Garonne), aan de Keizerin een in de kerk aldaar gewijden gordel heeft toegezonden, als hebbende de patronesse van die kerk ccne bijzondere kracht tot verlossing van zwangere vrouwen. De Generaal Bosquet zal zich eerstdaags naar Londen begeven om de Koningin voor de hem verleende Balh-Orde, zijnen dank te betuigen. De laatste voorlezing van Prof. Nisard is, dank zij de genomen maatregelen, rustig afgeloopen. De granen zijn te Marseille 2 fr. per mud gedaald. De tijdingen uit de Krim melden dat de koude aldaar zeer streng was; ook duurde het schieten uit de Noorderforten steeds voort. De werk zaamheden tot slooping der dokken van Sebastopol door de bondgenooten zijn. naar men verneemt, voor een onbepaalden tijd geschorst. Er is eene expeditie ontworpen naar Georgie, waarvan het opperbevel aan Generaal Campbell zal worden opgedragen. Op de kusten der Middellandsehe zee heeft in den nacht tusschen den ]4<im en 15den dezer een zware storm gewoed. Nabij Cette werden de gol ven met zulk een geweld op de kust geworpen, dat een gedeelte van den straatwegwaarop de spoorweg is aangelegdop verschillende plaatsen zeer beschadigd werd, ten gevolge waarvan de dienst moest gestaakt worden. Men verneemt dat de voormalige Koningin Maria Amelia, weder is ingestort. Haar gewone Geneesheer, die zich hier bevindt, is op nieuw ontboden; maar hij kon, wegens de ziekte van zijn vader, daaraan geen gevolg geven. Men heeft daarom de toevlugt genomen tot Dr. Aslus, van Marseille, die zich reeds op reis naar Nervi heeft begeven. Te Elbeuf heeft men eene bestelling gekregen van 144,000 ellen laken, ten dienste van hel leger. Te Lorient heeft veel indruk gemaakt de arrestatie van een' Hoofd officier der artillerie, den Heer Guerquin, die, naar men zegt, aanzienlijke sommen aan den Staat zou onttrokken hebben. Hij heeft zich in het ver trek, waar hij voorloopig in hechtenis werd gehouden, opgehangen. SPANJE. MADRID, 17 Januarij. De overstroomingen door het wassen der rivieren hebben veel schade aangerigt. Deze stad is bijna zonder gemeenschap met andere plaatsen der provincie. Een groot gebrek aan voorwerpen van eerste behoefte is er het gevolg van. Een naar Havanna bestemd Spaansch schip, aan boord hebbende 150 soldaten, is den 6dcn dezer bij Cadix op strand geraakt, ten gevolge waarvan 26 man het leven verlorende overigen benevens de bemanning werden gered. ITALIË. Men zegt dat de Paus geneigd is zijne toestemming te verleenen tot de opheffing der kloosters in Sardinië, mits de Regering aldaar zich bereid verklare tot het sluiten van een concordaat tol regeling van de toekomstige kerkelijke betrekkingen. pituissEsr. BERLIJN, 20 Januarij. Het gerucht is alhier verspreid dat de Westersche Mogendheden van Pruissen zekere waarborgen zullen vorderenzonder welke het ligt niet lot de conferentiën zal worden toegelaten. Voorts zegt men, dat Keizer Napoleon in een wapenstilstand zou bewilligen, voor het geval dat de vrede niet het gevolg der conferentien mogt zijn. Alhier is overleden de voormalige Minister van Staat Dr. A. Eichhorn, die als krijgs- en staatsman zijn vaderland gewigtige diensten heeft bewe zen. Bij hel vrede-congres te Parijs in 1815 onderscheidde hij zich, als een der Pruissische vertegenwoordigers, bijzonder door zijne bemoeijingen om de door Napoleon I naar Parijs overgebragle schatten op het gebied van kunst en wetenschap terug te erlangen. Later werd hij tot Directeur bij het Departement van buitenl. zaken benoemden van 1840 tot 1848 be kleedde hij de betrekking van Minister van Eerediensl en Onderwijs. In 1813 woonde bij den slag van Leipzig bij. OOSTENRIJK. WEENEN, 19 Januarij. De Gezanten van FrankrijkEngelandBelgieDenemarken en Han nover, hebben eene langdurende conferentie gehad bij den Minister van Buitenl. Zaken, Graaf Bnol. Bij deze gelegenheid is, naar men wil, ge sproken over het sluiten van een wapenstilstand. Ook had Prins Gorlscha- koff eene langdurende conferentie met Graaf Buol, om eenige nieuwe ophel deringen te geven, waartoe hij gemagtigd was door de depêches, welke de Graaf von Stackelberg hem had overgebragt. De Jezuilen hebben in het op 2 uren afstands van hier gelegen Kalks- burg ecu huis gekocht en zullen aldaar eene leer-inrigting openen. De Israëlitische gemeente alhier is van regeringswege aangeschreven maatregelen te nemen tot het oprigten van bijzondere scholen voor het on derwijs der kinderen tot die gemeente behoorende, en die tot dusverre op de Katholijke school worden onderwezen. Men verneemt, dat dezer dagen door het Ministerie van onderwijs eene circulaire aan de Bisschoppen in de Italiaansche provinciën is uitgevaar digd, waarin de door hen eigenmaglig ingevoerde kerkelijke censuur van het standpunt der Regering betwist enzoo verzekerd wordtte niet gedaan is. Uit de taal van de dagbladen, die tot hiertoe omtrent het con cordaat een voorzigtig stilzwijgen bewaard hadden, kan men voor het ove rige opmaken dat zij slechts eene gelegenheid hebben afgewachtom hunne onbewimpelde afkeuring van die overeenkomst aan den dag te leggen. Als antwoord op de door hen daarlegen ingebragte bedenkingen en geuite vrees, opent de Wiener Zeitang heden eene reeks van artikelenwelke aan den Vorst Aartsbisschop van Wecnen toegeschreven worden en strekken moeten om de ongegrondheid eener overdreven bezorgdheid aan te toonen. Het eerste dier artikelenwaarin de vijandige geestdie tegen het concordaat heerscht, op rekening der «revolutionaire drukpers" gesteld wordt, heeft reeds groote tegenspraak ontmoet, daar er vooreerst alhier geen revolutio naire drukpers meer bestaat, terwijl het voorts bekend is, dat de tegen stand tegen de invoering van het concordaat ook van een zeer behoudenden kant is uitgegaan. De Kardinaal-Aartsbisschop van Weenen heeft in eene zitting van de Severinus-vereeniging te kennen gegeven, dat de oude Aartsbisschop van Milaan en de Patriarch van Venetiëbeide zeer brave, maar eenigzins van geest bekrompene mannen waren, welke door de vrijmetselaars en Mazzi- nisten verleid waren lot eene poging om zich van de censuur over de druk pers meester te maken! Het was niet de schuld van die aan God en zijne kerk gewijde mannendat zij een onwettigen stap hadden gedaan dit was alleen aan de republikeinen en Gioberlistcn te wijten. De typhus maakt hier vele slagloflers. De gasthuizen zijn vol met zieken. Dezer dagen werd in Hongarije over een jong ambtenaar de banvloek uilgesprokenom de betrekking door hem met eene Dame aangeknoopten deze veroordeeling werd van alle predikstoelen afgelezen. De ambtenaar heeft dien ten gevolge eene klagt aan de Regering ingediend en eischt vol doening voor den hoon hem aangedaan. RUSLAN Jhr. Gevers, nieuw benoemd Nederl. Gezant, heeft op 30 Dec. in een bijzonder gehoor zijne geloofsbrieven aan den Keizer overhandigd. De Keizer heeft bevolen dat, bij de aanstaande verkiezing van eenen nieuwen Katholieken Aartsbisschop, de bepalingen der overeenkomst met den Pauselijken Stoel, bij deze verkiezing streng in acht genomen worden en het Staatsbestuur zich onthoude van alle onbevoegde inmenging in deze keuze. Ook moet elke kiesbevoegde Katholieke Bisschop door het verleenen van reisgeld, in staat worden gesteld aan die verkiezing deel te nemen. Vorst Paskewilsch is door de genecsheeren opgegeven. Men kan reeds uitwendig de teekenen van den kanker bespeurendie zijn maag verleert. Alle beweging is hem onmogelijk geworden. Hij is thans onder behande ling van Baron Klota die hem magnetiseert. De Ind. Beige deelt eenige bijzonderheden mede omtrent het onder houd dat de Keizer onlangs heeft gehad met den lieer von Seebach, Ge zant van Saksen, die naar Petersburg was gereisd, ter bevordering van de zaak des vredes. De Keizer moet aan dien diplomaat gezegd hebben, dat in weerwil van de gebeurtenissen in de Krim en het mogelijke gelukken eener vijandelijken aanval in de Oostzee, de oorlog, welke gevolgen die ook voor Rusland zou kunnen hebbenhem thans veel minder moeite zou kosten dan de vrede, daar hij bij zijn volk en inzonderheid bij den adel stand, oneindig veel meer bereidvaardigheid tot den oorlog dan geneigdheid tot den vrede zou vinden. TURKTE. De Minister van Oorlog bevindt zich op nieuw in geldelijke verlegen heid, wegens een nieuw verschil met de Commissie belast met de controle over de laatste geldleening. Deze laatste wil geene nieuwe storting toe staan, voor dat de eerste 12 millioen behoorlijk zijn verantwoord. De Regering beeft vergunning verleend tot het aanleggen van eenen spoorweg en van een kanaal door de Dobroedscha van R.assowa tot Kustendie. In den nacht van 6 Jan. heeft men eene poging aangewend om het tuighuis te Konstantinopel in brand te steken. Gelukkig is het spoedig ontdekt. Eenige ambtenaren zijn in hechtenis genomen. De zaak wordt overigens zeer geheim gehouden. Omer-Pacha zal voor goed zijn winterkwartier te Trebizonde vestigen. Eene Egyptische afdeeling is mede aldaar aangekomen. Generaal MuraviefT heeft de voorste werken van Kars vernietigd, en 1000 man, rijkelijk voor zien van levensmiddelen, achtergelaten tot bezetting, en is met zijn leger naar Goemri opgerukt. De vredebreuk tusschen Persië en Engeland wordt als stellig gemeld. Eerstgenoemde Regering had de Franschc bemiddeling van de hand gewezen. De onlusten die onlangs te Mekka zijn uitgebarsten, zijn nog niet ge dempt. De oproerlingen willen al de Europesehe Consuls in de havens van de Roode zee wegjagen. De Regering wil de hulp van Engeland inroepen om met troepen uit Indië den opstand te onderdrukken. In afwachting daarvan heeft zijom aan gegronde klagten te gemoet te komenden Sherif van Mekka afgezet en vervangen door Mohammed ben-Aanouneen man die van den Profeet afstamt en grooten invloed in Arabië heeft. VEREENIGDE STATEN. Uit de boodschap van den President aan het Congres blijkt ten aanzien van de binnenlandsche aangelegenheden der Unie o. a.behalve het reeds vermelde, het volgende: De algemeene inkomsten hebben gedurende het dienstjaar, geëindigd den 30sl™ Junij 1855, eene som van 65,003,930 dol lars bedragen; de publieke uitgaven, met uitzondering van die voor de staatsschuld, 56,365,393 dollars, terwijl voor intrekking en aflossing van schuld is uitgegeven eene som van 9,844,528 dollars. De schatkist zal voor dit jaar beschikbaar hebben eene som van ruim 86 millioen dollars. Al het geldhetwelk niet voor de loopende uilgaven bcnoodigd ismoet ter be schikking van de natie blijven, om nuttig aangewend te worden. Omtrent het krijgswezen wordt medegedeeld, dat ten gevolge van de door het Con gres verleende magtiging, eenige nieuwe regementen opgerigt en grooten- deels reeds te velde gezonden zijn; alsmede dat 6 stoomfregatten op stapel gezet en in dit voorjaar in dienst gesteld zullen kunnen worden. De gel den voor den aanbouw van 6 nieuwe oorlogssloomsloepen zullen worden aangevraagd. Gedurende het laatste dienstjaar zijn ruim 24 millioen akkers van de slaalslanderijen hetzij verkocht, hetzij aan uitgediende militairen of voor publieke wegen afgestaan. De uit den verkoop van landerijen ge beurde som bedraagt bijna lij millioen dollars.

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3