LEYDSCHE COURANT. N°. MAANDAG 4 FEBRUARIJ. AJJ 18o(). De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. t De Prijs der Courant is f 12 liet jaar;, de afzonderlijke fiommers worden tegen lü Centen afgegeven. BINNENRAIÏDSCIIF, BERIGTEN. LEY DEN, 2 Februarij. Gisteren is alhier de 48ste verjaardag van H. K. It. Mevrouw de Prinses Frederik der Nederlanden, op de gebruikelijke wijze gevierd. Het schoone Concert dat 11. Woensdag door Hll. OIFicieren van het rege- ment Grenadiers en Jagers in de Schouwburg-Zaal, ten voordeele der alge- meene armen werd gegeven, heeft in alle opzigten uitnemend aan de ver wachting beantwoord. Het tooneel was prachtig en smaakvol in krijgsmansstijl gedecoreerd. De zaal digt bezet en door eene aanzienlijke en talrijke vrouwen schaar opgeluisterd. Met genoegen zag het publiek ook Z. K. 11. den geliefden Prins van Oranje en gevolg in hun midden. De uitvoering der stukken, onder leiding van den Heer Dunlder, die nog een doorslaande proeve gaf op de klarinet, hoe hjj niet alleen als Orehcsl- meester, maar tevens als Virtuoos uitmuntte, was voortreffelijk. Ook de Hecrcn DL v. d. Cliijs en Baron Collot d'Escury gaven bewijzen van een liooge mate van kunstzoo op de viool als op de piano. Bedriegen wij ons niet dan meenen wij hier gerust te mogen zeggende tolken te zijn van het publiek, als wij namens hetzelve hulde brengen aan bovengenoemde Heeren Officieren, aan hun voortreffelijk muziekcorps, en inzonderheid aan Heeren Commissarissen H. W. von LeschenKapitein en W. A. Baron Mulcrt van de Leemcule, lste Luitenant. De aanzienlijke som van ƒ579.03, als zuivere opbrengst bij den Heer Bur gemeester ter verdeeling onder de armbesturen der verschillende gemeenten ontvangengetuigt van de ruime deelneming die dit concert mogt ondervin den en moge levens eene aangename voldoening zijn voor de veelvuldige beinoeijingen, aan de uitvoering van zulk een concert verbonden. Woensdag 11. is er te Amsterdam eene vergadering gehouden van deel hebbers in de op te rigten maatschappij voor meel- en broodfabrieken. Daarin bragt de Heer Mr. C. D. Asser rapport uit namens de in de vorige vérgade- ring benoemde commissie; waaruit blijkt, dat een naauwkeurig en onpartijdig onderzoek nader heeft bevestigd het groot belang van zoodanige fabrieken, tot het verschaffen van goed en goedkoop brood en de zekèrheid die zij voor kapitaal en billijke renten aanbieden. Als slotsom van hare overwegingen stelt zij voor, de maatschappij met een kapitaal van 100,000 als minimum te vestigen, maar intusschen de meest geschikte pogingen aan te wenden om dit kapitaal tot ƒ200,000 te vergrooten en aan deze zaak die uitbreiding te gevendie zij verdient. De inrigling der fabriek zal aan Prof. Bleekrode worden opgedragen; ook zal er dadelijk een bakker worden aangesteld om bij de werkzaamheden tegenwoordig te zijnen zich op de hoogte der zaak te stellen. Wij maken onze lezers opmerkzaam, dat er ook hier aan de oprigting eener broodfabriek wordt gedacht blijkens het bij ons vorig nommer gevoegde verslag der zitting van den Gemeenteraadbevattende het vol gende Door het lid van der Boon Mesch is het voorstel gedaan, om den wensch door de Commissie van Financie uitgedrukt, om te beproe ven of men ook door het aanleggen van broodfabrieken liet brood voor de geringere klasse goedkoopcr en voedzamer geleverd zoude kunnen krijgen, hetgeen door de gelden der administratie van de armbakkerij gemakkelijk ware te beproeven, in handen van Burgemeester en Wethouders te stellen, om te onderzoeken en daarna, daartoe termen zijnde, eene Commissie te benoemen om omtrent deze zaak nader te dienen van bcrigt en raad." Het getal opgenomenenin het werkhuis gedurende de afgeloopcn week is geweest als volgt 27 Januarij 385 volwassenen, 200 kinderen, te zamen 585. 28 390 201 591. 29 406 194 600. 30 421 195 616. 31 403 188 591. 1 Februarij 392 191 583. 2 i) 388 i) 187 ir 575. Te Ylaardingen is de vroeger afgeschafte broodzetting weder ingevoerd. Volgens de lïtr. Cour. heeft de duurte der levensmiddelen ook aanlei ding gegeven lot de vervalsching van een der meest algemeene en dagelijk- sclie behoeften, namelijk de gist. In die stad is namelijk gist aangetroffen, die met zwaarspaaih was vervalscht. Men heeft allen grond te vermoeden dat deze vervalsching reeds in Schiedam gepleegd is. Zij is niet alleen af te keuren als een schandelijk bedrog, maar de zwaarspaath moet ook als een voor de gezondheid allezins schadelijk inmengscl worden beschouwd. Deze vervalsching is te meer te bejammerendaar de gist een belangrijk artikel ook van uitvoer uitmaakt en buitenlands een grooten roep bezit, waarop dergelijke kwade praktijken niet dan een zeer nadeeligen invloed kunnen uitoefenen. De Dordr. Cour. meldt het volgende: Een der stoomschepen van de Japansehe expeditie, de Gedeh, kwam alhier (Batavia) van Japan terug, over brengende een voor ons voordcelig traclaat, waaromtrent nog niets officieels bekend is, daar het eerst door den Koning moet worden bekrachtigd. De haven van Nangasacki zal echter geheel voor ons worden opengesleld. De Regering liecft de gebouwen op Decima gekocht en vrijheid gekregen daar een entrepot te maken. Ten gevolge van de inkrimping van het personeel der ambtenaren bij 's rijks belastingen, veroorzaakt door de afschaffing van den accijns op het gemaal, zijn in de provincie Gelderland 65 commiezen op pensioen gesteld. Te Blokzijl is door een del' vissehers de aanzienlijke hoeveelheid van 700 ffi baars gevangen, die terstond voör de Amsterdamsche markt is opgekocht. Het Hoofdbestuur van de Ned. Vereeniging lot. afschaffing van sterken drank, heeft besloten dit jaar hare Algemeene Vergadering te 's Hertogen bosch te houden. De Alg. Korist- en Letlerb. van heden deelt het volgende medé: getuigschrift aan czaar peter den groote als scheepstimmerman, afge geven door den scheepstimmerman pool den 15 januarij 1698. Van het merkwaardig en tot dus ver onbekend getuigschrift dat hierach ter wordt medegedeeldwerd het oorspronkelijke door een generaal op het Kreml te Moskou, in het archief aldaar, gevonden. Deze liet er een af schrift van vervaardigen door een' Bus, die er geen woord van verstond (en bet dus heeft nogeteekmd) en zond zulks toe aan den Heer W. L. Wei ter, Predikant bij het Nederlandsch Gezantschap te St. Petersburg. De lieer Welter, onvermoeid werkzaam om alles wat zich in de Keizerlijke Russi sche bibliotheken over Nederlandsche geschiedenis en letterkunde bevindt, op te sporen en mede te deelenhad de goedheid mij, (bij zijne gislér ont vangen letteren van den 11 Jannarij jl.daarvan een afschrift te zenden, na het afschrift van voornoemden Rus «niet zonder moeite" ontcijferd te hebben. Van dit laatste afschrift is het onderstaande eene getrouwe copij. Door eene bespoedigde mededeeling (voor 's hands zonder nadere toelichting) meende ik vooral eene kleine dienst te bewijzen aan de Vereerders van den beroemden Czaar wien het geldt, den man die onder vele opofferingen hel niet beneden zich achtteonder de leiding van een eenvoudig Nederlandsch scheepsbouwmeester en van andere onderwijzers, maanden lang zijne groole geest- en ligchaamskrachten ijverig in te spannen tot verwerving dier kun digheden waardoor hijnaar zijn vaderland teruggekeerdde grondslagen leggen kon lot den bloei van het maglige Russische rijk. Leyden, 25 Jan. 1856. L. J. F. Janssen. «Ick onderschreven Gerrit Claesz. Pool, Mr. Scheepstimmerman van de geoctroyeerdc Oost-Indisse Compagni ter Kamer van Amsterdam ccrlifieere en geluijgc voor de waarheijt, dal Pieler Migaylof (zynde ondert Gevolg vant Groot Moscovis Gesandtschap, en daer uyt onder die Gene, die alhier tot Amsterdam op de Oost-Indisse scheepstimmerwerf van den 30 Augustus 1C97 tot op dato dezes gelogieert en onder ons beslier getimmerd heeft) hem de tyt van zyn edele verblyf alhier als een neerstig en kloeck timmer man heeft gedragen zoo int sloevensloothouten toeleggenafcrabben voegenhacken slegten braeuwenschavenborenzagenplanken én stoelhouten brandenen tgeen een goet en heel deftig timmerman behoort te doen en heeft 1 fregat Pieler en Paul lang over 100 voet vant begin af (aen de voorsteven aen stierboert) tol dat bet bynae klaer was helpen maken en dat niet alleen macr is doer Mijn even daerenboven in de schcepsarchi- tecture en tekenkunst volkomen onder wezenzoodat zyn Edele dezelve tot in de gronl verstaeten dat zoo verre als ons oerdeels tzelve kan werden gepraclizcert. In teken der wacrheyt heb ik dit mit myn eigen bant on dertekent. Actum in Amsterdam in onze ordinaire woonplaalse by de Oost indisse werf den 15 January int jaer onzes heeren 1698. (L. S.) Gerrit Claesz. Pool Mr. Scheepstimmerman der E. E. geoctroyecrde Oost-indisse Compagnie lot Amsterdam." Telegrafisch Berfgt6 uur 20 minuten. Tot Commandeurs der Orde van den Ned. Leeuw zijn benoemd de HH. Mutsaers, Minister der R. K. Eeredienst en Mr. P. Myer, Minister van Koloniën. 'sGRAVENIIAGE, 2 Februarij. Z. M. heeft benoemd tot Ridder der Orde van den Ned. Leeuw, de kunst schilder J. Bosboom. Door Z. M. is benoemd tot Notaris te Breda, E. L. A. Beens, Can- didaat-Notaris aldaar. Prinses Frederik, Prins en Prinses Hendrik en de Groothertogin van Saxen-Weimar-Eisenach, hebben deel genomen aan de loterij, die ten be hoeve van de noodlijdenden op Banda en Ternate zal gehouden worden.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1