LEYDSCHE COURANT. m t* N°. 10. WOENSDAG 2-3 JANUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. iv V,-. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. LEY DEN22 Januarij. Zondag avond hecfl de Hooggel. Heer Dr. J. J. Prins zijne betrekking als Academieprediker, aan het Hoogleeraarsambt verbonden, aanvaard, met bet houden ecner Leerrede over Openb. V. 12: Het Lam dat geslagt is, is waardig ie ontvangen de kracht en rijkdom en wijsheid en sterkte en eer en heerlijkheid en dankzegging." IIs. W. van Wetering, Prcd. te Breda, heeft het beroep van de Ned. llerv. Gemeente alhier aangenomen. Wij meenen het publiek opmerkzaam te moeten maken op eene nieuwe gelegenheid, die aanst. Zaturdag zal geopend worden, om kosteloos onder- rigl te ontvangen in Meet-, Werktuig- en Natuurkunde. He Vereeniging ter bevordering van Fabriek- en Handwerknijverheid, is lot dat einde met het Bestuur van het Genootschap Mathesis Scientiarum Genctrix in overleg getreden. Deze zoo gewenschte zamenwerking, welke eene zoo uitgebreide strekking en nuttigen invloed kan hebben, is zoo wel aan den ijver van het Bestuur dier Vereeniging als aan de bereidwillig heid en hulpvaardigheid van het Bestuur des Genootschaps te danken, welk laatste lol voormeld einde niet alleen kosteloos zijne localen zal leenen, maar welks Onderwijzers de hoogst moeilijke taak op zich hebben geno men, om voor het publiek dat men zich daar voorstelt, liet woord te voe ren. Moge de Vereeniging in den aanvankelijken bloei dezer inrigting de belooning vinden voor de opofferingendie zij zich tol zulk een nuttig einde getroosten wil. Het berigt uit Vüssingen van 18 dezer, voorkomende in de Mms! Cour. van den 22st™ dezer, als zoude Z. K. II. de Prins van Oranje in de aanstaande lente aan boord van Zr. Ms. stoomkorvet Prinses Amelia een togt doen naar de Middellandsche zee, is geheel en al voorbarig en uit de lucht gegrepen. Wij kunnen zulks uit goede bron verzekeren. - Het berigt dat het fregat Prins Alexander uit de West-Indië zou terugkomen om den nieuw benoemden Gouverneur-Generaal van Ned.-lndië naar zijne bestemming over te voeren, wordt thans door de Amst. Cour. tegengesproken. Z. Exc. zal de reis per Iandmaal doen. Bijzondere beriglen uil Japan meldendat de bemanning der stoom- booten Gedeli en Socmbing zich in den besten welstand bevindtdal zij aanvankelijk met de aan dat klimaat eigen ongesteldheden voor vreemdelin gen hadden te worstelen, maar dat de gezondheidstoestand nu zeer goed was. De Minister van Marine zal op den 28st™ dezer bij inschrijving aanbe steden 1800 stuks witte wollen dekens. De Minister van Binnenl. Zaken heeft ter algemeene kennis gebragt dat door hem op Dingsdag den 29slen Januarij aanst.des namiddags ten één ure, in de zaal van de Eerste Kamer der Slalen-Generaal, op het Bin nenhof te 's Gravenhage, zullen worden uitgereikt de medailles, die aan Nederlandsche inzenders van voorwerpen op de Tentoonstellingen van Schoone Kunsten en Nijverheid, in 1855 te Parijs gehouden, zijn toegekend; een en ander volgens de opgavenvoorkomende in de Staats Cour. van 7 Dec. 1855 en in de lijst, door de lloofd-Commissie voor die tentoonstelling, voor zoo veel de nijverheid betreft, opgemaakt en door tusschenkomst der sub-com- missiënaan de belanghebbenden medegedeeld. Volgens die lijst zullen gouden eere-medailles worden uitgereikt aan de directie der Ncderl. Handelmaatschappijvoor het geheel barer ingezondene voorwerpenen aan de stad Amsterdamvoor de diamantslijperijen aldaar gevestigd. Onder ben aan wien de medaille van de eerste klasse (zilveren) zal worden uitgereikt, worden vermeld onze sladgenooten J. J. Krantz en Zoon voor lakens. Voorts zal o. a. de medaille van de 2de klasse (bronzen) worden uitgereikt aan onzen stadgenoot J. Scheltema Jz.voor wollen de kens, en eervolle vermelding worden gemaakt van onze stadgenoolen J. C. Zaalberg en Zoon mede voor wollen dekens. Als bijzonderheid merken wij op dat op Java de bronzen medaille is toegekend aan de inlandsche goud- en zilverwerkers, voor voorwerpen ingezonden door den Gouv.-Gen. Mr. A. J. Duymaer van Twist, en aan de inlandsche fabriekanten van parapluien enz., voor voorwerpen ingezonden door den Minister van Koloniën en de Sub- Commissie te Batavia. Üc Staats-Cour. merkt op dat aan de opgave nog wel iets kan ontbreken, daar de officiële algemeene lijst nog niet beslaat. Daar er sedert eenigen tijd bij sommige lieden twijfel was ontstaan over de stevigheid van de brug nabij Vogelenzang op den Holl. IJzeren Spoorweg, zoo heeft er in de vorige weck daaromtrent een onderzoek plaats gehad, onder toezigt van den Ingenieur C. Outshoorn. De verschillende bruggen op dien weg zijn bereden geworden door 10 locomotiveneene gezamenlijke zwaarte hebbende van 400,000 Ned. terwijl op de brug aan de Vogelenzang, welke, gelijk men weet, een dubbel spoor heeft, een goederentrein van 20 zwaar geladen wagens passeerde. Deze proeven heb ben den geopperden twijfel opgeheven. Vrijdag avond 11. omstreeks 6 ure is te Rotterdamzonder bijkomende oorzaak van builen nagenoeg de geheele regtervleugel van den prachtigen sleenen adelaar, die het balkon boven het bordes van het voormalig Ge- meenslandshuis van Schieland, thans Museum Boymans, versiert, afgeval len en hebben de stukken daarvan vrij diepe galen in de straat geslagen. Gelukkig dat zulks op een tijd gebeurd is, dat niemand zich op het plein voor het bordes bevond. (llotl. C.) Uit Utrecht wordt gemeld, dat aldaar in 92-jarigen ouderdom is over leden de Heer A. Losgert, e'én der twee laatst overgeblevenendie deel na men aan den slag bij Doggersbank; tijdens het bezoek van Z. M. den Ko ning in die stad in 1853werd de neer Losgert te dier oorzake benoemd tol Ridder van de Eikenkroon. Men verneemt dat er eene Commissie is benoemdvoor het toezigt en voor de leiding der studiën, bij 't onderwijs der Adelborsten aan 't Nieuwe Diep. Deze zoude bestaan uit een Iloogleeraar in de Wiskunde en 2 Hoofd officieren der Marineeen dezer Hoofdofficieren is de Kommandanl van den bodem waarop zij gehuisvest zijn. (Utr. C De Minister van Oorlog heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat de hoefsmeden, welke zich voor de dienst der ruiterij in de Oost-In- diën, voor den tijd van 6 jaren, willen verbinden, op een handgeld van ƒ80 kunnen rekenen en op eene verhooging van tractement van 50 duiten (waarvan 120 in den gulden)waardoor het tractement van een hoefsmil- kavallerist wordt gebragt op 100 duiten daags, en dat van een Brigadier op 110 duiten, behalve nog andere voordeelen. Gegadigden kunnen zich aanmelden bij den Kolonel der Militaire Academie te Breda. Te Weslbroek heeft zich bij de inschrijving voor de Nat. Militie het geval voorgedaan, dat een jongeling, genaamd Jan, in het register van ge boorte als een meisje, genaamd Jannetje, was ingeschreven. Er zal nu een regterlijk vonnis noodig zijnom te verklarendat de ingeschrevene iemand is van het mannelijke geslacht. De registers van den burgerlijken stand van het Ambt Hardenberg (Overijssel), leveren het bewijs op dat die gemeente in de laatst verloopen 20 jaren met 5/G is vermeerderd. Voor ruim 30 jaren telde zij op verre na geene 1000 zielen; thans circa 6000. Gedurende het jaar 1855 is de Dedemsvaarl bevaren door 14820 sche pen, hiervan zijn dat kanaal opgevaren 7582 en afgevaren 7238 schepen. De ontvangen sluis- en afvaartsgelden over 1855 bedragen 03,920.85. Uil Raalte (Overijssel) wordt aan de Zw. Cour. het volgende geschre ven Nieuwjaarsnacht vond eene veiligheidswacht een jongeling, uit eene naburige gemeente, in beschonken toestand alhier aan den weg liggen; ware hij niet bespeurd dan had hij aldaar wclligt den dood gevonden. Zondag avond echter eischte de sterke drank werkelijk een offer. Een knaap van 14 jarenuitgezonden om een flesch jenever uit het dorp te ha lenbragt bij vergissing brandewijn mede; teruggezonden om die tegen jenever te verwisselen, dronk hij de helft uil de flesch en werd bewuste loos bij eene sloot ge\ouden. Men bragt hem eerst in een nabij zijnde huis en van daar naar zijn kosthuis, een kwartier uurs van het dorp, doch door het geestrijk vocht vergiftigdbaatte de denzelfden avond ingeroepene ge neeskundige hulp niet meeren bezweek hij reeds den volgenden nacht. Te Buitenpost (Friesland) is bij den Notaris B. eene aanzienlijke dief stal gepleegd. Door middel van inklimming en braak heeft men aldaar ontvreemd ongeveer ƒ2000 aan bank- en muntpapier en zilveren specien, benevens de kas- of aanteekeningboeken. De daders zijn nog niet gevat. Een der zeldzaamste drukken van de beroemde Elzeviers, een catalo gus van de in hun eigen boekdrukkerij gedrukte werkenis door den uit gever llachette te Parijs op nieuw uitgegeven naar het eenig daarvan nog bestaand exemplaar, in de llamburgsche stads-bibliotheek berustende. De titel is: Catalogus Librorum officinac Ludovici Elsevirii, designans libros qui tam ejus hjpis et impensis prodieruntquant quorum aliis copia ipsi suppetit. Amst. apud Lud. Elsevirium, 1649, in 12°. Voor verzamelaars van Elzeviersclie drukwerken is deze herdruk nog daardoor van belang, dewijl die drukkers om verschillende redenen bij vele hunner drukwerken bunnen naam niet vermeldenen zijin dergelijke catalogussenden sluijer opheffen waaronder hun drukwerk anders ware verborgen gebleven. Waar zal het Vredes-Congres worden gehouden? Zal ook Pruissen daarbij worden toegelaten? Ziedaar twee vragen, waarmede men zich op dit oogenblik bezig houdt. De eerste kan onmogelijk beantwoord worden als door gissingen. Omtrent de toelating van Pruissen bij de vredes onder handelingen, bestaat veel waarschijnlijkheid, daar die Mogendheid door haren invloed veel heeft bijgedragen tot het besluit van den RuSsischen

Leydse Courant | 1856 | | pagina 1