EKGELAXD. LONDEN2 Maart. De Koningin heeft aan het weeshuis in Clapton eene gift van 300 guineas geschonken, ten einde den Prins van Wallis daarvoor het regt te koopen om gedurende den geheelen duur zijns levens een kind in dat gesticht te plaatsen. Aan den Admiraal Sir E. Lyons zal het vrije burgerschap onzer stad worden aangeboden. De Amerikaansche Gezant, de Heer Buchanan, heeft voor zijn ver trek nog ten Hove het middagmaal gebruikt. Belanghebbenden bij de onderneming van den Zweedschen spoorweg van welks bestuur John Sadleir Voorzitter was, hebben eene vergadering gehouden. Door Sadleir zijn uitgegeven 16,291 valsche aandeelen, eene no minale waarde hebbende van 81,334 en 18,782 valsche obligatien, ter waarde van 75,128 Uit de ter tafel gelegde stukken is der vergadering gebleken dat het verlies, aan de maatschappij door de misdaden van Sad leir berokkend, 250,000 bedraagt. Aan de uitrusting der kanonneerbooten wordt steeds met ijver gear beid. Te Portsmouth werkt men zelfs bij toortslicht aan het vervaardigen der masten. De toestand van de bevolking in Ierland wordt meer en meer beter. Uit eene bij het Parlement gedane opgaaf blijkt, dat het getal der armen die in het begin van Januarij dezes jaars aldaar openbaren onderstand ge noten, 73,083, dat is 13,736 minder dan op hetzelfde tijdstip van het jaar 1855. De tot openbare ondersteuning van armen besteede som gedurende het jaar, hetwelk den 29stc" Sept. 1855 is geëindigdis geweest 686,028 dat is 74,125 minder dan in de voorafgaande 12 maanden. Een uit New-York te Glasgow aangekomen stoomschip heeft onder weg eene groole hoeveelheid gebroken ijs ontmoet, beladen met kajuit-meu belen, deuren enz. Men ducht daarom het vergaan van het in Januarij vertrokken stoomschip Pacific. Van New-York is een stoomboot uitgezon den om dit schip op te sporen, het noodige aan boord hebbende voor een reis van 2 maanden. Volgens ontvangen berigt uit Indië is de nieuwe Gouverneur-Generaal, Lord Canning, te Bombay aangekomen. Het Koningrijk Oude is bij onze bezittingen ingelijfd en zal door een Commissaris onzer Regering bestuurd worden. Hiertoe is benoemd de Generaal Oulram. Uit Hong-Kong had men van 15 Jan. vernomen dat te Macoa een hevigen brand had gewoed. FRANKRIJK. PARIJS2 Maart. De Keizer heeft aan vijf studenten, door de correctionele regtbank ver oordeeld, ter zake van de onlusten bij de lessen van Prof. Nisard, gratie verleend. Men verzekert dat bij de bevalling van de Keizerin eene aanzienlijke bevordering bij het leger zal plaats hebbeno. a. zouden de Generaals Can- robert en Bosquet tot Maarschalken worden verheven. Zaturdag 11. is alhier eene lijkdienst gevierd voor Keizer Nicolaas. Behalve de hier zijnde Russen, waren daarbij tegenwoordig de Gezanten van Saxen, Oostenrijk en Pruissen; maar wat meer zegt Keizer Napoleon had zich laten vertegenwoordigen door zijn Opperstalmeester. Ook Prinses Mathilda woonde die plegligheid bij. De Hertog van Portland heeft uit Engeland aan den Keizer 130 levende hazen gezondendie in het bosch van Boulogne zullen worden geplaatst. In de vroeger reeds kort door ons vermelde tweede zitting van het vredes-congreszijn de beraadslagingen zeer levendig geweest, vooral met betrekking tot Bomarsnnd en Kars. Rusland heeft zijne inschikkelijkheid doen uitkomen door de Alands-eilanden niet weder te versterken, maar verklaarde tevens geene dergelijke verbindlenis ten aanzien van Kars te hebben aangegaan. Ten dezen aanzien verlangde Rusland eene vergoeding, zonder zich echter omtrent den aard dezer vergoeding uit te laten; het wilde slechts het beginsel eener vergoeding vooraf vastgesteld hebben. De grensbepalingen in Azië en Bessarabië leverde ook moeijelijkheden op; en de Turksche Afgevaardigden wilden het betalen van oorlogskosten door Rusland nog ter sprake te brengen. Zaturdag is de derde zitting gehou den. In deze zitting hebben de zaken eene geheel andere wending geno menen men is zoo verre gekomen, dat de vredes-preliminairen zijn getee- kend. Rusland heeft de niet wederopbouwing van Bomarsnnd en de ver andering van N'icolajeff in eene handelshaven goedgekeurd, en heeft als grondslag aangenomen dal de grensscheiding in Bessarabië en in Klein-Azië zal gewijzigd worden. Eene heugelijke tijding voorwaar, en hoewel het slechts de preliminairen van het vredes-verdrag zijn, kan die onderteekening genoegzaam gelijk gesteld worden met het sluiten van den vrede zelve. Al de moeijelijke vraagstukken zijn opgelost en de regeling van de overige punten kan geen bezwaar meer opleveren. Het is opmerkelijk dat deze tijdingen het eerst door de Indép. Beige zijn medegedeeld. Alhier is men steeds over dien uitslag in onzekerheid ge bleven; ook de dagbladen verklaren alleen dat de zitting van Zaturdag gunstiger is afgeloopen dan die van Donderdag. Eerstgenoemd blad zegt dat de Keizer de sliptste geheimhouding heeft bevolenomdat hij bij de opening van het Wetgevend Ligchaam de eer en de voldoening wil hebben dit groote nieuws aan het Franschc volk bekend te maken. Volgens de Mon. du Loiret zou de Heer de Cesena zijne betrekking van hoofdredacteur van den Constitutionnelmet 20,000 fr. bezoldiging, verloren hebben, ten gevolge van de door dat blad aangetoonde voorge wende vergissing van den Moniteur, met het overnemen van het bekende artikel uit den Siècle. De kleedermakerij van den Heer Godillot, in de straat Ruchecliouart, kan stellig als de grootste der wereld beschouwd worden. Aldaar zijn 66 naaimachines, die door eene stoommachine van 9 paardenkrachten in be weging gebragl wordenen door welke de kapotjasscn voor het leger in de Krim geheel afgemaakt worden. De overige kleedingstukken kunnen door dezelfde machines vervaardigd worden. De eerste werkmeester is de klee dermaker des Keizers, Dussartoy, die ook eene snijmachine heeft uitge vonden waarmede 10 a 15 kleedingstukken te gelijk gesneden worden. Behalve de machines, naaijen hier dagelijks 1000 vrouwen. Binnen 3 maan den werd door deze werkplaatsen de Keizerlijke garde geheel op nieuw gekleed. In den omtrek dezer stad is een stouten diefstal gepleegd. Men is door middel van een touwladder bij den Heer Servoisier te Passy ingeklom men. Aldaar de sleutelbos van alles vindende, heeft men hem voor eene waarde van 150,000 fr. ontstolen. In den loop dezer maand zal alhier de schoone oudheidkundige verza meling van den Heer Jallabent verkocht worden. Die verzameling bevat meer dan 4000 Grieksche, Romeinsche, West-Golhische en Gallische mun ten benevens kostbare handschriften uit de middeleeuwen. Vrijdag is eene jonge dochter, die zich naar de Opera Comique had begevenaldaar onverwachts bevallen. Daar het bleek dat zij niet in ruime omstandigheden verkeerde, heeft men ten hare behoeve eene collecte gehou den, die 250 fr. opbragt. In de diergaarde alhier heeft een belangrijk feit plaats gehad. Vrijdag morgen heeft het giraffen-paardat sedert twee jaren aldaar gevestigd is een mannelijk jong gekregen. Dit is het eerste voorbeeld van dien aard, niet alleen in Frankrijkmaar ook op het Europeesch vasteland. Het jong heeft reeds eene hoogte van 2 Ned. ellen. Bevel is gegeven om van Marseille 10,000 man naar het Oosten te zendenom het leger aldaar voltallig te houden. Te Marseille hebben de graanprijzen eene daling ondergaan, ten ge volge van de berigten omtrent de daling dier prijzen in de havens van de Middellandsche zee. Volgens te Marseille aangebragte berigten uit de Krim was alles door de bondgenooten in gereedheid gebragt om het fort Sl. Paul en hel Qua rantainefort te doen springen. De Russen schoten met schroot op de booten r welke des nachts de noordzijde van Sebastopol naderden. Zij hadden zich van Kertcli verwijderd. In de vallei van Baïdar had eene schermutseling plaats gehad. Ongeveer 1500 Piemontezen waren in de hospitalen op genomen. Uit het Dep. Isère meldt men de gevangenneming van eene bende mo vers. Tot nu toe bedraagt het getal der gevangenen 19, waarvan 10 ont slagen galeiboevenof die reeds vroeger zijn veroordeeld geweest3 vrou wen en 6 anderen, die te Venne verschillende beroepen uitoefenen. De overigen zijn op de vlugt. SPANJE. MADRID, 26 Februarij. In de zitting van de Cortes van den 23s,en heeft het lid Battles gevraagd waarom de Regering op het verlangen van den kerkelijken Vicaris het in omloop brengen van een Bijbel had belet, die onlangs te Madrid was ge drukt en welks tekst met al de tot hiertoe goedgekeurde Bijbels gelijklui dend was. De Heer Battlès riep bij die gelegenheid uit: »Ik ben Katholiek en ik hoop in dat geloof te blijvenmaar als het protestantisme daarin be slaat, dat men krachtig protesteert tegen de talrijke gebreken, de onge hoorde buitensporigheden, de schuldige zelfzucht, de schandelijke bedriegerij, (het zijn, zegt de beriglgever, de eigen woorden des sprekers) de in 'toog loopende kwade trouw, den vcrmetelen wederstand legen de wet, den heil- loozen en doodenden invloed van het Hof van Rome op de Christenheidhet misbruik van magt, de onregtvaardige en onwettige indringing van dat Hof in de regten en voorregten der volken en Vorsten; als het protestantisme daarin bestaat, dat men de schaamtelooze en misdadige ongehoorzaamheid aan de gestelde magtcn voorldurend gepredikt, maar thans op meer erger lijke wijze dan immer, door een aantal geestelijken voorgestaan, bestrijdt, dan verklaar ik luide, dat ik Protestant ben, en dat ik verzekerd ben, dat alle goede Katholiekendie de zegepraal van het kruis en de uitbreiding der leerstellingen van Christus over de wereld begeeren, van mijn gevoelen zijn." De Minister heeft het feit erkend en zich op eene niet afgeschafte wet van 1820beroepen, en wijders gezegd »dat de spreker niet noodig had gehad om zware grieven tegen de dienaren der kerk en haar zigtbaar opperhoofd en tijdelijken souverein uit te sprekenhevig gemor). »Het gemor zal mij niet beletten mijne gedachten te zeggen; het komt niet van het bij uitnemendheid Katholieke Spaansche volk(eenige stemmen goed, goed). Een Minister van Isabella II kan niet, zonder protest, het hoofd der godsdienst laten beleedigen die het Spaansche volk belijdt. Hoe! zou hij anders kunnen handelen, als een afgevaardigde, zondernoodzaak, zonder grond en zoo onwelvoegelijkzich veroorlooft om in de Kamer, het hoofd der Katholieke kerk te beleedigen? Hoe dan! Vertegenwoordigers zijt gij reeds vergeten, dat gij onlangs de godsdienstige eenheid der Spaan sche natie hebt vastgesteld? Wilt gij onzen vijanden een voorwendsel ge ven dat zooals men reeds gezegd heeftde grond uwer staatsregeling die eenheid niet vaststelt? Maar al zoudt gij voor de toelating van andere eere diensten hebben gestemd, zou het ongepast zijn, het hoofd eener godsdienst aan te vallen die Europa beschaaft heeft." Des Ministers woorden (schrijft de Indép.) doen zien, dat de Regering niet ver meer af is van den dag waarop weder nieuwe betrekkingen met Rome zullen worden aangeknoopt, en dat Spanje nog zeer ver verwijderd is van den dag, waarop het ronduit den vrijzinnigen weg zal inslaan, die ieder zal veroorloven om in die godsdienst te leven die hij verkiest, om zijne eeredienst opentlijk uit te oefenen en bij zijn sterven die godsdienstige plegtigheden te ontvangen, welke overeenkomstig zijn met zijn geloof. Er zal ongetwijfeld nog een nieuwe omwenteling voor Spanje noodig zijn, om het te doen ontwarendat het in dit opzigt van de meest beschaafde vol ken van Europa nog veel verschilt.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2