De Kolonel Casembroot en de Majoor Wagner, van hel reg. veld artillerie, te Utrecht in bezetting, zijn alhier aangekomen, om in verceni- ging met den Kolonel van Meurs en den Kolonel-Inspecteur der artillerie van Singendonck, maatregelen te beramen ter verbetering onzer artillerie. Burgemeester en Wethouders alhierhebben gisteren de namen bekend gemaakt van hendie ingeschreven hebben tot het erlangen der pacht van het groot Stedelijk Badhuis te Scheveningen. Het zijn de Heercn: J. de Wit, eigenaar van het Hotel de l'Europe, en thans nog pachter dier inrigting; A. E. Maas, eigenaar der Bad-Inrigting te Scheveningen; IJsveldt, houder van het Hotel der Nederlanden; en Nousen, eigenaar van het Hotel du Rhin in Luxemburg. Volgens bij het Dep. van Koloniën ontvangen berigten is te Curacao de gele koorts geheel gewekenen is men aldaar tot dus ver van de cho lera bevrijd gebleven. In Suriname bleef daarentegen de gele koorts bij voortduring en wel voornamelijk onder de bemanning der koopvaardijsche pen heerschen en maakte zij nog steeds slagtoffere. Overigens was de ge zondheidstoestand der bevolking voldoende. AMSTERDAM, 1 Fehruarij. De bekende P. J. F. de Geest heeft voor de correctionele regtbank alhier teregt gestaan. Door onze regering, krachtens de wet van 13 Aug. 1840, als vreemdeling voor de algemeene rust gevaarlijk, over de grenzen gezet, was hij echter teruggekomen en gevangen genomen. Volgens art. 15 der wet wordt hij thans deswege vervolgd, in welk artikel eene gevangenisstraf van 3 tot 0 maanden wordt bedreigd tegen het onwettig terugkomen in het land. Het 0. M. had de Geest gedagvaard op eencn termijn van 2 dagen en niet van 8, zooals art. 225 W. v. Str. eischt, als reden hiervoor opgevende het belang van beschuldigde, die des te korter in voor-arrest zoude blijven. De Geest eischle de nietigverklaring der dagvaarding; de regtbank heeft de dagvaarding daarop nietig verklaard. Gisteren heeft de onderhandsche aanbesteding plaats gehad van den bouw van een Zeemanshuis, op de beslaande fundering, hoek van den Kadijk alhier, welk werk is aangenomen door den lleer G. H. Kuiper, aannemer, voor de som van ƒ73.040. de zelfvoldoening tl te kunnen mededeelendat zekere voorwaarden werden overeengekomen, welke ik hoop dat tot grondslag zullen kunnen dienen voor een algemeen vredestractaat. a De onderhandelingen over dit tractaat zullen binnenkort te Parijs ge opend worden. Bij die onderhandelingen zal ik waken dat de belangen, waarvoor de oorlog werd ondernomenniet uit hel oog zullen verloren wor den. Nogtans heb ik genteend in geenendeeie mijne krijgstoerustingen zoo wel te land als ter zee te moeten slaken, voor en al eer een bevredigend vredestractaat gesloten zal zijn. In vereeniging met den Keizer der Franschen heb ik een tractaat ge sloten met den Koning van Zweden en Noorwegen, een tractaat hetwelk verdedigende verbindtenissen bevat, betrekking hebbende op zijne Staten, en hetwelk strekt tot handhaving van het evenwigl in dat gedeelte van Europa. Het budget is zoodanig opgemaakt, dat het in de behoeften van den oorlog kan voorzienindien ongelukkiger wijze de vrede niet mogt worden gesloten. In weerwil van de behoeften van den oorlog, en in weerwil van de kosten en de offerswelke hij onvermijdelijk mijn volk heeft opgelegd, hebben de hulpbronnen van mijn rijk er niet onder geleden." De troonrede is niet zoo als gewoonlijk, vooruit aan de dagbladen mede gedeeld. Na het uitspreken van de troonrede is de zitting van het Parlement geschorst, en is het Lagerhuis ten 5 ure weder bijeengekomen, ten einde over het adres van antwoord te beraadslagen. De Heer D'lsraëli heeft bij die gelegenheid zijne afkeuring te kennen gegeven over de gebeurtenissen te Kars, terwijl de Heeren Roebuck en de Lacy Evans de voortzetting van den oorlog bepleitten. Lord Palmerston heeft verklaarddat hij vertrouwen stelde in den vrede; alles droeg bij om dien te doen hopen; evenwel wa ren de noodige toebereidselen genomen, alsof er nog een jaar moest vcr- loopen, alvorens die gesloten werd, ofschoon er alle reden was om te ge- loovendat deze binnen 3 maanden zal zijn gesloten. Ten slotte is het adres aangenomen. Bij de beraadslaging over hetzelfde onderwerp in het Hoogerhuis heeft Lord Clarendon verklaard, dat men den oorlog niet om den oorlog zeiven moet voeren. Hij zou als gevolmagtigde het congres te Parijs bijwonenen aldaar de ernstigste pogingen aanwenden tot herstelling van den vrede. De Regering dacht in dit opzigt eenstemmig met Keizer Napoleon. De Koningin heeft den Heer Macauly doen uitnoodigen, op het kasteel Windsor te komen. Men verzekert, dat Lord Palmerston en Lord Clarendon de hoofden der groole dagbladen bij zich hebben vereenigd en hunmet het oog op het verbond met Frankrijk, verzocht hebben van toon te veranderen. Het schijntdat dit verzoek niet zonder uilwerking is gebleven. Sommige dagbladen slaan een hevigen toon aan tegen de Vereenigde Staten. Engeland heeft, volgens hen, eerstdaags de handen ruim, en kan over eene vloot beschikken, waarbij die van N.-Amerika slechts een prul is. De Koningin heeft echter in de troonrede over de Amerikaansche zaken het stilzwijgen bewaard. De aanwerving van krijgsvolk wordt in weerwil van de vredelievende omstandigheden, niet slechts voor het staande leger, maar ook voor de hulptroepen, met ijver voortgezet. Bij de in te dienen begrooting van het depart, van Marine zal eene vermeerdering van de bemanning der vloot met 6000 man worden voorgesteld, welke hoofdzakelijk op de nieuwe kanoneer- booten zullen dienen, en waarvan de gezamenlijke uitgaven op 413,000 geraamd zijn. De bemanning der geheele vloot zal dus voor het volgende dienstjaar 76,000 koppen bedragen. De Times is van verwachting dat in het Parlement van wege de vredes partij terstond op de inkrimping der land- en zeemagt aangedrongen zal worden, maar waarschuwt tegen dien verleidenden aandrang. «Wij kunnen uit dezen oorlog leerenzegt dat bladdat wij altijd toegerust be lmoren te zijn. Wij hebben eene heilzame maar kostbare ondervinding in het krijgswezen opgedaan: zal deze voor ons verloren zijn en alles weder op den ouden voet komen? Dan zouden wij verdienen dat wij weder in oorlog kwamen, tegen een nog magtiger vijand en zonder een goeden bondgenoot. Een dwaas behoeft gevoelige waarschuwingen, maar wie zich de waarschuwing niet ten nutte maakt, is erger dan dwaas. Deze oorlog heeft onze stelling onder de volkeren der wereld niet verbeterd; hij heeft onze aanspraken en onze zwakheden wereldkundig gemaakt. Wij zijn nog de oude Saksers. nooit tijdig gereed en harden nood als prikkel behoevende. Het is waar, eindelijk waren wij gereed maar eerst toen het te laat was." De uit Sebastopol aangekomen oorlogs-trofeën worden te Woolwich in orde gebragt en gerangschikt, ten einde door de Koningin te kunnen wor den bezigtigd. Men zegt dat een der bronzen kanonnen gebezigd zal wor den om daaruit medailles voor het transportcorps te slaan. De Admiraliteit heeft belanghebbenden opgeroepen om zich aan te bie den voor het overbrengen van 510 ton krijgsbenoodigdheden uit de arsenalen aan de Theems naar Konslanlinopel. Volgens brieven uit het leger bij Sebastopol, van 15 Januarij, had men den 12dm weder een gedeelte der dokken doeu springen. Daarvoor waren 8000 ffi buskruid gebezigd. Door onoplettendheid bij het behandelen der galvanische batterijwelke daarbij tot het ontsteken van het buskruid gebezigd wordt, had de ontploffing van de gemaakte mijnen niet gelijktij dig plaats gehad; de uitwerking was echter voldoende geweest. Sir E. Lyons werd 11. Maandag in zijne geboortestad Christburch, aan de Salentop de schitterendste wijze ontvangen. De geheele stad was met eerebogenvlaggen en bloemen getooid. De geestdriftige menigte spande de paarden van het rijtuig des Admiraals af en trok het naar het logement Royal Armwaar een prachtig déjeuné was aangerigtaan hetwelk Lord Malmesbury den zeeheld een feestdronk en eene rede wijdde, die door daverend gejuich vervangen werd. De 100stc verjaardag van Mozart is ook alhier en in andere plaatsen des lands met het houden van muziekfeesten herdacht. De firma's van de HH. R. Clarke en Zn. en Gilmour, Kelly en C°. katoenfabriekanten te Manchester, zijn gefailleerd. FRANKRIJK. PARIJS, 31 Januarij. Hel gerucht wint velddal de Keizer van Oostenrijk ons Hof met een bezoek zal vereeren. Op 5 Febr. zullen dc medailles door den Sultan aan de soldaten uit de Krim verleend, worden uitgereikt; ook zal er den 10den eene groote wapenschouw plaats hebben over de troepen en de bezetting dezer stad. De Fransche bank heeft de munt te Straatsburg voor onderscheidene millioenen aan stukken van 2 fr.1 fr.50 centimes en 20 centimes besteld. Te Marseille zijn met de Amerikaansche schepen Tempest en Sam- philia, 10,000 vaten Amerikaansch meel aangebragt, wegende te zamen 880,000 N. S B* A IV J E. MAD11ID, 28 Januarij. In de zitting van de Cortes van den 24stcn, heeft de Heer Orense den Maarschalk O'Donnell hevig aangevallen. Die beide personen hebben elkan der allerhande beleedigingen naar het hoofd geworpenten gevolge waarvan er tusschen hen een duël zou plaats hebben. Men is echter tussehen beide getreden en heeft den Maarschalk verboden met dien democraat te vechten zoolang hij Minister is. Welligt dat op zoodanige wijze de strijd wordt verhinderd. Men gelooft echter dat de aanval van den Heer Orense slechts het begin is van allerlei kwellingen en uittartingen, waaraan de Maarschalk en ook Espartero van de zijde der democraten zullen ten doel staan. De troepen, uitmakende de bezetting dezer stad, deelen dagelijks 1700 rations aan de noodlijdenden uit. ITALIË. De Paus heeft last gegeven tot het ophangen van marmeren tafelen in het koor van dc Sint Pieterskerk te Rome, die de namen van al de Kar dinalen Aartsbisschoppen en Bisschoppen moeten vereeuwigen welke ten jare 1854 aan de vaststelling en uitvaardiging van het leerstuk der Onbe vlekte ontvangenis hebben deelgenomen. BUIT Eft'L AN DSC H K BEillGTEN. ENCELAN». LONDEN31 Januarij. De Koningin heeft heden het Parlement met het houden eencr aanspraak geopend, waarvan de hoofdelijke inhoud aldus luidt: Sedert de sluiting der laatste zitting van het Parlement hebben de ver bonden legers een hoogst gewigtig wapenfeit verrigtSebastopolhet groote Russische bolwerk in de Zwarte zee, heeft moeten bukken voor de volhar dende standvastigheid en den onverschrokken moed der verbonden strijd krachten. De krijgstoerustingen, zoowel te land als ter zee, voor den aanstaanden veldlogt hebben noodwendig mijne ernstige aandacht tot zich getrokken; hoewel ik besloten had geene enkele poging te verzuimenwelke geschikt was om kracht bij te zetten aan de militaire operatienbeschouwde ik het niettemin als mijn pligt geene openingen van de hand te wijzen, welke redelijkerwijze tot grondslag zouden kunnen dienen voor een zekeren en eervollen vrede. «Naar aanleiding hiervan bood de Keizer van Oostenrijk mij en mijnen doorluchligen bondgenoot, den Keizer der Franschen, zijne goede diensten aanten einde te trachten eene vredelievende schikking van het tusschen de oorlogvoerende Mogendheden bestaande geschil tot stand te brengen. Ik nam dit aanbod in overeenstemming met mijnen bondgenoot aan en ik heb

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2