LEYDSCHE VRIJDAG 29 FEBRUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij «ieze C'cmrant Delioort Bijblad A». 4. BINNKNLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 28 Februarij. lieden werd alhier de 59st0 verjaardag van Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden op de gebruikelijke wijze gevierd. De Minister van Finantieniu ervaring gekomen zijnde, dat op nienw pogingen worden aangewend tot het bevorderen van deelneming hier te lande in eene builenlandsche loterijonder den vorm van aandeel in de Grool- liertogelijk-Badensche Staatsspoorweg-leening, waarschuwt in de Staats-C. de ingezetenen om zich te onthouden van alle agentschappen voor builen landsche loterijen, van welken aard ook, aangezien het collecteren of doen collecteren, direclelijk of indireclclijkonder welke benaming ook, voor loterijen buiten 's lands aangelegd zelfs het doen uitgeven of verspreiden van eenige beriglen, plans of advertenlien van zoodanige vreemde loterijen, bij de wet van den 22sleD Julij 1814, op de daarbij bedreigde geldboete of gevangenisstraf, is verboden; wordende voorts, ten bewijze dat de opriglers of bevorderaars van dergelijke ondernemingen voor de bedriegclijkste kunst grepen niet terugdeinzen, verwezen naar de mededeeliug voorkomende in de Staats-Cour. van 14 Junij 1851N°. 139. Het Depart der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, te Delft, heeft Maandag 11. zijn 50-jarig beslaan gevierd. De Voorzitter Mr. J. E. Valelon heeft bij die gelegenheid eene rede uitgesproken in de Waalschc kerk. Des avonds bad er eene vriendschappelijke bijeenkomst der leden plaats in de concertzaal op den Doelen. In den afgeloopen nacht is te Rollerdam een vrij hevige brand uitge broken in den Oppert. Het huis is geheel uitgebrand en de bewoners der middelste verdieping, waar de brand was ontstaan, met groote inspanning door middel van louwen gered. Eergisteren is in de op den huize Zwanenburg te llalfweg-Haarlem gehouden vergadering van hoofdingelanden van den Haarlemmermeer-polder benoemd: lol Dijkgraaf, de lieer J. L. van den Burch te Haarlem, en tot Heemraden, de ileeren A. 11. van Tienhoven te Ameide, Jhr. Mr. H. HoeulFi van Yelsen te Amsterdam, J. van der Breggcn te Rijnsaterwoude, J. Lanser te Zijpe, Jhr. Mr. D. T. Gevers van Endegeest te 's llage en M. T. P. Pré- vinaire te Haarlem. Volgens de Amst. Cour. is het beroemde kabinet van schilderijen hetwelk de lieer A. van der Hoop aan de stad Amsterdam gelegateerd heeft, onder bepaling, dat bet voor hel publiek ter bezigtiging zou worden open gesteld en dat de opbrengst van den toegangsprijs ten voordeele der alge- meene armen zou komen, van 7 Mei jl. tot 31 December jl.en dus gedurende nog geen 8 maanden, door bijna 10,000 personen bezocht, te welen, door 7288 tegen den entree-prijs van 10 cents, door 1053 legen 25c., en door 1057 tegen 50 cents. Dit kostbare, ongemeen fraaije en belang rijke museum kan dagelijks bezigligd worden. Zondag 11. is te Amsterdam overleden de Heer H. H. Klyn, Ridder van de Orde van den Nederl. Leeuw, bekend als schrijver van de treurspe len Montigni, Agathocles en vele andere dichtwerken. Geboren in 1773 had hij den ouderdom van 83 jaren bereikt. Sedert 1814 was hij lid van de Maatschappij der Ncd. Letterkunde alhier gevestigd. Ook is in de vorige week te Bredain den ouderdom van 85 jarenover leden de Wel-Eerw. Zeer Gel. Heer II. Pauw, rustend Predikant, Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw, die meer dan eene halve eeuw het leeraarsambt beeft vervuld. Ten gevolge der gebeurtenissen van 1830, ver trok hij van Brussel weder naar Bredaalwaar bij het emeritaat bekwam. Op 8 Maart zal van Harderwijk vertrekken om op den 10dc" te Nieuwe Diep over te gaan aan boord van het schip Nieuxc-Hollandbestemd naar Oost-Indieeen detachement suppletie-troepensterk 150 Onder-Officieren en manschappenonder het bevel van den van verlof terugkeerenden lstc Luit. der kavalerie H. Bentinck, als mede-geleiders de 2dc Luit. der kavalerie H. K. E. Perie, de 2dc Luils. der artillerie E. Mathijssen, en de 2de Luits. der infanterie E. W. Pfeiffer en R. W. D. Thomasset. Als eene bijzonderheid mag vermeld wordendat op het land van de Wed. de Vries de Oudehorne (Friesland) op den 16dcn dezer reeds nieuwe aardappelen, op den kouden grond geteeld, zijn gerooid. De knol was in het begin van September des vorigen jaars gelegd. Het grasgewas der achter het gehucht Anna onder Steenwijkerwold gelegene hooilandenwerd 40 jaren geleden jaarlijks voor 8 verkocht. Deze prijs klom op eens tot ƒ40, vervolgens tot ƒ150, ƒ200, en is in het vorige jaar voor ruim ƒ1,500 verkocht, en dit niettegenstaande die landen voor groote verbeteringen vatbaar zijn. Uit Zwolle wordt gemeld: Onderscheidene personen die, aangespoord door de belofte van hooge dagloonen, zich uit Overijssel naar Noordbrabant hadden begeven, zijn op dit oogenblik weder teruggekeerd. Volgens hun verhaal zijn aldaar de verdiensten op dit oogenblik, de aard van bet werk in aanmerking genomengeenszins zoo groot als hun beloofd waswaarom zij besloten naar hunne haardsteden terug te gaanmet het vooruilzigt ook bier in dezen zomer groote daggelden te verdienen. De Staats-Cour. van 11. Maandag bevat het vierde jaarlijksch rapport aan den Minister van Binnen], Zaken, van de commissie voor de internatio nale ruiling van voorwerpen van wetenschap en kunst, over het jaar 1855, bestaande uit de HH. L. J. F. Janssen, J. W. Holtrop en R. C. Bakhuizen van den Brink. Door verschillende in het rapport opgesomde bijdragen zijn 50 boek- en andere werken, te zanten uitmakende p. nt. 500 deelen, aan bel ruilings fonds toegevloeidwaarvan echter omstreeks 4/5 gedeelte enkel afkomstig is van bet dep. van Binncnl. Zaken, de bijdrage uit het Rijks-archief mede- gerekend. Deze bijdragen en het getal der bijdragende instellingen en personen zijn minder dan bet vorige jaar. Evenwel vindt de commissie daarin nog geen bewijs van afnemende belangstelling. Zij mag ook niet onvermeld laten, dat in het afgeloopen jaar reeds bepaalde uitziglen op bijdragen gegeven zijn door instellingen, welke ook vroeger het ruilingsfonds gunstig hadden be dacht; toezeggingen, wier verwezenlijking thans welligt zeer nabij is. Het bestuur namelijk der Maatschappij der Nederl. Letterkunde beeft aan de commissie het uitzigt geopend op eene belangrijke bezending werken door die maatschappij uitgegeven en bestemd om iu Noord-Amerika wetenschap pelijke banden met aldaar gevestigde inriglingen aan te knoopen. De bezending die de commissie van zijnentwege in bet afgeloopen jaar voor Nederland ontvangen mogt, bedraagt omstreeks 50 onderscheidene wer ken en geschriften, te zamen p. m. 100 deelen, waaronder de vervolgen dei- vroeger gezondene prachtwerkenen nieuwe geschenken van bijzondere waardedie voor zoover zij niet voor departementen van algemeen bestuur bestemd waren, onder de navolgende vaderlandsche inrigtingen van welen- schappen, letteren en kunsten zijn verdeeld: de Kon. bibliotheek te 'sllage, de acad. bibliotheken te Leyden, Utrecht en Groningen, bet Athenaeum te Amsterdamhet Museum van Oudheden te Leyden en andere instellingen. Verder treedt de commissie in eene beschouwing van 'tgeen dit ruilstelsel aanbevelingswaardigs heeft, waarom het nog geen meerder algemeen medewerking ondervindt, wat er nog tot verbetering zou te doen zijn, en eindigt met te verklaren dat zij alle goede hoop heeft op de toekomst, nu de langgewcnschte vrede aan Europa schijnt hergeven te zullen worden, nu alom de wenseh naar hernieuwde verbroedering der volken is ontwaakt, nu er nieuwe en grootsche wegen zijn en nog worden geopend tot uitwisse ling van de vruchten der nijverheid en der beschaving; nu er uitziglen zijn dat die der Europesche volken dieper dan ooit in het Oosten doordringen, er krachtiger dan vroeger wortel schieten zullen. Door die uitzigten mag aan het ruilstelsel eene betere, eene grootere toekomst voorspeld worden, 's GRAYENHAGE, 28 Februarij. Bij Kon. besluit is de Luit. ter Zee der 2dc kl.G. F. Servalius, Bevel hebber der de te Bath gestationneerde kanonneerboot n°. 34, benoemd tot Ridder der orde van de Eikenkroon, voor de door hem bewezen hulp, loc- gebragt tot behoud van het naar Antwerpen bestemde Spaansche brikschip Alessandriahetwelk op de Saftinger bank, op dc Schelde, was gestrand, en lot Broeder der Orde van den Nederl. Leeuw, den Kwartiermeester en en Loods F. Rijnberg, dienende op genoemde kanonneerboot. Door Z. M. zijn benoemd bij de Arr.-Reglbanlc te Hoorn: lot Regter Mr. J. II. Gilquin, en tot Substituut-Officier Mr. D. F. van Leeuwen, beiden Advocaten te Amsterdam. Tot Voorzitter van den Raad van Bestuur der Kon. Academie van Beeldende Kunsten te Amsterdam is benoemd de Heer Mr. J. van Lennep, thans Vice-President. IIH. MM. de Koning en Koningin hebben de tentoonstelling van voor werpen van kunst en smaak enz.bestemd voor de verloting ten behoeve van de noodlijdenden op Banda en Ternate, met een bezoek vereerd. Ge durende hun verblijf aldaar, werd door den Heer Nicolaï, hoofdonderwijzer aan de koninklijke muziekschool, het orgel bespeeld. Men roemt zeer de smaakvolle wijze waarop die tentoonstelling is ingerigt. Heden wordt op de gebruikelijke wijze de verjaardag van Z. K. II. Prins Frederik gevierd, o. a. door het houden van eene groote parade iu de Maliebaan. Tegen den middag was er op het paleis van Z. K. H. re ceptie der Koninklijke familiedes namiddags was er ten Hove groot diner en gala, en heden avond zal er op hel paleis van Z. K. II. Prins Frederik eene soire'e musicale plaats hebben.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1