leydsche COURANT. 1856. WOENSDAG 30 JANUARIJ. f 1% W, 15. - De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. T- BIMENLAXDSCHE BERIGTEN. PLE&TiGE U1TP.E5KSNÊ VAN DE ONDERSCHEIDINGEN A AN DE BEKROONDEN UIT NEDERLAND OP DE TENTOON STELLING VAN NIJVERHEID ALLER VOLKEN, TE PARIJS, Te 's Gravenhage29 Januarij 185G. Een gewigtigen invloed heeft de wereldtentoonstelling te Londen, in 1851 op de nijverheid van vele volken gehad; Engeland zelf, niet minder dan Frankrijk en de Duilsche StalenNederland en Belgie enz. trokken van de aldaar ten loon gespreide voortbrengselen en gewrochtenvan de gewisselde gedachten partij, om, ieder naar zijne behoeften en middelen, zijne nijver heid verder te volmaken en op een nieuwen wedstrijd, nieuwe en meerder eere in te leggen. En die wedstrijd had plaats te Parijs. Hij miste het voordeel van die te Londenhet genot van den algemeenen vrede. Toch beantwoordde hij allezins aan de verwachtingen; des bevoegde beoordeelaren getuigen, dat er in vele vakken vooruitgang in het te voorschijn brengen, en in de be werking van de grondstoffen meerder verfijning, meerder kunstsmaak viel op te merken. Kuim de helft, van de ten loon gespreide voorwerpen was uit Frankrijk en zijne koloniën (10,091de kleine helft (10,148) uit de andere Staten, waaronder 2574 uil Groot-llritlannie en zijne koloniën, 1313 uil Pruissen, 129G uit Oostenrijk, C8G uit België, 411 uit Nederland en zijne koloniën. De tentoonstelling van schoone kunsten te Parijs niet onder die der Nijver heid begrepen, leverde uit 28 Staten, 2154 inzenders, van 5128 nummers, nagenoeg de helft uit Frankrijk. De schok en het voordeel daarvan, bij regeringen en bevolkingen, sedert de Londensehc ton toonstelling gegeven, was zeer groot; en dat Nederland zijne nijverheid aldaar meer deed gelden dan te Londen, blijkt o. a. uit. de vergelijking der cijfers van de bekrooningen aan Ned. inzenders ten deele gevallen. Te Londen werden aan Nederlanders toegekend 1 raadsmedaille10 prijs- medailles en 11 eervolle vermeldingen. Te zamen 28. Te Parijs twee gouden eeremedailles16 van de lstE klasse (zilveren); 40 van de 2Je klasse (bronzen); 58 eervolle vermeldingen. Te-zamen 120. Deze cijfers loonen hoeveel meer belangstelling in Nederland voor deze tentoonstelling is ontwikkelden met hoeveel Vrucht dit is geschiedt. Het getal der onderscheidingendoor landgenoolen thans behaaldovertrof zelfs dat der inzenders uit Nederland, in 1851 te Londen, dat 114 beliep. Een cn ander wettigt allezins den luister, aan de uitreiking van die eere blijken bijgezet, waartoe de dag van heden was bepaald. Hel was een waar feest, der nijverheid cn kunst toegewijd. Den Minister van Binnenl. Zaken waszoo men weet de aangename laak opgedragenom de hulde aan degelijkheid cn sierlijkheid van arbeid toegekendte bekroonen. Nadat de Heercn van Hasselt cn Wittering als Secretarissen van onder scheidene commissien rapporten hadden uilgebragt, heeft de Minister van Binnenl. Zaken eene aanspraak gehoudenwaarbij hijuit naam van de Nederl. natie en den geberbiedigden Koning, de bekroonden geluk wenschle met dc vereering die hun ten deele gevallen is, waardoor zij den roem van Nederland, inzonderheid van zijne nijverheid, hebben gehandhaafd. Na uitreiking der bekrooningen heeft dc Minister aan allendie lot be reiking van dat gewenschle doel hebben medegewerkthartelijk dank gezegd. Dit feest zal gewis om de hooge beleekenis er vancenen streelenden indruk achterlaten; en, terwijl hun, die uit Nederland in velerlei vakken van nijverheid, den palm mogten wegdragen, daarmee geluk maggewenscht wordenmoge het hun en anderen ten prikkel strekkenniet stil tc staan op de baan van edelen wedijver der volken. Moge het lot bemoediging zijn, dat, sedert dat de voorwerpen van allerwege naar Parijs werden af gezonden de staatkundige gezigteinder die toen zeer duister washelderder is geworden; zoodat de bekrooning mag geschieden met een krachtiger straal van hoop op herstel des vredes, dan nog in dezen krijg was door gebroken naar welks einde ook inzonderheid de wereld der kunsten en wetenschappen, de nijverheid aller volken zoo reikhalzend uitziet, als een aanvangspunt van nieuwen, nuttigen en edelen voortgang. De menschheid hoopt dat de vrede zal hersteld worden; want, ofschoon de krijg, zoo als Alexander van Humboldtmet het oog op den vroegeren wereldstrijd zegt, ook zijne deugden heeft, moed en vastberadenheid bij de onderne ming kracht om met gelatenheid de grootste cn meest gevoelige opofferin gen te dragen, welke de zaak der onafhankelijkheid kan eischen; zoo zijn er deugden, welke alleen de vrede kweekt. Ik vertrouw, (sprak hij in 1851 en zijne woorden zijn ook nu toepasselijk), ik vertrouw, dal de aanstaande tentoonstelling zal doen zienhoe wij het gemakkelijke en het aangename der zamenleving kunnen bevorderen, dat wij kennis willen ver spreiden, dat wij de vriendschapsbanden der menschen onderling naamver kunnen toehalen en op die wijze de uitwerkingen verkrijgen, welke even groot zijn als de deugden, welke den volkenstrijd beroemd maakten, maar nuttiger dan deze voor de wereld in het algemeen zijn, en overeenkomen met de lessenwelke zedelijkheid cn godsdienst ons inprenten. Ik hen overtuigd dal men met mij zal instemmen, dal dc vrede, zoowel als de oorlog, zijne overwinningen heeft, maar deze kenschetsen zieii vooral daar doordat zij in reiner glans schitteren, dan die, hij welke 's menschen leven bedreigd cn iiitgebluscht wordt." LEYDEN, 29 Januarij. Bij Kon. besluit is benoemd tot Reetor Magnificus onzer Hoogesehool, voor het Academiejaar 18561857, de Hooglceraar in de Godgeleerdheid J. II. Scholten. Groole bekommering ontstond er dezer dagen hij het afsterven van den Heer O. O. van den Berg, dat zijn dood welligt een langdurigen stil stand in zijne uitgebreide lakenfabriek ten gevolge zou hebben. Wij ver nemen thans van goeder hand, dat de overledene, die van wege zijne bekende en verborgene liefdadigheid en menschlievende bemocijingenonder anderen bij de oprigling der bewaarschool voor havclooze kinderen in de Groencslccgin de liefde en achting deelden van allen die met hem bekend waren, ook nog voor zijne groote schare van werklieden heeft willen zor gen. Op zijn verlangen zal de fabriek onder den bekwamen directeur, door zijne weduwe worden aangehouden, 'Igeen voorzeker voor de werk lieden en ook voor allen die in hun lot belang stellengroole sloffe van blijdschap zal opleveren. liet aangekondigde Volksonderwijs in de eerste beginselen der meet-, werktuig- en natuurkunde, werd Zaturdag 1.1. in het locaal op de Pieters kerkgracht, des avonds te half negen ure, geopend door de lieer J. de Pecker, op verzoek der Commissie van toezigl. ZEd. sprak, hij wijze van impro visatie op eene beknopte cn voor het aanwezig gehoor uiterst doeltreffende wijze, over den aard cn den omvang, de noodzakelijkheid en het nut, het belang en de vruchten van het onderwijs, dat men het voornemen had tel ken Zaturdag avond gedurende den winter te geven. Opeen ecnvoudigen loon werden die verschillende punten ontwikkeld en met voorheelden uit de ge schiedenis en het dagelijksche leven toegelicht. De Heer J. W. Schaap maakte daarop een aanvang met in korte trekken zijne hoorders in te leiden lot de behandeling der werktuigkundeen op eene bevattelijke wijze de eigenschap der ligchamen te leeren kennen die men traagheid noemt. Blijkbaar uit dc onafgebroken aandacht, waarmede de woorden der beide Onderwijzers werden ontvangen, mag men veronderstellen dat de regie toon van onderwijs is aangeslagen; gewis geen gering vereischte om voor volwassene personen uit den fabriek- en handwerksstand denkbeelden van meer of min welenschappelijken aard begrijpelijk voor te stellen en te ontwikkelen. Een getal van 30 a 40 personen woonden dit onderwijs bij, waarvan de voorzetting, gelijk van zelve spreekt, van eene getrouwe belangstelling afhankelijk zal blijven. De vangst van allerhande soorten van Zeevisch, was in de vorige week te Katwijk en elders zoo groot, dat de oudste visschers zulks niet hebben beleefd. De aanvoer was dien ten gevolge alhier mede zeer groot. Uit den Haarlemmcrmeerpoldcr verneemt men dat wederom eene groole uitgestrektheid lands onder water staal, waardoor de hoop van den land man is te leur gesteld. Deze staat van zaken eischt dringend voorziening. Te Siolkwijk nabij Schoonhoven is op de graanmolen aldaar, de knecht Jan Noorlander, die alleen op den molen was, in zijn bloed badende ge vonden; zijn hoofd was derwijze verminkt, dat hij naauwelijks was te herkennen. Men vermoedt dat hij hij het overstorten van graan, tusschen de kamraden is geraakt. De verongelukte, een braaf oppassend man, laat eene diep bedroefde vrouw en 5 kinderen in kommervollen toestand achter. Men zal zich herinnerendal steeds is cn nog wordt volgehouden door de bestrijders der afschaffing van den rijks- en plaatselijke accijns op het gemaal, dat die afschaffing geen invloed op den prijs van het brood zou hebben. Te Dordrecht is met 1 Januarij ook de gemeente-accijns van 200 opcenten afgeschaft; aldaar kostte in December 1855 hel gebuild tarwe brood per Ned. ffi 35 cent en het ongebuild tarwebrood 28 cent; thans is de prijs van die zelfde broodsoorten 25 cent en 18 cent. N.R.C Volgens de Amst. Cour. heeft 's lands stoomboot Gede/i Japan verla ten. De bemanning van de Soembing bevond zich in goeden welstand en werd met de meeste voorkomenhcid door de Japansche autoriteiten cn be volking bejegend.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1