leydsche courant MAANDAG 28 JANUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in het de afzonderlijke Hommers worden tegen Centen afgegeven. BINNENLANDSCUE BERIGTEN. LEYDEN, 26 Januarij. Aan den gewezen bewaarder der 2de kl. in het huis van militaire de tentie alhier, J. van Deuren, zich schrijvende van Dmiren, is een pensioen verleend ten laste van den Staat van 137 'sjaars. Het getal opgenomenenin het werkhuis gedurende de afgeloopen js geweest als volgt week 20 Januarij 21 22 23 24 25 26 427 volwassenen215 kinderen te zamen 642. 424 429 433 430 429 413 213 213 213 223 212 210 >i 637. 642. 646. 653. 641 623. geschrevenZagen Uit Alphen wordt aan het Dagbl. v. 's Grar wij kort geleden alhier het fraaije buitenverblijf Raadwijk door de band des sloopers geheel verdwijnen, thans is het de beurt van het aloude Brit- tenrust, eenmaal hel buitenverblijf van Prins Willem lil. liet statige met zoo vele schoone hoornen beplante overboschis thans geheel ter uit rooi) ing verkocht en bragl bet houtgewas alleen pi. m. ƒ17,000 op. Jam mer dat onze anders zoo bekoorlijke Rijnstreken zoo weinig aantrekkings kracht. hebben voor bewoners van buitenverblijven! Mogt men eens op het denkbeeld komen om een' spoorweg van Leydew op Woerden, langs Alphen en andere dorpen aan den Rijn, te leggen, dit zou ons weder aan de groote route brengen, nu straatwegen en trekschuiten daartoe niet meer gebruikt schijnen te worden. Gelukkig is 11. Woensdag de stoombootdienst van Icydcn op Amsterdam, vice versa, weder begonnen. Wij weuschcn deze onderneming meer en meer bijval toe; waarlijk, het walerreisje met deze zoo net en gemakkelijk ingerigle boot is niet onaardigde bediening is er goed en niet duur. De Arr.-llegtbank te Rotterdam heeft eene aanbevelingslijst opgemaakt van drie candidaten voor de betrekking van Kantonregtcr te Gouda, ver oorzaakt door de verplaatsing van Mr. J. G. Kist naar Dordrecht. Op die lijst zijn geplaatst M. A. A. van Bergen IJzendooru, Advocaat en Burge meester der gemeente Broek c. a.wonende te Gouda; Mr. J. G. de Wilt Ilamer, Kantonregter te Oostbtirg, in Zeeland; en Mr. W. F. Otlen, Advo caat en Plaatsvervangend Kantonregter te Amsterdam. De Gemeenteraad van Schoonhoven heeft besloten met zijne adhaesie te ondersteunen het van de zijde der plaatselijke regering van Amsterdam aan den Koning ingediend adres, daartoe strekkende, dat het Z. M. moge behagente besluiten tot het indienen van een gewijzigd ontwerp aan de wetgeving, waarbij als beginsel zal gelden, dat ter bestrijding van plaatse lijke uilgaven, eerst en vooraf de heffing van 150 opcenten op 's rijks accijns van bel gedistilleerd verpligtend zal wezen. De Gemeenteraad van Bergen-op-Zoom beeft een gelijk besluit genomen. Volgens de lltr. Courant is bij de Arrond.-llegtbank te Amsterdam aanhangig de zaak van dengene wien te laste wordt gelegd van gedurende de laatste vier jarenten nadeele der assurantie compagnie te Amsterdam in dienst van wolk ligchaam bij als mede directeurlegen een bepaald jaarlijksch loon werkzaam wasverduisterd te hebben een aanzienlijk aantal effecten, ten bedrage van p. in. ƒ322,000, welke effecten hij arglistig heeft weggenomen uit de brandkas der compagnie. Uit Hoorn wordt gemeld: De stadsasch die vroeger voor slechts ecnige centen bet dubbele mud verpacht isis dit jaar voor een gewis vicr- voudigen prijs van vroegere jaren verpacht; 8, 10 en 12 cents was vroeger de pachtprijs. Voor dit jaar is dezelve verpacht voor 35 cents het dub bele mud. Het ijs in de Zuiderzee is nog niet geheel opgeruimd. De stoomboot Texelaar van Amsterdam naar Texel vertrokkenis nabij Oosterleck geko menwederom moeten terugkeeren. Op de Dcdemsvaart is de scheepvaart, na 8 weken te zijn gestremd geweest, weder hervat. Het water van den Rijn is ook zoodanig gewassen, dat de stoombootdiensten, vroeger door den lagen waterstand gestaakt, weder zijn begonnen. De hulpmunt te Utrecht is thans voltooid. Op dit oogenblik werken aldaar 30 personen, doch zoodra de noodige werktuigen zullen gesteld zijn, zal dit getal op 150 gebragt worden. De Christ. Afgescheidene gemeente te Noordeloos is voornemens in liet voorjaar met haren Lecraar ten Bos, naar Amerika te vertrekken. De telegraaf te Harlingen is in gereedheid, maar kan bij gebrek aan telegrafisten niet in werking komen. Uit Blokzijl wordl gemeld: De waarde der landerijen schijnt gecnc grenzen te hebbenzoo werden dezer dagen de plaatselijke landerijen ver huurd voor ƒ2,682, die, toen ze in 1853 den huurprijs deden van ƒ1,783, als veel te hoog werden geacht. Om een denkbeeld te geven van de zeer aanmerkelijk hoogere huurprijzen, die men thans bij vroegere jaren besteedt, kan o. a. strekken, dat een uiterwaardde plaats of Bloemen- en Mageruilerdijk genaamddie in 1836 den jaarlijkschen huurprijs van slechts 359 deedthans is verhuurd voor j 2,002. [Amst. Cour.) Te Groningen is een jong mensch dood op bed gevonden, die, reeds erg verslaafd aan den drank, daaraan zijn vroeg en plotseling sterven heeft te wijten. Te Kampen heeft bij gelegenheid dat de Londensche stoomboot ïi est - frietland op de helling zou worden gewonden, om eenigc herstellingen te ondergaaneen groot ongeluk plaats gehadeen daartoe aan de overzijde van den lJssel aangebragt anker sprong onverhoeds los, en sloeg met zoo danig geweld legen den stuurman G. Groen, dat deze op de plaats dood bleef; de ongelukkige laat eene weduwe met 4 kinderen na. De Overiisselsclie vereeniging lol ontwikkeling van provinciale welvaart beeft op 18 Jan. in eene vergadering te Zwolle, bij monde van den lieer Mr. A. van Namen van Eemnes, haar verslag uilgebragt over de werkzaam heden in bet afgeloopen jaar. Hieruit bleek dat die zeer belangrijk waren. Aan eigengeërfde hutbewoners meestal in de streken van ontginning, wer den 625 appel- en peerenboomen om niet verstrekt. Van de vroegere jaren uitgedeelde 13,000 waren voldoende berigten ingewonnen, zoowel wat liet welslagen bij het poolen als der voortgebragte vruchten betreft. Het onderzoek naar eene doelmatige en occonomische brug over den IJsscl was nog niet geheel afgeloopendoch zoo verre gevorderd dat aan eene der mededingers een prijs van ƒ350 is toegelegdindien hij zijn ontwerp naar de gemaakte aanmerkingen wijzigt. Er zal een proef van papierbereiding genomen worden met de vezelaehtige stoffen van den banaanwelke de Vereeniging verschaft wordt door de be langstelling van den Heer Fraissinet te Amsterdam. Hierdoor hoopt men grondstoffen te vinden tot tegemoetkoming aan de behoefte van lompen enz., bij de papierfabriekaadje ontslaan. Op den 24st™ beeft over onderscheidene dorpen in Noordbrabant een zware storm gewoeddie o. a. te Oosterhout Dongen en Itaamsdonk groote schade beeft aangerigt. Ook door geheel Belgie heeft dezelfde storm met zware onweerslagen vergezeld, gewoed. In den omtrek van Kortrjjk is door de bliksem een molen in brand gestoken, en de molenaar zoodanig getroffendat bij verlamd is. Omtrent den vrede, weet men, dat er voor 't begin van Februarij geene stellige tijdingen kunnen bekend zijn. Een verschijnsel echter der laatste dagen verdient opmerking, dat namelijk de Engelsche bladen hunne woedende oorlogskreten met bedaarder beschouwingen beginnen te ver wisselen. De Times toont neiging tot wapenstilstandmits de blokkade onderwijl voortdureer loopen geruchten dal er werkelijk tot een wapenstilstand van 90 dagen zou besloten zijn. Genoemd blad levert thans eene beschouwing van liet stelsel van wijlen Keizer Nicolaas, hoe deze alles opofferde aan zijne zucht om van Rusland, ten koste der welvaart en van allen wezenl- lijken vooruitgang in zijn rijkeen krijgsstaat te makenwelk plan hij 30 jaren lang onvermoeid voorlzelle, tot hij aan liet einde moest ondervin den, dat hij al zijne talenten, zijn onvermoeid streven, zijn bijna boven- menschelijk genie, aan een herschenschim had ten offer gebragt. Dit alles moge genoeg zijn om Keizer Alexander terug te houden van den weg, dien zijn vader met zoo veel talent en standvastigheid bewandelde, maar die door zulke tegenspoeden werd gekenmerkt. Dat de zoon grooter en wijzer zij dan de vader. Bij vrijen handel bezit hij onuitputtelijke bronnen, om de ontzettende kosten die zijn aanvallend krijgsstelsel naar zich sleepte te dekken. Zonder in een denkbeeldig liberalisme te vallen, omhelze bij opregtelijk de beginselen van vooruitgang en vrede. Hij brenge de sterkte zijner krijgs- magt lot het noodzakelijke terug, en bestede zijne overige inkomsten tot den aanleg van middelen tot binnenlandscli vervoer en openbare werken, en wende zijne aandacht af van de kunsten ter vernieling tot die van ver lichting en bezieling. Dat hij alzoo handele, en wanneer het der Voorzienigheid behaagt, zijne regering 30 jaren te begunstigengelijk die zijns vaders, zal hij ten grave kunnen dalen niet als Nicolaas, te midden der kreten van krijg en wan hoop, maar te midden der tranen en zegeningen van zijn gelukkig en her boren volk, dat na zoovele veroveraars, in hem zijn eersten weldoener en eenigen vriend zal erkennen.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1