bekrooning. plaats gehad van een der ingezonden prijs ontwerpenwelke eer is ten deelgevallen aan het plan van den Heer 11. M. Te'tar van Elven MGz. te Amsterdam, maar nog is de aanbesteding van het monument niet geschied, terwijl ook over de inscription, daarop te plaatsen, nog zal moeten beslist worden. (U:C.) Op den 18den dezer heeft het hoofdbestuur van de commissie voor de oprigting van een standbeeld voor Laurens Cosier te Haarlem, eene verga dering gehouden. In die bijeenkomst zijn onderscheidene maatregelen geno men betrekkelijk de feesten, die bij de onthulling van dal standbeeld zullen plaats hebben en is o. a. bepaald, dat de onthulling zelve zal geschieden in de helft der maand Jul ij aanslaande. Men verwacht dat een groot aan tal vreemdelingen aan die feestviering zullen deelnemen. De Ingenieur J. W. Bake, thans Administrateur bij de Hollandsehc Spoorweg maatschappijontving dezer dagen van het Hoofdbestuur der Nederlandsche IUiijnspoorweg-maalschappijals een blijk van tevredenheid over de door hem aan die Maatschappij bewezen diensten, een fraaijen zil veren boulloir ten geschenke, met het opschrift: »De Nederlandsche Rhijn- spoorweg-maatschappijaan den Ingenieur J. W. Bake, wegens bewezenc diensten bij den aanleg van den Rotlerdamschen zijtak 1856." Volgens de N. 11. C. heeft de Minister van Binnenl. Zaken aan den Gemeenteraad van Arnhem de begrooting voor die gemeente terug gezonden aangezien een en ander niet juist met de cijfers, die werkelijk bekend zijn, in overeenstemming is. Ook de plaatselijke verordeningen vonden geen bij val bij het hooger bestuur. Het houwen van het R. K. Seminariumwaarvan de grondslagen in het vorige jaar zijn gelegd, in den 18dc™ dezer te Driebergen aangenomen door den Heer A. Kok, van Rijsenburg, voor de som van ƒ106.780. In eene vergadering van het Departement der Maatschappij tot Nut van 'l Algemeen te Deventer, is aan den Stuurman W. van Essen bekend gemaaktdat het Hoofdbestuur van de Maatschappij had besloten hem de gouden medaille toe te kennen. Volgens een te Ilarlingen loopend gerucht zou de Groenlandsvaarder Dirkje Adama in het ijs bezet en gezonken zijn. Het is te wenschen dat deze lijding zich niet bcvestige, als zijnde dit schip nog het eenigste dat zich met die tak van nijverheid bezig hield. Uit het voorloopig verslag van de Commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer, over het wetsvoorstel lot herziening der tabel, regelende de verdeeling des rijks in kiesdistricten en tot wijziging van eenige bepa lingen der Kieswet, blijkt, dat er onder de leden over de doelmatigheid van dit voorstel groot verschil van gevoelen bestaat. De verdeeling in groote of in kleine kiesdistricten, heeft aanleiding ge geven tot veel gedachtenwisseling. Volgens het oordeel van een groot aan tal leden, beantwoorde het voorstel niet aan het 3,lc lid van art. 99 der Kieswet en was men bij eene herziening niet zoo vrij meer als bij de eerste vaststelling. Toen kon men niet anders dan onpartijdig zijn thans daar-

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1