Keizer. l)e Engelsche dagbladen blijven zeer voor de voortzetting van den oorlog ijveren en zien in de toetreding van llusland slechts een middel om tijd te winnen en de toebereidselen der Mogendheden te belemmeren. Zij dringen aan op de vernietiging van NicolaïelF en eischen de niet-wedcrop- bouwing van Bomarsund in de Oostzee, om door dit laatste aan Zweden cene dienst te bewijzen, voor de vergunning aan de bondgenoolen verleend. Twee zaken waarin Rusland, althans wat de eerste betreft, waarschijnlijk niet zal treden en die het thans aanbrekende licht van de zon des vredes zouden kunnen benevelen. Een Engelsch dagblad legt aan Lord Palmerston de volgende woorden in den mond: «liet is mogelijk dat het voor Frank rijk wenschelijk is vrede te makenmaar wij kunnen den oorlog ook wel alleen voortzettenen daarbij goede vrienden met Frankrijk blijven." Het Engelsche Ministerie loopt meer gevaar de volksgunst te verliezen door den vrede te sluiten dan door den oorlog voort te zetten. Maar zeker zal Europa het vonnis der veroordeeling uitspreken over die Mogendheid, die door het aandringen op bijzaken, die de Oostersche quaestie meer van verre raken, den vrede tegenwerkt. De Fransche Conslitutionnel bevat een artikel, dat men als half-olïiciöel kan aanmerken, waarin wordt verklaard, dat zoo Engeland uit het vijfde punt nog andere voorwaardenals de thans voorgesteldewil afleiden Frankrijk dien weg niet zal volgen; en dat bet voor de bondgenooten eene verbindtenis van eer moet zijn niets meer te eischen dan bij de Oosten- rijksche voorstellen is uitgedrukt. Dr. Heije te Amsterdamheeft dezer dagen een merkwaardig geschrift uitgegeven, getiteld: Eene levensvraag voor oogenblik en toekomst. Arm verzorging en Armbestuurnaar aanleiding der Verordening op de Ge neeskundige Armverzorging voor de stad Amsterdammet de Armenwet in verband beschouwd. Dit geschrift, hoewel meer bijzonder voor Amster dam geschrevenbevat echter in de eerste 40 van de 04 bladzijdenbe schouwingen en wenken van algemeene toepassing. Op bl. 1 lezen wij: Armenzorg, die niet berust op en gepaard gaat met voldoende kennis van den toestand, met verstandige leiding en met zede- lijk-godsdienslige verheffing der armen, strekt, in plaats van tot leniging en beperking, tot verzwaring en uitbreiding der armoede, en de S. acht het boven bedenkingdat de Nederlandsche Staat het beginsel aangeno men en in wettelijken vorm vasigesleld heeftkerkelijke armenzorg is begel, burgerlijke armenzorg is uitzondering en acht dat alleen liet kerk genootschap door zijn stelsel van armverzorgeren gedrongen door vurige en wijze liefde lot God en den naaste de voorwaarden van kennis bezit de waarborgen voor leiding en verheffingdie den reeds volslagen' arme opbeuren den tot armoede neigende voor dieper val behoedenen boven zijn' zinkenden toestand verheffen kunnen. De burgerlijke gemeentejuist door hare eigenaardige inrigtingkan niet anders dan geven; de kerkelijke gemeente (hetzij dan in meerdere of min dere mate) kan helpen, en vraagt verder: Is het nu in het belang van die burgers, dat zij de middelen tot dien onderstand verschaffen aan den Staat, dan wel aan de kerk dat zijgeheel of meerendeelshunne beurzen openen om bij te dragen tot kerkelijken of staatsonderstand en antwoord daarop: Met cene gelijke som gelds (door den burger »op de eene of andere wijze" bijeengebragt) (kan de staat de burgerlijke gemeente niet alleen veel minder en veel minder goeds doen dan de kerkmaar schept de eerste bovendien voor den arme een begrip van onderstand, die uit nooddwangniet uit liefde voortvloeit. Want hierin is het geheim der armverzorging, in verband met het welzijn van den Staat gelegen, dat zij den arme opheffe;" dat zijtoegerust met naauwkeurige kennis van den wezentlijken toestand der armen, 1°. slechts daar geve, waar zulks onvermijdelijk is; 2°. slechts daar, waar die gift door braafheid en vlijt wordt gewettigd; 3°. slechts daar, waar die gift Lot de inspanning prikkelt om haar eenmaal te kunnen ontberen. De beste armenzorg is die, welke er steeds naar streeft, zich te eeniger tijd ontbeerlijk" te maken. De grootste weldaad, die gij den arme be wijzen kunt, is, hem met het zachtst mogelijk, maar toch dringendst ge weld te nopen tot zelfverheffingin den goeden zin. De grootste wel daad, die gij den arme bewijzen kunt, is, hem te dringen tot de uiterste krachtsinspanning om zich op te worstelen uit den bodemloozen poel der I bedeelde armoede, tot op den rand, van waar weder een weg leidt naar j het zelfstandig maatschappelijk leven, naar het burger zijn." Van dit alles nu kan de burgerlijke gemeente, uit den aard harer in rigting en hulpmiddelen," niets dan het tegenovergestelde. Met tien maal zooveel gelds, als nu, er aan te besteden, zal burgerlijke armenzorg niet anders bewerken dan, na tien jaren, twintigmaal zooveel te behoeven. Verder behandelt de S. de strekking der Armenwet, wier intrekking hij wenschelijk zou achtenomdat ze naar zijn inzien in de toekomst onbe rekenbaar onheil over ons Vaderland zal brengen." Zoo niet het gezond verstand der burgerende wijsheid der plaatselijke besturen en het gods dienstig pligtgevoel der diakoniën zich vereenigen in de overtuigingdat in het belang der burgerij, in het belang der kerk, in bet belang der armenkerkelijke Armenzorg regel behoort te zijn burgerlijke uitzonde- i ring," en zet de bezwaren uiteen, die uit het handhaven van ieders vrij- I lieid bij burgerlijk en kerkelijk armbestuur het gevolg moeten zijn, ter I voorkoming waarvan hij zes algemeene algemeene regelen aan de hand geeft. I Wij eindigen dit kort overzigt van het eerste gedeelte van dit geschrift, I hetwelk de lezing en overdenking van allen die in armbestuur betrokken I zijnovcrwaardig is. 's GRAVENIIAGE22 Januarij. Z. M. heeft benoemd tot Burgemeester der gemeente Buren, G. II. van I Everdingen. Z. M. heeft bij besluit van den 17dcn dezer, aan den gepensioneerden I Luit.-Generaal F. W. Graaf van Limburg Stirumop zijn verzoekeen I eervol ontslag verleend als lid van de directie der weduwen- en weczenkas I voor de Officieren van de landmaglonder dankbetuiging voor de veeljarige belangrijke diensten door hem in die betrekking bewezen; en in zijne plaats benoemd den gepensioneerden Luit.-Generaal A. F. J. T. J. Baron van Omphal, Z. M. Adjudant in bnitengewone dienst. Het is bekend dal de testamentaire beschikkingen van Z. M. Willem I tot verschillende uitleggingen aanleiding gegeven hebben. Aan allen die, in welken rang ook, bij de hofhouding van dien Vorst waren geplaatst, wa ren levenslang verzekerd de voordeelenwelke zij bij Koning Willem I hadden genoten. Aan dat legaat was echter eene voorwaarde verbonden, waarover de gevoelens uiteenliepen. De Koninklijke erven beweerden, dat de legatarissen, om aanspraak op de hun toegekende voordeelen te kunnen hebben, niet alleen hunne diensten, des gevorderd, nog bij de hofhouding van Z. M. Willem Iï, maar ook, na diens overlijden, bij de hofhouding van Z. M. Willem III, moesten verleenen. Dit laatste werd door eenige der legatarissen betwist. Zij stelden te dezer zaken bij den Hoogen Raad vor deringen inwelke huil echter werden ontzegd. Van die uitspraken zijn zij in revisie gekomen en de eiseh van een hunner werd den 10,)en dezer bij den Hoogen Raad toegelicht door Mr. L. Metman en bestreden door Mrs. J. C. Faber van Riemsdijk en G. Delprat. In de tereglzitting van II. Vrijdag heeft de Proe.-Gen. zich bij eene breed gemotiveerde conclusie met het ge voelen van den eischer in revisie vereenigd. De Hooge Raad zal 29 Febr. uitspraak doen. Bij het Ministerie van Kolonifin zijn nog eenige giften ingekomen ten behoeve van de noodlijdenden op Banda en Ternate, waardoor die giften thans gezamentlijk bedragen 3,743.00). Volgens de bij het Dep. van Koloniën uit Suriname ontvangen berig- tcn, doen zich onder de schepelingen der koopvaardij bodems aldaar nog ge vallen van gele koorts vooren zijn sedert 5 Dec. 11. verscheidene lijders aan die ziekte bezweken. Overigens is de gezondheidstoestand onder de bevolking voldoende. Men verzekert dat de Tweede Kamer, op Dingsdag den 5den Febr. aanst. bare werkzaamheden zal hervatten. Aan de HH. J. L. Baudrihaye c. s., onder de firma van L. de Rijk en Comp.is tot wederopzegging en voor zooveel bet Nederlandsche grond gebied betreft, vergunning verleend voor eene sloombootdiensl van Roermond naar Maastricht en Luik en omgekeerd. Heden wordt door de Directie en door Commissarissen der Hollandsche- Brandwaarborg-Maatschappij feestelijk herdacht het 50-jarig bestaan dier inrigting. De fleer Mr. J. C. Faber van Riemsdijk mogt het voorregt ge nieten van de oprigting ten jare 1806 af, de betrekking van Directeur dier maatschappij te bekleeden. Na afloop der gewone werkzaamheden, zullen bovengemelde Heeren zich heden namiddag in het hotel de l'Europe aan een vriendschappelijken maaltijd vereenigen. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. BEL, <3 IE. BRUSSEL, 21 Januarij. De Graaf van Vlaanderen is uit Engeland alhier teruggekeerd. Zalurdag 11. heeft alhier met groole praal de inwijding plaats gehad eener nieuwe kerk, die den naam heeft ontvangen van kerk van de Onbe vlekte Ontvangenis. De vredeberigten hebben hier al dadelijk dien gelukkigen invloed ge had, dat de marktprijzen der granen 2 francs zijn gedaald. In de vol gende week verwacht men nog aanzienlijker daling, en vreest dat daardoor sommige speculanten in granen ten gronde gerigt zullen worden. ENDELAN». LONDEN, 20 Januarij. De Koningin heeft, op voorstel van den Minister van Oorlog, bepaald, dat de soldaten die zullen worden aangeworvende volle premie zullen ge nieten, zonder dat er iets voor klecdingstukken enz. mag worden afgetrok ken. De Staat zal al het noodige verschaffen. Men zegt dal de Regering besloten heeft, dat alvorens met Rusland verder te onderhandelendie Mogendheid eenige bijzondere voorwaarden zal moeten aannemenalshet niet weder opbouwen van de vestingwerken van Bomarsundde vestiging van Consuls in de Russische havens aan de Zwarte zee, en eene juiste afbakening van de Turksche grenzen in Azië. De Mor ning Post zegt, dat de Wcstersche Mogendheden van Rusland een doortas tend bewijs zullen eischen, waardoor die Mogendheid voortaan belet wordt, in zijn stelsel van aanval te volharden. De Regering heeft besloten te Woolwich eene geschutgieterij op te rigten. Met het schip Bucephalus zijn eene menigte der in Sebastopol buit gemaakte en aan Engeland toegedeelde voorwerpen te Spithead aangevoerd; onder deze voorwerpen bevinden zich 75 kanonnen van verschillend kaliber mortieren, kerkklokken, bommen en kogels. Zekere John Ferguson, die onlangs in Schotland gestorven is, heeft een vermogen nagelalen van niet minder dan 1,200,000 Behalve andere milddadige legaten beeft bij aan de liefdadige instellingen in Schotland alleen 50,000 vermaakt. Het getal landverhuizers naar Amerika, heeft in het afgeloopen jaar in alle Europesche zeehavens minder bedragen dan vroeger. Van 400,000 is het in 1855 op omtrent 200,000 gedaald. FRANKRIJK. PARIJS, 20 Januarij. De Heer von Seebaeh heeft van den Keizer het Grootkruis van het Le gioen van Eer ontvangen. Men verhaalt dat een geestelijke van Sainte-Livrade(Dep. Tarn et

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2