Een werkman is tot 13 maanden gevangenisstraf veroordeeld, ter zake dat hij den persoon des Keizers heeft beleedigd. Hij had namelijk met een bandje een glas wijn gehangen aan de lippen van diens standbeeld. He Heer de Lesseps heeft de volgende bekendmaking in de dagbladen doen plaatsen: De internationale commissie tot het doorgraven der land engte van Suez, zamengesteld uit de Heeren Paleocapa, Conrad, Negrelli, Mac-Clean, Bendel, Harry Hevret, Renaud, Lentze en Licusson, zal zich binnen twee maanden te Londen verecnigenom te beraadslagen over het vast te stellen programma der werken, aan de uitvoering dezer onderne ming verbonden. Personen die ontwerpen willen overleggen of voorstellen doen, worden verzocht, zich te adresseren aan den Heer Barthe'lemy de S'. Hilairelid van het Instituut, algemeene Secretaris der maatschappij tot doorgraving der landengte van Suez, te Parijs, rue Richepanse, n°. 9. Volgens de uit Konstantinopel aangebragte berigten waren de artike len, waaromtrent men ten opzigte van den toestand der Christenen was overeengekomen naar Parijs opgezondenom gehecht te worden aan het vredes verdrag. De conferentien over de Vorstendommen waren afgezegd, wegens de vele moeijelijkhedenaan die quaestie verbonden. Het congres te Parijs was verzoeht dienaangaande een besluit te nemen. In de Krim bleef men uit het fort Konstantijn den vijand bestoken; 5000 man En- gelsche troepen maakten zich tot vertrek gereed; 3000 andere werden er van Malta verwacht. De tijdingen uit Eupatoria van den 30slen Jan., spre ken van eene groole scliaarschte aan vleesch en van de inscheping der Turksche ruiterij. De gezondheid der troepen in de Krim werd beter; de ziektegevallen waren tot op de helft gedaald. De onlangs vermelde opstand onder de Kabylen is nagenoeg gedempt, en houdt nog maar alleen stand in het gebergte van Beni-Rateu. De om liggende stammen hebben reeds op nieuw het Fransche gezag erkend. SPANJE. MADRID, 13 Februarij. De Cortes heeft het besluit goedgekeurdwaarbij eene ligting van 16,000 man wordt bevolenten einde het leger voltallig te houden. De nieuwe Minister van Finantien zal spoedig een plan indienen tot vrijwillige conversie der vlottende schuld in 3 pCt. geconsolideerdentegen den prijs van 50 pCt. Bij gelegenheid zijner optreding heeft de Heer Druc- ker zich tot den Hertog der Overwinning gerigt, om op nieuw de belan gen voor te dragen van de houders der uitgestelde schuldde President van den Raad was zeer getroffen door het berigt, dat de agenten van den Graaf de Montemolin te Amsterdam en te 's Gravenhage eene leening trach ten te sluiten. Het armoedige Spaansche zeewezen heeft weder een verlies geleden door het vergaan van het prachtige stoomschip Fernando el Catholico in America. Drie oorlogsschepen, aan de werf te Ferrol gebouwd, zijn afge keurd als ten eenenmale ongeschikt voor de dienst. l!et hout was gansch vervuurd en het schijnt dat de bedriegelijke ambtenaren overeenkomsten hebben gesloten, die de werf met onbruikbaar hout hebben opgevuld. De Minister heeft terstond bevelen uitgevaardigd tot een streng onder zoek, en de schuldigen zullen, wal hun rang zij, voor de Regtbank wor den getrokken. Reeds in de Ruyters tijd was het met het Spaansche zeewezen droevig gesteld. In Brandt's leven van onzen zeeheldbl. 974 uitg. in 1».lezen wij bij de vermelding der sterkte van de Hollandsche vloot, die in vereeni- ging met de Spaansche, de Fransche zou bevechten in den laatsten zeeslag van de Ruyter in 1675: »De Spaanschen hadden daar wel tien scheepen bijgevocghtmaar bekenden zelf dat van die tien maar vier of vyf bequaam waarenom veel dienst van te trekken." En verderDe Spaansche schepen bleven achterlijk, hun Vice-Admiraal schoot wel sterk, maar zon der vrucht, vermits de veerte." Eenige hunner zouden ook gezegd hebben »dat ze reeden hadden om zich uit het heetste te houden, dewijl zommigen maar 399 ft' kruidt in hunne scheepen hadden." ITALIË. De Heer de Merode, geheim-Secretaris van den Paus, is benoemd tot Intendant der gevangenissen. Men acht deze keuze gelukkig, omdat de Heer Merode, als vreemdeling, niet zal deelen in den Italiaanschen partij geest, en dus die betrekking onpartijdig zal vervullen, vooral met het oog op de politieke gevangenen, wier gelal nog al belangrijk is. Al dadelijk is dan ook reeds aan den gevangen Kapitein der artillerie, Vincenzo Gig-li verlof verleend, om gedurende eene maand zijn zieken vader te bezoeken; eene inwilliging, die onder de vroegere Intendance niet zou hebben plaats gehad. De onderhandelingen tusschen den II. Stoel en de Republiek Chili, tot het sluiten van een Concordaat, zijn afgebroken, en de Amerikaansche Di plomaat, met de onderhandelingen belast, heeft Rome verlaten. Het schijnt, dat deze zijn afgesprongen, omdat men te Rome eene censuur verlangde van al hetgeen in druk zou uitkomen. Meer en meer begint het gerucht veld te winnen, dat de Oostenrijk- sclic Regering besloten heeft het beslag op de góederen der Lombardische uitgewekenen op te heffen. Die goederen zouden aan hen die terugkeer denterstond worden teruggegeven. Ook zij die niet willen terugkeeren zouden in dit voorregt deelen, onder voorwaarde van ze binnen een jaar te verkoopen, ten minste zoo zij geene gegronde reden voor hunne afwezig heid kunnen opgeven. In geval de goederen niet aan de bezitters zeiven kunnen uitgekeerd wordenzou er teruggave aan de regtmatige erfgenamen plaats hebben. De Sardinische Regering heeft aan eene maatschappij met een kapitaal van 20 millioen80,000 bunders grond afgestaan. Dit is wederom eenen groolen stap om op dit eiland, dat vroeger de voorraadschuur van Ilaïiö was, den landbouw te doen herleven. De Sardinische Kamer van Afgevaardigden heeft met eene groote meer derheid de begrooting van ontvangsten aangenomenen daarna met eenparig heid van stemmen ook de begrooting van oorlogdie met inbegrip der buitengewone uitgaven, voor het loopendc dienstjaar gebragt is op ruim 30 millioen gulden. PRBISSES. BERLIJN, 17 Februarij. Aan de munt alhier is in 1855 geslagen voor eene waarde van 9,834,448 th. 1 sgr. 6 p. aan gouden, zilveren en koperen munt. Volgens berigt uit Kopenhagen is het regtsgeding tegen de leden van het voormalig Ministerie thans zoo verre gevorderd, dat het Openb. Min. haren eisch heeft uitgesproken namelijk tegen de Oud-Ministers Spon- neckBille-Brahe en Hanssen gevangenisstraf en verlies van hunne waardig heden, ambten en bedieningen, en tegen de Oud-Ministers Oersted, Bluhme, Scheel en Tiilisch alleen gevangenisstraf. Bovendien dat allen zullen wor den veroordeeld om aan den staat het volle bedrag der door hen onwettig uitgegeven geldsommen te vergoeden en tot het dragen der pröces-kosten. O O STEN IIIJ M. WEENEN, 16 Februarij. De Heer Buol heeft voor zijn vertrek naar Parijs een bezoek bij den Keizer afgelegd, die naar men zegt, zich in de volgende bewoordingen heeft uitgelatenGij kent beter dan iemand de staatkunde die ik gevolgd heb, en de gezindheden die mij bezielen; om aan het een en het ander te beantwoorden, behoeft gij u niet stipt aan uwe instructien te bonden; al wat gij doel zal goed zijn, zoo hel maar slrekke om den vrede op een vasten grondslag en op eene voor beide partijen eerlijke wijze te herstellen." Onze Regering heeft in eene nota aan den Duitschen Bondwaarbij alle stukken, betreffende de voorstellen, door Rusland aangenomen, werden overgelegd, gewezen op het belang van Duitschland, om tot die voorwaar den toe te tredenevenzeer als Penissen het tegendeel heeft betoogd. De bedoelde nota eindigt met de volgende woordenAls lid van den Buit schen Bondhoopt de Keizerlijke Regeringdat de Bondten gevolge zijner mededeelingenhet besluit moge nemenaan Europa te verkondigen dat het gezamenlijke Duitschland, in vereeniging met Oostenrijk, de grond slagen aanneemt, waarop bij de aanstaande vredes-onderhandelingen een duurzame vrede kan verkregen worden. Het wets-oalwerp op de nijverheid wordt door de ultramontaansche dagbladen hevig aangevallen. De vrije concurrentie wordt genoemd: eene goedkeuring van den zijdelingschen diefstal, het middel om het brood duur te maken; vrije concurrentie geeft den koningsmoordenaars de dolken in de hand, stool troonen omver, vernietigt de vaderlandsliefde, maakt de we gen onveilig, doet barrikaden ontstaan, geeft offers aan de guillotine en vernietigt de geheele maatschappelijke beschaving. In een woord: de duivel, welke men door het concordaat ter deure heeft uitgeworpen, komt eene andere deur, door de vrije nijverheid, weder binnen. De Aartsbisschop van Milaan en de andere Bisschoppen van Lombardyë zijn getroffen over de slechte uitwerking hunner herderlijke brieven over 'tconcordaat, en zij zouden wel willen trachten die uit te wisschen. Het Bisschoppelijk Hof van Milaan heeft de boekverkoopers doen beduiden dat de bedreiging in den brief van den Aartsbisschop slechts eene eenvoudige vermaning was. Doch deze verklaringen bereiken hun doel niet. De onte vredenheid is altijd zeer groot, ook van de lagere geestelijkheid, die veel meer dan de hoogere, aan de beginselen van liefde en verdraagzaamheid getrouw is. Men verneemt dat in April de Lombardysche Bisschoppen en die van Venetie naar Weenen zullen gaan om zich met de Oostenrijksche over den uitleg van het concordaat te verstaan. Eenige Hongaarsche Bisschoppen hebben 3 talentvolle jonge kunste naars ondersteuning verleend lot eene reis naar Rome, ten einde aldaar de kerkelijke schilderkunst te bestuderen. Te Dinkesbühlin Beijerende geboorteplaats van den in het vorige jaar overleden kanunnik C. von Schmid, zal een gedeukteeken voor dien kinderschrijver worden opgerigt, ten behoeve waarvan bijdragen zullen in gezameld worden. RÜSLANR. Het huwelijk van den Russischen Grootvorst Nicolaas met de Dochter des Hertogs van Oldenburg, is den 6de" dezer, onder luide toejuiching der bevolking, te Petersburg voltrokken, bij welke gelegenheid die Grootvorst tot Generaal aide de kamp en Opperbevelhebber der genie verheven is, ter wijl zijn broeder, de Grootvorst Michiel, insgelijks lol Generaal aide de kamp en levens Grootmeester der artillerie benoemd is. Ook hebben bij die gelegenheid vele bevorderingen bij het leger plaats gehad. Al de in den oorlog gewonde Officieren zullen aan de militaire scholen geplaatst wordenom de voor hen geschikte plaatsen in te nemen en voor de leerlingen ten levend voorbeeld te strekken van ware vaderlands liefde en heldenmoed. De nieuwe Onder-Koning van Polen, Vorst Michel Gortschakoff, is den 13dcn dezer te Warschau aangekomen. De keuze des Keizers is met veel voldoening in Polen opgemerkt, want de Vorst heeft zich door een lang verblijf in de betrekkingen die hij in liet land heeft bekleed een volle dige kennis van de behoeften verworven; terwijl zijn begeerte om wel te doen boven alle twijfel verheven is. Naar men zegt zullen de reserves van de garde naar hunne haard- sleden teruggezonden worden. IIJRKÏE. De Sultan heeft aan de ingezetenen van Silistria, lot belooning van hun nen moed gedurende het beleg dier stad, vrijstelling van belasting en van de krijgsdienst voor 3 jaren verleend, alsmede eene geldelijke toelage aan hen die gedurende het beleg zijn gekwetst geraakt.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3