COURANT. LEYDSCHE WOENSDAG 20 FEBRUARIJ. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nonwiers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zatu\ dag Avond. BÏNNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 19 Februarij. lieden is de 39slc verjaardag van Z. M. den Koning op de gebruikelijke wijze gevierd. 11e openbare en vele bijzondere gebouwen waren met vlag gen versierd en des middags bad er eene parade van de bezetting op liet Ruïne-plein plaats. De Onder-Officieren van de bezetting zullen aan den avond van dezen dag eene feestelijke bijeenkomst bonden, waartoe ook vele ingezetenen zijn uit- genoodigd. De Hoogleeraar C. L. Blume is benoemd tot honorair medelid van de maatschappij tot bevordering der geneeskunde in het Groothertogdom Baden. Zondag 11. is alhier in de militaire strafgevangenis overgebragl de ma troos T. P. Nieuw, die in West-Indie zijn bevelhebber, den Luit. ter Zee von Schmidt auf Allenstad, twee messteken heeft toegehragt, ten gevolge waarvan hij door het Hoog Militair Gercgtshof tot de straf des doods was veroordeeld, welke straf door Z. M. den Koning is veranderd in vervallen verklaring van den militairen stand en 15 jaren kruiwagenstraf. De Amst. Cour. deelt heden den woordelijken tekst mede van het traclaat tusschen Nederland en Japan, waarvan de aanhef en het eerste art. luiden als volgt: Overeenkomst tusschen Mr. Jan Hendrik Donker Curtins. Nedcrlandseh Commissaris in Japan, Ridder der Orde van den Nederlandschen Leetnv, en buitengewoon Gevolmagtigde van Z. M. den Koning der Nederlanden, en Arawo Ivvamino Kami, Kawa Moera Tsoesimano Kami, Gouverneurs van Nagasaki, en Asano Ikakf, Keizerlijke Opziener te Nagasaki, op den gjeu November 1855, in het gouvernementshuis aldaar. Art. 1. De Nederlanders hebben van den eersten December 1855 volko men persoonlijke vrijheid en mogen mitsdien van Deeima uitgaan zonder eenig geleide, even als zulks lot nu toe aan hen op verlof werd toegestaan onder geleide, eb dit ten allen tijde. De volgende artt. van 2—28zijn meestal op de vroegere overeenkomsten en bepalingen gegrond, deels met cenige meerdere vrijheid, o. a. ook ten opzigte der briefwisseling, wier verzending op allerlei wijze wordt vrijgelaten. Art. 29 bepaalt dat zoodra een traclaat tusschen Nederland en Japan zal zijn tot stand gebragt, deze overeenkomst zal zijn vervallen. Indien zoodanig een traclaat niet spoedig lot stand komt, zal zij desniettemin van kracht blijven, maar onderworpen zijn, zoowel aan de ratificatie van Z. M. den Koning der Nederlanden, als aan die van Z. 31. den Keizer van Japan, en zullen de akten van de ratificatie, geteekend door daartoe gemagtigde hooge ambtenaren van beider zijden worden uitgewisseld te Nagasaki bin nen den tijd an 2 jaren na dagLeekening dezer. Het einde luidt: Gedaan in duplicaat in de stad Nagasaki den 9llcl1 Nov. van hel jaar van onzen Heer 1855. Volgen de onderteekeningen. Het portret van Z. 31. den Koning Willem III, aan den Keizer van Japan gezondenis ten voeten uit geschilderdmaar daar er geen vertrek 1 is waar een schilderij van die grootte kan geplaatst worden, zoo heeft men voorloopig het doek op den grond in eene der Keizerlijke vertrekken gele gen waar 's Keizers gunstelingen het mogen beschouwen. Te Rotterdam is aan de fabriek van stoomwerktuigen en stoomsche pen te Fijcnoordmet het beste gevolg te water gelalen eene nieuwe ijze ren stoomboot, gebouwd voor rekening van de maatschappij der spoorwegen tusschen Antwerpen en Rotterdam, en bestemd voor hare sneldienst tus schen Rotterdam en den Moerdijk. Uit Krimpen aan de Lek wordt gemeld, dat aldaar den 1GJ™ dezer eene steur van 100 Ned. ffi is gevangen, die voor een goeden prijs bij af slag is verkocht. De Kamer van Koophandel te Haarlem heeft zich, bij adres, tot de Tweede Kamer der Slaten-Generaal gewendmet het verzoekdat bij de nieuwe rcgterlijke instellingen de Regtbanken van Koophandel weder in '"ticven mogen worden geroepen. Naar men verneemt is de redacteur en uitgever der Piov. Drenthsche en Asser Courant in verzet gekomen tegen het vonnis van de Arr.-Reglb. te Assen, bij verstek gewezen, waarbij hij veroordeeld is wegens artikelen, in die Courant opgenomen, welke laster tegen den Heer J. F. Zijlker zou den behelzen. Tc Groningen zijn dezer dagen onderscheidene gevallen voorgekomen van vergiftiging door het gebruik van mosselenwelke echter allen nog tijdig werden tegengegaan en gelukkig afliepen. De door Leeghwater aangeteckende bijzonderheid, dal hij namelijk een kind heeft gekendwiens over-oud-grootvader nog in leven was (beste vaars beupc of beppe) heeft zich te Steenwijk mede opgedaan. De in haar 97stc jaar getreden weduwe C. v. V. mogt zich in het verleden jaar over de geboorte vaneen thans nog welvarend kind verblijdenuit een door hare achterkleindochter aangegaan huwelijk ontsproten. De oude vrouw bevindt zich nog in het bezit van al hare zintuigen en vermogens. De doorvoer van paarden, welke voor Franscbe rekening in Hanover en Holland zijn aangekocht, is te Oostcrhoul sedert eenige dagen buitenge woon druk; II. Vrijdag zijn er meer dan 200 doorgevoerd. Ook in die streken worden vele paarden tot hooge prijzen opgekocht. Tc 's Hertogenbosch is de betrekking vacant van Conrector bij het stedelijk gymnasium, waaraan is verbonden eene bezoldiging van ƒ925, henevens aandeel in het minerval. Belanghebbenden moeten zich hij het Gemeentebestuur aanmelden. In ons vorig nommer hebben wij gemeld dat in de zitting der Tweede Kamer van 11. Vrijdag de Heer Rochussen eene redevoering had gehouden, ter verdediging en toelichting van zijn voorstel, die echter te uitvoerig was om toen verkort te kunnen mededeelenvan dit belangrijk stuk laten wij hier thans een overzigt volgen. Het vangt aan met in de eerste plaats de oorzaken na te gaan, waarom hij zich de zaak aantrekt. Door 's Konings vertrouwen vroeger geplaatst aan liet. hoofd van eene be langrijke inrigling in de hoofdstad in verhand met den handel, zag hij daar talrijke werklieden; daar heeft hij gezien, dat de arbeiders die geen ster ken drank gebruikten eenige welvaart genotenterwijl anderendie hooger loon ontvingen, teruggingen in welvaart en dagelijks in ijver, in naauw- keurigheid in pliglsbesef en pliglsbelrachting. Hij heeft in die betrekking de gelegenheid gehad te zienwaartoe het gebruik en vooral het misbruik van sterken drank leidt. Dit is hem steeds bijgebleven, ook toen hij in eene hoogere betrekking als Minister van Financiën geplaatst was. In die betrekking heeft hij aanvankelijk gedaan wal hij doen kon en moest; hij heeft voorgesteld het palent der tappers te verhoogen welk voorstel later wet werd. Hij was toen voornemens verder te gaan en het beroep van tapper niet facultatief te stellen. Aan het voornemen is door zijn aftreden geen gevolg gegeven Ook in zijne latere betrekking als Gouverneur-Gene raal van Nederl. InditS, is hij aan zijne voornemens gelijk gebleven en heeft den grondslag gelegd tot eenen mcnschlievenden maatregelwaaraan door zijnen opvolger op uitnemende wijze verdere uitvoering is gegeven. Ook in zijne tegenwoordige betrekking is hij zich gelijk gebleven. Toen er nu eene menigte adressen, waaronder van de meest achtings waardige Landgenooten inkwamen, en deze in weerwil van een paar voor stellen lot verzending naar de Ministerster griffie werden verwezen, schoot Item niets over dan eene enquête te vragen. Spr. spreekt vervolgens over den aard van en het regl tot zulk een onderzoek, en behandelt in zijn tweede punt de vraagof en in hoeverre er van Regeringswege iels tegen het mis bruik van sterken drank moet worden gedaan. Hij houdt het er voor dat eene zachte leiding geen tegenstand zou ontmoeten en dat wetten in overeen stemming met den geest des tijds en de vorderingen der Natie, eene wel daad zouden zijndie door haar in dank zou worden aangenomen. 3Ien heeft gezegd dat het algemeen bekend is, dat het kwaad bestaat, en daarover dus geen onderzoek wordt vereischt. Hij gelooft niet dat dit genoeg en zoo als het moet, hekend is. Eenerzijds toch hoort men bewe ren, dat het misbruik van sterken drank afneemt. Aan den anderen kant zegt men evenwel dat het toeneemt. Omtrent de oorzaken van de kwaal acht hij een onderzoek wel noodig. Velen zeggende armoede is niet het gevolg van dronkenschap en omgekeerd, en hij noemt verschillende schrij vers, die daarover geheel uileenloopcnde gevoelens aan den dag leggen. Is dat alles niet belangrijk om na te gaan? Wanneer hij zich nu voor oogen stelt de rampzalige gevolgen van het misbruik van den sterken drank, onder anderen bij de arbeidende klasseen de pogingenelders door de Regering in het werk gesteldmag men dan hier niet evenzeer die oorzaken nagaan? De man, die zich bedwelmt door sterken drank, verlaat, hij niet zijn post, begaat hij niet eene soort van zedelijken zelfmoord? Die vraag is wel voor geen redelijken twijfel vatbaar. Het overige der redevoering is verder eene wederlegging der verschillende bedenkingen van sommige sprekers, en eindigt met nadrukkelijke aanbeve ling der zaak aan de Regeringwaarop de MiiiisLers van Binnenl. Zaken en van Justitie verklaren dat ook de Regering de zaak niet uit het oog verliest, en in hunne antwoorden allezins van hunne bereidwilligheid en goeden zin ter medewerking hebben doen blijken. 'sGRAVENHAGE, 19 Februari). Z. M. heeft benoemd tot Ridders met de Ster der orde van de Eikenkroon den Heer J. P. C. Ruloffs, Staatsraad in buitengewone dienst en Vice-Presi dent van den Raad van N. I., en 3Ir. C. Visscher, lid in den Raad van N. I.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1