voer te bevorderen van een artikel, waarvan thans niet veel aan de markt is en dien ten gevolge zeer hoog in prijs is; en ten tweede om nieuwe voordeelen te verzekeren aan onze handelsscheepvaart. ])c j]ecr Meynadier, Voorzitter van het consistorie der Hervormde kerk te Valence, is tot Ridder van het Legioen van Eer benoemd. j)e Monitetir doet mededeeling van een besluit van 29 Dec.waarbij wordt bepaald, dat te beginnen met 1 dezer, de Nederlandsche schepen, re»lstreeks met lading uit de Nederlandsche havens, of zonder lading uit cenige andere haven komende, zullen zijn vrijgesteld, zoowel bij het bin nenkomen als bij het uitzeilen, van hef tonnegeld, vastgesteld bij besluit van 26 Junij 1841; doch dat, overeenkomstig de bepalingen van genoemd besluit, de Nederl. schepen, komende zonder lading uit de havens van Groot-Britianniebij voortduring, even als de l'ransche schepen, bij elke reis een franc per ton inhoud zullen voldoen. De Regering heeft aan Dr. Julius Oppert, uit Hamburg, die ten vo- rigen jare is teruggekeerd van eene reis naar Syrië, aan welke hij had deel genomen als lid ecner op kosten onzer Regering derwaarts gezonden we tenschappelijke commissie, eene som van 12,000 fr. toegestaan ten be hoeve der uitgave van zijne reisbeschrijving. De Napelsche Gezant is op Nieuwjaarsdag zeer onlieusch door den Keizer ontvangen. Men zegt dat dit voorval hem zeer heeft geschoktzoo dat hij ongesteld is. De krijgsraad, die tusschen 15 en 20 dezer alhier zal worden ge houden, zal den Keizer alleen iu twee vergaderingen tot voorzitter hebben. Vóór elke zilling zullen bij den Minister van oorlog conferentiën plaats hebben. Maarschalk Pélissier zal den krijgraad niet bijwonen, maar daarin vervangen worden door Generaal Marlimprcy, Chef van den algemeenen staf van het leger in de Krim. Generaal Canrobert is ziek, en zal waar schijnlijk in den krijgsrasd geen zitting kunnen nemen. Be Generaal Bosquet is per telegraaf herwaarts ontboden om deel aan den krijgsraad te nemen. Mm zegt dat het Hof eerlang naar St. Cloud zal worden overgebragt. Men wil hier weten dat de hoven van Parijs en Londen besloten hebbenzoo de oorlog voortduurthet beginsel van geen veroveringen voor zich zeiven te makenop te geven. Oostenrijk zou het daarmede eens zijn en dit rijk de Üonau-Vorslendommen en een gedeelte van Bessarabie beko men. Piemont zou in Italië schadeloos gesteld worden en Zweden Finland terug krijgen. Aan de munt wordt eene medaille geslagen ter herinnering van de leening van 750 millioen fr. Men ziet daarop afgebeeld: Frankrijk de schat ting ontvangende van den landbouw, den koophandel en de kunsten, waar boven de genius van den oorlog zweeft. Verscheidene Chinesche kooplieden bevinden zich in deze stad. Bij den intogt van de troepen op 29 Dec. zag men verscheidene ko peren kanonnendie uit de tuighuizen van Sebaslopol waren genomenge trokken door paardenmede aan de Russen ontnomenen die bij uitstek mager waren. In 1854 zijn alhier geboren 36,464 kindereu, waarvan 11,717 onecht, doch 3,083 later gewettigd. Overleden 40,968 personen. Voltrokken huwe lijken 11,329. De bevolking bedroeg 1,053,262 zielen. In het Quarlier Latin hebben ongeregeldheden plaats gehad, bij gele genheid dat de Hoogleeraar Nisard zijne eerste voorlezing hield. Volgens uit Konstantinopel ontvangen berigten is te Sebastopol dooi- weder ingevallen en zijn door de laatste stormen in de Zwarte Zee geen oorlogsschepen verongelukt. Omer-Pacha was te Batoen aangekomen; het was onmogelijk hem vooreerst te Vervangen. Aan de zijde van lnkermann hebben de Russen de versterkingen vermeerderd en nieuwe batterijen naar de zijde van de Tschernaia ontbloot. In de haven van Marseille zijn in het afgeloopen jaar aangevoerd 2.855,933 mudden tarwe, 24,192 mudden rogge, 37.206 mudden mais, 158,700 mudden gerst, 166,116 mudden haver, en 24,189 vaten meel. Over hel algemeen zijn de prijzen hier te lande dalende. Op de kusten van de golf van Gascogne heeft zich in de laatste dagen eene buitengewoon groote menigte sprot vertoond. Eene enkele schuit heeft eene vangst gedaan ter waarde van 1000 fr. Op 3 Januarij is de bergplaats van goederen op den spoorweg nabij Abbeville verbrand. Een dag later is ook het dorp Epagne nabij die stad grootendeels door brand vernield. Te Abbeville werd onlangs de bruid van een der parendie zich ter huwelijksvoltrekking op het stadhuis hadden aangemeldplotseling onge steld men bragt haar naar een der nevenvertrekkenalwaar ze voorspoedig van een lief kind beviel. I'ÏA EIE. ROME31 December. Be Staatsraad alhier houdt zich onledig met het onderzoek der be- grooling van 1856. Volgens den staat van ontvangst en uitgaaf door den Minister van Finantien, Mgr. Ferrari, aangeboden, zal het tekort 2 mil lioen kroonen bedragen. Om hierin te voorzien wil hij eene 'nieuwe belas ting leggen op de kapitalen die door hypotheek zijn gewaarborgd. De reis van den Sardinischen Generaal de la Marmora naar Parijs is eenigc dagen uitgesteld, wegens een ongemak aan zijn been, ten gevolge eener val. Men heeft alhier berigt ontvangen uit Mexico dat de President van die republiek de post van zaakgelastigde te Rome had opgeheven. Ook zou den aldaar de Jesuilen verbannen en de vrijheid van godsdienst zijn af gekondigd. PïtïJISSElV. BERLIJN, 6 Januarij. Het blad Die Zeit beantwoordt de hevige taal van de Engelsche Mor- mng-Post, en zegt wel te weten hoe ver de weg van Londen of Parijs f naar Berlijn is, maar even goed te welen, dal Pruissen een leger heeft, dat men eerst vernietigd moet hebben, vóór men van een' togl naar Berlijn kan spreken. Te Leipzig is een met potlood geschreven brief van Eduard Vogel uit Midden Afrika ontvangen, gedagteekend van 5 Junij aan de rivier Bennc; zijn hoofdkwartier was te Gombe, eene negerstadook op de kaart van Dr. Barth en Peterman aangewezen; hij was ernstig ziek geweest en had eene menigte wetenswaardige bijzonderheden omtrent de landstreek, waar hij zich bevond, bijeenverzameld; sommige stammen wilden hem het verder reizen beletten; anderen waren hem bevorderlijk in zijne onderneming. Tegen verwachting valt de Leipziger mis zeer gunstig uit. Naar leder en laken was veel vraag, zelfs tot aanzienlijk hooge prijzen. Ook te Hamburg is het aantal landverhuizers verminderd. In 1855 zijn vertrokken 15,212 personen, terwijl in 1854 31,646 personen naar Amerika of Australië zijn overgestoken. OOSTKNRMH. WEENEN5 Januarij. De Keizer heeft met veel plegtigheid de onderscheidingsteekellen van Kar dinaal aan den Vorst Aartsbisschop van Weenen overhandigd. De Keizer heeft bepaald dat al de lagere ambtenaren van November 1855 lot April 1856 eene verhooging van jaarwedde of gratificatiën zullen ontvangen. Volgens een brief uit Milaan heeft de Aartsbisschop van die stad, zich grondende op het onlangs gesloten concordaat, eene kerkelijke censuur ingesteld over al de boeken die in zijn gebied gedrukt of ingevoerd worden. De Regering heelt in Hongarije nieuwe instellingen gevestigd die veel tot de welvaart van dat land zullen bijdragen, namelijk landelijke reglban- ken, geroepen oui kennis te nemen van alle geschillen ter zake van de regeling der nieuwe betrekkingen tusschen de landeigenaren en hunne vas- salen, over den afkoop van tienden, schattingen, heerendiensten en alle andere verpligtingen. Daarenboven zal een opperlandelijk geregtshof alhier worden gevestigd. SS SJ S li AIV De Keizer heeft al de in Finland en de Oost-zee provinciën bevel voe rende Generaals gelast, aan den te Petersbnrg vergaderden krijgsraad, plan nen van verdediging toe te zenden, alsmede opgave van de middelen waar over zij thans te beschikken hebben. De Keizer heeft zijne tevredenheid betuigd over den spoed en de sterkte, waarmede de lange brug over den Bug is gelegd. Deze brug is een nieuwe lauwer voor de Russische genie. Men schrijft de benoeming van Vorst Menzikoff als Opperbevelhebber van Kroonsladt toe aan de vele ambtsbezigheden, welke den tegenwoor-' digen Bevelhebber, Generaal Dehn, moet vervullen. De Generaal Williams en de Tnrksche Pacha's, die te Kars krijgs gevangen zijn gemaakt, zijn te Tiflis aangekomen. Niets was verzuimd om hunnen intogt plegtig te maken. Rijtuigen met 4 paarden bespannen waren ter beschikking der gevangenen gesteld, die bij den Gouverneur zijn gehuisvest. Door de tegenwoordige weersgesteldheid is men in staat gesteld, om nieuwe stukken geschut die, volgens de nieuwe uitvindingen, onlangs in de keizerlijke geschutgieterij te Petersburg gegoten zijn, naar Reval, Riga en andere plaatsen aan de Golf van Finland te zenden. Deze stukken munten uit door hare verre dragt. De kundige ingenieur Jacobi, aan wien de regering de uitvinding der hel- sche machines, die in het voorjaar in de Oostzee zijn gelegd, heeft te dan ken, is sedert maanden door den Grootvorst Constantiju met de leiding der werkzaamheden in genoemde gieterij belast. TIJKKTE, Be Regering begint wederom gebrek aan geld te krijgen, daar de leening van 500,000 is uitgegeven. De Sultan besloten hebbende eene medaille te doen slaan voor de sol daten van de verbonden legers, zoo heeft men hem vooigesteld om die voor de Officieren van goud en voor de soldaten van zilver te doen slaan, maar hij heeft geantwoord, dat hij tusschen dezen geen verschil wilde maken, daar allen gelijkelijk denzelfden heldenmoed hadden betoond en dus ook aanspraak hadden op dezelfde belooning. De Commissie, belast met het onderzoek omtrent het voorval met de Tunische soldaten, heeft haar rapport uitgebragt en geoordeeld, dat het ge bleken is dat er geen voorbedachten aanval heeft plaats gehad, maar slechts eene vechtpartij ten gevolge van eenen twist tusschen beschonken lieden, waarvan de gevolgen door de onbesuisde maatregelen eener Fransche pa trouille verergerd werden; dat slechts een 20-tal Tunische militairen in het gebeurde betrokken zijnen 10 van hen straf verdiend hebben. STABS BEK1CTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 10dcn Ja nuarij 1856, 's namiddags ten een ure. Ondcrtuerp Voordragt omtrent en benoeming van de Ambtenaren bij de plaatselijke belastingen. ^rationale JiSilitie. Ligling van bet Jaar 1856. Oproeping tot de Inschrijving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gezien hebbende art. 51, 52, 53, 56, 57, 60 tot 68, en 166 der wet van den 8slen Januarij 1817, als mede art. 5 der wet van 27slcn April 1820 Doen te weten, dat de inschrijving voor de ligting der Nationale Militie van dit jaar, geschieden moet voor ben, die geboren zijn in bet jaar 1837. Dat alle Ingezetenen zonder onderscheid, welke redenen tot vrijstelling van de

Leydse Courant | 1856 | | pagina 3