LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 21 MAART. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Nummers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant ivordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. BU deze Courant T>ehoort Bijhlad Af". 6. BltMIVhlNLAiMlSOHE BKlllGTKlM. LEY DEN, 20 Maart. De vergelijkende staat van de opbrengst der belasting op voorwerpen van verbruikten behoeve dezer gemeente gehevengedurende de maanden Januarij en Februari] 1855 en 1850, is zeer gunstig, en, wat de resultaten betreft, hoogst opmerkelijk. 1855. 1856. De opbrengst was in Januarij 14722.55 J- ƒ14191.86 Februarij - 12041.40; - 12534 71; Te zamenƒ26763.96 ƒ26726.57; Af, teruggegeven bij uitvoer - 1178.62; - 6966.59 Zuivere opbrengst ƒ25585.33;. ƒ19759.98; In de plaats van de verminderde gemeente-belasting op het gemaal en de afgeschafte poortgelden, zal in 1856 eene verhoogde hoofdelijke omslag ge heven worden; die verhooging bedraagt ƒ70000 in het jaar cp dus in twee maanden ruim ƒ11600. Bij de opbrengst over Januarij en Februarij 1856 ƒ19759.98; moet dus nog gevoegd worden het bedrag van den verhoogden hoofdelijken omslag over twee maanden - 11600. Gehcele opbrengst in 1856 ƒ31359.98; Dito dito 1855 - 25585.33; Meerder 1856 5774.65 Deze uitkomst is zeker verblijdend, maar de bijzonderheden wat het ge maal en geslagl betreft, zijn dit zeker nog veel meer. Het verbruik van tarwe en rogge staat in deze gemeente bijna gelijk het gemaal heeft in Januarij en Februarij 1855 opgebragt 14715.85;de belasting op 100 tarwe bedroeg toen ƒ5.80, op 100 ffi rogge ƒ1.44, op die 200 te zamen 7.24; het verbruik van tarwe en rogge heeft dus in die beide maanden bedragen 406.516 ffi. In 1856 is de belasting op 100 tarwe ƒ3.op 100 ffi rogge ƒ0.60, op die 200 te zamen ƒ3.60; de opbrengst dier belasting is in Januarij en Februarij 1856 geweest 10112.91;; het verbruik van tarwe en rogge heeft dus in die beide maanden bedragen 561,828 ffi, dat is, een honderd rijf en vijftig duizend drie honderd en twaalf ffi beer dan in 1855: met andere woorden, een groot deel der arbeidende en geringe burgerklasse, die een jaar geleden het gebruik van brood geheel of grootendeels moest ontberen kan nu ook van tijd tot lijd, of in ruimere mate rrood eten. In 1855 bestond er cene zeer uitvoerige keur op de heffing der belasting op het geslagt; er werd eene peilrekening gehouden van levend vee bij sla gers en veehouders; invoer, vervoer en uitvoer van levend vee, mogl niet geschieden dan met inachtneming van talrijke, belemmerende en kostbare formaliteiten, die volstrekt noodig geacht werden ter verzekering der ge meente-belasting. In de nieuwe verordening is dat alles weggevallenmaar niet zonder hevige tegenkantingomdat de proefneming te gevaarlijk geacht werd. Leert nu de ondervinding dat die vrees gegrond was? Verre van daar: het geslagt heeft in de twee eerste maanden van 1855 opgebragt ƒ3190.00;, in 1856 3293.76, dus 103.75; méér, niettegenstaande dat de belasting bij invoer, die in 1855 nog 7 cents per Ned. ffi bedroeg, nu in 1856 op 6 cents verminderd is; bijna een vijfde van het binnen de gemeente gebruikt wordend vlcesch, wordt ingevoerd; aannemende, dat in de beide eerste maanden van dit jaar de belasting op het geslagt bij invoer ƒ600 be dragen heeft, dan zou tegen de vroegere belasting van 7 cents, de opbrengst nog ƒ100 meer hebben bedragen: het is mogelijk dat er meer restitutie ge geven is voor uitgevoerd vleeschmaar dat zal toch wel zeker geen ƒ200 bedragen hebben. De slotsom is, dat slagers, veehouders, en zij die vee ter markt brengen, ontheven zijn van alle formaliieiten bij invoer, vervoer en uitvoer van vee, dat cr geenc peilrekening meer bestaat, en dat de ge meente-inkomsten door hoogere opbrengst gebaat worden. Nog eene opmer king: de ondervinding van twee maanden is niet voldoende, om met grond aan te kunnen nemendat die resultaten op den duur even gunstig zullen blijven, maar zij schijnt te moeten aansporen om eene proefneming voort te zetten, die vrijheid van bedrijf aan de belastingschuldigen verzekert, zonder de gemeente-inkomsten te benadeelen. Ingez Gisteren werd op cene eenvoudig-plegtige wijze het eerste jaarfeest gevierd van de stichting der Bewaarschool voor arme en havelooze Kinde ren, gevestigd in de Groenestecg alhier. De Oosterkerk, voor deze feestviering welwillend afgestaan, leverde een indrukwekkend en roerend schouwspel op. Ia het ruim zaten de leerlingen der school, kinderen van twee- tot zesjarigen leeftijd, ten getale van drie honderd veertig, zindelijk in voorkomen en netjes uitgedoscht met de kleedingstukkendie zij den vorigen dag van de Dames-Patronessen ten geschenke bekomen hadden. Overigens was geheel hel kerkgebouw opge vuld met eene talrijke schare, waaronder verschillende Commissiën en vele der aanzienlijkste ingezetenen dezer stad, allen begunstigers dezer inrigting, hetzij door giften of door jaarlijksche bijdragen en thans tiilgenoodigd om iets van de vruchten hunner liefdadigheid te komen aanschouwen. Ds Sepp heette, namens de Directie, de vergaderden hartelijk welkom en bragt een kort verslag uit nopens den staat der Bewaarschooldie allezius gunstig mag genoemd worden, terwijl ZF.w. tevens loffelijke melding maakte van den ijver der Hoofdonderwijzeres en hare mede-Onderwijzeressen en Helpsters. Hierna gaven de leerlingen, tot ieders genoegen, van hunne ge maakte vorderingen eenige proeven, die telkens afgewisseld werden door meerstemmig gezang, terwijl aan een 32-lal hunner, die, den leeftijd van 6 jaren bereikt hebbendeeerstdaags de school zullen moeten verlateneen fraai gebonden kerkboek, als blijk van goedkeuring en ter herinnering aan dezen dag, werd uitgereikt. Nadat nu nog, in een gepast gezang, aan de Directie voor hare zorg en aan dc aanwezige gasten voor hunne deelneming, de kinderlijke dank was toegebragt, werd de pleglighcid gesloten met lof aan God en de vurige bede, dat Zijn zegen verder moge rusten op deze menschlievende inrigting. In geregclden optogt keerden daarna de kinderen uit het kerkgebouw naar de schoollokalen terug en werden weldra gevolgd door het mceren- deel der Heeren en Dames, die genegeu waren oin zich te overtuigen, dat de leergierige kleinen niet minder in staat en bereid waren doorslaande proeven te geven van uitmuntenden eetlust. Dit jaarfeest heeft ongetwijfeld een aangenaraen indruk achtergelaten op alle oor- en ooggetuigen en zal de ingenomenheid met de Bewaarscholen voor arme en havelooze kinderen onder onze stadgenooten niet weinig hebben bevestigd en verhoogd, zoodat de Directie wel niet bedrogen zal uitkomenwanneer zijovereenkomstig hare verklaringbij een erkentelijk terugzien op de tot dus ver ondervonden ondersteuning, met blijden moed en goede verwachting op den ingeslagen weg durft voortgaangetrouw aan de leusa Geef den armen onderwijs en opvoedingdan bewijst gij hem de grootste weldaad Aan D. van Duin of Duyn, gewezen geregtsdienaar alhier, is bij Kon. besluit een pensioen verleend van ƒ174 's.jaars. Op 4 April zal voor het Prov. Geregtshof in Zuidholland de zaak van A. Blom worden behandeldbeschuldigd van moord en diefstal nabij 11a- zerswoude. Het Openb. Ministerie zal worden waargenomen door Mr. N. la Grappe Dominicus, en als verdediger zal ambtshalve optreden Mr. C. van Bell. Te Rotterdam is eene oude vrouw overleden, welke, naar men meende, in de grootste armoede verkeerde en dan ook van liefdegiften leefde. Thans heefl men in het door haar bewoonde vertrekje in verschillende muntspeciën voor eene waarde van ongeveer 8000 gevondenwaarbij nog voor eene som van 400 aan reeds buiten omloop gestelde geldspeciën. Terwijl zij de kleederen droeg welke zij van deze en gene ten geschenke ontving, werden bij haar vele nieuwe kleedingstukken gevonden. (R. C.) De gewezen R. K. Priester P. J. F. de Geest, is thans na het eindi gen van de hem opgelegde cellulaire gevangenisstraf, door de rijks-policie weder over de grenzen gebragt. Volgens de Amst. Cour. heeft de Amsterdamsche Rederijkerskamer het plan gevormd om in September aanstaande den 100stcn verjaardag van Bildcrdijks geboorte op eene gepaste wijze te gedenken. Genoemd blad drukt daarbij den wensch uit, dat dit plan weerklank moge vinden bij ge lijke genootschappen in andere plaatsen, en dat deze gedenkwaardige dag alom in ons vaderlanddoor den Dichter even vurig bemind als in roem verhoogd, waardig gevierd moge worden. Onlangs heeft te Utrecht de aanbesteding plaats gehad van het gc- denkteeken voor den ontslapen Remonslranlschen Hoogleeraar A. des Amorie van der Hoeven. Het beslaat uit eene vierzijdige, spits toeloopende zuil, op het front waarvan men leest: Hij teas de Chrysostomos van zijn tijd en de Johannes zijner kerk. Op het voetstuk staat gebeiteldAan Abraham des Amorie van der HoevenHoogleeraar bij de Kweekschool der Rem. Geref. Broederschap te Amsterdam. Uit Groningen wordt gemeld dat de laatste tienden in die provincie, dezer dagen zijn afgekocht. Van de 14 bakkers te Tilburg, die door het Kantongeregt aldaar, we gens het te veel mengen van zemelen in het roggebroodveroordeeld waren tegen welk vonnis ?ij waren opgekomen, zjjn door de Arr.-Reglbank te 's Hertogenbosch13 tot hoogere boeten cn in de kosten verwezen. Een hunner is vrijgesproken.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1