LEYDSCHE COURANT. MAANDAG- 17 MAART. N°. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Jionmiers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCIlïï BERIGTEN. LEY DEN, 15 Maart. Naar wij vernemen, zal aanst. Woensdag in de Oosterkerk alhier, verslag worden gegeven aangaande den blocijenden staat der Bewaarschool voor arme en havelooze kinderen, gevestigd in de Groenesteeg. Op tweeden Paaschdag zal er 's avonds een feestelijke zangstond ge houden worden in de Hooglandsche kerk. Het koor zal alleen uit weezen bestaan. Het hoofddoel is om uit de op brengst der toegangkaartjes gezangboeken aan behoeftige leden der gemeente uit te reikenen mogt de opbrengst het gedoogende weeskinderen van het koor een aangenamen avond te bezorgen. Moge deze poging, die zoo veel heeft waardoor zij zich aanbeveelt, veel bijval vinden en niet alleen door talrijke opkomst, maar nog veel meer door ruime deelneming bekroond worden. In het voorloopig verslag van het wets-ontwerp ter verhooging van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting van 1850 (Haarlemmermeer-polder; slich ting van een stoomgemaal op den IJssel) is ten slotte van het onderzoek in de Afdeelingen der Tweede Kamer in eene afdeeling, mededeeling verlangd van den stand van het regtsgeding met de stad Leyden. In bet jaar 1855 is door de Begering de hoop te kennen gegeven dat die zaak spoedig zou kunnen bepleit worden; hoever, wenschte men te weten, is zij sedert ge vorderd? Hierop heeft de Regering het volgende geantwoord: De stand van dat regslgeding in hooger beroep voor het Prov. Hof van N.-Holland, is sedert de laatste mededeeling zeer weinig gevorderd. De vertraging in de voortzetting van dat geding is geheel te wijten aan de stad Leyden, die de bij de wel gewilde schrifturen van bezwaren nog niet heeft doen beteekenenmaar daarvoor telkens van het Ilof (waarbij ook de zaken van gewone behandeling op de rol blijven loopen) uitstel heeft gevraagd. 's Lands Advocaat heeft niet nagelaten van zijne zijde bij de praclizijns van de stad Leyden tot de voortzetting der zaak, door het doen beteekenen der gemelde schrifturen, aan te manen, en die aanmaningen telkens en later zeer dringend en ernstig herhaald. Toen eindelijk ondervonden werd dat de mondeling en schriftelijk gegeven verzekering van aan die aanmanin gen te zullen voldoen, onvervuld bleven, is aan den Procureur, die voor het Rijk optreedt, in'Ale vorige maand opgedragen om zich bij het Ilof ernstig tegen het verkenen van verder uitstel te verzetten. Het getal opgenomenenin hel werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt 9 Blaart 257 volwassenen123 kinderen te zamen 380. 10 249 120 369. 11 2 62 125 387. 12 269 122 391. 13 258 117 375. 14 263 114 377. 15 259 118 377. Bij Kon. besluit van den 9den Feb. 11. is het Dep. van Oorlog tigd, om de miliciens der ligting van 1855, die bij de verschillende corpsen van het leger in reserve zijn gesteld, tegen den ls,c™ April aanstaande, in werkelijke dienst op te roepen. De Amst. Cour. in baar nommer van gisterensprekende over de pe titiën tegen de wetsvoordragt op het lager onderwijs, verklaart de vrees dat bij de aanneming van het wets-ontwerp alle openbare scholengodsdiensl- looze scholen ongodsdienstige scholen zullen worden ongegrond. De voor gedragen wet bepaalt zeer uitdrukkelijk Het onderwijs wordt dienstbaar gemaakt aan de bevordering van zedelijkheid en godsdienst. Alleen het onderwijs in de godsdienst wordt voor zooverre uilgeslotendan niets kwet- sends voor de godsdienstige begrippen der schoolgaande kinderen mag on derwezen worden." Dezelfde godsdienstige stemmingdezelfde opleiding tot het godsdienstig onderwijs van wege de kerk te gevendie thans plaats vindenzullen blijven beslaanwanneer het wets-ontwerp mogt worden aangenomen. 10- en 100,000 ouders erkennen met dankbaarheid de vorming, die zij op de stads- en dorps-scholen genoten hebben; zij zijn er aan gehecht, dat de gemengde scholen behouden blijven. Het is niet de eerste maalzegt dé Amst. C.dat ons nationaal stelsel van gemengde lagere scholen hevig is aangevallen. De Belgen hebben er ook een petitionnement tegen gerigt. De Nederlandsche Gedachten van 15 Oct. en 6 Aug. 1829 bestreden dit petitionnement. Zij wezen op het gevaar, waarmede het Nederlandsch stelsel van lager onderwijs, dat nationaal erf goed werd bedreigd. De schrijver is later van gevoelen veranderd. Wij eerbiedigen de gemoe delijke meeningsveranderingwanneer zij steunt op juister en naauwkeuriger onderzoek, als een der edelste daden van den mensch. Alleen zij, die de waarheid boven hunne mcening liefhebben, kuhncn van meening veranderen. Wanneer een voorstander van ons nationaal lager onderwijs in 1829, na naauwkcurig onderzoek van onze beste gemengde scholenvan het ver keerde dier inrigting door feiten is overtuigd gewordenen wanneer hij daarentegen door afzonderlijke scholen het hoogere nul dier scholen heeft ingeziendan verdienen de resultaten van zoodanig naauwgezet vergelijkend onderzoek allezins ernstige overweging. Zoolang echter de resultaten van zoodanig onderzoek niet worden open baar gemaakt, heeft de meeningsverandering zeer weinig waarde. Een meeningsverandering kan volkomen ter goede trouw plaats hebben door vele oorzaken, die alle even weinig waarborgen opleveren, dat men de waarheid naderbij is gekomen. Men kan veranderen van meening, om dat de partij, tegen wie men strijdt, zich op een andere plaats bevindt; omdat men in zijne rigling eenzijdig is vooruitgegaan; omdat men meer kerkelijk dan nationaal, meer uitsluitend voor een partij, minder bezield voor het algemcene Christendom is geworden. De oorzaken van meenings- verandcringen kunnen zeer vele zijn, een enkele slechts biedt waarborgen van juister inzigt, namelijk de meeningsverandering, die geschiedt op zeer naauwkcurig onderzoek van de vroeger geprezene en thans veroordeelde zaak. Maar die meeningsverandering heeft slechts waarde naar buiten wanneer de gronden openbaar worden gemaakt. En dit is niet geschied. Bij de verkiezing van 0 Hoofdingelanden in den Haarlemmermeer- polder, zijn op 13 Maart op den huize Zwanenburg, halfweg Haarlem en Amsterdam221 stembriefjes ingeleverdwaarbij de Heer Mr. J. I'. A. van Wickevoort Crommelin, met 124 stemmen is verkozen. Over de vijf ande ren meet eene herstemming plaats hebben. Woensdag 11. heeft te Schiedam de aangekondigde tentoonstelling plaats gehad van de afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken van de lloll. Maatschappij van Landbouw. De inzending heeft minder bedragen dan de vorige keer, echter waren er vele schoone beesten, o. a. uit Waterin gen een os, die 2500 ffi woog en aan een slagter te Delft voor/840 is ver kocht. Bij 39 prijzen werd er/539 aan onderscheidene inzenders toegekend. Ook te Amsterdam heeft van wege genoemde ülaatschappij gisteren eene tentoonstelling van vet vee plaats gehad. Van 17 Maart zijn in Friesland wederom 142 runderen, wegens de longziekte, gestorven of afgemaakt. Te Rotterdam zullen zich eerstdaags 120 landverhuizers, meestal uit Noordeloos, naar Noord-Amerika inschepen. De gehecle gemeente der Afgescheidenen van genoemd dorp begeeft zich derwaarts. In de Opwekker N°. 2, een blad, dat sedert Nov. 1855 te Batavia het licht ziet, vindt men een verslag omtrent den verkoop van Dames hand werken en andere voorwerpen van smaak, ten vorigen jare te Utrecht en elders bijeengebragt om op Java verkocht te worden, ten voordecle der Zen dingszaak. Deze voorwerpen, 6 groote kisten vullende, zijn in goede orde te Batavia ontvangenalwaar eenige Dames zich in Commissie hebben ge steld, om die goederen openllijk te verkoopen, van welke Commissie Mevr. Duymaer van Twist had aangenomen Palronesse te zijn. De verkooping had plaats in December 11. en duurde eene gehcele week. Door de letterkundige faculteit aan de Hoogeschool te Utrecht is, we gens beantwoording eener prijsvraagnog bekroond de Heer G. H. Lamers Theol. Stud, aldaar; terwijl eene loffelijke vermelding is toegekend in de regtsgeleerde faculteit, aan den Heer B. Dorhout Blees, Jur. Cand. mede aldaar. Bij het stedelijk Gymnasium te Groningen wordt gevraagd een Do cent voor de Fransche en Duitsche talen, en bijkomende vakken, op eene bezoldiging van ƒ1200. Hij moet zich tevens inriglen lot het houden van kostleerlingen. Uit Goes wordt nog gemeld dat bij den laatsten dijkval in den Wil- helmina-polder ook het nieuwe huiplicht is verdwenen. Het bestuur van den waterstaat beeft zich op de plaats van het ongeluk begeven. De ge- heele dijk verkeert in zorgwekkenden toestand. Duizende guldens schade zijn reeds veroorzaakt, en nog is het einde niet te berekenen: treurig voor- uitzigt voor dien polder. 's GRAYENIIAGE, 15 Blaart. Z. 31. heeft benoemd tot Ridders der Orde van den Ned. Leeuw BIr. G. van lJsselsleijn en 3Ir. J. Crans, Raadsheeren in den Hoogen Raad der Nederlanden. Tot Kommandeur van de Orde der Eikenkroon, den Heer N. C. Blulder, Referendaris bij het. Dep. van Koloniën. Aan den Heer J. N. Woldsen, Consul-Generaal van Denemarken te Amsterdamis vergunning verleend lot het aannemen van de Danebrog-Ordc 3dc kl., hem door den Koning van Denemarken geschonken.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1