Dc Koningin heeft onlangs een kostbaren mantel geschonken aan het beeld van de O. L. V. der "Weeën. Men schat de waarde van dit sieraad op ƒ25,000. Uit Saragossa wordt gemeld dat aldaar weder ongerustheid heerscht daar men voorteekenen ziet van nieuwe onlusten. Onder de muren van de hoofdstad van Aragon heeft een voorval plaats gehad, dat, als zijnde in ons land aan de orde van den dagbijna onopgemerkt voorbij gaal. Eene gewapende bende van 16 personen heeft den postwagen van Alcaniz aange houden, de reizigers uitgeschud en zich van aanzienlijke waarden meester gemaakt. Geen der daders is ontdekt. Zondag avond hebben alhier ongeregeldheden onder het werkvolk plaats gehad; men hoorde de kreet: Dood aan Espartero en O'Donnell. De schuldigen zijn in hechtenis genomen. ITALIË. De Paus heeft in de maand April den uitvoer toegestaan van 50,000 rubbi tarwe, tegen een regt van ƒ2.50 per rubbio. 100 rubbi staan gelijk met 294 mudden. De Fransche Bisschop van Lucon heeft in handen van den Paus zijn ambt nedergelegd. PKIISIEX. BERLIJN2 Maart. Het ministeriële blad de Zeit bevat een scherp artikel tegen het besluit van het Heerenhuistot het verzenden aan de Regering van de bekende pe titie tot wederinvoering der ligchamelijke straffen. Het regeringsorgaan noemt dit strafstelsel onstaatkundig, onmaatschappelijk en in strijd met het regt, en verklaart dat de Regering op alle petitiën van bedoelden aard geen acht zal slaan. De Graaf Pfeil, bekend door zijne democratische handelingen in 1848, heeft getracht zijn vroeger gedrag voor de leden der Kamer te verdedigen. Hij verklaarde dat al wat hij toen deed strekte om den troon te redden, en door de omstandigheden werd geboden. Hij zal nader die verdediging openbaar maken. Omtrent het vroeger staalkundig leven van dien Graaf worden nog de volgende bijzonderheden medegedeeld: Hij had o. a. verbo den dat men hem zijn titel gave en wilde niet anders dan «burger Pfeil" genoemd worden. Hij behoorde tot de meest radicale club van Berlijn en schitterde onder de ijverigste leden dier vereeniging; en thans heeft Graaf Pfeil zitting bij de uiterste regterzijde der Kamer, onder de verdedigers der geeselstraf! Dr. Reclam alhieris bij het nemen van proeven ter opheldering zijner voorlezingen over de artsenijkunde, bijna het slagtoffer van zijnen ijver ge worden. Bij het vergiftigen van een hond spuwde het dier een gedeelte van het vergif in het gelaat des Doctors. De verschijnselen der vergiftiging vertoonden zich weldra, doch door eene spoedige aanwending van tegenmid- delen, heeft men de werking van het vergift gelukkig gestuit. De oliefabriek van den Heer S. Herz alhier is door brand vernield. De schade begroot men op 326,000 tlialer. De armoede neemt in deze stad schrikbarend toe. In den nacht van 22 op 23 Febr. werden 202 personen in arrest genomenwaarvan 201 geen huisvesting hadden. De bank van leening is zoo vol, dat zij thans niet anders dan gouden en zilveren voorwerpen kan beleenen. Onlangs werd door den Bisschop van Straatsburg en den Maire dier stad en door de gebroeders Veuillot, van de Vniversaan den Bisschop van Freiburg in Baden, namens 40 Bisschoppen een massief zilveren herdersstaf aangeboden, ter waarde van dertien a veertien duizend gulden. Aan den Bisschop van Limburg werd een kostbare ring vereerd. Beide Prelaten heb ben zich naar men weet, een naam gemaakt, door hun heftigen tegenstand tegen de landsoverheid. OOSTENRIJK. WEENEN, 1 Maart. De Keizer heeft den Aartshertog Albrecht, Gouverneur van Hongarije, gemagtigd tot opheffing van den staat van beleg in Hongarije. Woensdag 11. is te Praag het 25-jarig huwelijksfeest van Keizer Fer dinand gevierd. De Keizer Frans Joseph en de verschillende Aartshertogen waren tot dat einde aldaar aangekomen. Op verschillende plaatsen werden aan de armen spijzen uitgedeeld, weezen gekleed, en des avonds was de stad verlicht. De Burgemeester overhandigde aan het hooge bruidspaar een feest-album van uitsluitend Boheemsche gedichten. De Commissie, belast met het ontwerpen van een plan voor het ge bouw der alhier te houden wereldtentoonstellingis reeds druk daar mede bezig. Men verhaalt hier dat de Russische Regering het vraagstuk omtrent het behoud van Nicolajeff op de volgende wijze heeft opgelost. De aan zienlijke werven zouden door haar aan eene stoomboot-maatschappij wor den overgedaanmet inachtneming van eenige bijzondere voorwaarden. Nicolajeff en Odessa zouden kunnen dienen tot uitrusting van eene koop vaardijvloot, die met Triëst, Genua en Marseille zou kunnen wedijveren. Een Keizerlijke Russische Lloyd zou Le Odessa worden gevestigdom hare werkzaamheden lot de Bug, de Dnieper, de Zwarte en de Middellandsehe zeeën uit te strekken. Op die wijze zou Nicolajeff noch oorlogshaven, noch militaire werf zijn, en toch hare schoone inrigtingen kunnen behouden. De Wiener Kirchen Z. deelt 21 additionele artikelen mede tot aan vulling van het concordaat, waarop de Vnivers stoutweg blijft beweren dat er eene volledige overeenstemming van inzigten heerscht tusschen dc Rege ring en de Italiaansche Bisschoppen. Het ongerijmde van deze stelling valt terstond in het oog, vooral als men die artikelen leest zoo als ze, meer naauwkeurig, door het Journ. de Francf. worden medegedeeld. De Bis schoppen hebben aanspraak gemaakt op het uitoefenen der preventive cen suur; daarentegen verklaart de Regering in de gezegde artikelen, dat de 1 preventive censuur geheel en al buiten staat is bevonden, om liet kwaad te keer te gaan en te onderdrukkenen dat de bestaande wetten waar borgen genoeg opleveren om met gestrengheid de gevaarlijke boeken en geschriften te onderdrukken. DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 2 Maart. Gisteren heeft de opening der zitting van den grootcn Algemeenen Raad door den Koning plaats gehad. De Kroonprins en de leden van het Hof vergezelden den Koning. In de openingsrede gaf Z. M. zijne vreugde over deze bijeenkomst van al de Afgevaardigden van het rijk te kennen, en drukte de hoop uit, dat zij zou strekken om eensgezindheid onder alle partijen tot stand te brengen, waardoor het land zou gewaarborgd worden tegen de gevaren van builen en inwendige ontwikkeling zou worden be vorderd. Hij dankte het Opperwezen, dat thans vooruitzigt op den vrede geopend was, en hij zou van zijne zijde alles aanwenden, wat eene besten diging daarvan kon bevorderen. De voorhoede van dc Engelsche Oostzeevloot is reeds grootendeels te Kiel aangekomen. RUSLAND. Naar men verzekert zou de Keizer niet ongeneigd zijnindien de vrede tot stand komt, aan den Graaf van Nesselrode, het zoo dikwijls door hem begeerde ontslag als Rijks-Kanselier te verleenen. De krooning des Keizers blijft het onderwerp der gesprekken. Men denkt dat zij in Junij of Julij zal plaats hebben. Men wil ook dat de Keizerin-Moeder deze plegtigheid zal bijwonen, om daarna eene buitenland- sche reis, tot herstel harer gezondheid, te ondernemen. Door de Admiraliteit zijn, ingevolge bevel van den Groot-Admiraal, maatregelen genomen tot verwijdering van alle betonningenbakens vuurlichten enz. in de Oostzee. Men zegt dat er voornemen bestaat de vijf gouvernementen van Polen tot drie te verminderen. De betrekking tusschen de Regeringen van Rusland en Perzië wordt meer en meer hartelijk. De Perzische Gezant Sartim Khan heeft onlangs, bij zijn terugkeer uit Petersburg naar Teheranonderscheidene blijken daarvan medegenomen; en het aanzoek hetwelk door Perzië, onder inroe ping van beslaande verdragsbepalingen, gedaan is om bijstand van Rusland tegen de Afghaansche legers die Herat bedreigen, is niet met eene onvoor waardelijke afwijzing beantwoord. In Polen is tot heden niets bekend van het bezetten van Roomseh- Katholieke bisschopszetels, noch van het oprigtcn van nieuwe zetels in het Russische rijk. De bestaande bisschopszetels zijn allen bezet en voor de behoeften der Roomsch-Katholieke bevolking volkomen toereikend. TURKTE. De Sultan heeft het verzoek tot ontslag, door Omer-Pacha gevraagd, van de hand gewezen. Elhem-Pacha is uit Egypte te Konstantinopel aangekomen, om het verslag van de Suez-Commissie aan de goedkeuring van den Sultan te on derwerpen. De Engelsche Gezant, Lord Redcliffe, scheen voornemens te zijn de zending van dien ambtenaar te doen mislukken. De toestand van den handel blijft steeds gedrukt, maar de geldelijke crisis is eenigzins verbeterd. De uitvoer van granen naar de havens van de Middellandsehe zee, die van den Archipel en die van de Adrialische zee, is toegestaan. Volgens berigten uit Tripoli was de nieuwe Gouverneur legen Goema hel hoofd der Arabische opstandelingen, opgetrokken en had hem zijne sterle stellingen ontnomen. Goema was, zijne artillerie in den loop latende, in het gebergte gevlugt. Dit alles had in den omtrek eene goede uitwerking gehad. Vele hoofden van stammen, wier gedrag twijfelachtig was, hadden zich weder onderworpen. Te Schoemla is op 8 Febr. eene kazerne der ongeregelde troepen inge stort, ten gevolge waarvan 9 man gedood en 16 zwaar gekwetst werden; ook 42 paarden verloren bij dit ongeval het leven. OOST-INDIE. BATAVIA, 10 Januarij. Bij besluit van den Gouverneur-Generaal is tot Predikant bij de Prot. ge meente te Riouw benoemd Ds. Th. C. M. Hanegraat, vroeger Pred. bij die gemeente le Amboina, thans tijdelijk belast met de waarneming van de dienst in de residentie Rembang en Japara; en in zijne plaats tot waarne ming van genoemde dienst aangesteld de benoemde Predikant voor de dienst in Ned.-Indië A. A. T. Mounier. Voorts zijn bij onderscheidene openbare werken in dienst gesteld de be noemde Aspirant-Ingenieurs van den Waterstaat in Ned.-Indië: H. van Ket- wich, A. F. Gou'Viaan, G. de Hartog Jr., G. L. van Lanschot Hubrecht, R. C. Spengler, A. Th. Sorillon en M. J. Schram. Ook is a. o. de onlangs uit Nederland aangekomen Apotheker der 3de kl. C. F. M. de Grijs, geplaatst bij het groot militair hospitaal te Weltevreden. Uitvoerige berigten worden medegedeeld omtrent de werkzaamheden van de zeemagttot tuchtiging van zeeroovers in de wateren van Timor en langs de noordkust van Flores. Op 27 Aug. hebben 's lands stoomschip Celebes en de schoener brik Lansier, ongeveer 1560 man troepen bij Sela moe aan wal gezet, die onmiddellijk landwaarts zijn ingerukt, drie kam pongs met den geheelen oogst hebben vernieldde bezetting verwoest waarbij het krijgshoofd der Rottinezen zwaar gewond werd en zijn opvol ger sneuvelde. De baaijen van Rioem en Lollakarta werden vervolgens aan gedaan. In de eerste vernielde men 23 rooverpraauwenen in de laatste landde eene divisie troepenonder het bevel van den Luit. ter zee C. Star Numan, die na een hardnekkig gevecht, 16 praauwen en 52 huizen en vele goederen in den asch legden. Het stoomschip de Admiraal van Kins- bergen maakte een togt tegen de zeeroovers naar het eiland Tana Djampea,

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3