{eeraar zijn vijf muziekstukken uitgevoerd, die door het publiek met dave rende toejuiching werden ontvangen. Deze hulde was hem waardig die er het voorwerp van was, alsook hen van wie zij uitging. EWGEliABiD. LONDEN, 17 Januarij. De Moming-Post bevestigt het feit der aanneming van de voorstellen door Rusland; maar niet zoo volkomen van de daarbij gestelde voor waarden, om met alle zekerheid in onderhandelingen te kunnen treden, met het vooruitzigt op een gewenschte uilkomst. Lord Clarendon zou uit drukkelijk verklaard hebben, dat Engeland verpligt is om er op aan te dringendat Rnsland zich verbinde Bomarsund in de golf van Finland niet te herstellen. Oostenrijk zou al de vragen der verbondene Mogendheden niet aan Rusland hebben medegedeeld, en de vraag omtrent Bomarsund en anderen moeten vóór alle onderhandeling geregeld zijn. Het Congres zal nu niet te Weenen, maar te Parijs, te Londen of in eenige andere stad worden gehouden. De Times waarschuwt het publiek om zich niet aan overdrevene ver wachtingen ten opzigte van de uitkomst der te openen onderhandelingen over te geven. De London Gazette maakt de tekst bekend van het verdrag, tnsschen Engeland en Japan gesloten en op 9 October 1855 bekrachtigd. De Globe Iaat zich hierover aldus uit: De van Japan verworven bewilligingen hebben het voorkomen van onbeduidendheid; maar waarschijnlijk zijn zij groot in het oog der Japanezen. Het is waarschijnlijk dat Japan het verdrag in den minst ruimen zin zal opvatten; want de afkeer van het verkeer met buiten landers is in Japan groot en magtig. Aan de proselyten jagt der Jezuïten is het te wijlen, dat het Japansche rijk zich van de wereld afgezonderd heeft. Doch het stelsel van afzondering heeft eenen schok ontvangentwee voorposten zijn overgegeven; en welligt beleven wij het nog, dat wel niet een Japansch gezantschap aan het Brilsehe hof, maar Engelsche koopwa ren in de havens en op de markten van Japan verschijnen. Volgens het laatste rapport van Dr. Hall, Inspecteur-Generaal der hospitalen in de Krimis de gezondheidstoestand zeer gunstig. In de laatste week des jaars waren 1274 zieken in de hospitalen opgenomen, tegen 1423 in de vorige week, en niet meer dan 36 militairen gestorven. Te Leeds is aan Lord Cardigan eene prachtige eeresabel ter waarde van 256 guinjes aangeboden, ter herinnering van den ruiterij-aanval hij Ba laclava, over welken hij in de maand October 1854 bevel voerde. FRANKRIJK. PARIJS, 17 Januarij. Nadat reeds eenige zittingen van den grooten krijgsraad hebben plaats gehad, heeft men ingezien dat het betamelijk was dat ook Turkije, om wiens wille de oorlog wordt gevoerddaarin werd vertegenwoordigd. Dien ten gevolge verneemt men dat de gezanten van Turkije en Sardinië tot deel neming zijn uitgenoodigd. De inkomsten van het jaar 1855 beliepen 905,800,000 fr.zijnde 103£ millioen fr. meer dan in 1854. Bij den Heer Leverrier heeft eene vcreeniging van geleerden plaats gehadwaar veel van den grootennu nagenoeg voltooiden teleskoop ge sproken werd, voor de vervaardiging waarvan de Heer Arago in 1848 de som van 100,000 francs van de Kamer der Vertegenwoordigers verkreeg, opdat wij," zoo als die beroemde geleerde zich toen uitdrukte," «einde lijk de maan mogen zienzooals men Montmarlre van de boulevard Italien aanschouwt." De 40 studenten, die ter zake van de opschudding bij Nisards lezing zijn in hechtenis genomen, zijn bereids in slaat van beschuldiging gesteld. Bij de volbragte poging om in de woning diens Hoogleeraars te dringen, zijn een Brigadier der Stads Sergeanten gevaarlijk en een Stads-Sergeant ligt gekwetst. Dc Heer Nisard is, ten gevolge der plaats gehad hebbende tooneelenongesteld. Op den 14d™ dezer hebben eenige dieven een bezoek afgelegd op het stadhuis te Marseille. Zij hebben het bureau van den gemeente-ontvanger opengebroken en eene som van 136,000 fr. in goud en bankpapier medege nomen. In de geldkist was ook eene aanzienlijke som aan 5 fr. stukken in zakken geborgenmaar die hebben zij onaangeroerd gelaten. Ook te Havre is eene aanzienlijke diefstal gepleegd. Een zekere Obry, eerste be diende van een handelshuis in ijzer aldaar, is op de vlugt gegaan, een tekort van omtrent 150,000 fr. in dc kas achterlatende. Daar hij door zijne meesters van uitgebreide volmagt was voorzien, heeft hij nog op den dag van zijne vlugt bij den bankier van de firma 4000 fr. opgenomen. Onlangs stierf te Lyonin eene der armoedigste achterbuurten een bedelaar van beroep. Toen de Priester en de Geneesheer, die hem bijston den, hem mededeelden, dat bij nog slechts weinige uren te leven had, ver zocht hij, als laatste gunst, dat men 4 personen, die hij noemde, bij zijn bed zou brengen. Aan dit verlangen werd voldaanen toen zij allen bij zijn bed stonden, wees hij hun, in verschillende onbruikbare voorwerpen gebor gen, eene som van 4000 fr. aan, deels in goud, deels in zilver. Hij noemde dit de vruchten van zijn 30 jaren uitgeoefend beroepen verdeelde nog zelf deze som onder de 4 verbaasde vrienden. Hij verklaardedat deze uildecling voor hem een genot was, omdat hij van hen, gedurende de laatste jaren, de meeste ondersteuning had ontvangen. Eene aanzienlijke schat is dezer dagen te Granville gevonden. Twee jaren geleden logeerde in het hotel de drie Kroonen aldaar een Engelsch Officier, Bell genaamd, die bij zijn vertrek 600 fr. schuldig bleef. Hij liet eene kleine secretaire achtermet verzoek om die zorgvuldig te bewaren verzekerende slechts twee dagen afwezig te blijven. Thans is de policie geroepen om dit stuk te openen en lot aller verbazing vond men daarin 1,330,000 fr.benevens een aantal brieven, waarvan sommigen zeer belang rijk waren. Men weet dat de Heer Bell bij zijn vertrek bevel had ontvan gen om zich bij zijn regement, te Bombay in bezetting, te voegen; het gerucht voegt hierbij dal hij naderhand vergunning heeft verkregen Indië te verlaten en zich naar de Krim te begeven, alwaar hij den heldendood zou zijn gestorven; maar niets hiervan is officieel bevestigd. De noodige aan gifte is van deze vondst gedaanzoodat men spoedig daaromtrent ophelde ring kan verwachten. Intusschen zijn verscheidene leveranciers te Granville, bij wien de Heer Bell kleine schulden, ten bedrage van 2000 fr.had ge maakt, en die reeds aan de betaling wanhoopten, gerust gesteld, daar de gevonden som meer dan voldoende is om hunne vorderingen te voldoen. SPANJE. MADRID, 13 Januarij. In eene der laatste zittingen van de Cortes is besloten om aan de Bank San Fernando, het monopolie te ontnemen, om bij uitsluiting bankpapier uit te geven. Voortaan zullen de bijzondere banken, ten deze, in den uit- gestreksten zin, ook die vrijheid hebben. De ministeriële crisis, waarvan vroeger is gesproken, bepaalt zich bij eene gedeeltelijke verandering in het Kabinet, die reeds eerder zou hebben plaats gehad, maar wegens de ziekte van den Maarschalk O'Donnell was uitgesteld. Door deze wijziging ondergaat de staatkunde van de Regering geene verandering. De Heer Escosura heeft het Dep. van Binnenlandsche Zaken, Lujan, Openbare Werken en Koophandel en Uria, Justitie op zich genomen. De overige Ministers behouden hunne betrekkingen. ITALIË. De begrooting van den Kerkdijken Slaat voor dit jaar levert een tekort van een millioen scudi 2,50) op. Om dit te dekken is de vervreemding voorgesteld van de goederen aan de Apostolische Kamer toebehoorende alsmede de invoering van nieuwe belastingen. De Kamer van Afgevaardigden te Turijn heeft met 109 tegen 18 slem- men de door de Regering voorgestelde leening van 30 millioen goedgekeurd 25 millioen zal daarvan voor den oorlog worden gebezigd. Maar zoo de vooruilzigten zich verwezentlijkenzal deze som nuttiger kunnen worden besteed. pruis sent. BERLIJN, 17 Januarij. Gedurende het winterhalfjaar telt men aan onze 7 Iloogescholen 5566 studentenwaarvan 2208 alhier. Uit Trier wordt gemeld, dat zich in den zoogenaamden Eifel, eene rooverbende ophoudt, door welke reeds onderscheidene personen uitgeplun derd en mishandeld werden. Men heeft eene afdeeling soldaten derwaarts gezonden, om op deze boosdoeners jagt te maken. OOSTENRIJK. WEENEN, 16 Januarij. De Keizer heeft aan de bewoners der Lombardiseh-Venetiaansclie pro vinciën vermindering van belasting toegestaan, wegens den ongunstigen afloop van den wijnoogst. Men was sedert eenigen tijd begonnen met de oprigting van een ge bouw voor eene militaire Academie, waartoe 8 millioen was aangewezen. Men is thans genoodzaakt het afgewerkte gedeelte weder af te breken, daar het onderzoek van deskundigen heeft aangetoonddat de zandsteenen voor den bouw ongeschikt waren. De Keizer, van een en ander onderrigt, beval dat een nieuw plan tol het bouwen van eene centrale militaire Aka- demie werd ontworpenwelks uitvoering thans op 25 millioen gulden ge raamd is. Gelijk wij vroeger reeds te kennen gavenheeft de uitvaardiging der circulaires van de bisschoppen in de llaliaansehe provinciënwaarbij de drukpers en de boekhandel aan eene voorloopige kerkelijke censuur onder worpen wordeneen hoogst onaangenamen indruk op dc Regering gemaakt die in geenen deele geneigd zou wezen om zulk een regt aan de Bisschop pen toe te kennenen nog minder om hen in de uitoefening daarvan te ondersteunendaar zij zich de uitvaardiging der verordeningen die uit het concordaat voortvloeijen uitdrukkelijk heeft voorbehouden. Reeds voor eenige dagen is gemeld dat de burgerlijke Gouverneur van Lombardye, bij welken de Milanescbe boekverkoopers zich wegens de aanschrijving van den Aarts bisschop beklaagd hadden, aan hen had te kennen gegeven dat hij, bij ge mis van inslruclien te dier zake van de Regering, het schrijven van den Aartsbisschop als niet bestaande moest aanmerken. Thans leest men in de Gazzela de Milanohet officiële dagblad der Regering, een artikel om trent den invloed die aan het concordaat moet worden toegekend, waarin de regten der Regering tegenover dc Bisschoppen gehandhaafd en tevens de drukpersvrijheid verdedigd wordt. Wij beleven de tijden niet meer, wordt aan het slot van dat artikel gezegdwaarin een decreet of de brandstapel bij magte waren een boek te vernietigenof de vrije gedachte te onder drukken. De drukpers vermenigvuldigt de exemplaren bij duizenden; wor den zij hier onregtvaardig tegengehoudendan breken zij op een ander punt met te groolcr kracht door, en beroepen zich op de publieke opinie, op de onpartijdigenop de toekomst. Om ze te bestrijden mag en kan de Kerk ook niet aan pijnbank en kerker denken. Ook voor haar blijft al leen betzelfde wapen over: zij moet de gedachte met de gedachte, gronden met gronden bestrijdenmaar niet met maglspreuken en verbodsmaatrege len; zij is verpligt ook van haren kant daartoe hel woord en hel schrift te bezigen, krachtiger gemaakt door goede trouw, eerlijkheid, beleefde en hu mane vormen, en door het vertrouwen op den grooten stuurman; die het onvergankelijke schip in veilige haven weet te brengeniu weerwil van de onbedrevenheid en de misstappen der stuurlieden." Dc Indép. Beige vraagt of, indien men al toegeeft, dat de bisschoppen heden voor den tegenstand der Regering, tegen hunne aanmatigingen wij ken om niet nu reeds bij den aanvang voor aller oogenhet gebruik te verraden, dat zij van het concordaat denken te maken, men dan gelooft, dat die onderwerping opregL en duurzaam zal zijn? Bij de eerste gelegen heid zullen zij andere eischen op den voorgrond zettenen dc Regering

Leydse Courant | 1856 | | pagina 2