LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 25 FEBRUARIJ. 1856. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. RÏNNENLANDSCÏ1E BERïGTEiV. LEYDEN, 23 Februarij. Het Dagbl. van s Gravenhvan heden meldt uit onze stad, dat de tot hiertoe verholen gebleven moordenaar van den in het vorig jaar in den Haarlemmermeerpolder omgebragten polderwerker, zou ontdekt zijn, alsmede dat hier op twee plaatsen in denzelfden nacht pogingen zijn gedaan tot in braak. en men vermoedde dat hier een complot van dieven of inbrekers moest bestaan; volgens inlichtingen, waarop wij meenen ons veilig te kun nen verlatenis tot hiertoe bij justitie of politie te dezer stede van een of ander niets bekend. liet getal opgenomenen, in het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt: 17 February 339 volwassenen157 kinderen, te zanten 49(1. 331 140 477. 18 19 20 21 22 23 335 339 345 355 331 140 150 148 150 150 153 435. 487. 495. 505. 484. Te Rotterdam is een adres aan de Tweede Kamer der Slalen-Generaal in omloop, waarbij verzocht zal worden het ontwerp van wet tol regeling van hel lager onderwijs niet aan te nemenvermits door de bepalingen in art. 15 en art. 21aan de vereischlen eener Christelijke en nationale opleiding der Nederlandsche jeugd in de openbare volksschool niet kan worden voldaan. Uit Hoorn wordt het volgende droevige voorval gemeldTwee kin dereneen tweeling van ruim 21 jaren oud, aan tafel zittende en zullende gaan etenmaakte een van hen zich meester van de kokend heele koffij en sloeg die gulzig naar binnen, met het ongelukkig gevolg, dat het onnoo- zele kindje zich inwendig zoodanig branddedat het weldra den geest gaf. Te Harlingen is op den 20slfn dezer uitgezeild de Grocnlandsvaarder Dirkje Adema, gezagvoerder Melden, bijna geheel bemand met inlanders, terwijl men voorheen meestal Denen en Duitschers daartoe bezigde. Het is te wenschen, dat deze eenige aldaar nog overige Grocnlandsvaarder eene goede vangst moge hebben, opdat deze tak van ons volksbestaan niet geheel vervalle. Omtrent de werkzaamheden aan den zeedijk van den Wilhelmina- polder in Zeeland wordt gemeld, dal die onder gunstige omstandigheden worden voortgezet; de afneming van den ouden dijk gaat voort, doch niet verontrustend. Een 140-tal arbeiders zijn aldaar werkzaam. Uit Maastricht wordt het volgende gemeld: Door de reizigers, die Dingsdag avond met de laatste trekschuit van Luik vertrokken waren, werden halverwege, nog op Belgisch grondgebied, de sporen ontdekt van eene vreeselijke misdaad. Zij vonden legen de helling van den kanaaldijk zorgvuldig met een doek aan een paal bevestigdeen op eene gruwzame wijze vermoord menschelijk ligchaam zonder hoofd noch handen en geheel naakthet hoofd werd nabij het ligchaamverminkt en daardoor onken baar, teruggevonden; overigens heeft men niets kunnen ontdekken, als dat het zich doet vermoedendal de moord maar weinige oogenblikken te voren moet zijn gepleegd. Uit het Verslag nopens den staal der Hooge-, Middelbare- en Lagere Scholen over 1854-1855ontlcenen wij omtrent onze lloogcsehool hel volgende Het collegie van Curatoren heeft geene verandering ondergaan. Onder de Hoogleeraren, eindigde op het laatst van 1854 de emeritus lloogl. M. Siegen- beek zijn werkzaam levenna gedurende eene halve eeuw een tal van leer lingen in zijne bekende school gevormd, en der Ned. letterkunde tot luister te hebben verstrekt. In April 1855 overleed in jeugdigen leeftijd de Heer A. Niermeyer, gewoon Hoogleeraar in de godgeleerdheid. In den korten tijd dat hij aan de tloogesehool werkzaam was, had hij vele blijken gege ven van ijverige behartiging der wetenschap en zich in ruime mate de algemeene achting verworven. Omtrent de hulpmiddelen voor hel onderwijs leest men het volgende De bibliotheek deed weder onderscheidene aanwinstenwas dienstbaar aan de nasporingen en studiën van binnen- en buitenlandsche geleerdenen werd door velen uit de studerende jeugd bezocht. Het academisch gasthuis was voor hel ouderwijs allezins vruchtbaar. In de mannenzaal werden 79 lijders verpleegd. In de vrouwenzaal 80. Op de polykliniek meldden zich 224 lijders aan, waaronder velen met oogziekten. Het aantal patiënten, op de chirurgische kliniek verpleegd, bedroeg 85. 91 kraamvrouwen werden in het gasthuis opgenomen, waarvan 73 werden verlost; de verloskundige polykliniek bood het aanzienlijk getal van 108 kraamvrouwen ter behandeling aan; 48 meer dan in het vorige jaar. Eene pas geopende polykliniek voor vrouwen- en kinderziekten leverde een aantal van 140 ziekenbij meerdere bekendheid dezer instelling zou dit getal ver moedelijk vermeerderen. Hel kabinet van wijlen den Hoogleeraar J. C. Broers, in den jare 1849 aangekocht, bleef in goeden staat en werd verrijkt met eenige praeparaten. De anatomisch-pathologische verzameling werd weder aanmerkelijk ver meerderd, waartoe de menigvuldige lijkopeningenten getale van 272, door den Prosector Boogaard verrigt, veel hebben bijgedragen. Reeds heeft de collectie eene groote verbetering ondergaan. Eene nieuwe classificatie werd verwachtdaarbij zou het voorbeeldgegeven door het museum van het Royal college of surgeons in Londen, gevolgd worden. Ten behoeve van het natuurkundig kabinet zijn verscheiden werktuigen aangekocht, meestal tot het gebied der clectricileit en van hel eleelro- magnetismus Lehoorende. Het observatorium bleef in denzelfden min gunstigen staat; niettemin werd daarvan zooveel mogelijk ijverig gebruik gemaakt. De academische kruidtuin onderging geene belangrijke verandering. Cura toren waren op middelen bedacht om sommige oude in verval zijnde bloem- kasten door nieuwe te vervangen. Het herbarium Reinwardtianum werd in het academisch herbarium be hoorlijk geplaatst en tot gebruik geschikt gemaakt. Het kabinet van platenpleisterbeelden en prenten bevond zich over het algemeen in eenen zeer gunstigen slaat, en is weder zoo door geschenken als door aankoop uitgebreid, en met belangstelling bezocht. In het archaeologisch kabinet werden de Aziatische, Romeinsche, Ger- maansche, Frankische en Vaderlandsche oudheden door aankoop en vooral door geschenken verrijkt. De gift eener verzameling van acht vazen van gebakken aarde, uit Peru afkomstig, strekte tot uitbreiding der nog weinig voorwerpen tellende Amerikaansche monumenten. Onder de boek- en plaat werken, die aan de verzameling ten geschenke werden toegevoegd, verdienen vooral vermelding W. Salzenberg, Altchristliche IIaudenkmaler ion Con- stantinopeleen werk van belangrijken inhoud en prachtige uitvoering; de afleveringen 4250 van het prachtwerk van Lepsius, Denkmiiler aus Aegypten und Aethiopienwelke beide werken voor rekening der Pruissi- sche Regering werden uitgegeven en door haar aan het kabinet geschonken; Choi.t de vases peints du musée d'antiquités de Leide, van den Belgischen Iloogleeraar J. Roulezte Gent. Van het werk over de Aegyptische oudhedendoor den Directeur op 'sRijks kosten uitgegeven, werd de 16de aflevering, inhoudende in 20 platen twee papyrussen met hieralischen tekst, afgedrukt en algemeen verkrijgbaar gesteld. Het munt- en penningkabinet nam insgelijks toe door aankoopenruiling en geschenken; het werd door vele beoefenaars der penningkunde bezocht. Het kabinet van landbouw is inzonderheid met eenige nieuwe uitstekende Amerikaansche landbouwwerktuigen vermeerderd. Ook het kabinet van scheikundige werktuigen is op nieuw met eenige uitstekende werktuigen, lot de analytische scheikunde betrekking hebbende, vermeerderd. Zoo door aankoopen en geschenken als vooral door ruil werd hel Rijks museum van natuurlijke historie weder verrijkt met een aanzienlijk getal zeldzame en ook nieuwe naturaliënhoofdzakelijk afkomstig van de Philip- pijnsche eilanden, Ceylon, China, het Himalayagebergle, de Binnenlanden van Zuid Amerika en de Westkust van Afrika. Ilct gebouw van het museum onderging eene belangrijke verbetering door het plaatsen eener verdieping boven een gedeelte van het gebouw. Nadat daartoe van rijkswege eene som van ruim ƒ24,000 was beschikbaar gesteld, werd met het werk in het voor jaar van 1855 een begin gemaakt, en er bestond alle uitzigt, dal het op den bepaalden tijd voltooid zou zijn. [Het is thans voltooid.] Ook het Rijks-herbarium werd weder aanmerkelijk vermeerderd door enkele aankoopen en belangrijke ruilingen en geschenken. Met de voor naamste botanische instellingen in Europa en met vele beroemde kruidkun digen heeft het herbarium betrekkingen aangeknoopt, waardoor het builen 's lands meer en meer bekend is geworden. Van den ijver en de geschikt heid van het personeel, inzonderheid van den nieuw benoemden Conservator, zijn voldoende beriglen ontvangen. Aan den catalogus werd voortgewerkt. [Volgen nu de beschouwingen over het onderwijswaarvan wij in een volgend nommer het verslag zullen mededeelen], 's GRAVENHAGE23 Februarij. Z. M. heeft benoemd lot Kapiteinden lslen Luitenant F. II. C. Co res de Vries, van het 8ste reg. infanterie, en levens aan hem ingevolge ge daan verzoekeen eervol ontslag uit de dienst verleend. Voorts bij het 4de reg. infanterie, tot lstcn Luitenant, den 2dcn Luitenant J. J. C. Peper kamp van het corps. Tot Burgemeester van de gemeente Nieuwerkerk c. a. is benoemd dc Heer I). Ilatlingse.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1