BUITENLANDSCDE BERIGTEN. BELOIE. Bij Kon. besluit worden aan een groot aantal steden en gemeenten in Vlaanderen toelagen geschonkenten einde de levensmiddelen tegen verlaagde prijzen aan de werkende klasse te kunnen leveren. Ter gelegenheid van den ophanden zijnden 25sten verjaardag van de troonsbestijging van Koning Leopoldzal een gedenkpenning voor rekening van den staat geslagen worden. Onder de gemeente Aschniet verre van Maastricht, is brand ontstaan in een dennenboschwaarvan eene oppervlakte van 100 bunders door de vlammen is verteerd. Om den voortgang van het vuur te stuiten heeft men het houtgewas op een lusschen beide liggende strook gronds moeten af kappen. De schade hierdoor veroorzaakt begroot men op 50,000. ENCELAID, LONDEN, 16 Maart. De Koningin heeft 20 kisten met tabak naar Balaklava gezonden, als een geschenk aan het leger. De Generaal Codrington zal daarvan prijzen maken voor een wedstrijd van scherpschutters. Aan den zoon van Lord Raglan, voormalig Opperbevelhebber van ons leger in de Krim, zal uit de inschrijvingen voor het Raglan-fonds, een landgoed worden aangebodenals een bewijs van achtiug voor wijlen zijnen vader. Op de scheepstimmerwerven van den Heer Scott Russell heeft een hevige brand wederom veel schade aangerigt. Dit is de derde maal sedert 1854. De Advertiser zegt in een aan de quaeslie met Amerika gewijd arti kel, dat de Regering der Vercenigde Stalen zich bereid verklaard heeft de verontschuldigingen van Lord Clarendon ten opzigte van de aanwervingen aan te nemenmaar daarentegen voornemens is bij haar vroeger standpunt ten opzigte van Centraal-Amerika te blijven volhardenen liever het Bul wer-Claytou tractaat te vernietigendan de minste vergunningen te doen. Eene deputatie van de vrienden des vredes heeft zich dezer dagen tot Lord Palmerslon gewendmet verzoek dat door het Parijsehe congres eene bepaling wierd vastgesteldvolgens welke al de toekomstige geschillen lus schen de Europcsche Mogendhedendoor scheidsregters moeten vereffend worden. Lord Palmerslon heeft hen welwillend ontvangen, maar gezegd dat de verzochte voorwaarde slechts in zaken van gering aanbelang in toe passing kon gebragt worden. Lord Palmerston heeft in liet Huis der Gemeenten de verzekering ge geven, dat de Tartaarsche bevolking, die aan het leger der bondgenooten in de Krim zoo vele en zoo gewigtige diensten heeft bewezen, bij het her stel van den vrede en het verlaten van de Krim, van de zijde van Rusland niets te vreezen heeft. Ook heeft Lord Palmerston op eene aan hem gedane vraag over de toelating van Pruissen tot de onderhandelingen geantwoord: dat Pruissen niet geregtigd was deel te nemen aan de onderhandelingen, maar dat die Mogendheid was uitgenoodigd, niet om te beraadslagen, maar om de trac- taten te bekrachtigen. In dien geest waren aan Pruissen uitnoodigingen gerigt. Die verklaring schijnt niet opregt te zijn. Door eenige Iersche Parlementsleden is aan Lord Palmerston een ver zoekschrift aangeboden met het doel om voor den lieer Smith O'Brien vrij heid tot terugkeering in zijn vaderland te verwerven. Zijn Lordschap zou beloofd hebben dat verzoek aan den Ministerraad mede te deelen en den uitslag zoo spoedig mogelijk aan de belangstellenden kenbaar te maken. Aan Generaal Williams, die de verdediging van Kars heeft bestuurd, zal een eere-degen worden aangeboden. Eenige dagen geleden heeft een zekere C. Parker, een dreigenden brief aan de Koningin gezonden, verklarende, dat hij de Profeet Elia was en regt op de Kroon had, en dat, indien H. M. hem deze niet afstond, hij haar met geweld van wapenen zoude bemagtigen. Ingevolge den raad der Geneesheeren is hij naar een krankzinnigen-gesticht overgebragt. Dezer dagen is de Bijbel van Bowijer, 45 deelen in folio, met 6000 platenverkocht aan den Heer Heywood voor 6600. Er is weder een nieuw bedrog van den bekenden John Saidleir ont dekt, waardoor hij aan eene maatschappij alhier eene schade van 1 millioen gulden heeft loegebragt. Men berekent dat het gehecle bedrag der schulden 18 millioen gulden zal beloopcn. Niet minder dan 100 namen zijn door hem nagemaakt. Men verwondert zichniet zonder redenhoe zulke aan zienlijke sommen zijn verloren gegaanmaar geeft daarvan als aanleiding op, zijne mislukte handelsondernemingen in suiker, hennep en ijzer. De aanhoudende versterking aan ons leger in de Krim toegezonden, kon, bij de waarschijnlijkheid van de herstelling des vredes, niet anders dan bevreemding verwekkenthans verneemt men dat eene afdeeling ruiterij die op het punt stond te vertrekkentegenbevel heeft ontvangen. De nieuwe Amerikaansche Gezant is met de Atlantic te Liverpool aangekomen en door den handel aldaar plegtig ontvangen. Een boekhandelaar te Southampton is tot 5 sh. boete veroordeeld, omdat hij op Zondag een dagblad had verkocht. De Regter heeft bij de uitspraak van dit vonnis verklaard, dal ingevolge de wetten van Karei II en Willem III, men des Zondags alleen melk en makreelen mag verkoopen. Vrijdag 11. heeft alhier een vergadering plaats gehad van ontslagen veroordeelden, om middelen te beramen, ten einde op eene eerlijke wijze hun toestand zoo veel mogelijk te verbeteren. In de Noord- en Ooslzeeiin heeft op den lldcn en 12de" een vreeselijke storm gewoed, gedurende welken het Engelsch schroef-sloomschip Newcastle in groot gevaar verkeerd heeft om in het Skagerrack met man en muis te vergaan. Na den fokkemast verloren en groote schade aan de raderkast enz. geleden te hebben, heeft het Kopenhagen echter nog met moeite kun nen bereiken. Men heeft nog niets naders vernomen van de stoomboot Pacific. Be- rigten uit New-York melden dat de Alabama, na 14 dagen op zee gekruist te hebben, in die haven was teruggekeerd, zonder iets omtrent dit schip te hebben vernomen. De Arctic zet het onderzoek nog voort. Uit Hongkong luiden de berigten gunstig voor de partij des Keizers. De opstandelingen hadden naar Kouang Segwaar het eerst de opstand uitbrak, de wijk genomen, en eenige ondernemende handelaren begonnen reeds handel te drijven met de provinciën van het Westen. Het land heeft echter door den opstand zwaar geleden. Han-Keoneen der grootste ste den van het land, aan de Yang-Tse-Kiang gelegen, welke voor den oorlog 3 millioen inwoners telde, is thans niets meer dan een puinhoop, zij is beurtelings door de beide partijen vernield. FRANKRIJK. PARIJS, 16 Maart. De groote gebeurtenis die door het geheele volk met belangstelling werd te gemoet gezien, heeft plaats gehad. Heden morgen ten half 4 ure is de Keizerin van een zoon bevallen. De moeder en de jonge Prins zijn welva rende. Deze blijde tijding is door 101 kanonschoten van het Hotel der In validen bekend gemaakt. De voorgeschreven plegtigheden zijn naauwkeu- rig in acht genomendes nachts heeft echter de Keizerdie geen oogen- blik de kamer van de Keizerin verliet, gemeend aan de leden van den Senaat en van het Wetgevend Ligchaam en aan de leden van den Ge meenteraad, die gedurende 18 uren op de Tuilerien waren bijeen geweest, een voorloopig ontslag te moeten geven. Omstreeks 4 ure des morgens ontvingen zij door een Ordonnans-Officier berigt van de gebeurtenis, die naar men zegt, niet zonder moeijelijkheden heeft plaats gehad. Onmiddellijk na de geboorte is het proces-verbaal daarvan opgemaakt in het register van den burgerlijken stand der Keizerlijke familie, in tegen woordigheid van den Minister van Slaat en den Voorzitter van den Raad van State. In den loop van den morgen is de Keizerlijke Prins, die zich door eene buitengewone ontwikkeling van het hoofd onderscheidt, voorloopig gedoopt, en heeft de namen Napoleon Eugenius Lodewijk Jean-Joseph ontvangen. (De bejde laatste namen zijn die van den peter en meter; de Paus heet Jean Marie Mastaï en de Koningin van Zweden Josephine.) Bij die gelegenheid heeft de Abt Deplace den kansel beklommenen tot tekst eener korte toe spraak gekozen de woorden: Gezegend is hij die komt in den naam des Heeren. Na dit in de eerste plaats op den Heiland der wereld te hebben toegepast, bragt de redenaar deze woorden in verband met de plaats gehad hebbende gebeurtenis, en besloot zijne rede aldus: »Wij dan ken U, Heer der Koningen en Volken, die de gebeden van onzen Vorst en van het geheele vaderland hebt verhoord, want Gij zijt het die in den erf genaam van den troon het geloof van den Vorst, die aan de geheele wereld zijne roeping en uwe Voorzienigheid kenbaar maakt, en de weldadigheid eener Vorstin, die de beschermster van ongelukkigen en de moeder der ar men is, hebt beloond. YVil steeds wakende zijn over de wieg die zoo veel verwachting in zich bevatGeef hem het genie en de grootmoedigheid zijns vaders en de goedheid en onuitputtelijke liefdadigheid zijner moederhet opregt geloof en de godsvrucht van beiden; in e'e'n woord, geeft hem een hart waardig zijne bestemming en waardig zijnen naam." De plegtigheid werd door den eersten aalmoezenier des Keizers verrigt, aan wien het wa ter in een gouden schaal werd aangeboden. Ten een ure heeft de Keizer de gelukwenschingen van het Corps Diplo matique, van de Stads-Regering, van het Instituut, van de Nationale Garde, van het Leger en van de Zeemagt ontvangen. Zij moesten zich echter vooreerst vergenoegen met hun naam in een boek te teekenen. De Keizer en de Keizerin zullen peter en meter zijn van al de op den 16de0 Maart te Parijs geboren kinderen. 100,000 fr. zijn uitgedeeld aan de liefdadige instellingen in de sledenbehoorende tot het domein der kroon en 60,000 fr. aan de maatschappijen voor kunstenaars en letterkundigen. Dr. Dubois, die als verloskundige de Keizerin heeft bijgestaan, is tot Kom- mandeur van het Legioen van Eer benoemd. Men maakt toebereidselen tot eene luisterrijke verlichting. Het is te begrijpen dat onder den indruk van deze groote gebeurtenis, er weinig over vrede of oorlog wordt gesproken. Vrijdag heeft de negende zitting van het congres plaats gehad en Zaturdag is er geene zitting gehou den. Men beschouwt de sluiting van den vrede als zeker, daar alleen nog eenige ondergeschikte punten moeten besproken wordenen men gelooft dat hel protocol nog wel in den loop dezer week kan geleekend worden. De Ileer von Manteuffel is alhier aangekomen om aan de laatste zittingen deel te nemen. Prins Jeröme is aanmerkelijk beter. Men koestert hoop op herstel. De toevloed van nieuwsgierigen om de luijermand van de Keizerin te zien, is zeer groot geweest. 11,000 personen zijn op één dag toegelaten. De koers van de Russische staatsschuldbrieven wordt thans weder op het officiële beursberigt opgegeven. Aan den Moniteur wordt uit Washington geschreven dat de President Pierce, ter vermijding van nieuwe verwikkelingen, besloten heeft het ver drag met Denemarken betrekkelijk den Sondtol nog twee maanden na de opzegging van kracht te laten blijven. Te Marseille is een groot stuk Carrarisch marmer ontscheept, bestemd tot vervaardiging van het standbeeld van den Maarschalk de S'. Arnaud, dat in het museum van Versailles zal worden geplaatst. - De speculatie-geest neemt hier te lande schrikbarend toe, zoodat de Regering, hieromtrent niet zonder bezorgdheid, bedacht is op middelen tot matiging der onbesuisde drift waarmede de kapitalen zich op elke winst- belovende onderneming werpen. Uit de verslagen der Departements-Prefec- ten blijkt dat ook zelfs in afgelegen dorpen het langzaam opgespaarde geld voor den dag gehaald en in het beursspel gewaagd wordt. Men kan thans

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2