Behalve de in ons vorig nommcr opgenoemdenzijn nog met het Grootkruis van de Balh-Orde begiftigd de Vice-Admiraals Penaud cn Rigault de Genouilly. De Gemeenteraad der hoofdstad heeft besloten aan het verwacht wor dende Keizerlijke kind eene wieg te schenken, waarvan de bewerking aan den Heer Grohé is opgedragen. De kastenmakers-arbeid uit de fijnste hout soorten zal 60,000 fr. kosten, de versieringen aan goud en zilver, zijn op 140,000 fr. begroot, de kanten gordijnen, benevens de inwendige versiering der wieg is op 400,000 fr. geschat Ten einde de ergerlijke tooneelendie onlangs bij de openbare lessen van sommige Hoogleeraren hebben plaats gehad, te voorkomen, heeft de Minister van Onderwijs bepaald, dat geen student de voorlezingen in de fa culteit der letteren mag bijwonen dan voorzien met eene toegangkaartdie op de eerste aanmaning van de overheden vertoond moet worden; de in trekking van die kaart zal hem ook den toegang lot alle andere academische voorlezingen sluiten. De dagbladen beginnen weder over Rusland en zijn Keizer, als vóór den oorlog te spreken. Zij noemen den Keizer weder bij zijn' voornaam, en de Conslitutionel tracht heden in navolging van de Engelsche Times te betoogen, welk een groote rol voor Keizer Alexander is weggelegd, als hij zich, na den oorlog, met de bevordering van Ruslands handels- en in dustriële belangen en de beschaving zijner onderdanen, kan bezig houden. Bij de begrafenis van den Poolschen dichter Mickiewitz hebben cr groote ongeregeldheden plaats gehad. Onderscheidene Polen hebben den Heer Zamoïski verweten, dat hij er toe bijgedragen had, om een Poolsch legioen in dienst van Engeland onder de vanen te doen brengen. Men is daarbij handgemeen geworden, en zelfs zijn er stokslagen uitgedeeld. De Suez-Commissie is te Marseille aangekomen; de Heer de Lesseps is echter in Egypte gebleven, om nog eenige zaken te regelen die op het groote plan betrekking hebben. De Commissie zal een verslag van hare werkzaamheden uitgeven. Uit Athene wordt gemelddat ten gevolge van de vroeger plaats gehad hebbende moorden, alleen te Negropont, 7 personen ter dood zijn veroordeeld en op de uitvoering van hun vonnis wachten; maar hieraan kan geen ge volg worden gegeven, daar er in geheel Griekenland geen scherpregter is. Acht dagen geleden waren er twee in dit ambt bevestigd, maar de een heeft den ander vermoord, en is daarom in hechtenis genomen. Niemand doet zich op om hen te vervangen, cn zij aan wie men die betrekking heeft aangeboden, hebben bedankt. ZWITSERLAND. De Bisschop Marilley heeft Genève wederom moeten verlatenomdat hij naar men zegtbelooft had slechts als eenvoudig burger te zullen wederkee- ren, en nu zijne ambtsverrigtingen weder vólbragt hebbende, die belofte had geschonden. Het hoofd van den Staatsraad Fazy zit erg met de zaak ver legen daar hij den Bisschop had teruggeroepen om aan de Katholieken die in vereeniging met de radicalen, zijne verkiezing hadden bewerkt, ge noegen te geven. Maar zoodra zijne terugroeping bekend werd, ontstond er eene algemeene verbittering. Er zal eene commissie worden benoemd, om zoo mogelijkde zaak te vereffenen. SPANJE. MADRID, 24 Januarij. Men verwacht stellig spoedig weder eene Kabinetswijziging. De Heer BruilMinister van Finantienwil volstrekt aftredenreeds worden de Ilee- ren de Santa Cruz, gewezen Minister vanBinnenl. Zaken, en ManuelMatheu, een rijk Bankier alhier, als zijne opvolgers gedoodverwd. De Gaceta deelt het regeringsbesluit mede betrekkelijk den ontworpen spoorweg van hier naar Saragossa. Daaruit blijkt dal aan eene vereeniging van Fransche kapitalisten en ondernemers vergunning is verleend tot het aan leggen van dien spoorweg over Gnadalaxara, Siguenza en Calatayud, zul lende deze vergunning echter eerst na verloop van 40 dagen vastgesteld zijn, wanneer in dien tijd geen andere voor den Staat meer voordeelige aanvra gen daartoe moglen ontvangen zijn. De Staat zal die onderneming onder steunen met een toelage van ƒ30,000 voor eiken kilometer spoonvegbaan van dit bedrag zal, zoodra de spoorweg voor het algemeen vervoer open gesteld is, een derde gedeelte aan 'slands schatkist teruggegeven worden door de provinciën welke de spoorweglinie doorloopt. De geheele spoorweg zal in 5 jaren tijds voltooid wordenen 99 jaren daarna aan den Staat overgaan. De berigten uit de provinciën vermelden groote onheilen zoowel op zee als te land. De schipbreuken op de kusten zijn te veel om op te geven. Te Sevilla zijn door hel buiten hare oevers treden der rivieren verscheidene menschen omgekomenanderen hebben alles verloren. De Hertog en de Hertogin van Montpensier bieden alle mogelijke hulp. Den 12den Januarij hebben er te Lissabon twee vrij hevige schokken van aardbeving plaats gehadnabij de Beurswaar ook de aardbeving van 1755 de grootste verwoestingen aanrigtle, werden die het sterkst gevoeld. De ontsteltenis was groot. a SARDINIË. De Regering heeft tegen »de Dames van het Heilige Hart" te Chamberry, een regtsgeding aangevangen, ter zake, dat deze onderwijs geven zonder afgelegd examen, bewerende, dat zij zich aan zulk een examen niet be hoeven te onderwerpen. Het Journ. de Brux. deelt mede dat er sprake is om de Piemontesche kerk af te scheiden van Rome. De hoofdtrekken van het plan voor de nieuwe nationale kerk zijneen Primaatals Directeur der kerkbenoe ming van Pastoors en andere kerkelijke bedienaren door den Staat; afschaf fing der canons en van de voorschriften van het Concilie van Trente; op heffing van den ongehuwden slaat der Priestersafschaffing van alle vas tendagen; de volkstaal verpligtend bij de Liturgische gebeden; vrije uitlegging van den Bijbel naar ieders eigen denkwijs. PRUISSEN. BERLIJN, 27 Januarij. Donderdag 11. werd met veel plegtigheid het diploma van het eerebur gerschap dezer stad aan den beroemden Alexander von Humboldt overhan digd. Dit is de eerste maal, dat zulks geschiedt aan iemand die reeds burger dezer stad was. De lleer von Humboldt nam deze hulde op de hem eigene hartelijke wijze aan. Men had den verjaardag van Frederik den Groote tot deze plegtigheid gekozen. In weerwil van de gedane vertoogen ten behoeve van de scheepvaart op den Rijn, blijft de Regering volharden bij het plan eener vaste brug over die rivier. Men verzekert alhier dat ook Nederland de Oostenrjjksche voorstellen te Petersburg krachtig heeft ondersteund. OOSTENRIJK. WEENEN, 26 Januarij. De Italiaansche bisschoppen schijnen niet geneigd aan de uitnoodiging van de regering te voldoenom tot intrekking hunner te censuur-besluiten. Hunne handelwijze verwekt meer en meer ontevredenheid. Te Munchen zijn onlangs zeer bevredigende proeven genomen met uit staal vervaardigde kanonnen, van welke de loop, zelfs na eenige honderd daaruit gedane schoten, niet behoeft gereinigd te worden. RU SL AN D. Op den verjaardag van de Koningin-Moeder der Nederlandenhebben vele personen, die, in burgerlijke en militaire betrekking, aan het Hof verschij nen, aan die Vorstin hunne hulde in het winter-paleis des Keizers gebragt. Volgens bevel des Keizers zijn de grenzen des rijks voor al de reizi gers opengesteld, die sedert 1848 waren builen gesloten. Prins Gortschakoff, onlangs Bevelhebber des legers in de Krimis den 24stcn te Petersburg aangekomen. In Finland is weder eene gedwongen leening van 600,000 zilveren roe bels uitgeschreven tot goedmaking der oorlogsuitgaven. TIRKIE. De Conferentiën over de regeling van den staat van zaken in de Vorsten dommen zijn geschorst, uithoofde dat de Engelsche Gezant voorgaf niet in het bezit van de noodige instructiën te zijn. De Minister van Oorlog heeft eindelijk besloten aan de Engelsch- Fransche Commissie rekenschap te doenen is nu door verstrekking van nieuwe fondsen uit de opbrengst der geldlcening in staat gesteld om de aanstalten tot verdediging van Klein-Azie voort te zetten. Zijne weigering om rekenschap te geven, kwam niet zoo zeer voort uit vrees voor ontdek king van kwade trouw van zijnen kant, maar alleen dat door hel onder zoek misbruiken van ondergeschikte ambtenaren, die hij niet bjj magte is tegen te gaanaan het licht zonden komen. Te Konstantinopel hebben bij voortduring moorden plaats. Men is voornemens eene afdeeling ruiterij van 12,000 man op te rig- tendie geheel op Europesche wijze zal uitgerust wordende gebeurtenissen nabij Kars hebben de noodzakelijkheid daarvan aangetoond. De Egyptische afdeeling naar Erzerum bestemd, is door de sneeuw genoodzaakt geweest naar Trebizonde terug te keeren. De cholera heerschte in laatstgemelde plaats. Omer-Pacha zal naar Trebizonde vertrekken en daarna naar Erzerum, waar 20,000 man is bijeengetrokken. De Generaal Williams is naar Moskou vertrokken. STADS ISERIOTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 31stcn Ja nuarij 1856, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1". Benoeming van een lid om met den Burgemeester bij de loting voor de Natio nale Militie tegenwoordig te zijn. 2°. Benoeming van 2 leden voor het Hoofdbureau en van een' Voorzitter en 2 leden voor het Onderbureau, en van plaatsvervangers, bij de aanstaande verkiezing voor den Gemeenteraad. 3°. Voordragt tot verhooging en af- en overschrijving op de begrooting van 1855. 4". Request van II. Borgerding, tot schadeloosstelling in zijne huur. 5°. Idem van C. Heitmanu, om tegemoetkoming van ƒ10, wegens bij hem gele- dene schade. 6°. Idem van Bestuurders van de kweekschool voor Zeevaart, om teruggave vah betaalde belasting. 7°. Idem van C. J. Zaalberg, tot het in gebruik bekomen van gemeentegrond. 8" Rekening van de Armbakkerij 1854. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien de requesten van Johannes Leüpen, Spekslagerwonende alhier, waarbij deze verzoekt, in het huis in de Maarsmansteeggeteekend Wijk IV. N°. 78, Ka daster Sectie G. N°. 177, een Fornuis en een Kookhok te mogen maken. Hendrtk Cobneiis Vlek, Broodbakkerwonende alhier, tot het plaatsen vaneen' Ovenin het huis aan de Beestenmarkt, geteekend Wijk V. N®. 43, Kadaster Sectie B. N°. 235. Johannes Evert Scholderer, Koornwijnbranderwonende alhier, om op den grond achter de Koestal, gelegen bij zijne branderij in de Baatstraat, geteekend Wijk V. N°. 531 a 536, Kadaster Sectie B. N". 876, Mestspecie te mogen nederleggen. Gelet op Zr. Ms. besluit van den 31stcn Januarij 1824, rakende vergunningen ter oprigting van sommige Fabrijken en Trafijken Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende pandenten opzigte der informatiën de Commodo et Incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd, op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 44®a Februarij aanstaande, des voormiddags ten 11 ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemelde verzoeken op dien tijd in te brengenterwijl bij verzuim daarvanzij gehouden zullen wordenzich tegen de inwilliging van die verzoeken niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, 23 Januarij 1856. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3