Min. zal waargenomen worden door den Adv.-Gcn. Mr. Dekelh, en als ver dediger voor den beklaagde zal optreden Mr. W. Wintgens. Aan den Heer A. A. Meysenheym Knipschaar, is ten gevolge van zijne benoeming als Ambtenaar voor de dienst der Gouvernements electro- magnetische telegrafen in Nederl. Indie, een eervol ontslag verleend als Adjunct Commies bij de Algemeene Rekenkamer. Ttveede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Dingsdag 5 February. "De Heeren Yegelin van Claerbergcn en Meelissen hebben hunne geloofs brieven ingezonden. Hieromtrent zal in de volgende vergadering verslag worden uilgebragt. Zijn ingekomen: acht ontwerpen tot naturalisatie van verschillende perso nen; een ontwerp: tot regeling van bet lager onderwijs (dit ontwerp is reeds gedrukt); tot nadere vasstslelling van het totaal van Hoofdstuk V der Siaalsbcgrooting voor 1855; houdende bepalingen omtrent den doortogt en bet vertrek van landverbuizende personen. Re Voorzitter geeft wijders te kennendat is ingekomen1°. het verslag der algemeene Rekenkamer over 1854; dit verslag wordl in handen gesteld eerier Commissie van 5 ledenen 2°. eene missive van den Minister van Bui- leul. Zaken, ten geleide van een afschrift der overeenkomst met Zweden en Noorwegen, betrekkelijk de toelating van Consuls in de Overzeesche be zittingen. Mede in handen gesteld eener Commissie. De zitting dimrt voort. AMSTERDAM, 4 Februarij. Heden, dat de Nestor der reglsgekerdheid in Nederland, Mr. M. C. van Hall, het zeldzaam voornegt genoot zijnen 88sten verjaardag te beleven, werd deze plegtigheid door de orde van Advocaten en de Procureurs alhier ge vierd door bet aanbod van een blijvend gedenkstuk. Ten 1 ure 's na middags vervoegde zich eene Commissie ten huize van den eerwaardigen grijsaard, die hen afwachtte met zijne beide oudste zonen, Mr. F. A. van Hall en Mr. J. van Hall. Als Deken der orde voerde de Heer Lipman het woord namens zijne ambt- genooten en de Heeren Procureursen wenschle den feestvierende geluk met dezen dag; schetste daarbij in treffende bewoordingen, hoe reeds op zijn 19dcjaar zijn naam als Advocaat bij de balie van Amsterdam genoemd was, en deed uitkomen boe geenerlei waardigheid, door hem vervuld, noch zijn welverdiende roem als dichter en redenaar verworvenimmer zijne gehecht heid aan de orde hadden kunnen doen verflaauwen. Na deze toespraak .overhandigde hij aan den Heer van Hall, met hartelijke zegenbedeeen gouden en een bronzen exemplaar van eenen gedenkpenning van groot model, vertoonende aan de eene zijde het welgelijkend portret van den eerbiedwaardigen Voorzitter der regtbank, met hel omschrift: MaVRITIO CoRNEI.IO VAN HaLL C.VR1AE AjISTEL. PrAESIDI aex. LXXXVIII en aan de keerzijde: iviu8con6vl.torvm Nestort. Cavsarvm patroni et procvratores. Arstelod. MDCCCLVI. De achtbare grijsaard, diepgetroffen door dit blijk van hnlde, gaf in korte maar roerende bewoordingen lucht aan de gewaarwording zijner erkentenis. De Heer S. C. Elion., vervaardiger van den penningis volkomen geslaagd «n heeft het origineel met treffende juistheid weergegeven. Hij zelf boet seerde bet relief, waarnaar hij den penning vervaardigde. Iedere spierwer king is met bewonderenswaardige naauwkeurigheid afgebeeld, maar, wat men alleen van bet doek zou durven vergenbeeft de Heer Elion in metaal verwezenlijkt; het eigenaardige kenmerk dat de voorbijgevlogen jaren ach terlaten, dat minder doorschijnende, dat oudachlige in e'én woord, de Heer Elion wist het hard metaal óók dat te doen uitdrukken. De kunste naar heeft zich, zoo eindigt de Amst. C.., waaruit wij dit verkort berigt -ontleenden, van een laak zijner waardig, op waardige wijze gekweten. UIllTEiMLAiVDSCIIE HEHK-TEN. ENGELAV». LONDEN, 3 Februarij. Lord Palmerston heeft 1st bet Lagerhuis verklaard dat de Regering niet voornemens is verandering in He wet op de vreemdelingen te brengen. Aan onzen Gezant te Madrid is last gegeven bij de Spaansche Rege ring ernstig aan te dringen om onverwijld de reglen der Spaansche fond senhouders hier te lande te erkennen. Bij een vuurwerkmaker te Ayr, is een vaatje buskruid gesprongen, waardoor eene vrouw gedood en verscheidene personen werden gekwetst. -Ook is de groote fabriek van .de IIII. Evans en C".te Rotherhithe afgebrand. Te Southampton liggen 8 groote stoomschepen gereed in afwachting van bevelen der Regering. Zij zullen .8000 soldaten overvoeren. De Noord-Amerikaansche bladen laten zich niet gunstig uil over eene •schikking van de zaken met Engelanden zeggen dat er bij de ongenoeg zaamheid van het antwoord van hel Engelsche Kabinet, te Washington .sprake is den Gezant te Londen terug te roepen. De vraag omtrent vrede of oorlog moet in den Senaat in geheim comité' worden behandeld. De Times zegt eiken dag de terugroeping van den Noord-Amerikaanschen Gezant te verwachten alsmede de tijding van het vertrek des Engelschen Gezants te Washingtonechter wordt van onderscheiden kanten gewaar schuwd zich van de verwikkelingen lusschen beide landen geene overdreven denkbeelden te vormen. Volgens berigt uit New-York was de 116*® stemming, tot benoeming van een Voorzitter van hel Congres, even vruchteloos als al de vorige afge- Joqpennaardien het grootste aantal stemmen dat zich op denzelfden eandi- daat vereenigd had slechts 84 beliep, terwijl er 102 vereischt werden om de beslissende meerderheid te verkrijgen. Ook wordt van daar nog gemeld dat de Fransche paketboot Saint Denis van 950 tonnen, den 4den Jannarij van daar naar Havre vertrokken, in den orkaan van den 6defl is gezonken. Van de 43 personen die zich aan boord bevonden zijn slechts 11 gered. De Kapitein, al de passagiers, de tweede Stuurman en 17 matrozen zijn omgekomen. Het verlies wordt op 190,000 dollars geschat. - De laatst overgebleven soldaat van de lijfwacht van Washington is te Newburgh overleden in den ouderdom van 99 jaren. FRANKRIJK. PARIJS 3 Februarij. Men schrijft den Keizer de volgende woorden toe: Den 20s,e" Maart (verjaardag der terugkomst van Napoleon I) zal het Keizerrijk een erfge naam en Frankrijk den vrede hebben." Men begint de vredelievende gezindheid der onderscheidene Regeringen reeds zoo ver uit te strekken, dat men van eene reis van den Russischen Keizer naar Frankrijk spreekt, alsmede van eene gelijktijdige overkomst van den Keizer van Oostenrijk, de Koning van Sardinië en de Koningin van Engeland. Waarschijnlijk niets dan luehtkasteelcn. De Moniteur, die tot hiertoe het stilzwijgen had bewaard over de laatste gebeurtenissen met betrekking tot den vrede, zegt thans dat Rus land de bekende 5 punten heeft aangenomen, die te Weenen zijn onderlee- kend. De Russische Regering stelt daarbij voor dat de plenipotcntiarissen binnen 3 weken bijeen zullen komenof eerder indien dit kanten einde achtereenvolgens over te kunnen gaan lot de onderteekening der preliminai- ren, het sluiten van een wapenstilstand en de opening der algemeene onder handelingen. De plenipotentiarissen zullen te Parijs bijeenkomen en voor den 20stcn dezer aldaar moeten vereenigd zijn. Door deze mededeeling zijn de fondsen op nieuw gerezen. Turkye zal op het vredes-congres door Ali-Paeha, in vereeniging met den Turkschen Gezant, worden vertegenwoordigd. Horace Vernet is bezig aan zijne groote schilderij, voorstellende den slag bij de Alma. Prins Napoleon komt daarin op den voorgrond. Op Corsika moet in een kistje een zeer groot aantal eigenhandige brieven ontdekt zijn van Napoleon, alle gedagteekend 1785, even voor het tijdstip, dat deze Brienne verliet en zieh naar de militaire school zou be geven. Deze brieven zouden alle gerigt zijn aan zijn oud-oom, den Aarts diaken Lucien, en aan zijne moeder en geteekend Napoleone di Bonaparte. De eigenaar zou, naar men verneemt, zich naar Parijs begeven om de Fran sche Regering de brieven ten verkoop aan te bieden. De vleeschhouwers alhier hebben zich verbonden om gedurende twee maanden wekelijks 1000 Ned. ffi vleeseh gratis te leveren aan de onlangs onder bescherming der Keizerin opgerigte gaarkeukens. De gewone inzamelingen voor de armen bij het einde van de dienst, bedroegen in de drie kerken der Hervormden alhier iri 1854 43,000 fr. in 1855 7,000 fr. meer. De winter collecte op den O116" en 16den December heeft 20,000 fr. opgebragt. Sommigen zijden-fabriekanten te Lyon, hebben aanzienlijke bestellin gen uit Rusland ontvangen. In weerwil van de vredelievende stemming dezer dagen, is men in de haven van Cherbourg druk bezig met krijgstoerustingen. De Kamer van Koophandel te Lyon heeft besloten in het Paleis van Justitie een museum van stalen van allerhande goederen in te rigten. Dit plan vindt veel bijval. Volgens een alhier uitgegeven Annuaire Protestant beslaat het centraal bestuur van de Herv. kerk, dat te Parijs gevestigd is, uit 15 leden en 1 Secretaris, van welke twee dienstdoende Predikanten, Coquerel en Juillerat, leden zijn. Het bestuur is verder in handen van 95 Kerkeraden, van welke sommige hun bestuur over verschillende gemeenten uitstrekken. Er zijn in het geheel 530 Predikanten, onder welke 61 adjunct-predikers en aalmoezeniers. Verder zijn er 837 gemeenten, waaronder 391 hoofd-gemeen- ten en 446 annexen. Het getal kerkgebouwen bedraagt 670waaronder 49 kapellen. De kerk van de Augsburgsche confessie heeft ook te Parijs een algemeen bestuur van 27 leden en 1 Secretariswelke leden meerendeels Pre dikanten en Hoogleeraren zijn. Er zijn 41 Kerkeraden, 248 Predikanten, onder welke 18 hulppredikers; 354 gemeenten, van welke 201 hoofd-gemeen- ten en 153 annexen, 348 kerken, van welke 28 kapellen. Voorts zijn er nog 46 Predikanten, 150 gemeenten, behoorende tot de vereeniging dei- Evangelische kerkende vrije kerk te Lyon en de Methoditische-Westleyaan- sche kerk, zoodat er te zamen 814 Predikanten en 1341 Protestantsche ge meenten in Frankrijk zijn. Van de Doopsgezinde gemeenten ontbreken de opgaven. Wanneer men deze er bij raming bijvoegt, dan heeft men ruim 900 Predikanten en ongeveer 1500 gemeenten. Het geheele getal Protestan ten in Frankrijk bedraagt 2,004,600. De Regtbank te Orleans heeft uitspraak gedaan in de zaak van Kapt. Goetschy, die door een familieraad was ontzet van de wettige voogdij over zijne 2 kinderen en zelfs van het toezigt over hunne personenop geen anderen grond dan dat hij lot de Protestantsche godsdienst was overgegaan en die 2 kinderenoud 8 en 6 jarengesproten uit een eerst huwelijk met een Katholieke Dame, in dezelfde leer wilde opvoeden. Alleen op dien grond heeft de familieraad geoordeeld op hem art. 444 van het burg. wet boek te moeten toepassen. Kapitein Goetschy weigerde zich aan deze uit spraak van den familieraad te onderwerpen en stelde een hooger beroep in bij de Regtbank te Orleans. De handeling van den familieraad, werd door den Advocaat Leblont verdedigd, terwijl de Advocaat Bethmont met de taak was belast, het vaderlijk gezag en het groote beginsel van gewe tensvrijheid te handhaven. Het Openb. Min., vertegenwoordigd door den Heer Dar.iel, Keizerlijken Procureur, vereenigde zich geheel met de meening des Heeren Bethmont, en de uitspraak der Regtbank was zoo als men ze mogt en moest verwachten: de beslissing van den familieraad werd nietig verklaard, de heilige reglen en het vrijheidsbeginsel, door die zonderlinge beslissing miskendwerden gehandhaafd. Een groot gedeelte van de kunstenaars die Mlle Rachel naar Amerika hebben vergezeld, zijn reeds teruggekeerd.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2