schaft, dat een Mohamedaan die lol het Christendom overgaat, des doods schuldig is, en, zoo niet, of de Brilselie Regering dan door diplomatieke middelen trachten zou de opheffing dier bepaling te bewerken. Lord Palmerston heeft hierop geantwoorddat de volledige tekst van de nieuwe bepalingen nog niet bekend was; dat de Regering sedert vele jaren ernstig op de afschaffing dier strafbepaling aangehouden heeft, en dat zij geene moeite zal sparen om den Sultan daartoe te bewegen. Tevens deed hij het Huis opmerken dat zulke aangelegenheden, die de geloofsbegrippen en godsdienstige vooroordeelen rakenzeer moeijelijk te behandelen zijn. De Turken hebben tot den laatsten lijd toe Muselmannen die Christen geworden warenvervolgdmaar men vergete nietdat in eenige Staten van ItaliëChristenen vervolgingen ondergaan hebbenomdat zij in de Christelijke kerk tot eene andere afdeeling dierzelfde kerk waren overgegaan. Maandag heeft in het gebouw der Bank de bijeenkomst plaats gehad waarin de Kanselier der sehaikist kennis heeft gegeven van de voorwaar den op welke hij eene nieuwe geldleening wil aangaan. De Regering zal nieuwe 3 pCt. staatsschuld tot een nominaal bedrag van 5 millioen daar- slellen cn buitendien van de omloopende schalkislbons een gedeelteten bedrage van 3 millioen in vaste staatsschuld verwisselenzullende dege nen, welke deze operaliën moglen willen op zich nemen, hunne aanbiedin gen aanstaanden Vrijdag moeten inleveren. Daar het bedrag der nieuwe leening niet zoo groot is als verwacht werdis de prijs der consols aan de effectenbeurs aanmerkelijk gerezen. De nieuwe lecning moet in 5 termijnen gestort worden; de laatste ter mijn verschijnt reeds op den 24slm April eerstkomende. De rente der nieuw uit te geven staatsschuldbrieven zal gerekend worden te loopen van den 5den Januarij jl. De Regering heeft zich verbonden om vóór den 24stcn April geene andere geldleening aan te gaan. De Morn. Post over de vrcdes-onderhandelingen sprekende, zegt, dat de krijgstoerustingen te land en ter zee niet zullen ophouden, alvorens het laatste stuk van het vredes-traclaat geleekend en het laatste zegel daaraan gehecht is. Het gehecle Engelsche volk wenscht den vrede, maar zij wil tevens, dat deze overeenkomt met de eer en de waardigheid des lands, met de rol die Engeland in den strijd gehad heeft en met het belang van Europa. Indien zulk een vrede niet kan verkregen worden, dan zal reeds na verloop van 6 weken de blokkade in de Oostzee weer hervat, nieuwe ondernemin gen in de zee van Azow en op de kusten der Zwarte zee beproefd en met Engelands bondgenoolen een leger van niet minder dan 300,000 man in de Krim gebragt kunnen worden. De Lords Lucan en Cardiganin opspraak gebragt door het rapport der Commissie die de leveranlien in de Krim heeft onderzocht, hebben een antwoord openbaar gemaakt, waarin zij al de in het rapport aangehaalde feilen ontkennen, zonder echter in bijzonderheden te treden. Waarschijnlijk zal een Commissie uit het Parlement belast worden met een onderzoek, ten einde achter de waarheid te komenen deze waarheid schjjnt niet zeer gunstig te zijn voor het Kabinet, dat Officieren, door speciale agenten openbaar beschuldigd van zeer zware feiten, met eerbewijzen en gunsten heeft overladen. Zaturdag II. is alhier eene vergadering gehoudenom een besluit te nemen omtrent de oprigting van een gedenkteeken voor den Heer Ilurae. De aanzienlijkste personen namen daaraan deelen eene groote som is be schikbaar gesteld om een standbeeld in de voorzaal van het Huis der Ge meenten op te rigten. Onze zeemagL bestond op 1 Januarij van dit jaar uil 325 schepen met 6231 stukken en 63 335 zeelieden en Officieren. Daarvan behooren lot de stations van de Middellandsehe cn Zwarte zeeën 69 schepen met 1123 stuk ken cn 12,744 koppen; tot Oosl-Indië, China en Australië 18 schepen met 73 stukken en 3231 mantot Noord-Amerika en West-Indië 21 sehepen met 468 stukken en 4874 mande OostzeevlooL met inbegrip van de uit gerust wordende vaartuigen bestaat uit 109 schepen met 2193 stukken cn 24,242 man. Men houdt zich alhier druk bezig met de zaak van de vergiftiging van het geliefkoosde paard Aurifer, behoorende aan den Heer John Scott, het welk den dag voor de wedrennen door vergif is om het leven gebragt. Eene belooning van 200 wordt uitgeloofd voor dengene, die den bedrijver dier misdaad bekend maakt. Deze som zal eveneens uitgereikt worden aan den knecht, die het vergif heeft toegediend, indien hij aanwijst wie er hem toe heeft aangezet. Volgens berigt uit New-York is de Heer Banks met eene meerderheid van 3 stemmen, tot President verkozen; de Heer Ailten verkreeg 100 stem men; 39 Afgevaardigden hebben tegen de keuze geprotesteerd. Er zijn, bij gelegenheid der debatten over Cenlraal-Amerikahevige redevoeringen tegen Engeland uitgesproken. Ook kwam hel geschil met Frankrijk ter sprake, betrekkelijk de overdragt van schepen. De Heer Banks behoort tot de bcwegiiigs- of zoogenaamde republikeinsche partijwelke ten aanzien der slavernij met de afschaffers ten deele overeen stemt. Een dagblad van Washington, hetwelk een erkend orgaan van het tegenwoordige bewind is, laat zich over de verkiezing van den Heer Banks aldus uit: De uilslag is van dien aard dat ieder redelijk mensch zich daarover bedroeven moet. Doch daar de republikeinen eene erkende meer derheid in het Huis en derhalve aanspraak op den Voorzilterssloel hebben, is er grond om in de gedane keuze te berustenin zoo ver als zij het be letsel, hetwelk den gang der staatsmachine stremde, weggenomen heeft." FRANKRIJK. PARIJS, 19 Februarij. Al dc rapporten van de Prefecten cn van de Procureurs-Generaal...die aan het Kabinet des Keizers gezonden wordenstemmen daarin overeen dat eene spoedige herstelling des vredes wenschelijk is. De binnenlandsche aangelegenheden eischen al de zorg der Regering. Het algemeen gevoelen verklaart zich hier meer cn meer tegen de voortzetting van den krijg, die slechts dienen moet tot bevordering van Engelsche belangen. Graaf Buol en Graaf Cavour hebben aan Keizer Napoleon eigenhan dige brieven van hunne Souvereincn overgegeven. De Moniteur berigt thans dat de opening der vredes-onderhandelingen op aanstaanden Maandag is vastgesteld. Graaf Orlow zal Donderdag avond alhier aankomen. Verscheidene Russische Dames, die soms in de staatkunde een niet onbelangrijken rol vervullenzijn hier weder verscheneno. a. de Prinses Lieven, de dochter van den Rijkskanselier Nesselrode, Mevr. Kalergi, Nes- selrodes nicht, Prinses Zutzo, de Dames Obreskow, Mevr. Marazli, Gravin Ypsilanti, eene Grieksche Dame onder bescherming der Russische Regering, en Mevrouw von Meyendorff, gemalin van den voormaligen Russischen Ge zant te Berlijn. Volgens het Journal des Débats zou dc Afgezant van Turkye in last hebben de vernietiging van Nicolaïew en eene juiste afscheiding van de Aziatische grenzen te eischen. Het eerste punt zou tot ernstige verwikke lingen bij de onderhandelingen kunnen leidenoverigens Nicolaïew is voor Tnrkye veel minder te duchten dan Sebastopol. De Moniteur bevat het rapport van den Minister van Binnenl. Zaken aan den Keizer, betreffende den staat der werkzaamheden aan het Louvre. Naauwelijks 4 jaren geleden namen de werkzaamheden een aanvangen reeds nu vertoont het nieuwe Louvre zich in al zijne pracht aan de oogen des publieks. Men ziet in dat rapport, dat de sommen, die voor de vol- looijing van het werk zijn uitgegevenmet 2 millioen de raming van uitga ven overtreffenwaarvan de oorzaak moet gezocht worden in onderscheidene verbeteringen, welke niet voorzien waren, en in den hoogeren prijs der bouwstoffen, enz. Na de voltooijing zal de som echter nog beneden de 51 millioen blijven. Aan de beurs alhier is het gerucht verspreid, dat de Engelsche Rege ring, behalve de tegenwoordige leening, nog later een tweede zal aangaan, van minstens 15 millioen. Dit gerucht ontvangt waarschijnlijkheid, omdat de Kanselier der schatkist, op de deswege aan hem gerigte vraag door de Engelsche kapitalistenontwijkend heeft geantwoord. De bekende Duitsehe dichter Heinrich Heine is dezer dagen, na eene langdurige ziektealhier overleden. Aan de HH. Lackroy cn Dennry is vergunning verleend tot het op- I rigten van eene schouwburg op den boulevard van Sebastopol, die 10,000 personen zal kunnen bevatten. In de Munt te Straatsburg hebben vier werklieden een aanzienlijk ge tal goud- en zilverbaren gestolen. Drie zijn er gevat en reeds vijf baren terug gevonden. Dezer dagen vielen twee lieden die te Cambrin (dep. Pas de Calais) in een herbergieder een kop koffij hadden gedronkenna het gebruik onmiddellijk dood neer. De verschrikte kasteleines haalde de policie. Daar men aan vergiftiging dacht, dronk zij om te bewijzen dat haar koffij goed wasmede een kop uit. Maar ook zij viel bewusteloos neer. Bij onder zoek ontdekte men op den bodem een pak luciferswier ontbinding de ver giftiging en dood dezer drie personen had veroorzaakt. De graanprijzen zijn overal nog dalende. Te Havre is zooveel graan aangebragtdat op aanvrage van de koopliedeneen escadron trein-soldaten is aangewezenom in het lossen behulpzaam te zijn. Te Hèches (Opper-Pyrcne'en) is dezer dagen eene vrouw overleden, in den ouderdom van 103 jaren. De met de Gange uit Konslantinopol aangebragte berigten vermelden het vertrek van Ali-Pacha naar Parijs. Hij brengt het besluit des Sultans mede betreffende dc hervormingen in Turkye. Ook was het gerucht ver spreiddat de Porie Moldavië en Wallachye afzonderlijk wenscht te laten voortbestaan, maar elk land onder het bestuur van een erflelijken Vorst. Uit de Krim verneemt mendat het fort Nicolaas den 4dcn is in de lucht gesprongen waartoe men 50,000 ffi buskruid gebruikt heeft. Zoowel de Russische als de troepen der bondgenoolen zijn getuigen van deze verschrik kelijke ontploffing geweest. De ijzeren poorten van de dokken worden naar Frankrijk en Engeland gebragt. Men is nu onledig, om de gezonken linieschepen te vernielen. ZWITSERLANO. In het Canton Tessino hangt sedert lang over het dorp Bronlallo een rots dreigend over, en dit is in den laatsten tijd zoo zeer toegenomen, dat de Regering besloten heeft om die door een vat kruid te laten springen. De inwoners zullen zoo lang verhuizen, hunne gemeente zal groote schade lijden maar van wege de gedurige angst heeft de Gemeenteraad cr in toegestemd. Het zal een vreeselijk schouwspel zijn en een deel van het dorp zal onver mijdelijk in de Maggia worden weggespoeld. Uit het binnenland schrijft men voortdurend van sneeuwlawinen ten gevolge van liet warme weder. SPANJE. MADRID, 15 Februarij. Op den lldcn dezer heeft de Nederl. Gezant, Baron Sirlema de Grovestins, een luisterrijk banket gegevenhetwelk met de tegenwoordigheid werd ver eerd van den Minister van Oorlog, Maarschalk O'Donnell, den Minister van Nijverheid en Publieke Werken, de Gezanten van Frankrijk, Prnissen, Portugaldc Vereenigde Staten enz. cn vele andere aanzienlijke Staatslie den. De Baron de Grovestins heeft bij deze gelegenheid, het woord rigtende tot den gedelegeerde van het comité der Spaansche fondsenhouders, den Heer Louis Drucker, een feestdronk nitgebragt op de welvaart en den bloei van Neèrlands hoofdstad, die door de aanwezigen gulhartig werd beantwoord. Volgens den briefschrijver heeft dc Nederl. Gezant zichgedurende zijn langdurig verblijf in de Spaansche hoofdstad, de algemeene achting in hooge mate verworven, zoowel door het savoir faire, waarmede hij de waardig heid van zijn land handhaaft, als door den gemoedelijken ijver, waarmede

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2