LEYDSCHE MAANDAG 10 MAART. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdw uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courasit is 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. RÜVNENLANRSCHF, RKIIÏGTEN. LEY DEN 8 Maart. llet was eergisteren voor de pas opgerigle Kweekschool voor Zeevaart alhier een belangrijke dag. He Minister van Marine deed haar de eer aan van een opzettelijk bezoek. ZExc. na het rapport over de werkzaamheden van de Commissie van Op- perloezigt te hebben ingewonnenonderhield zicli met haar over de beste wijze waarop langs dezen weg het maatschappelijk belang van een tal van knapen en jongelingen uit den behoeftigen stand alhier, kon behartigd en bevorderd worden. Daarna inspecteerde ZExc. de kweekschool, die thans na het vertrek van 9 jongens, die reeds op 's Lands vloot geplaatst zijn, nog 35 kweekelingen telt, en toonde zich uiterst voldaan over hare inrig- ting en vooral over de vorderingen der leerlingendie even als de equipage van de kannoneerbootschier allen afzonderlijk door ZExc. geinspeclecrd en ondervraagd en allen tc zamen bij bel afscheid, op de minzaamste wijze toegesproken en vermaand werden, om door getrouwe pligtsbetrachling, nuttige burgers van den Staat te worden. Ten blijke zijner tevredenheid en ingenomenheid gaf ZExc. de order, dat allen dien dag voor 'sLands rekening op scheepskost zouden gelractcerd worden. Wij behoeven niet te zeggen dat dit bezoek eene streelende zelfvoldoening moest opleveren voor de Commissie en een aangenamen indruk achterlaten op het gansche per soneel van onderwijzers en leerlingen der kweekschool. Na afloop hiervan heeft ook ZExc. de Grofsmederij alhier, met een be zoek vereerd. Volgens berigt van den Burgemeester van Eedeis op den 27stcD Fe bruari)door den lieer A. Tieleman, des namiddags na 4 ure, alhier op de post bezorgd een brief, aan bet adres van den lieer E. Dros, te Beii- nekom, waarin 4 bankbillettenieder groot ƒ100, zijnde: nos 376, dd. 15 Febr. 1849 406, dd. 12 Oct. 1853; 88, dd. 28 Jan. 1854; en 223, dd. 19 Sept. 1854; welke brief niet teregt gekomen is. De Burgemeester verzoekt opsporingaankondiging en berigt. Behalve de reeds door ons vermelde som van ƒ434.70 is nog, als op brengst van liet door 1111. Officieren van het regiment rijdende artillerie gegeven Carrousel ten behoeve der armen, van wege HH. Commissarissen, bij Burgemeester en Wethouders ontvangen eene hoeveelheid van 304 Neder- landsche ellen katoenwaardig geschat op ongeveer ƒ48. De letterkundige afdeeling der Kon. Academie van Wetenschappen zal op Maandag aanst. te Amsterdam eene gewone vergadering houden. Sprekers de lleeren Roorda, Juynboll en Bake. llet getal opgenomenenin het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt 2 Maart 3 4 5 6 7 8 287 volwassenen 143 kinderen 275 286 281 274 270 264 127 138 125 128 128 130 te zamen 430. 402. 426. 406. 402. 398. 394. Nabij Charlois is de hofstede van den landbouwer W. Barendrecht af gebrand. 29 runderen en 8 paarden zjjn daarbij omgekomen; alsmede 100 voeren hooi80 mudden graanal het huisraad en bouwgereedschappen ver nield. Men berekent de schade op ƒ16,000. Aandoenlijk was hel de hoog bejaarde bewoners op de puinhoopen te zien staren. De Hoofd-Commissie voor de oprigting van het metalen standbeeld voor Lourens Jansz. Koster, heeft aan Burgemeester en Wethouders van Haar lem medegedeeld, dat zij in 't begin van den aanstaanden zomer, dat standbeeld aan de stad Haarlem zal kunnen overgevenwaarop in den Ge meenteraad is beslotenvoor de feestviering en de te verwachten komst des Konings bij die gelegenheid, ƒ5000 beschikbaar te stellen. De Voorzitter van dien Raad heeft kennis gegeven dat hijna gedaan onderzoekgeen bezwaar vindt om den Heer Salvador als lid toe te laten. Door Mcj. de Wit, te Kampen overleden, is aan de Chr. Afgeschei dene gemeente te Groningen vermaakt 6 Certificaten 2J pCt. W. S. ieder groot ƒ1000, ten behoeve van kerk en armen. Te Harlingen is de gas-verlichting dier stad aanbesteed voor ƒ4180 'sjaars. De Directeur der Koloniën van Weldadigheid heeft het noodig geacht, de gegoede ingezetenen in den lande te waarschuwen voor het ligtvaardig voldoen aan bedelbrievenafkomstig van kolonisten van bedelaarsgeslichten te meer daar die soms zijn voorzien van valsche verklaringenwelke het voorkomen hebben van door een der koloniale ambtenaren te zijn afgegeven hoedanige laakbare praktijken reeds daarom behooren te mislukken. Aan de Vlde afdeeling van het hoofdstuk der begrooting voor 1856 Waterstaat en Publieke Werkenzijn bij ontwerp van wet ter toevoe ging voorgedragen de twee volgende artikelen: Kosten van den Haarlemmermeer-polder, die van beheer en toezigl en alle verdere uitgaven, ter somma van ƒ184,144. Kosten der stichting van een stoomgemaal, ter ontlasting van Rijnlands boezem op den IJssel. die van beheer en toezigt en alle verdere uitgaven, ter somma van ƒ111,730. Tot Toelichting dezer artikelen wordt in de Memorie hoofdzakelijk het volgende medegedeeldVoor verdiepingswerken aan vaarten en togten werd ruim ƒ52,000 minder besteed, omdat voor de uitvoering tegen billijke prijzen geen aannemers komlc worden gevondenvoor brandstoffen ruim ƒ67.000 meer, en een onvoorzien ongeluk aan het stoomtuig de Lyuden maakte eene buitengewone uitgaaf van ongeveer ƒ27,000 onvermijdelijk. Die uilgaaf be trof voorloopige voorzieningen. Meerdere werken zijn voor geheel herstel noodig. Daartoe zou in 1856 worden overgegaan en, worden gevorderd: voor het eerste 59,104 voor de laatste 44,915tc zamen 104,019. De Regering had verwacht dat de kosten van beheer van den llaarlem- leinmermeer-polder met 1856 aan het nieuwe polderbestuur zou zijn overge gaan, doch de overgifte aan dit polderbestuur kan niet vroeger dan op het begin van Maart worden gesteld. Ook de overdragt van de stoomtuigen van Spaarndam en te Halfweg aan hel Heemraadschap van Rijnland bad geen plaats, ten gevolge van bezwaren die eerst na de aanbesteding van het stoomgemaal aan den IJssel, konden worden uil den weg geruimd. De Commissie rekent nu dat de overdragt legen den 31sten Maart zal kun nen volgenzoodat de gelden tot dat tijdstip voor het beheer noodig en gezamenllijk op ƒ45,125 geraamd, behooren te worden gevraagd, en dus te zamen heloopen ƒ149,144, behalve nog ƒ35,000, ten einde de middelen le bezitten, om, zoo door het Rijk ook na 31 Maart moest worden beheerd, zonder stremming van de dienst, in de behoeften te kunnen voorzien, die dan zouden beloopen ƒ184,144. Voorts wordt op drie punten de aandacht gevestigd: 1». Op het ongeval aan de Lynden. Dit schijnt voornamelijk te moeten worden geweten aan de slapheid der gronden waarmede de funderingen zijn aangevuld. AVelligt waren meerdere voorzorgen te nemen geweest; doch zeker is het, dat hij de constructie niets is verzuimd van betgeen bij de stichting van dergelijke gebouwen in acht genomen moest worden, en dat het gebeurde eene van die onvoorziene omstandigheden is, welke zich gelukkig bij de rijks-werken, tot dusver, weinig hebben opgedaan. De stoominrigling zal echter in be hoorlijken staat dienen te worden overgegeven. Daarom is het Rijk lot geheel herstel gehouden. 2°. Op de verdiepingswerken van de vaarten en togten die onvermijdelijk noodig zijn. 3°. Op de beperktheid van de walerberging in den polder, die reeds in 1855 eene meerdere werking van de stoomtuigen en alzoo een aanmerkelijk meerder gebruik van brandstoffen gevorderd heeft dan waarop aanvankelijk was gerekend. Toen de verkaveling bij stukken van 20 bunders in plaats van bij stukken van 5 bunders werd bepaaldwaardoor ruim 5j ton gouds werd bespaard wist men wel dal de waterberging zeer beperkt was, maar, wijl geen landbouw op zulke groole stukken mogelijk is zonder veel slooten ter af watering, rekende men er op, dat de eigenaars die zeiven zouden maken. Hierin echter is men te leur gesteld, omdat velen te weinig slooten hebben gemaakt, enkelen zelfs het zoogenaamde draineren beproeven. De waler berging is dus le klein. Wel is bij de koopvoorvvaarden aan het toekomstig polderbestuur voorbehoudenop gemakkelijke wijze de walerberging te ver- grootendoch zoolang dit bestuur niet bestaatis hieraan niet te denken. Omtrent het stoomgemaal tot ontlasting van Rijnlands-boezem op den IJssel, wordt medegedeeld dat het gebouw is aangenomen voor ƒ110,524 en de vervaardiging der machine voor 128,000, te zamen 238,524. Van de som van ƒ238,524, waarvoor de gezamenlijke werken aangeno men zijn, zal, volgens de gesloten contracten, komen op de begrooling van hel dienstjaar 1855 65,718.50op die van 1856 99,202.75 en op die voor 1857 ƒ73,602.75. Bovendien zullen de middelen behooren le worden verleend ter bestrijding van de kosten van beheer en toezigt en der onvoorziene uilgaven. Voor 1856 worden die op 12,525 geraamdwaarom in het wetsontwerp is voorgesteld de som van ƒ111,730. De oplevering van het gebouw met bij- behoorende werken is bepaald op 1 October 1857, terwijl de machine op 1 September te voren gesteld en in werkbaren staat zal behooren te zijn. 's GRAVENHAGE, 8 Maart. Z. M. heeft aan den Stuurman bij de Ned. koopvaardijvloot NV. van Essen vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de Orde van het Legioen van Eer, hem door den Keizer der Franschen geschonken, we gens zijn edelmoedig gedrag ten aanzien van het Fransche brikschip Harmonie.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1