LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 22 FEBRUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven, BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN21 Februarij. Bij den Burgemeester is ten behoeve der armen ontvangen de som van 396'.van de beide Vereeniglngen van HU. Studenten dezer Hoogeschool genaamd Exercendo en Declamatorinm. De N. li. C. deelt een berigt nit Curacao mede, volgens hetwelk de Herv. Gemeente aldaar zeer met haren nieuwen leeraar, de Heer S. van Dissel, was ingenomen. Zijne intrêe-preek had veel bijval gevonden. Bet aantal miliciens voor de ligting van 1856, te leveren door de pro vincie Zuidholland, is, met inbegrip van het buitengewoon contingent, be paald op 1702. Door de Nederl. Handelmaatschappij zijn bevracht 24 schepen, als: voor Amsterdam 14, voor Botterdam 7, voor Dordrecht 1 en voor Schiedam 2. De Baad der gemeente Nijmegen heeft besloten de broodzetting weder in te voeren, om reden de prijs van het brood thans hooger is dan die, welke op den rooster der vorige zetting bij gelijke graanprijzen bepaald was. Dezer dagen zijn op nieuw een groot aantal mensehen men spreekt van meer dan 200, van de Dedemsvaart naar de Peel in Noordbrabant ver trokken. liet vooruitzigt op groote verdiensten lokt hen derwaarts. Teil einde dit eeuigzins te voorkomen en vreemden te lokkenhebben de ver-. veeners het daggeld aanzienlijk verhoogd. De Commissie van Rapporteurs der Tweede Kamer, heeft het verslag opgemaakt betreffende het voorstel van den Heer van der Veentot instel ling eener enquête omtrent de uitvoering van de vergunning tot laud-aan winning en verdieping van het vaarwater op het Zwolsche Diep. 40 leden namen deel aan deze overwegingvelen hebben begrependat de punten niet vallen binnen den kring van enquête; dat het hier geldt eene daad der uitvoerende magt, reeds van 1844, en derhalve op een tijd, op welken do Regering volkomen daartoe bevoegd was; dat men daarom trent inlichtingen kan verlangen maar geenszins in een parlementair onder zoek treden; dat dergelijk onderzoek betreft de belangen van den water staat van Drenthe, waarover het oppertoezigt aan den Koning is opgedragen. Anderen hebben gemeend dat, zoo men al niet op de vergunning kon terugkomen, dit wel het geval zou zijn ten aanzien der tollen, die in den laatsten tijd nog zijn verhoogd. Eene tweede hoofdbedenking bestond hierin, dat eene enquête veel om slag zou veroorzaken en toch geen doel treffen. Voorts is aangemerkt, dat de voorsteller de feiten niet heeft doen uitkomenwaarover een onder zoek noodig zou worden geacht, en dat het voorstel geen zoodanige om schrijving van het onderwerp bevat, als bij het reglement van orde wordt gevorderd. 's GRAVENIIAGE21 Februarij. Z. M. heeft benoemd tot Kommandenr der Orde van den Nederl. Leeuw Jhr. Mr. F. L. W. de Koek, Directeur van het Kabinet des Konings. Aan den Heer M*. R. A. Quinlus is op verzoek, eervol ontslag ver leend als Burgemeester der gemeente Oldekerk, en als zoodanig benoemd 5Ir. D. A. Baron Sixma van Heemstra. Bij Kon. besluit zijn bij de Arr.-Rcglbank te Haarlem benoemd tol President Mr. F. W. Baron van Slyrumthans Regter in die Regtbank en lot Regter Mr. P. Elias, thans Kantonregler aldaar. Z. M. heeft bij onderscheiden dezer dagen genomen besluiten goed gevonden te benoemenbij den groolen staftot Kolonel T. G. T. V. Baron de Constant Rebecque van dien staf, Zijnen Adjudant en zulks met bepaling dat hij bij voortduring het traclement van Luit.-Kolouel zal blijven genieten; bij het wapen der infanterie: bij het lste reg. tot Kapi tein van de 3dc kl.den lste» Luitenant K. 11. Glimmerveen, van hel corps; bij het 5dc regement, tot lstc" Luitenant, den 2dcn Luitenant Jhr. F. G. E. Merkes, van het corps; bij het wapen der artillerie: bij het 2dc reg. ves ting-artillerie, tot Kolonel, den Luitenant-Kolonel J. M. Engelbcrls, Kom- mandant van het corpsbij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt: tot Paardenarts der 2dc kl.den Paardenarts der 3dc kl. J. B. Stolkert, van gemeld personeel; en voorts aan den gepensioneerden militai ren Onder-Intendant der l5,e kl. met rang van Intendant der2dekl. G. Falck, Thesaurier van Zr. M®. Huis, bij gunstige uilzondering en zonder eenige gevolgtrekking voor anderen, den rang te verleenen van Intendant der lsle kl. (Kolonel). Het heeft Z. M. den Koning behaagd aan den op 5 Febr. 1831 zwaar verminkten zeeman Johan Christoph Pieper, van de kanonneerboot n». 2, Kommandant J. C. J. van Speyk, die in Gelderland van een klein pensioen leeft, eene gratificatie te schenken van 50. Eergisteren heeft er bij gelegenheid van 's Konings verjaardag een groot diner bij Prins Frederik plaats gehad, waaraan ook U. M. de Koning en Koningin deel namen. Gisteren middag heeft Z. Exc. de Minister van Staatde Heer Rochussen aan den nieuw benoemden Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indie, den Heer Pahud, een afscheids-diner aangeboden, dat o. a. vereerd werd met de tegenwoordigheid van Z. D. II. den Hertog van Saxen-Weimar. Bij het Ministerie van Financiën is ten behoeve van 's Rijks schatkist ontvangen een coupon, groot ƒ1,23), onder het postmerk 's Gravenhage. Zaturdag aanst. zal bij den lloogen Raad der Nederlanden eene pleg- tige algemeene en openbare vergadering plaats bebben tot installatie van Jhr. Mr. N. de Gyselaar en Mr, C. A. J. lieelaerls van Blokland, onlangs benoemd tot Griffier en Substituut-Griffier bij dat reglerlijk collegic. Tiveetlv Hamei' tiet' SHalen-Genei'ttal, Zitting van Donderdag 21 Februarij. Ingekomen een ontwerp van wet ter wijziging der wet op de jagt en visscberij. Tot rapporteurs over het ontwerp van wet op het lager onderwijs zijn benoemd de Heeren Tborbecke, Blaupot ten Cale, Bosscha, van der Poel en Heemskerk, en tot leden der Commissie over het voorstel omtrent 'l mis bruik van sterkeu drank, de Heeren Wintgens, van Bosse, van Lenuep, Mackay en van Zuylen van Nyevelt. De zitting duurt voort. ROTTERDAM, 20 Februarij. Gisteren nacht, omstreeks half 2 ure, brak alhier een hevige brand uit in het achtergedeelte van een pand aan de noordzijde der Hoogstraat, over de R. K. kerk, zijnde het mctibelmagazijn van den Heer Slants. lloe ge vaarlijk deze brand zich voordeed, gelukte het echter spoedig aan de steeds zoo ijverige brandweer de felle vlammen meester te worden. AMSTERDAM, 20 Februarij. Bij gelegenheid van 's Konings verjaardag is op den Dam de hoeksteen gesteld voor het door de vereeniging: Het Metalen Kruis, op te rigten mo nument, gewijd aan den volksgeest in 1830 en 1831. De Afdeeling voor Wis- en Natuurkundige Wetenschappen van de Kon. Akadentie van Wetenschappen zal eene gewone vergadering houden op Za turdag den 23stPB dezerin het gebouw der Akadcmie alhier. De spreek beurt zal worden vervuld door den Heer .1. L. C. Schroeder van der Kolk van Utrecht. De alhier plaats gehad hebbende collecte voor het fonds ter aanmoe diging en ondersteuning van de gewapende dienst in Nederland, heeft onge veer ƒ4,500 opgebragt. De vrouw van de Wildein de Korte Houtstraat alhieris bevallen van drie zonen. Moeder en kinderen bevinden zich zeer wel, -Zondag 11. vertrokken van het Nieuwe Diep 23 koopvaardijschepen, naar onderscheidene plaatsendie door tegenwind in die haven waren opgehouden. Ook van Antwerpen en Ylissingen zijn een 60tal schepen naar zee gezeild. BUITKiVLAiNDSCIIK BKRIGTEiN. GKLCIb De Regering heeft beslotenal de berigten van hare buitenlandsche Consuls en agenten, betreffende den handel en de nijverheid, van het jaar 1839 lot 1855uit te gevenonder den titel vanllecueil Consulaire. Reeds verscheidene afleveringen van dit hoogst belangrijk werk zijn ver schenen de jaargang kost slechts 4 frs. De Kamer der Volksvertegenwoordigers heeft met 53 tegen 6 slem- men hel wetsontwerp goedgekeurd, waarbij aan den Graaf van Vlaanderen jaarlijks 150,000 fr. wordt toegestaan. Naar men zegt heeft de Zweedsche Regering 60,000 minie'-geweren bij onze fabrikanten besteld. Te Antwerpen is de wed. Verstormen in den ouderdom van bijna 103 jaren overleden. ENGELAND. LONDEN, 19 Februarij. De Koningin, Prins Albert en hunne 4 oudste Kinderen hebben een be zoek gebragt aan den Heer Burford in Leicestersquareom het door hem tentoongesteld panorama van den val en het inwendige der stad Sebastopol te bezigtigen. Admiraal Dundas is op nieuw tot Opperbevelhebber der Britsche Oost- zee-vloot, en Admiraal Seymour tot Bevelhebber der Britsche zeemagt in Oost-Indië benoemd. In eene der laatste zittingen van het Parlement, is aan Lord Pal- merston de vraag voorgelegd, of bij de verwacht wordende veranderingen in den toestand van de Christenen in Turkye ook de bepaling was afge-

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1