LEYDSCHE COURANT WOENSDAG 6 FEBRUARIJ. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. N". 16, B1NNENLANDSCHE BElilGTEN. LEYDEN, 5 Februarij. Op aanst. Vrijdag den 8stcn dezer, den Dies iValalis der Hoogeschoolzal de aflredende Rector Magnificus Mr. S. Vissering, zijne betrekking neder- leggen met bet houden eener plegtige redevoering in liet Groot Auditorium en liet Rectoraat overdragen aan den Hoogleeraar J. II. Scholten. De van Speyksdag, Ier 25-jarige gedachtenis van den held, die met zijnen dood de eer van Neêrlands vlag heeft gehandhaafdis heden op 's Lands oorlogsvloot allervvcge gevierd; ook de Leydsche Kweekschool voor Zeevaart heeft dat roemrijke feit op eene feestelijke wijze herdacht. Door Bestiuirdcren uitgenoodigd, bevond zich ten 12 ure in hef fraai ver sierde locaal der kweekschool een aantal aanzienlijke ingezetenen dezer stad, I die van hunne belangstelling in deze nieuwe inrigting ondubbelzinnige blij ken hadden gegeven, benevens eene commissie uit de stedelijke Regering, terwijl de zamcnkomst daarenboven nog werd opgeluisterd door de tegen woordigheid van Z. K. 11. den Prins van Oranje met zijnen Gouverneur Jhr. de Casembroot. De vergaderden hadden eerst gelegenheid liet personeel der school, zoowel de bemanning derkannoneerboot, als de 33 kweekelingendie allen in hunne matrozen pakjes gekleed op het vaartuig geschaard stonden, in oogenschouw te nemen. Voorts nam een lid der Directie het woord en sprak over de merkwaardige gedachtenis-viering van dezen dag, als gewiglig genoeg om er de openbare inwijding der kweekschool aan vast, te knoopen. Ilij schetste van deze in korte trekken den aard en het doelen besloot met eene toe spraak van aanbeveling lot de aanwezige gasten, en van opwekking tot de kweekelingen. Hierna werd de geheele kweekschool henevens de kannoncerhoot bezigligd en had een klein examen plaats, waarhij de leerlingen in onderscheidene vakken, tot het werk van scheepsjongen en ligtmatrozen behoorende, proe ven gaven van hunne vorderingen en bekwaamheid, die tot aller tevreden heid afliepen, en het bewijs opleverde, dat de inrigting aanvankelijk volko men aan het doel beantwoordt. -Even vóór liet verlaten van de plaats werden de toeschouwers nog in de gelegenheid gesteldom al de kweekelin gen met de bemanning der boot geschaard te zien aan een welvoorziene feeslelijkeu disch, waar een der kwetkelingenna het gebed, nog eens op eenvoudig en hartelijke wijze uit aller naam dank betuigdevoor de zorg der Directie en de belangstelling der aanwezige Ileeren en Dames. Wij nemen gaarne zijne laatste woorden over: Moge deze kweekschool bloeijen tol zegen van vele jongelingen in deze stad en tol heil des Vaderlands!" Eergisteren is onder de gemeente Ilazerswoude een gruwelijk misdrijf gepleegd. Eene dochter des huizes, alleen op de nabij den straatweg gele gene woning achtergebleventerwijl het gezin ter kerke ging werd vermoord in den koelbak gevondenblijkbaar door hevige slagen ara het achterhoofd gelrofTen. De meubelstukken in drie onderscheidene gcd.eiien dier woning opengebroken, duiden aan dat hebzucht de drijfveer lot deze euveldaad was, schoon slechts eene geringe geldsom een zilveren half versleten cigarenpijpje en eene gouden halsketting met dito kruis wordt vermist. Waarschijnlijk werden de schuldigen reeds over 11 ure verstoord, terwijl men de verslagcne nog even na 10 ure aan de overzijde van den Rijn zag. Bij de ontsteltenis door dit ongeval verwekt, waren de verschillende autoriteiten uit den om trek spoedig op de plaats aanwezig, ook de Rrgter-Commissaris en Officier van Justitie begaven zich ten 2 ure derwaarts, liet onderzoek terstond aan gevangen en gisteren voortgezet, deed geen genoegzaam licht opgaan. On derscheidene personen, tegen wien vermoedens waren opgevat, zijn geboord, doch zonder dat dit verhoor of het onderzoek in hunne woningen ingesteld, eenige bepaalde aanwijzing van schuld leverde. Door de Ilooglecrarcn Krieger en Halbertsma is het lijk geregtelijk geschouwd. Uit een hij zonderen brief van Curacao, ons vriendelijk medegedeeld verne men wij dat onze voormalige sladgenooien S. van Dissel, Predikant, en G. Knip penberg, Onderwijzer in de Toonkunst, aldaar behouden zijn aangekomen. Gedurende hunne reis hebben zij veel met windstilte en tegenwind te kam pen gehad, waardoor zij eerst genoodzaakt werden te Rainsgate in Enge land binnen te loopen en naderhand, na met gunsligen wind het kanaal te zijn doorgestevend, een eind wegs van de koers afraakten. De Kapitein van het schip was onderweg overleden; ook waren drie der kinderen van den Heer van Dissel ernstig ongesteld geweest, maar gelukkig hersteld. Daags voor hunne aankomst waren zij allen nog als door een wonder be houden. Het schip was op een klip of zandbank lusschen de voor de zee varenden zoo geduchte Roquas geslooten en zat onbewegelijk vast. Yrce- zende dat het zou barsten hadden reeds allen het besluit genomen, zoo veel levensmiddelen als mogelijk was, in de sloep te brengen om daarmede te I trachten het land te bereiken. Maar tegen aller verwachting verhief zich een sterke rukwind, waardoor het schip weder vlot raakte en gelukkig op 28 December de haven van Curasao bereikte. De Heer van Dissel werd aldaar hartelijk door den Predikant Meijer, alsmede door den Heer Conradi (in wiens plaats hij optreedt) verwelkomd en heeft spoedig daarop zijne voor hem gehuurde woning betrokken. Naar men verneemt heeft Z. M. benoemd tot Ridder van de Eiken- Kroon Mr. J. II. V. Baron van Reede van OudtshoornBurgemeester van Oudtshoorn, lid van de Prov. Staten en Ridder der Militaire W. O. Z. M. de Koning van Pruissen heeft de Orde van den Rooden Adelaar 2do kl. verleend aan dfen Generaal-Majoor Baron Aylva Rengers, Koinman- dant van Maastricht; aan den Commissaris des Konings der prov. Limburg, van Meeuwenvoorts die der 3de kl. aan den Chef van den Generalen Staf van de lste brigade infanterie, Majoor Klapp, en aan den Griffier van de Prov. Staten in Limburg, Michiels von Kessenieh. Naar men verneemt zullen de miliciens der ligling van 1855, welke hij de verschillende corpsen van het leger zijn ingedeeld, en die zich thans met groot verlof bevinden, legen den lsten April aanstaande worden opge roepen, om bij de corpsen, waartoe zij behoorenin werkelijke dienst te worden gesleldten einde in den wapenhandel geoefend te worden. Door den Gemeenteraad van Schiedam is besloten een geschikt ter rein, een gedeelte van het Frankenland, aan te wijzen tol het houden eener tensloonstelling van vee, van wege de Rott. afdceling der lloll. Maatschappij van Landbouw, op 12 Maart aanst.; alsmede dal uit stadskas eene toelage van 400 zal worden verstrekt, en vrijdom van havengeld zal worden ver leend voor de schepen of vaartuigenwelke voor de bedoelde tentoonstelling vee mogten aanvoeren. Donderdag 11. is in genoemde plaats het Amerikaansche barkschip Adjutor binnengeloopentot welks bemanning de matroos behoorde die onlangs bij Hcllevoetsluis vermoord is gevonden. De bemanning bestaat uit een zamen- mengsel van allerlei natiën en is bijna dagelijks vechtende, zoodat depolieie bereids eenmaal lusschenbcide heefL willen treden. Gelukkig is de Kapitein (Anderson) een veerkrachtig mensch, die alle aanleiding lot oproer weet te voorkomen, doch is er moed toe noodig met deze bemanning de volle zee weder in te gaan. Zaturdag II. is te Rotterdam eene algeineene vergadering gehouden van de Kon. Ned. Yachlclub, onder voorzitting van Z. K. 11. Prins Hendrik der Nederlanden, waarin is bepaald dat er in dit jaar weder een wedstrijd zal plaats hebben. Uit het verslag bleek, ten opzigte van het roeicorps, dat de plaatsing der leerliugen naar wensch geschiedtdat van de stichting van hel corps af 591 leerlingen aan boord van schepen zijn geplaatst. In de vorige week is aldaar aangehouden een persoon uit Maarssen, die verschillende voorwerpen van zilver enporeelein, ter waarde van 9,000, had verduisterd. Tusschen Rotterdam en Zicrikzee zal eene tweede stoomboot, eene ijzeren, in de vaart gehragt worden. De sloom-slroopapier fabriek van de IIH. Ehrenveld en Reerink, te Kampenis thans in volle werking. Zaturdag 11. is voor de Arrond.-Regibank te Assen behandeld de zaak van den Heer Mr. Gratama, verantwoordelijk uitgever van de Asser Courant aangeklaagd wegens laster door den Heer Zijlker, lid van de Tweede Kamer. Door het Openb. Minist. is geeischt eene gevangenisstraf van hoogstens 6 en niet minder dan 1 maand, eene geldboete van 25 tot 1000 en betaling der kosten. De uitspraak zal morgen plaats hebben. Uit bijzondere berigten van de Kaap de Goede Hoop blijkt, dat al daar de bijdragen ten behoeve van de ten vorigen jare in Nederland door den watersnood ongelukkig geworden ingezetenen, den 8s,en December het aanzienlijk cijfer van ruim ƒ13,000 hadden bereikt. De lieer Trnter deelt wijders mede, dat er gelegenheid bestaat ter plaatsing van twee of drie Mcd. Doctoren, die tevens gequalificeerd zijn de Vroedkunde en Chirurgie uit te oefenen. Een vroeger uit Nederland derwaarts vertrokken arts werd bij zijne aankomst dadelijk geplaatst, onder waarborg, dat hem zal worden verstrekt hetgeen zijne praktijk hem minder dan ƒ2400 jaarlijks inogt opleverenmet vrije woning en brand voor de eerste zes maanden tevens. 's GRAVENIIAGE, 5 Februarij. Volgens opgave van den Minister van Koloniënbedragen de giften, ten behoeve van de noodlijdenden op Banda en Ternate, thans 4,943 55. Onder de laatst ingekomen giften wordt vermeld die van eenige studenten aan de Leydsche Hoogeschoolten bedrage van 60. Op den 25stcn dezer zal voor den Hoogen Raad (kamer van strafzaken) behandeld worden de zaak van den Heer de Lom de Berg. Het Openb.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1