liet Bal door den Graaf van Rechteren gisteren avond gegevenwerd vereerd met de tegenwoordigheid van II. M. de Koningin, Prins en Prinses Hendrik en Prins en Prinses Frederik. Ook liet diner door den Heer de Belmont gegeven, ter herinnering aan de bevrijding van Washington werd door vele aanzienlijke personen bijgewoond. Bij den Minister van Finantiën is ontvangen een som van ƒ200, in bankpapier, onder de letters P. Q., postmerk Utrecht, tot voldoening van te min betaald snccessieregt ingezonden. He op den 15dcn dezer plaats gehad hebbende aanbesteding van de le vering van remontpaardenis door den Minister van Oorlog niet goedge keurd zoodat die levering op nieuw zal worden aanbesteed. Be afdeelingen van de Tweede Kamer hebben gisteren het onderzoek over het wets ontwerp nopens het lager onderwijs ten einde gebragt. - Van hier is het volgende aan de Amst. C. gemeldHet wetsontwerp op de nationale militie is sedert verscheidene dagen door den Raad van State aan de Regering teruggezondenmen mag dus spoedig de aanbieding van dat zoo belangrijk wetsontwerp aan de Stalen-Generaal verwachten. Ben ik wel onderrigt, dan heeft het bij den Raad van State onverdeelden bijval gevondenen tot slechts eenige geringe aanmerkingen van ondergeschikt be lang aanleiding gegeven." De Prov. Staten van Zuidholland zullen op Dingsdag 4 Maart buiten gewoon [bijeenkomenter behandeling van een nieuw artikel in de over gangsbepalingen van liet Reglement van den Alblasserwaard. AMSTERDAM, 22 Februarij. Boor den Gemeenteraad is besloten tot het uitgeven van anticipatie-biljet ten, groot ƒ1000, ƒ200, 80 en ƒ40, rentende respectivelyk 12i, 2), 1 en J cent daags, voor een bedrag van ƒ900,000, ten einde te voorzien in de bestaande behoefte voor de stedelijke kas, veroorzaakt door de afschaf fing van eenige accijnsenen dus bij voorbaat te beschikken over de op brengst der directe belasting, tot wier helFing door den Raad is besloten. Woensdag namiddag ontstond er brand in twee pakhuizen van den Heer Fodor, op hel Prinseneiland, waarin steenkolen, gas-eoke en granen geborgen waren; beide pakhuizen zijn in 3 uren tijds zoodanig geteisterd, dat zij ondanks de werking van 8 brandspuiten, ten 8 ure ingestort zijn; de belendende pakhuizen hebben betrekkelijk weinig geleden; de brand is ontstaan door het broeijen van de steenkolen, die waarschijnlijk lang in wendig gesmeuld hebben, zoodat in eens de pakhuizen in lichlelaaije vlam stonden. Prins Anatole Demidoff heeft aan de Koningin-Weduwe eene schilderij aangeboden, om in het huisje van Czaar Peter den Groote te Zaandam te worden geplaatst. Het is de bekende beroemde schilderij van Steuben, voorstellende Czaar Peter, die een stuk hout bewerkt en te gelijker tijd aan zijnen Secretaris le Fort dicteert. dat de openbare bibliotheek te Petersburg niet 10,000, maar wel minstens 200,000 boekdeelen meer bevat dan die des Brilschen Museumswelke laatste overigens niet onder de eerste inrigtingen van dien aard behoort ge rangschikt te worden. Volgens de Globe zal er eene militaire Commissie benoemd worden, om het gedrag der in het. rapport van Sir Neill beschuldigde Officieren (Cardigan, Lucan en Airey) te onderzoeken. liet officiële rapport van Generaal Codringlonmedegedeeld door de London Gazettegeeft de volgende beschrijving van hel springen van het fort S'. Nicolaas bij SebastopolHet was een heldere dagrondom heerschle stilte cn rust, die alleen van lijd tot tijd door cenen knal van het vijande lijk geschut gestoord werden; en mei gespannen verwachting staarden wij naar de plek alwaar de ontploffing van 106,000 ffi buskruid een nieuw en handtastelijk blijk van onze magl en van de zege der verbonden wapenen" zou geven. Op het bepaalde tijdstip zagen wij eene zwarte en dikke rook wolk aan den linker kant van het fort oprijzeneene tweede wolk van hetzelfde voorkomen volgde; het daverde ontzettend; sleenen werden in de lucht geslingerd en ploften in de zee; na korte tusschenpoozen sprongen ook de mijnen aan den reglerkant en in het midden van het fort, en vormden eene langs den grond drijvende wolk, die het geheele toonecl van verwoesling omsluijerde. Het zonnelicht speelde verwonderlijk schoon op die massa rook, wier onderste laag zich als een dik lijkkleed over het slagt offer uitbreidde. Toen de wolk van kruiddamp en stof door de koelte over de puinhoopen der stad heengedreven was, zagen wij niets dan eene lange reeks van bouwvallen op de plaats waar eenige minuten vroeger het trotsche fort slond. Dezer dagen heeft een gevangenedoor behulp van den mantel en hoed van een' geestelijke, die deze in den gang had gehangen, weten te ont- vlugten. Boor deze vermomming viel hem de eer te beurt, beleefdelijk uit geleide gedaan te worden. Te Newport ligt in het drooge dok om eenige herstelling te onder gaan het fraaije schip William Fame, waarmede voor omtrent 100 jaren de vermaarde Wolfe uit Engeland naar Quebec vertrok. Het schip Asteriante Liverpool aangekomenheeft eene slavin mede- gebragt, die te New-Orleans aan boord van dat vaartuig was gevlugt en voor wier terugbrenging 500 dollars waren uitgeloofd; een matroos had haar echter verborgen weten te houdenzij is als vrij mensch aan wal gestapt. In Ierland hebben nog bij voortduring sluipmoorden plaats. De lieer Lemon Armstrong, een aanzienlijk inwoner van het graafschap Leitrim, ontving een kogel in de dij. Twee broeders, die den moordaanslag pleeg den, zijn gevat. De Heer Armstrong is buiten gevaar. FRANKRIJK. PARIJS, 21 Februarij. De Heer von Brunnow heeft eene tweede audiëntie bij den Keizer ge had, die meer dan een uur duurde. Onmiddelijk nadat hij de Tuilleriën had verlatenheeft hij een courier met dringende depêches naar Petersburg gezonden, welke de Keizer den 25ste", den dag der opening van de confe- rentiën in handen moet hebben, om daarop terstond met de telegraaf te antwoorden. Verscheidene leden van het vredes-congres zijn bij Prins Jerome ten gehoore toegelaten. De Heer Orloff, Russisch gevolmagtigde bij de vredes-onderhandelin- genis alhier aangekomen. Men zegt dat hij van zeer vredelievende in- slructiën is voorzien. De Sané is uit Konstantinopel alhier aangekomen, aan welks boord de Turksche Afgevaardigde Ali Pacha zich bevindt, die spoedig de reis naar Parijs zal voortzetten. Dit schip heeft ook een groot aantal stukken geschut van het oorlogstooneel aangevoerd. Ter voorkoming van ongelegenheden zijn de hoofden van de onder scheidene dagbladen alhier uitgenoodigd zich gedurende de vredes-onderhan- delingenvan iedere beschouwing van dat onderwerp te onthouden. Bij het Dep. van Justitie wordt ijverig gewerkt aan eene regterlijke reorganisatie. Het getal Hoven van Assises zal tol 27 worden verminderd zij zullen alleen kennis nemen van zakenwaarin eene veroordeeling tot de doodstraf, verbanning of dwangarbeid kan worden uitgesproken. Alle an dere misdaden zullen door de correctionele regtbanken worden behandeld. De tuchthuisstraf wordt afgeschaft; zij bestond ook eigenlijk maar in naam, daar zij feitelijk met gevangenzetting of opsluiting gelijk staat. De cor rectionele regtbanken zullen in plaats van 5 jaren gevangenisstraf (het maxi mum dat zij thans kunnen uitspreken, behoudens bij herhaling van mis daad), tot 10 jaren gevangenisstraf kunnen veroordeelenzelfs niet bij her haling van misdaad. Door de dagbladen is eene groote opschudding te weeg gebragt. De Siècle bevatte eenige dagen geleden een zeer oorlogzuchtig artikel, waarin op de vernietiging van Nicolajeff werd aangedrongen. De Moniteur had tot ieders verwondering dit stuk overgenomenen er dus een officieel karakter aan gegeven. Hierop heeft de Constitutionnel verklaard dat deze plaatsing in den Moniteur slechts het gevolg van een misverstand was, en dat een ander artikel ter overneming was aangewezen. Thans leest men echter in de Moniteur: De Constitutionnel heeft gedwaald, door de plaatsing van het artikel van de Siècle aan vergissing toe te schrijven. De Moniteur is het eenige Regeringsorgaanindien er dus dwaling had plaats gehad, zoude dit blad niet aan anderen de zorg overlaten om haar te herstellen. De Aartsbisschop van Parijs heeft bevolen, dat er in de kerk van Sl. Roch, onder leiding van den Abbé Lambert, afzonderlijke oefeningen voor de doofstommen zullen worden gehouden, ter onderrigting van het leerstellige der godsdienst en dc zedeleer. Gisteren is de Gravin Caumont Laforce door haren bediende vermoord, dien zij door hare onophoudelijke bestraffingen tot blinde woede had ver voerd. De moordenaar is dadelijk gevat en heeft alles bekend; vroeger waren haar door een bediende al hare edelgesteenten ontstolen cn haar man had thans een proces tot echtscheiding legen haar begonnen. Alle bijzondere brieven uit Konstantinopel en de Krim, hangen een treurig tafereel op van dc verwarring, welke de vredes-geruehlen in de nij verheid en handel van dat land hebben te weeg gebragt. Reeds heeft men daar talrijke faillissementen te betreuren en men vreest le regt, dat de ge volgen zich te Marseille en in andere voorname havens van het zuiden van Frankrijk zullen doen gevoelen. Een zware brand heeft de bergplaats van goederen aan hel spoorweg station le Nancy vernield. Een werkman was onvoorzigtig genoeg een vonk op een pak goed te laten vallen, dat onmiddelijk vuur vatte, en in plaats van om hulp te roepenzelfs den brand le willen blusschenwaar door het vuur zoodanig de overhand namdat zelfs aan de berging van de goederen niet te denken was. De schade wordt op 600,000 fr. geschat. In den nacht van Woensdag op Donderdag is ook de Schouwburg te Rennes afgebrand. Volgens berigt uit Athene zijn aldaar onlangs 8 zeeroovers ter dood gebragt, heden kondigt men de doodstraf van 11 roovers aan. Men zegt dal de Heer Both Minister van Justitie, wiens regtschapenlieid boven twijfel is, door onverbiddelijke strengheid Griekenland van die plaag wil verlossen, en wordt daarin door de Fransche zee- en landmagl zeer ondersteund, HUITMLANÜSCHE HERIGTEN. ENRELANO. LONDEN, 22 Februarij. De Koningin en Prins Albert hebben in gezelschap van de Lords Ilardinge en Panmure, de te Woolwich aangevoerde Russische trofeën van Bomarsnnd en Sebastopol bezigtigd, cn daarna de gekwetste soldaten bezocht. Het huis Rothschild heeft met den Kanselier der schatkist dc nieuwe leening reeds gesloten tegen 90 pCt. Aan de beurs werden de nieuwe schuldbrieven voor 91; verkocht. Onze dagbladen zien met leedwezen de toenadering en het vriendschap pelijk verkeer lusschen Frankrijk en Oostenrijk. Het besluit van Keizer Frans Jozef om aan een der ruilerij-regementen van zijn leger den naam Napoleon III te geven, en de op de te Weenen gehouden banketten uilge- bragie toasten op de Fransch-Ooslenrijksche vriendschap, verontrusten hen in hoogc mate. Sommigen gaan zelfs zoo ver de Regering aan le raden zich met Sardinië en Turkye le verslaanom te Parijs den invloed van Frankrijk cn Oostenrijk, die voor Engeland gevaarlijk is, tc bestrijden. De Regering heeft dezer dagen drie groote stoomschepen van Engelsehe stoombootmaatschappijen voor het vervoer van troepen en krijgsbehoeften in dienst genomen en vier andere daarvoor besproken. Onlangs heeft de Heer Bright in eene redevoering, ten hetooge dat Rusland op verre na geen barbaarsch land is, o. a. aangevoerd dat de open bare bibliotheek van Petersburg 10,000 boekdeelen meer beval dan de bi bliotheek van het Brilsch Museum. Het Russische dagblad van Petersburg neemt de redevoering des Hceren Bright over en voegt in eene noot er bij

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2